Účelový vs. neúčelový úvěr: Souboj dvou velikánů | Hyperfinance.cz

Účelový vs. neúčelový úvěr: Souboj dvou velikánů

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 19.04.2017 Analýza| Půjčky

Účelový vs. neúčelový úvěr: Souboj dvou velikánů

Spotřebitelský úvěr u nás nabízí jak bankovní, tak nebankovní společnosti. Jedná se o nejoblíbenější produkt, který v hojné míře využíváme. Peníze navíc se nám mohou hodit při zařizování vlastního bydlení, na koupi auta nebo na podporu vzdělání či dalších oblastí života.

Na našem trhu jsou ale k dostání jak úvěry účelové, tak ty, u nichž nemusíme účel využití finančních prostředků dokládat. Jaký je mezi nimi rozdíl a který úvěr disponuje nižší úrokovou sazbou? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek, budou součástí následujících řádků.

Účelový úvěr je levnější, ale komplikovanější

Jako prvním začněme úvěrem účelovým. Jak již název tohoto produktu napovídá, jedná se o půjčku, jejíž účel musíme dopředu či zpětně doložit odpovídajícími dokumenty. Jaké další charakteristiky jsou pro účelový úvěr typické?

 • Tento typ úvěru obvykle poskytují bankovní domy
 • Využití finančních prostředků je potřeba společnosti průkazně doložit
 • Jedná se o levnější úvěry s delší dobou splatnosti
 • Peníze je možno využít pouze na přesně vymezenou oblast (například bydlení nebo vybavení)
 • Finance obdržíte na účet nebo v hotovosti. Hotovost si můžete nechat přivézt kurýrem domů, vyzvednout ji na poště, nebo u obchodního partnera poskytovatele: nejčastěji na benzínce nebo v trafice
 • Průměrná úroková sazba účelových úvěrů se pohybuje kolem 10 % p. a.
 

Za neúčelový úvěr si připlatíte, použít ho ale můžete na cokoli

/data/common/multimedia/images/photo_0171091307kumrcf.jpg

Ať už nechcete anebo nemůžete bance či nebankovní instituci doložit, jak s vypůjčenými prostředky naložíte, pak vám nezbyde nic jiného, než požádat o neúčelový úvěr. I zde lze z názvu produktu jednoduše odvodit, že jde o půjčku, u které nemusíte dokládat její účel. Pokud si tedy chcete jednou za rok „vyhodit z kopýtka“ a odjet na luxusní exotickou dovolenou, věřitele to vůbec nemusí zajímat. Jaká další specifika pro neúčelový úvěr platí?

 • Neúčelové půjčky poskytují jak banky, tak nebankovní společnosti
 • Využití finančních prostředků máte čistě ve své režii
 • Úvěry jsou zatíženy vyšším úrokem i hodnotou RPSN
 • Peníze můžete využít na cokoli uznáte za vhodné
 • Účel využitých prostředků není potřeba věřiteli nijak dokládat
 • Finance obdržíte na účet nebo v hotovosti
 • Průměrná úroková sazba účelových úvěrů se pohybuje kolem 15 % p. a.

Nejvýhodnější úvěr

Zajímá vás, který úvěr je nejvýhodnější? Porovnejte si dostupné úvěry na jednom místě a požádejte o něj z pohodlí domova.

Porovnat úvěry

Kolik si můžete půjčit?

O výši půjčky samozřejmě rozhoduje více faktorů. Tím nejzásadnějším je bonita žadatele. Banka bude pochopitelně chtít znát vaše příjmy, které bude potřeba odpovídajícím způsobem doložit. Zhodnotí také vaši finanční a půjčkovou minulost a připravte se také na kontrolu registrů. Pokud vás bankovní úředník vyhodnotí jako příliš rizikového klienta, pak vaši žádost zamítne.

V takovém případě vám nezbyde nic jiného než požádat o půjčku u nebankovní instituce. Zde jsou obvykle podmínky mnohem benevolentnější než v bance. I zde však věřitel potřebuje znát výši vašich příjmů, protože mu to nově ukládá novela spotřebitelského zákona. Tu ověří buďto skrze interní databáze nebo prostřednictvím dokumentů, které mu věřitel doloží.

Jaké jsou vaše zkušenosti s účelovostí úvěru? A půjčujete si peníze u banky nebo nebankovní společnosti? Napište nám do diskuze pod článek nebo na náš facebook.

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.