Půjčka pro cizince | Hyperfinance.cz

Půjčka pro cizince

 

Co je půjčka pro cizince?

Z názvu je zřejmé, že v tomto případě se jedná o úvěry poskytované jiným než českým občanům. Cizincem je, z pohledu finančního sektoru a půjčování peněz, i občan Slovenska, přestože již dlouhodobě bydlí na území ČR. Půjčky pro Slováky ale mívají přece jen o něco mírnější omezení, než je tomu u cizineckých půjček určených občanům jiných zemí EU, případně mimo ni. Půjčky pro slovenské občany poskytuje i více finančních domů, než je tomu u ostatních úvěrů pro cizince. Ano, pokud jste občanem Slovenska, máte k dispozici větší nabídku úvěrů, než lidé z Německa, Rakouska, Polska apod. Občané mimo EU si půjčku pro cizince také mohou sjednat, ale okruh nabídky je pro ně mnohem užší.

Pro získání rychlé půjčky pro cizince je nutné mít nejen dostatečnou bonitu a identifikační doklad ze svého domovského státu. Cizinec se musí být schopen prokázat ještě i povolením k trvalému, nebo k přechodnému pobytu. I zde se však přístup poskytovatelů liší. Někteří tolerují pouze trvalý pobyt (většinou banky), jiní jsou schopni půjčit i cizincům s pobytem přechodným - typicky půjčka do výplaty pro cizince - a to v případě, že přechodný pobyt končí později než předpokládaná splatnost úvěru.


Půjčky pro cizince bez přechodného pobytu v našem srovnávači spíše nepotkáte, bývají totiž poskytovány zejména soukromými investory (i když je „umějí“ i některé nebankovní společnosti). Online se půjčka pro cizince dá vyřídit zejména u nebankovních poskytovatelů. Většina bank si totiž vyžádá osobní návštěvu na pobočce. Pokud patříte k cizincům, jejichž pobyt v České republice vyžaduje vízum, i toto je nutné při žádosti o půjčku předložit. K mání jsou pak půjčky bez ručení, bez zástavy nemovitosti a také bez uvedení účelu.

Kdy požádat o půjčku pro cizince?

Bankovní i nebankovní půjčka pro cizince je vhodnou volbou v momentě, kdy coby občan cizího státu, ale pobývající v České republice, potřebujete peníze navíc, a plánujete s nimi uhradit „rozumné“ výdaje. Co je rozumný výdaj? Takový, který má dlouhodobý pozitivní dopad, který vám pomůže ve větší míře, než ve které vás zatíží vzniklý dluh a nutnost jej splácet.

Vhodnou je ale půjčka na bydlení i pro toho, kdo nechce mít s hypotékami a se zástavou domu nebo bytu nic společného. Přitom potřebuje například jen úvěr na rekonstrukci bytu, kde si bohatě vystačí s částkami do jednoho milionu korun.


Některé větší banky ale umějí nabídnout i více než milion korun bez zajištění. To je však již otázka individuální návštěvy v bance a dohody s jejím úvěrovým specialistou. A byť to zní na první pohled divně, dá se půjčka na bydlení dobře využít i pro pořízení auta nebo vyplacení bývalého partnera po rozvodu, či na vyrovnání nároků z dědictví apod. Nezapomínejme však, že musíme odlišit účelovou a neúčelovou formu úvěru na bydlení.


O půjčku pro cizince můžete požádat, když jste Slovák, Němec, Polák, ale i když jste například Brit nebo Ukrajinec - ovšem s alespoň přechodným pobytem v České republice. Půjčka pro cizince s trvalým pobytem v ČR bude mít příznivější cenu i podmínky splácení než půjčky pro cizince s přechodným pobytem, resp. půjčka pro cizince bez trvalého pobytu. Ta bude ve většině případů dražší, v nižších částkách a jen na kratší dobu. Ve velkém se bude podobat půjčkám bez registru. 

 

Na co si dát pozor před požádáním?

První, na co se musíte soustředit, je případné omezení zemí původu. Jinými slovy: cizinci z jaké země finanční dům dokáže půjčit a z jaké už nikoliv. Teprve druhým krokem pak je cena půjčky (RPSN a navýšení půjčky), plus podmínky splácení. V našem srovnávači si navíc můžete nechat vyfiltrovat třeba jen půjčky pro cizince bez registru, nebo bez doložení příjmu, případně půjčky pro cizince zdarma (první zdarma). Filtry najdete nahoře nad srovnávačem - stačí na ně kliknout.

 

Půjčka pro cizince ihned je realitou. Zejména nebankovní společnosti dokáží cizincům (především Slovákům) zařídit úvěr téměř stejně rychle jako Čechům. U bank toto tvrzení neplatí, protože si (nejčastěji) vyžádají osobní návštěvu. To ale neznamená, že byste nemohli o půjčku požádat online i u banky!


Vždy je výhodnější oslovit banku z pohodlí domova (prostřednictvím našeho formuláře) a nechat ji, aby si s vámi dohodla čas a místo setkání. Budete vědět, že bankéř je na jednání připraven, a tak bude celé „sezení“ kratší, tím i efektivnější. Dnes už je opravdu zbytečné ztrácet mnoho času skrze vyřízení půjčky! 

Tip: Jste-li, coby cizinec, majitelem nemovitosti v ČR, případně partnerem majitele nemovitosti, možná uvažujete o hypotéce nebo o americké hypotéce. Pomoci vám dokážeme i s refinancování hypotéky.


Jak požádat o půjčku pro cizince?

Jakmile máte vybránu vhodnou půjčku pro cizince, která vyhovuje vašim požadavkům a kde máte jistotu, že patříte do skupiny cizinců, kterou je poskytovatel „schopen obsloužit“, stačí už jen pár kliknutí a peníze mohou být vaše.

Podání samotné žádosti o půjčku zahájíte krokem prvním: kliknete na tlačítko „Mám zájem“ nebo „Chci si půjčit“. To vás přesměruje na formulář se žádostí o půjčku. Formulář bude buď na našich stránkách, anebo rovnou na stránkách poskytovatele. Do formuláře vyplníte požadované základní osobní a kontaktní údaje, posléze jej dáte „odeslat“. Jak u nás, tak u samotného poskytovatele půjčky jdou vaše data v bezpečí - máme zaveden standard pokročilého šifrování.


Žádost dorazí ihned po odeslání k poskytovateli, a ten se vám ozve v co nejkratším čase. Bude vás provázet dalšími kroky dokončení žádosti o úvěr pro cizince, protože samotné vyplnění a odeslání formuláře od nás ještě není krokem závazným. Pro dokončení žádosti se neobejdete, vedle dokladů, ani bez potvrzení pravidelného příjmu (výpis z účtu, výplatní pásky, potvrzení od zaměstnavatele). Doložit možná budete muset i vlastnictví účtu, na který chcete peníze zaslat (platí, jen pokud jste nezvolili půjčku v hotovosti).


Časté otázky

Vztahují se na půjčky pro cizince stejná pravidla jako na spotřebitelské úvěry pro české občany?

Ano, v obou případech jde o spotřebitelské úvěry, které mají svá pravidla zakotvena v zákoně č. 257/2016 S., o spotřebitelském úvěru. Že se právního vztahu (smlouvy) účastní na jedné straně cizinec, to nic nemění na tom, že jde právní vztah vytvořený na území České republiky a o využívání českých služeb fungujících podle české legislativy.

Proč mají Slováci lepší pozici pro vzetí půjčky než ostatní národnosti?

Zde je odpověď celkem nasnadě: je to dáno historickou provázaností českého a slovenského finančního trhu, kdy dlouhodobě velmi úzce spolupracují české a slovenské pobočky mateřských skupin bank (typicky ČSOB, Fio), ale i větších nebankovních společností (např. Profi Credit). Vzájemná spolupráce těchto institucí, ale i států v oblasti finanční, dává českým poskytovatelům větší záruky v případě vymáhání dluhu přes hranice. Důvodů bychom jistě našli ještě více, tyto ale považuje za zásadní.

Opravdu stačí jen přechodný pobyt k získání nebankovní půjčky pro cizince?

Ano, je to tak. U některých nebankovních společností může získat půjčku i ten cizinec, který zde má jen přechodný pobyt. Týká se to zejména menších úvěrů s kratší splatností (tzv. mikropůjček), která skončí ještě dříve, než cizinci - žadateli vyprší například vízum.

Jak velkou půjčku mohou cizinci získat?

Zde nejsou dána žádná konkrétní omezení. Cizinec s trvalým pobytem v České republice má v podstatě velmi podobný přístup k trhu s půjčkami, jako samotní Češi. Tedy alespoň co se bank týká. Nebankovní poskytovatelé nemívají v portfoliu cizineckou půjčku vždycky, případně cizincům půjčují, ale jen těm ze Slovenska.  

Jak se u cizinců řeší případné nesplácení nebo pozdní splácení úvěru?

Rozdíly v postupu nesmějí být podle legislativy vůbec žádné. V případě prodlení se splácením (nebo později při úplném selhání ve splácení) mají poskytovatelé zákonem omezeny možné reakce. Podívejte se, kolik může poskytovatel naúčtovat, když splácíte pozdě. Vhodné je také vědět co dělat, když se dostanete do problémů se splácením.

Shrnutí

Pod pojmem „půjčky pro cizince“ rozumíme v našem srovnávači všechny spotřebitelské úvěry, které si může sjednat člověk jiným než českým občanstvím, ale žijící na území ČR - bez ohledu na to, zda pochází ze sousedního Slovenska, nebo z jiné země EU, případně ze země mimo unii, třeba Vietnam, Mongolsko nebo Ukrajina. Pro získání spotřebitelské půjčky pro cizince je nutné mít jak osobní doklad vydaný domovským státem, tak i povolení k pobytu - nejlépe k trvalému, ale některé nebankovní společnosti tolerují i jen pobyt přechodný. Bankovní půjčky budou vyžadovat i vlastnictví běžného účtu vedeného na jméno žadatele.

Zatímco u nebankovek se dá vyřídit půjčka pro cizince online, banky si většinou vyžádají osobní návštěvu na pobočce, kde se dokončí na internetu započaté podání žádosti o úvěr pro cizince. I cizinci musejí prokázat své pravidelné příjmy. I v případě půjčky pro cizinecké půjčky je nutné si zadlužení předem promyslet, důkladně zvážit účel, na který peníze potřebujete, ale i schopnost splatit celý dluh, včetně navýšení. 

 

Přečtěte si také: