Revolut recenze: co umí Revolut karta, co je Revolut Bank jak vlastně Revolut používat

Revolut recenze: co umí Revolut karta, co je Revolut Bank jak vlastně Revolut používat

Lenka Rutteová   Publikováno 22.02.2022 Recenze| Účty

Revolut recenze: co umí Revolut karta, co je Revolut Bank jak vlastně Revolut používat

Potřebujete občas zaplatit v zahraničním e-shopu, a nelíbí se vám, jak banka spočítá převodní kurz? Chtěli byste v zahraniční platit kartou výhodněji, případně máte zahraniční klienty, takže nevýhodný kurz vás obere část pracně vydělané odměny? Určitě jste už přemýšleli jak na lepší převody měn – a narazili jste na Revolut, Wise, Twisto a další. V téhle recenzi se zaměříme právě na Revolut – s čím vám pomůže a kde vám život naopak zkomplikuje.

Pro koho je Revolut výhodnou fintech službou?

Začněme tím, kdo Revolut vůbec využije – abyste věděli, zda ve čtení recenze vůbec pokračovat. Revolut využije ten, kdo často platí v zahraniční měně (v cizině nebo v e-shopu), případně mu chodí peníze ze zahraničí. Dále ti, kdo v zahraničí často vybírají hotovost z bankomatu. Anebo i lidé, co si chtějí vyzkoušet investice v akciích, či spekulace v kryptoměnách - přitom v aplikaci, která se extrémně snadno obsluhuje.

V závislosti na tom, jak moc jste v platebním nebo i fyzickém kontaktu se zahraničím a jakými prostředky cestujete, se pak vyplatí různé výše tarifů u Revolut – nicméně i ten nejzákladnější „ Revolut Standard“ zdarma má dost velké kouzlo na to, abyste ho vyzkoušeli, jestliže jste se našli ve skupině možných uživatelů.

Co je Revolut a kde sídlí?

Revolut je digitální (online) bankou s pojištěnými vklady a zejména online peněženkou s propojenou aplikací a s možností používat Revolut virtuální či fyzickou platební kartu. Nově se používá název Revolut Bank, protože nedávno se bankou stal i pro náš trh. No, zatím nic zvláštního – zatím tu není nic, co by neuměla i vaše banka. Odlišnosti od běžné banky teprve přicházejí:

Základem Revolutu je multiměnový účet, který může být veden zdarma, dokonce ve více než 30 měnách najednou. Dále v Revolutu využijete významně levnější transakce mezi měnami, než jak je nabízejí běžné banky (ušetřit se dá až 5 %), a to se týká i plateb přímo v cizí měně (v e-shopu, v zahraničí). K tomu ještě extrémně rychlé přímé transakce do zahraničí a v neposlední řadě možnost investovat a spekulovat – v nabídce jsou akcie a kryptoměny, nověji též výhodnější nákupy s Revolut Shopper.

Revolut je britskou bankou – ale po Brexitu se dostala za hranice EU. Revolut brexit donutil k vytvoření pobočky uvnitř EU, rozhodli se pro Litvu. Celkově je do služby Revolut zapojeno již téměř 320 milionů klientů – českých jsou podle informací Revolutu již statisíce. Kolik z nich je opravdu aktivních, to samozřejmě zjistit nelze.

 

Stránky a aplikace mají i českou verzi

Možná vás teď brzdí zjištění, že Revolut je projekt britský – s pobočkou v Litvě. A bojíte se jazykové bariéry. Netřeba mít strach, jak aplikace v mobilu, tak i nedávno spuštěná desktopová aplikace (v PC) jsou v češtině. Základní otázky a odpovědi také.

Jediný problém může nastat v momentě, kdy budete potřebovat živou podporu – ta už v češtině není – a otázkou je, zda se někdy česká podpora do Revolutu přidá. Na druhou stranu – na běžné věci nebudete podporu potřebovat. Navíc česká Revolut komunita roste, takže odpověď můžete snadno získat i od českého uživatele.

 

Revolut nově funguje i v počítači – ale bez aplikace v telefonu to nepůjde

Ještě nedávno byl Revolut jen mobilní aplikací. Bez chytrého telefonu se nedal ovládat. A to mnoha lidem vadilo, protože malá obrazovka, omezené možnosti pohybu prstem v aplikaci apod. Nově se dá přihlásit k Revolutu i přes počítač – ale pozor, správa je na desktopu dost osekaná. Nedostanete se totiž ke všem službám, jen k tomu nejzákladnějšímu. Navíc je nutné přihlášení do počítače autorizovat v mobilní aplikaci (podobně jako přihlášení do českých bank nebo k Zonky).

 

Obrázek: Revolut na počítači – domovská obrazovka

Revolut na počítači – domovská obrazovka

Zdroj: Revolut.com. URL: https://www.revolut.com/cs-CZ - po přihlášení

 

Jaké služby se dají u Revolutu využít?

Pojďme se podívat, jak funguje Revolut a co běžnému uživateli nabídne. Rovnou upozorňuji, že recenze se bude týkat jen a pouze neplacené verze Revolutu. V textu zmíním varianty úrovně, v nichž vám budou nabídnuty další služby za měsíční poplatek. Ale všechny služby, o kterých bude v recenzi podrobnější řeč, budou součástí bezplatného Revolutu.

Nabídka funkcí je i u neplaceného účtu Revolut poměrně široká – a co si budeme povídat, běžnému uživateli, který necestuje několikrát do roka letecky do zahraničí, je i tahle bezplatná varianta dostačující. Jde o zdarma online peněženku s možností výhodných převodů měny, platby kartou, investic a spekulací s kryptoměnami, navíc s pojištěnými vklady jako u banky.

 

Obrázek: Revolut aplikace – domovská obrazovka po přihlášení

Revolut aplikace – domovská obrazovka po přihlášení

Zdroj: Revolut aplikace autorky

 

Revolut účty

Jakmile se registrujete k Revoltu, získáte možnost založit si tu přes 30 účtů, každý v jiné měně. Samozřejmostí je euro, dolar, libra a česká koruna. Plus mnoho měn mnoha zemí světa, včetně například rublu, turecké libry, měn dalších evropských zemí. Nechybí ani měny arabských zemí, Austrálie či Jihoafrické republiky. Marně byste tu však hledali měny jihoamerických států, Vietnamu, nebo čínský jüan (japonský jen tady je).

Účty jsou vedeny zdarma, kdykoliv mezi nimi můžete zdarma převádět peníze, a to za velmi výhodný, tzv. středový kurz. Jen pozor, o víkendu se Revolut kurz o něco zvedá – pravděpodobně jeho správci počítají s tím, že jde o aplikaci nejvíce používanou o víkendech, kdy si na prodloužený víkend skočíte do zahraničí – a Revolut kartou tu platíte, nebo si tady v bankomatu vyberete peníze na útratu. 

S registrací k Revolutu získáte klasický IBAN (v našich podmínkách s litevským sílem, tedy s písmeny LT na začátku). Zacházet s ním proto můžete jako s téměř plnohodnotným účtem u banky - posílat z něj peníze někomu na účet (ale hlavním smyslem Revolutu zrovna tyhle operace nejsou – zmiňuju je u účtů jen proto, že je lze provést - chybět bude totiž možnost vložit variabilní symbol – takže třeba k trvalé platbě na úhradu životního pojištění se Revolut účet úplně nehodí).

 

Obrázek: Revolut multiměnový účet

Revolut multiměnový účet

Zdroj: Revolut aplikace autorky 

 

Zajímavé jsou Revolut účty pro přijímání peněz v různých měnách, z různých zemí. Jestliže spolupracujete s někým v zahraničí a jste odměňováni v cizí měně, můžete poskytnout svůj Revolut účet, který si v této měně založíte – a peníze vám přijdou sem – bezplatně a bez přepočtu. Vy si je přehodíte do měny, v níž chcete peníze použít – a směna proběhne s velmi výhodným kurzem, jakého byste se od banky asi nikdy nedočkali. A můžete utrácet.

Výhodné jsou převody peněz mezi klienty Revolutu, jsou úplně zdarma, snadno se zadávají (stačí kliknout na link) a hlavně: probíhají okamžitě, i když je příjemce třeba z Mexika. Ostatní převody mezi Revolutem a běžnou bankou zaberou pár pracovních dní. 

S účty je spojena i analýza výdajů, správa rozpočtu – a dokonce pomocí Open Bankingu i možnost spravovat všechny vaše bankovní účty z jednoho místa. Nastavit si můžete týdenní statistiky, upozornění při překročení výdajů a spoustu dalších drobností tak, jak je známe z většiny běžných online bankovnictví.

 

Revolut karty

Revolut nabídne dva druhy platebních karet, budou od MasterCard: fyzickou Revolut Card, která vám přijde domů, nebo virtuální – ta zůstává pouze v mobilu. Fyzické karty mají různé podoby – podle toho, jakou úroveň používání Revolut aplikace si platíte. Ta nejdražší je celokovová. 

Virtuální karta může být stálá (používáte ji opakovaně, propojíte si ji s platební aplikací, typicky Google Pay a Apple Pay) nebo bude mít podobu jednorázovou. Ano, i s takovou vychytávkou se tu setkáte. Pokud totiž platíte někde, kde obchodníkovi či bráně zcela nedůvěřujete (a obáváte se, že by vám mohli kartu hacknout), prostě si vygenerujete kartu jednorázovou, tou zaplatíte, a tím jepičí život karty skončí. 

Jak se situace vyvíjí v případě, že na kartu potřebujete peníze vrátit (třeba že došlo ke zrušení objednávky)? Naštěstí je i tato situace domyšlena až do konce. Jak zjistíte v Revolut nápovědě: „peníze můžete dostávat přímo na svou kartu Revolut, a to i když už je karta odstraněná nebo zrušená“.

 

Obrázek Revolut karta virtuální

Revolut karta virtuální

Zdroj: Revolut.com. URL: https://www.revolut.com/cs-CZ - po přihlášení

 

Hlavním smyslem Revolut peněženky a Revolut karty, coby alternativy k běžnému bankovnímu účtu, je ušetřit klientům na platbách v zahraničí, v cizích e-shopech, při výběrech v zahraničních bankomatech, či na převodech měn. Proto tu hraje Revolut card dominantní roli – používá se zkrátka nejčastěji

Z Revolutu můžete pak peníze poslat i na svůj český bankovní účet (jestliže vám chodí odměny ze zahraničí). Ale pozor na případné poplatky, bude to SEPA platba z jiné evropské země. Spousta bank je sice má už zdarma, ale výjimka by se mohla najít. 

Jednodušeji řečeno: co na Revolut přijde, to se utrácí kartou, vybere z bankomatu nebo investuje do akcií /krypta, případně posílá dalším lidem s účtem na Revolutu.

 

Revolut akcie

Pokud chcete začít s investicemi do akcií, je to v Revolutu velmi snadné. Revolut trading probíhá totiž jakýmsi crowdfundingovým způsobem – můžete si koupit i jen zlomek akcie. Není nutno investovat tisíce a desetitisíce – stačí po stovkách. Samozřejmě jen pokud si troufnete – a jen pokud jste ochotni nést investiční riziko (!!!)

Právě možností nakupovat akcie i jen po malých částech (Fractional Shares) Revolut přibližuje obchodování na akciových trzích běžným lidem. Výhodou je i zajištění aktuální tržní ceny. Pokud se rozhodnete prodat nebo koupit akcii, bude tato operace provedena bez časové prodlevy, přesně za tu cenu, o kterou jste projevili zájem. 

Menší objem obchodů s akciemi je zdarma i pro uživatele neplacené verze Revolutu, konkrétně 12 transakcí do roka, resp. jedna do měsíce. Nakupovat můžete i častěji, ale pak už si Revolut strhne provizi. U nejdražšího předplatného je zdarma obchodování s akciemi neomezené. 

 

Obrázek: Akcie Revolut

Akcie Revolut

Zdroj: Revolut aplikace autorky

Revolut Automatizovaná portfolia – investice do ETF

V Revolutu si můžete založit i autoinvest – investice do automatizovaných portfolií, ETF. V aplikaci k tomu najdete „Robo poradce“, který portfolia klientům sestavuje na základě jejich investičního dotazníku. V aplikaci najdete ETF v sekci investic, pod názvem Automatizovaná portfolia. 

Robo poradce dokáže sestavit plně diverzifikované a přizpůsobené portfolio (přizpůsobené potřebám klienta, které vyvstanou z vyplněného investičního dotazníku). Nastavit lze i obor, v němž byste chtěli investovat. Portfolia se automaticky rebalancují na základě výkonnosti aktiv a pravidelných kontrol. 

Jistě netřeba dodávat, že Automatizovaná portfolia cílí na investory, kteří chtějí mít alespoň část portfolia spravovánu pasivně. Vstupní investice pro založení portfolia je nastavena na 2,500 Kč (resp.100 eur), za investování zde se platí ročně 0,75 % z hodnoty portfolia. 

Revolut komodity – zlato, stříbro, platina a palladium

Vedle konkrétních akcií a automatizovaných ETF portfolií si v Revolutu můžete založit i investice do drahých kovů. Jde o jediné komodity, které se na Revolutu dají obchodovat. Investice je krytá konkrétním kovem, který má banka Revolut bezpečně uložen. Jedná se o komoditní investice v podobě nákupu a prodeje expozic (obchoduje se s „expozicí“ k tomu, co je drženo na účtu v cenných kovech Revolutu). Pozor, investice do komodit nepodléhají žádné investiční regulaci.  

Komodity můžete nejen nakupovat, ale v případě potřeby i prodávat. Revolut umožňuje spekulace formou „spreadu“ (rozdíl mezi kurzem poptávky a kurzem nabídky). Obchodování s komoditami je zpoplatněno následovně: 

Za všechny konverze cenných kovů účtujeme vyšší z pevných minimálních poplatků ve výši 29 Kč nebo variabilní poplatek, který činí 1.99 % z hodnoty objednávky (pro Standard nebo Plus) a 1,49 % z hodnoty objednávky (pro Premium, Metal nebo Ultra). Vaše konverze cenných kovů se budou započítávat do limitu spravedlivého využití směny, pokud máte Standard nebo Plus. A jako vždy vám před provedením jakékoli výměny zobrazíme v aplikaci kurz, poplatky a celkové náklady,“ najdete v obchodních podmínkách Revolutu.
Drahé kovy můžete dokonce v aplikaci převádět na jiné osoby (poslat je příteli, který má také aplikaci Revolut a v ní povoleny investice do komodit). Cena kovu v aplikaci je uvedena vždycky za 1 trojskou unci (standardní měrná jednotka pro drahé kovy – zhruba 31 gramů).

 

Revolut kryptoměny

Podobným způsobem se dá u Revolutu spekulovat s kryptoměnami. V nabídce jich je opravdu hodně – a samozřejmě nechybějí ani ty nejznámější: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP či Dogecoin. I tady se nakupují kousíčky kryptoměn (u těch nejdražších), lze však i celé jednotky za pár stovek korun (u těch začínajících). 

Možná ale pozor, uživatelé Revolut se ozývají s tím, že Revolut ne vždy zvládá AML (proces zabezpečení financí na své platformě proti praní špinavých peněz). Jakmile totiž zadáte větší transakci, než je u vás obvyklé, jsou schopní vám zablokovat kartu, účet, celou službu. AML totiž vyhodnocuje stroj. A dlouho trvá, než pak živá bytost ověří, že transakce byla v pořádku.

 

Obrázek: Revolut kryptoměny

Revolut kryptoměny

Zdroj: Revolut.com. URL: https://www.revolut.com/cs-CZ - po přihlášení

 

Trezory valut

Zajímavou nabídkou mohou pro někoho být trezory valut. Ale v současnosti, kdy je na spořicích účtech českých bank i více než 3% úrok (a na Revolutu žádný) se význam trezorů valut snižuje. Vraťme se ale k jejich podstatě: při platbách může Revolut zaokrouhlovat.

Kartou sice ve skutečnosti zaplatíte jen opravdu požadovanou sumu, ale zbytek do zaokrouhlení se vám převede do trezoru valut – jako forma úspory. A tady leží, dokud si ji nevyzvednete. Pravidelným placením se takto naodkládat docela dost peněz – ale vždy to budou peníze vaše, bohužel se tady nebudou úročit (zatím). 

Podobnou službu nabízí třeba mBank, ale ta nashromážděné úspory úročí. Revolut se ale nechal slyšet, že o úročení už také uvažuje, zavedeno je nově ve Velké Británii. Otázkou je, kdy se stane realitou i na české části této platformy.

Plány (tarify) Revolut, únor 2022

Zdoj: Revolut.com. URL: https://revolut.com/cs-CZ/nase-cenove-plany

 

V čem je Revolut výhodnější než účet v bance?

Tady pozor, musíme se na chviličku zastavit. Revolut rozhodně není náhradou banky v tom smyslu, v jakém naše běžné (či podnikatelské) účty u českých bank využíváme. Do takové úrovně služby má zatím velmi daleko – a pravděpodobně na ni ještě dlouho nebude ani cílit. 

Revolut je zkrátka služba navíc. Taková třešinka na dortu, lepší převodník měn a zajímavé místo na investice do akcií nebo spekulace s kryptoměnami. Umí okamžité a zdarma převody na jiné Revolut účty, ať jsou jejich majiteli třeba i Australané. Skvělý je na utrácení kartou v zahraničí, na cestování, na nákupy v e-shopech, v nichž nelze (nebo nechcete) platit korunami.

 

Čím je tak speciální Revolut karta?

Ještě se na chviličku zdržme u karet. Karta Revolut bude od společnosti MasterCard. Něco málo jsem již zmínila ve funkcích, kde jsem popsala, jaké karty a jak se dají využít. Tady ale zmíním, že Revolut si dává extrémní pozor na bezpečnost. Na svých stránkách uvádí, že je 7x lepší než banky v oblasti ochrany karty před jejím zneužitím. 

Ztracená karta se dá okamžitě zablokovat nebo odblokovat v aplikaci. Vybrat si můžete, jestli kartou budete platit bezkontaktně nebo protažením karty – způsoby lze kdykoliv střídat. Strojová ochrana před podvodnými transakcemi je úspěšná na 99,99 %. Bohužel to občas odnese uživatel, který se rozhodne provést v Revolutu transakci větší, než obvykle dělává. Ale tak už to se strojovým učením chodí. 

Proto nikdy nespoléhejte pouze na Revolut kartu – a jakmile vyrazíte do zahraničí, mějte s sebou i kartu vaší české banky, klidně uloženou do sjednocující aplikace (Curve, Google Pay, Apple Pay).

Další zajímavostí jsou cashbacky neboli získávání odměn za nákupy placené Revolut kartou. Program odměn Rewards nabízí odměny, co se dají opravdu využít na cestování, nákupy, v restauracích a na další věci. Nové a nové nabídky se odemykají postupně během toho, jak kartu Revolut využíváte.

 

Jak si založit Revolut a registrovat si účet

Revolut návod naštěstí nijak složitý být nemusí. Začnete stáhnutím aplikace Revolut v závislosti na tom, který operační systém v telefonu máte. Pak se do aplikace zaregistrujete emailem – a potvrdíte ho. Následně krok za krokem doplníte údaje, které bude Revolut požadovat. O registraci a založení účtu vám přijde potvrzovací email, na něj předtím dorazily i všechny smluvní dokumenty, které se formou registrace podepisují. 

A je hotovo, s Revolutem můžete začít pracovat – samozřejmě až si účet nabijete první částkou, nejlépe z vaší platební karty. Tím se v Revolutu vše odemkne – včetně IBAN, na který vám mohou chodit peníze ze zahraničí a s výhodným směnným kurzem. 

Obrázek: Revolut ověření totožnosti

Revolut ověření totožnosti

Zdroj: emailová schránka autorky

 

Půjde to bez smartphonu? Bohužel ne – mobilní aplikace Revolut je nutná

I když už se Revolut pustil i do aplikace pro počítače, stejně se bez smartphonu neobejdete. Revolut aplikaci je nutné stáhnout i do něj, protože se v ní bude autorizovat přístup do aplikace na počítači (dvoufázové ověření, což samozřejmě chválím). A navíc – v desktopové aplikaci je nabídka správy účtu mnohem menší než v mobilu (pravděpodobně jen zatím).

 

Přihlášení pomocí biometrie je extrémně pohodlné

Do desktopové aplikace se přihlašujete pinem, který si navolíte v aplikaci v telefonu – a pak je nutno ještě autorizovat přihlášení právě v telefonní aplikaci. To je sice trochu krkolomné, ale dostatečně bezpečné na to, aby se vám do Revolutu v PC jen tak někdo nenamontoval. 

Do Revolutu v telefonu se dá přihlásit pinem, ale i snadněji – biometrií, typicky otiskem prstu, případně FaceID. Je to snadné – a přihlášení funguje rychle. 

 

Obrázek: Revolut autorizace pro přihlášení do aplikace na počítači

Revolut autorizace pro přihlášení do aplikace na počítači

Zdroj: Revolut aplikace autorky

 

Jak ještě Revolut zajišťuje bezpečnost?

Vedle přihlašování se k aplikaci pomocí biometrie nebo vedle dvoufázového přihlášení se do počítače, je u Revolutu ještě několik dalších bezpečnostních prvků, které ve výsledku významně zvyšují bezpečí jeho používání. Některé další už byly také zmíněny, ale sepišme si je tu na jedno místo – pro přehlednost:

 • přizpůsobitelné funkce – některé funkce platební karty Revolut se dají vypnout. Například platby v internetových obchodech, výběry z bankomatu, bezkontaktní platby či platby protažením karty – navolíte si, čemu se chcete v nejbližších hodinách vyhnout
 • jednoúčelové virtuální karty – jednorázové virtuální karty, které jde použít k online platbám jen jednou, pak se „zničí“ a jejich číslo se nahradí novým.
 • systém proti podvodům Sherlock – vytipovává případná podvodná jednání v reálném čase
 • brzy přibude ještě zabezpečení 3D Secure - při použití 3DS během provedení platby obdržíte mobilní oznámení od Revolutu s žádostí, abyste se přihlásili ke svému účtu a platbu ověřili.

 

Obrázek: Revolut zabezpečení

Revolut zabezpečení

Zdroj: Revolut aplikace autorky

 

Jak se v Revolutu zorientovat?

Na rozložení aplikace nahlédneme jen pro neplacenou verzi. To je totiž základ, od kterého se pak už snadno „odpíchnete“, jakmile se rozhodnete, že vyzkoušíte i verzi za peníze. Domovská stránka aplikace, na kterou najedete po přihlášení, je jednoduchá a přehledná. Do telefonu vedeného v češtině se automaticky nahraje verze Revolut cz.

Nahoře jsou záložky, mezi nimiž se pohybujete (účty, karty, akcie, kryptoměny a trezory valut). Zcela nahoře vlevo je výš osobní profil, no a vpravo pak zprávy od Revolutu, oblíbené transakce a také výpis analýz, který si můžete nechat zobrazit za různě dlouhá období.

 

Obrázek: Výchozí stránka pro pohyb v aplikaci Revolut

Výchozí stránka pro pohyb v aplikaci Revolut

Mezi měnami přepínáte v sekci „účty“ tím, že kliknete na šipku zobrazenou za měnou, která se vám právě ukazuje. Stejným způsobem se přidává i účet v další měně. Při rolování po domovské obrazovce směrem dolů narazíte na různá doporučení od Revolutu, zobrazuje se stav všech vašich investic a spekulací, analýzy a také nedávno provedené platby. Domovskou stránku si ale můžete ještě i přizpůsobit.

 

Obrázek – rychlé menu v dolní části obrazovky aplikace Revolut

Rychlé menu v dolní části obrazovky aplikace Revolut

Zdroj: Revolut aplikace autorky

Přes obrazovku v dolní části se pak zobrazuje symbol pro převod z Revolutu kamkoliv, či naopak. Ten uvidíte, ať budete v aplikaci stát téměř kdekoliv. To usnadňuje práci, protože není nutné v menu hledat platby – zkrátka jen kliknete na dole zobrazenou ikonu šipek. Pokud chcete změnit nastavení Revolutu, i ono má v trvale zobrazované ikoně své místo. 

 

Obrázek: Revolut nápověda pro uživatele

Revolut nápověda pro uživatele

Zdroj: Revolut.com. URL: https://www.revolut.com/cs-CZ - po přihlášení

 

Jak do Revolut poslat své peníze a za jak dlouho dorazí?

Do Revolut se dají peníze připsat několika způsoby: kartou online (kartou, co máte k vašemu bankovnímu účtu), převodem z účtu, složenkou nebo šekem. Převod kartou je okamžitý, proběhne v řádu několika málo vteřin. Nabití Revolutu kartou vypadá a probíhá stejně jako online platby v e-shopu, nic nového není nutné se učit. 

Převod z účtu ve vaší bance na účet Revolut zabere 2 – 5 pracovních dní. Revolut vám vygeneruje IBAN (evropskou podobu čísla účtu) – a na něj převod zadáte. Pozor si musíte dát na případné poplatky za odchozí SEPA platby. Převod složenkou nebo šekem je zpoplatněn vždy – a vždy také zabere několik pracovních dnů. 

 

Jak si nechat do Revolutu poslat peníze od někoho jiného?

Záleží na tom, odkud bude odesílatel peníze posílat. Jestli z také z Revolut účtu, jen se na platformě propojíte a on zadá platbu směrem k vašemu kontaktu. Velmi snadné a rychlé. Použít k tomu může i svou platební kartu – za předpokladu, že se nacházíte oba dva fyzicky na jednom místě.

Ale ani když bude chtít peníze odeslat ze svého bankovního účtu, nejde o nijak složitou záležitost. Revolutem totiž vygenerujete link, který mu pošlete například emailem, do chatu atd. V něm se zobrazí všechny informace nutné k zadání převodu, včetně bankovního čísla IBAN vašeho Revolut účtu – a je to. 

 

Jak z Revolutu poslat peníze na bankovní účet? Variabilní symbol nikam nezadáte

Revolut není navržen na převody z účtů na účet, slouží především pro výhodné směny měn, výběry z bankomatů a pro platby kartou. Takže se nemůžeme divit, že do platebního příkazu nejde dopsat variabilní symbol (jakmile používáte základní Revolut, nikoliv Revolut Bank). 

Proto se z něj nestane místo, odkud budou odcházet vaše trvalé příkazy. Ale online platby kartou za různá předplatná typu Spotify, Slack a další služby – ty si oblíbíte. Výhodnější směnou totiž ušetříte spoustu peněz.

 

Jak v Revolutu udělat tu nejvýhodnější směnu peněz?

Možností je víc. Můžete přesouvat peníze mezi svými účty v různých měnách – a přesuny se přepočítají mezibankovním středovým, tedy nejvýhodnějším kurzem. Další možností je platit Revolut kartou například v e-shopu online, nebo vybrat peníze z bankomatu – a Revolut přepočítá kurz stejným způsobem. 

 

Obrázek: Revolut převod

Revolut převod

Zdroj: Revolut.com. URL: https://www.revolut.com/cs-CZ - po přihlášení 

 

Ještě k výběru z bankomatu: Pozor, když kartu strčíte do bankomatu českého, bude se bankomat tvářit, že jste cizinec (domovská Revolut banka je v Litvě). A podle toho se musíte u výběru chovat. Rozhodně si nikdy nenechte podstrčit výběr hotovosti v režimu, kdy kurz počítá bankomat (nikoliv Revolut). Podrobnosti a návod najdete níže v odpovědích na časté otázky.

 

Jak Revolutem platit?

Placení Revolutem je snadné a rychlé. Zaplatíte kartou fyzickou nebo kartou virtuální, případně odešlete platbu převodem. Revolut je pro tyto účely přehledný a celým procesem vás provede krok za krokem. Nic složitého nečekejte. Platit s ním můžete i v českých kamenných obchodech – například když dostanete peníze ze zahraničí, převedete si je výhodněji na české, a můžete jít nakoupit.

 

Obrázek: Revolut návod na převádění peněz

Revolut návod na převádění peněz

Zdroj: Revolut.com. URL: https://www.revolut.com/cs-CZ - po přihlášení

 

Podzim 2022 přinesl revoluční novinku v Revolut platbách: Nově můžete odeslat peníze na platební kartu příjemce, místo abyste ji posílali převodem. V čem je rozdíl? Zejména v rychlosti transakce. Zatímco platba převodem tvá 1 - 2 pracovní dny (standardní SEPA platba), je převod na kartu příjemce téměř okamžitý. Ať používá banku téměř v kterékoliv zemi světa.

Asi už tušíte, že zdarma taková služba nebude. Samozřejmě jsme ji vyzkoušeli - a požadovaný poplatek byl i nad naše očekávání, viz následující obrázek. Samotný proces je opět snadný, jen v aplikaci postupujete krok za krokem tak, jak vás Revolut navádí. Vše je jasné a srozumitelné. A nutno dodat, že i upozornění na poplatek je dobře vidět, Revolut ho rozhodně neschovává někde v rožku a malým písmem!

 

Obrázek: Revolut platba na kartu a kontrola před odesláním

Zdroj: aplikace Revolut

 

Jak v Revolutu obchodovat s akciemi?

Zabrusme i do dalších služeb Revolutu, než jsou jen převody měn a platby kartou s výhodnějším kurzem a se systémem odměn. V Revolutu lze investovat do akcií – i po drobných. Nemusíte kupovat celou akcii (když stojí tisíce dolarů) – stačí pár set korun. Revolut vám nabídne i jen malý podíl na vlastnictví akcií v míře, kterou si jako investor můžete dovolit.

Stačí nahoře v aplikaci kliknout na záložku „akcie“ a aktivovat obchodování s nimi. Vše je v češtině, krok za krokem vás aplikace vším provede. Při nákupu volíte počet jednotek vybrané akcie, nebo množství peněz, kolik chcete do akcie vložit.

Než vám Revolut dovolí začít, musíte s ním uzavřít smlouvu o založení obchodního účtu. Bez něj se totiž do akcií investovat nedá (kryptoměny ho nepotřebují, ty nejsou investicemi). Za akcie samozřejmě budete platit penězi, které jste si do Revolutu poslali. Vzhledem k tomu, že přes online platbu kartou se sem načtou hned, to není žádný problém.

 

Jak na kryptoměny v Revolutu?

V případě kryptoměn je to téměř stejná písnička. Koupit si můžete kryptoměny v jakékoliv hodnotě, navíc jakýkoliv počet různých „kryptokoinů“ si budete přát. V nabídce jich je celá řada. Opět platíte penězi přímo z Revolutu, za kurz, který je v momentě, kdy na nákup/prodej kliknete. 

Hodnota kryptoměn se vyvíjí každou vteřinu, takže na dokonalou přesnost tu hrát nelze. I v tomto případě je vše v češtině a aplikace vás procesem provede krok za krokem. Aktivace je o něco snazší, protože nepotřebujete obchodní účet (kryptoměny jsou jen spekulací, vnímány jsou finanční správou jako zásoby svého druhu – a tak obchodní účet nevyžadují).

I zde vybíráte, za kolik peněz chcete nakoupit kryptoměnu, nebo naopak, kolik kryptoměny chcete pořídit – a Revolut ihned vypočte, kolik budete muset zaplatit. Přitom volíte, ze kterého účtu má platba proběhnout (korunový, eurový apod.).

 

Jak zdanit zisky z akcií a kryptoměn držených prostřednictvím Revolutu?

Danění zisků z akcií a z kryptoměn je nutné jen tehdy, když opravdu nějaký zisk máte. Jinými slovy musí proběhnout nákup a pak prodej, přičemž prodejní cena byla vyšší než ta nákupní. Akcie jsou plnohodnotnou investicí, a tak se na jejich zdanění vztahují zvýhodnění týkající se kapitálového trhu. 

Ale u kryptoměn se zvýhodněním nepočítejte – tady se daní všechno, bez možnosti odpočtu – až na výjimku, když příjem z kryptoměn (a ani dalších činností z kategorie „ostatní příjmy“ - §10) nepřekročí 30 000 Kč za rok. Jakmile překročí, daní se komplet vše, i těch prvních 30 tisíc. 

V Revolutu si můžete vygenerovat všechny výpisy, které budete pro účely danění potřebovat. Je to snadné – a přijdou vám v pdf. Vyjet si můžete nechat i různé souhrny. Revolut roboticky zaznamenává každou transakci, takže se o nich můžete nechat informovat naprosto kdykoliv. 

 

Je Revolut důvěryhodný?

Co se týká ochrany vašich peněz proti zneužití a také a poskytování velmi dobrého směnného kurzu, je Revolut zcela důvěryhodným. Stal se bankou – i v Česku již uplatnila svou specializovanou evropskou bankovní licenci. Co to znamená? Zejména to, že díky existenci Revolut Bank může klient využít stejné ochrany peněz na účtu jako u ostatních bank. 

Dodejme jen, že ze zákona jsou u bank vklady pojištěny až do výše 100 000 eur, a to včetně sjednaných úroků. V jedné bance je takto vždy pojištěn jeden účet jednoho klienta. Stejné pojištění se teď dá využít i u Revolutu.

Trochu problémy jsou v případech, kdy klienti najednou změní chování v aplikaci. Třeba jim najednou dorazí mnohem vyšší částka, než s jakými u Revolutu běžně operují. V ohlasech na Revolut jsem našla zmínku třeba o klientce, která na Slovensku prodala svůj dům (za eura). A aby netratila na převodu z eur na koruny, logicky zvolila převod přes Revolut. Jenže robotovi se to zdálo podezřelé, a tak její účet okamžitě zablokoval. Trvalo dlouhé měsíce, než se situace vysvětlila a peníze byly odblokovány.

Robot se ale uchýlí k blokaci i při mnohem menších výkyvech v hospodaření s účtem. Třeba když si do něj v létě nalijete pár desítek tisíc na útratu na dovolené – a předtím jste stav účtu drželi jen na stovkách. Karta vám pak může být zablokována – a povyražení nebude čím zaplatit. Proto vždycky berte s sebou i jinou platební kartu – kreditku nebo debetku k běžnému účtu.

 

Obrázek Revolut profil

Revolut profil

Zdroj: Revolut aplikace autorky

 

Osobní Revolut zkušenosti

Nepatřím ke klientům, kteří by Revolut využívali denně. Ale s výhodou platím kartou všechny služby a produkty, které se dají platit v eurech/dolarech. Je to vždy výhodnější než přepočtená cena na koruny nebo platba debetkou s tím, že kurz mi vypočte banka.

Revolut jsem začala používat i jako účet pro příchozí eura. Přehodím je na český Revolut účet a pak v obchodech platím Revolut kartou – virtuální, v mobilu. Převod z Revolutu do české banky jsem ještě nezkoušela. Eura z banky odesílatele mi na Revolut účet putují dva dny – rychlé to tedy rozhodně není. Ale rozdíl v kurzu je znát. Například za necelých 500 eur jsem v Revolutu dostala o 350 Kč víc, než by mi připsala banka.

Prubla jsem i snadný nákup kryptoměn a akcií. Nebolí to, je to rychlé – a hlavně: neustále má člověk přehled o vývoji. Dají se koupit i jen zlomky akcií. Proto dodržet pravidlo, že do investic mají směřovat jen postradatelné peníze, se tu dá velmi lehce.

 

Výhody a nevýhody Revolutu

Všechny výhody a nevýhody, o kterých vím, najdete napříč celým textem. Ale rozhodně neuškodí si je tu shrnout na jedno místo. Začněme však upřesněním, pro koho Revolut  na trhu vůbec je. Službu této fintech platformy ocení zejména lidé, kteří často platí kartou v zahraniční měně (v cizině, v e-shopu), vybírají hotovost v zahraničním bankomatu, nebo kteří často dostávají peníze (třeba z faktur) v cizí měně. Pro dobití účtu u Mintos, Coinbase nebo u Binance Revolut také s výhodou využijete.

Jinými slovy: běžný český člověk, který je placen v českých korunách, který moc necestuje a který je zvyklý nakupovat jen v českých vodách, takovou službu pravděpodobně nevyužije. Vraťme se ale k Revolut výhodám a nevýhodám.

 

Výhody Revolut:

 • vedení účtu v mnoha světových měnách – možnost zdarma, měn je přes 30
 • v pracovní dny vždy výhodný směnný kurz do mnoha měn světa (tzv. mezibankovní kurz)
 • aplikace komplet v češtině
 • nulové poplatky za transakce mezi účty i za ochozí a příchozí platby 
 • virtuální i fyzická platební karta – možno platit i telefonem
 • výběry z bankomatu do určitého limitu zdarma – kdekoliv a v jakékoliv měně (samozřejmě s výhodným kurzem)
 • možnost generovat si jednorázové virtuální karty k placení v místech, kterým úplně nevěříte
 • okamžitý převod peněz formou online plateb kartou
 • pojištění vkladů stejné jako u bank
 • možnost investice do akcií (i po malých částkách) a spekulací s kryptoměnami
 • odměny za platby kartou (připravuje se inovace)
 • platit lze ve více než 140 měnách
 • komunita Revolut se zvětšuje, s ní i Revolut fórum – a je tak snazší získat radu od reálného českého uživatele

 

Nevýhody Revolut

 • víkendové směnné kurzy jsou méně výhodné
 • zatím nedokončená aplikace pro počítač (bez mobilu to zkrátka nejde)
 • ve zdarma verzi Revolut jen omezená škála služeb a limitů, například pro výběr z bankomatu zdarma nebo pro obchodování s akciemi
 • trochu ad hoc zmrazování účtů a karet ze strany provozovatele – jakmile klient vybočí z běžně zajeté rutiny. O zablokování rozhoduje stroj, odblokování je složité a táhne se i měsíce
 • podpora v češtině jen formou často kladených otázek. Online chat a email nebo telefon pouze v angličtině – a i na straně poskytovatele se někdy objeví problémy s úrovní angličtiny (komunikuje se s Litvou)
 • nelze nastavit český IBAN, a tak peníze poslané z Revolutu na váš účet přijdou de facto z Litvy – a vaše banka to může zpoplatnit (proto je Revolut lepší pro nákupy než pro přeposílání peněz mezi účty)
 • při hlubším využívání Revolutu narazí uživatel na protichůdné podmínky a nejednotnost mezi zeměmi, kde je služba poskytována

 

Časté otázky

Je všechno v Revolutu vždycky zdarma?

V základu ano – pokud využíváte tarif Standard (bezplatný) a držíte se ve všech nastavených limitech – výše výběru z bankomatu, počet transakcí v akciích, kryptoměnách, směny jen v pracovní dny apod. Jakmile přejdete na jiný tarif, nebo překročíte limity dané Standard plánem Revolut, už budete za jeho služby platit. Ale nikdy za všechny.

K čemu Revolut slouží?

Revolut je určen zejména pro výhodné nákupy v zahraniční a na zahraničních e-shopech, k výhodným výběrům ze zahraničních bankomatů, ale i k přijímání plateb ze zahraničí a jejich následné velmi výhodné konverzi na české koruny (Revolut CZK). Služby Revolut jsou zaměřeny především na transakce kartou, ta je od MasterCard a může být jak fyzická, tak virtuální.

Jak můžu s Revolutem ušetřit?

Právě využitím výhodnějších směnných kurzů mezi mnoha světovými a evropskými měnami. Brzy se plnohodnotně spustí i odměny za nákupy Revolut kartou.

Jak můžu s Revolutem vydělat?

Vydělat s Revolutem se dá také – zejména prostřednictvím nabízených investic – do akcií. Revolut umožní i nákup a prodej kryptoměn. Jen pozor na tržní a investiční rizika – Revolut je rozhodně neodstraní! O investované peníze můžete přijít. Běžné peněžní vklady na Revolutu (určené k platbám kartou) jsou ale pojištěny stejně jako vklady u jiných bank.

Dají se účty v Revolutu kombinovat a platit najednou z několika z nich?

Kombinace zatím možná není. Takže jestliže potřebujete zaplatit 1 000 euro a na účtu eurovém máte 800 euro a na korunovém dalších 10 000 Kč, platba se neprovede. Musíte nejprve převést dostatečné množství korun na účet eurový – a pak teprve lze potřebných 1 000 euro zaplatit.

Jak probíhá u Revolut výběr z bankomatu?

V podstatě jako jakýkoliv jiný výběr, jen se občas může situace zkomplikovat tím, že karta Revolut je vlastně litevská. I český bankomat vám pak totiž může nabídnout různé způsoby převodů měn – a na vás je, abyste vybrali ten správný – tedy od Revolutu. Jak na to? To radí i sám Revolut na svých stránkách s nápovědou:

„Hotovost si můžete doma i v zahraničí vybrat z libovolného bankomatu…Někdy se vám při použití bankomatu zobrazí možnost volby mezi úvěrovým, běžným a spořicím účtem. Vždy zvolte běžný nebo spořicí účet…Pokud se vás bankomat zeptá, jestli chcete provést transakci s převodem, nebo bez převodu, vždycky volte možnost bez převodu. Pokud si vyberete možnost s převodem, provozovatel bankomatu může použít vlastní měnový kurz, který nebude odpovídat mezibankovnímu kurzu.“

Revolut také varuje před použitím bankomatů společnosti Travelex. Ta totiž vaše peníze převede za použití vlastního měnového kurzu (i když si zvolíte, že chcete prostředky strhnout v místní měně). A ten samozřejmě vždycky bude horší – pro vás horší.

Kolik se dá z bankomatu vybrat Revolut kartou zdarma?

Tady to závisí na tarifu (plánu), který si u Revolutu zvolíte. Jestliže za Revolut platit nechcete, budete mít tarif „Standard“, a zde se dá bez poplatků vybrat kdekoliv na světě v jakékoliv měně do limitu odpovídajícímu 4 500 Kč za měsíc. Druhou možností je pětinásobek limitu pro výběr. S dalšími placenými tarify pak lze vybírat až 9 000 Kč za měsíc zdarma nebo až 22 000 Kč za měsíc zdarma.

Dá se v Revolutu udělat výpis z účtu nebo potvrzení o platbě?

Ano, je to možné kdykoliv a za jakkoliv dlouhé období. Výpis bude vygenerován i v pdf coby nejsnáze použitelném formátu sloužícím jako potvrzení.

Je Revolut použitelný i pro podnikatele/firmy?

Ano, je to možné. Revolut totiž nabízí dvě sféry služeb – podobně jako banky: pro účely soukromé (Revolut osobní účet) a pro účely podnikatelské (Revolut business účet). Ten je protkán mnoha produkty šitými na míru právě podnikání, včetně API, affiliate nebo marketplace.

Dá se Revolut kdykoliv zrušit?

Ano, je to samozřejmě možné. Pokud byste chtěli s Revolutem skončit, stačí v mobilní aplikaci najet na svůj profil a srolovat úplně dolů. Tam najdete možnost „Uzavřít účet“.

Shrnutí aneb založit si právě Revolut?

Otázka, zda se vám vyplatí si založit Revolut, nemá jen jednu odpověď. Vyplatí se tomu, kdo jeho služby opravdu využije. Zejména jde o placení kartou v zahraničí, o výběry z bankomatů v zahraničí, o nákupy na zahraničních e-shopech nebo o přijímání plateb ze zahraničí a v cizí měně.

Pakliže jakýkoliv kontakt se zahraničím a zahraničními měnami nemáte, Revolut vám nic zvláštního nepřinese (snad až na možnost investovat do akcií a spekulovat s kryptoměnami – ale k tomuto účelu slouží i spousta jiných aplikací a webovek).

Základní nabídka služeb Revolut je zdarma – a odměnou za jejich využívání získáte mezibankovní kurzy pro převody měn – kurzy mnohem výhodnější než ve směnárně, v bance nebo při platbě českou bankovní kartou.

S akciemi i kryptoměnami se tu dá obchodovat i po troškách, a to neskutečně přibližuje možnost zhodnocení peněz i běžným lidem. Jen pozor – riziko, že o peníze přijdete, je u akcií i kryptoměn značné. Takže když investovat, tak jen postradatelné peníze.

Platby a převody kartou proběhnou okamžitě, bankovní převody trvají několik dní. K Revolut účtu dostanete klasický IBAN (ale litevský). Největší síla Revolutu je momentálně v tom, že se stal bankou a vklady pojišťuje až do 100 000 euro. Je všestranným místem pro směnu peněz, pro placení kartou, pro open banking, investice, rozpočtování – zkrátka umí toho dost. Ale běžnou banku zatím nenahradí.

Uživatelé uvádějí, že při změně chování na Revolutu (převodu vyšší částky) se často stane, že jsou Revolutem zablokováni – a pak dlouhé týdny a měsíce prověřováni, než je jim účet zase otevřen. Proto se na něj (zatím) nikdy nespoléhejte jako na jediné místo, kde své peníze budete mít. Zůstanou sice v bezpečí, ale ne vždy se k nim dostanete okamžitě.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více