Srovnání studentských účtů | Hyperfinance.cz

Vedení účtu

zdarma

Možné sjednat

od 15 let

Úrok

0 %

Informace o produktu

  • Založení a vedení účtu zdarma
  • Bezkontaktní platební karta nebo nálepka zdarma
  • Není nutné dokládat potvrzení o studiu, stačí věk mezi 15 – 18 lety
  • Mobilní aplikace umí odesílat peníze na mobilní číslo, není nutné znát číslo účtu
  • Zdarma je odesílání SEPA plateb v eurech
  • 3 výběry měsíčně zdarma z jakéhokoli bankomatu v ČR
  • výběry v zahraničí zdarma při výběru v přepočtu 1 500 Kč a víc
  • Možno platit přes Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay nebo Fitbit Pay
  • Kartou Mastercard můžete mít u vybraných obchodníků peníze zpět z každé platby

Podmínky a doklady

  • Věk 15 – 18 let
  • Trvalý pobyt v České republice
  • Platný občanský průkaz
Detail produktu Skrýt

Vedení účtu

zdarma

Možné sjednat

od 15 let

Úrok

0 %

Informace o produktu

  • Založení a vedení účtu zdarma
  • Zdarma výběry hotovosti z bankomatů České spořitelny
  • Zdarma výběry hotovosti v zahraničí z bankomatů Erste Group
  • Zdarma příchozí a odchozí úhrady v rámci EU (tzv. SEPA platby)
  • Bezkontaktní platební karta
  • Možnost platit mobilem či hodinkami přes Apple Pay nebo Google Pay
  • Potvrzení o studiu se dokládá pouze jednou, a to ve 21 letech
  • Lze využít prvků otevřeného bankovnictví v aplikaci George
  • Široká síť poboček a bankomatů

Podmínky a doklady

  • Věk 15 - 26 let
Detail produktu Skrýt

Jak tedy vyděláváme peníze?

Dostáváme kompenzace od našich partnerů. S některými máme uzavřeny smlouvy a jejich služeb můžete využívat dle libosti, protože ačkoli za ně dostáváme odměnu, jejich využívání pro vás neznamená žádné další náklady.
Naše partnerství mohou mít vliv na to, které produkty recenzujeme a o kterých píšeme, ale v žádném případě to neovlivňuje naše doporučení nebo rady. Partneři nám nemohou platit za příznivé recenze svých produktů nebo služeb. Informace o řazení nabídek
Výchozí řazení nabídek zohledňuje kombinaci kvalitativních a kvantitativních parametrů a také oblíbenost produktů. Mechanismus řazení neustále aktualizujeme za účelem zkvalitnění našich služeb.

Více informací o řazení nabídek

Výchozí řazení nabídek zohledňuje kombinaci kvalitativních a kvantitativních parametrů a také oblíbenost produktů. Mechanismus řazení neustále aktualizujeme za účelem zkvalitnění našich služeb. Více informací o řazení nabídek, včetně seznamu hlavních parametrů, důvodu jejich volby a možností ovlivnění pořadí,naleznete zde.

Informace o poskytovatelích služeb

Veškeré námi srovnávané finanční produkty jsou poskytovány podnikatelskými subjekty. Jednotliví poskytovatelé finančních služeb, které srovnáváme nebo zprostředkováváme jsou jako třetí osoby i skutečnými poskytovateli takových služeb. Zákazník je tak vůči nim v postavení spotřebitele a může uplatnit veškerá zákonem garantovaná spotřebitelská práva. Za zajištění práv spotřebitelů je odpovědný poskytovatel finančního produktu.

Výhody studentských účtů

icon

Většinou zdarma nebo jen s minimálními poplatky

icon

Studenti nad 18 let mohou mít účet i s možností přečerpání

icon

Banky nabízejí i různé slevové karty zdarma

icon

Zdarma nebo s nižšími poplatky jsou i služby pojící se k účtu – např. výběry z bankomatu nebo platební transakce

icon

Úročeny bývají někdy lépe než účty pro ostatní klienty

Studentské účty

Studentský účet je pojem používání pro běžný účet nabízený všem, kdo jsou prezenčními studenty střední, vyšší odborné nebo vysoké školy. Často je možné jej získat již v 15 letech, přičemž horní věková hranice je nastavena na 26 let, někde dokonce až na 30 let, aby interval pokryl i studenty, kteří se rozhodli získat doktorát nebo vystudovat nejdříve vyšší odbornou, a pak teprve vysokou školu. 

Aby banka schválila založení studentského účtu, je nutné doložit potvrzení o studiu nebo platnou mezinárodní studentskou kartu, jako je například ISIC nebo EYCA Student (někde za jejich předložení získáte finanční bonus). Najdete ovšem i banky, které nabídnou výhodné účty pro mladé do 26 – 30 let, aniž by museli být studenty.

Bankovní účet pro studenty má mnoho výhod ve srovnání s klasickým běžným účtem. Většinou je vedení účtu zcela zdarma, případně je nutné k osvobození od poplatků splnit podmínky, ovšem nikterak náročné. Výrazně levnější nebo zcela bez poplatku jsou i různé služby s účtem spojené, jako platební transakce, výběr z bankomatů, vklad hotovosti, příjem plateb ze zahraničí apod. Coby bonus bývá vyšší úročení vkladů. Aby byly studentské účty ještě atraktivnější, nabídnou k nim některé banky i různé slevové karty ke svým partnerům (obchody, restaurace, volný čas).

Jak založit účet online?

1

Vyplňte jednoduchou online žádost.

2

Dokumentaci k podpisu buď vytiskněte, nebo si ji nechte poslat kurýrem, popřípadě si domluvte podpis na nejbližší pobočce.

3

Studentský účet Vám bude následně aktivován.

Často kladené otázky

U srovnání studentských účtů je nutné se zaměřit zejména na poplatky, na bonusy a slevy u vybraných partnerů, na internetové a mobilní bankovnictví a také na možnost vyřizování běžné agendy online, či na poskytnutí kontokorentu.

To jsou základní informace, podle kterých je vhodné se při výběru studentského účtu řídit. V našem srovnání studentských účtů jsme soustředili informace z jednotlivých bank na jedno místo, abychom vám výběr toho nejlepšího studentského účtu co nejvíce usnadnili.

Založení studentského účtu je stejně snadné jako založení účtu běžného či spořicího. Stačí si v prvním kroku projít naše srovnání studentských účtů, vybrat si účet, který se nejvíce blíží vašim požadavkům na něj, nebo který je finančně nejvýhodnější. A pak ve srovnávači jen kliknout na vybraný účet, což vás přesměruje přímo na online založení účtu u banky. 

Připravte si doklad totožnosti a také potvrzení o studiu nebo studentský průkaz, bance budete posílat jejich fotografii. Některé banky dovolují online založení až od 18 let, mladší studenti musejí na pobočku nebo si objednat bankovního kurýra domů.

Ano, jistěže to má smysl. Studentský účet je pro všechny studenty, bez rozdílu toho, kdy maturují nebo kdy končí na vyšší odborné či na vysoké škole. Ve většině případů bývá studentský účet svým trváním vázán na věk klienta, nikoliv na ukončení studií. Studentem musíte být prioritně při zakládání účtu.

Některé banky nabízejí možnost vzít si studentskou půjčku formou přečerpání na studentských účtech. Tato možnost je vždy spojena s minimálním požadovaným věkem studenta, a to je 18 let (kontokorent je specifickým druhem rychlé půjčky).

Tohle záleží na každé bance. Některé sice nabízejí studentské účty s různými výhodami pouze pro prezenční studenty, jiné ale mají ve svém portfoliu zvýhodněné běžné účty pro mladé do 26 nebo do 30 let. A zde podmínka studia neplatí, pouze podmínka věku.

Kombinované neboli dálkové studium se většinou nepovažuje za studium splňující podmínku soustavné přípravy na budoucí povolání, jinými slovy si tzv. kombniňáci většinou běžně vydělávají, studují při práci. Za studenty nejsou považováni ani z pohledu daňového systému, kdy si jejich rodiče nemohou na dálkově studující potomky do 26 let uplatňovat daňové slevy. 

A tak se většina bank rozhodla nenabízet studentům kombinovaného studia studentský účet. Ale nevěšte hlavu, najdete totiž i banky, kde je možné založit si zvýhodněné běžné účty pro mladé do 26 nebo do 30 let. Tady podmínka prezenčního studia neplatí, pouze podmínka věku.

 

Studentské účty jsou zakládány pro studenty od 15 let, a jako takové nabídnou naprosto stejné funkce, které najdete u běžných účtů určených pro „dospěláky“. Pouze možnost přečerpání nebo vystavení kreditní karty nabíhá u studentských účtů až později, s dovršením 18. roku věku. 

V mnoha ohledech se dá říci, že je studentský účet vybavenější než účet běžný, a to hlavně z hlediska bonusových programů, slev a různých zvýhodnění. Takže rozhodně jde o plnohodnotný účet.

 

Pokud si budete nechávat zasílat jen výpisy elektronické na email, bude tato služba zcela zdarma. Jestliže budete trvat na papírových výpisech doručovaných poštou domů, bude nutné si za ně zaplatit. 

 
Tady opět všechno závisí na nabídce každé banky, ale ano, dají se najít studentské účty s možností vedení v alespoň jedné zahraniční měně (nejčastěji euro, dolar), případně se založením studentského účtu získáte vedení druhého účtu v eurech nebo dolarech zdarma.

Pokud si založíte studentský účet, jehož trvání je omezeno do 26 let vašeho věku, tak po vašich 26. narozeninách bude běžný účet převeden na účet běžný. Převod proběhne i se všemi nastaveními plateb, inkasa, které se k vašemu účtu pojí. Banka vás o tomto přechodu informuje dostatečně předem. 

S běžným účtem pak můžete zůstat u původní banky, nebo si v našem srovnávači vybrat nejlepší bankovní účet a snadno na něj přejít, online a během několika kliknutí. 

Možnost CashBacku, tedy výběru hotovosti u pokladny během toho, kdy budete platit za nákup, je opět záležitostí šíře nabídky služeb každé z bank. Někde to půjde, jinde ne.

Mohlo by vás zajímat

Revolut recenze: co umí Revolut karta, co je Revolut Bank, jak vlastně Revolut používat?

22.02.2022

Účty

Zajímáte se o Revolut? Chcete vědět, co od něj čekat, co umí a co nezvládne? V naší Revolut recenzi zjistíte, jestli se vám vyplatí – nebo co vybrat jiného.

Jak se vyznat v bankovních účtech?

10.03.2021

Účty

Pletou se vám názvy účtů? Co je vlastně účet běžný, podnikatelský, obchodní, spořicí, jistotní, devizový, úvěrový, termínovaný? To zjistíte v našem článku.

Založit dětský účet nebo to nechat až na plnoletost?

22.04.2020

Účty

Má smysl založit dětský účet? Podle čeho vybírat? Co se stane s účtem, až dítě dospěje? Podívejte se na srovnání dětských účtů 2021!