Půjčka na OP | Hyperfinance.cz

Půjčka na OP

 

Co je půjčka na OP?

Pod velmi obecným pojmem „půjčka na OP“ se neskrývá nic jiného než úvěr, pro jehož poskytnutí je nutné se prokázat osobním dokladem. V případě českých občanů samozřejmě občanským průkazem. Půjčky na OP se poskytují ve všech částkách a v pestrých dobách splatnosti, k mání jsou samozřejmě na účet, ale i v hotovosti. Jde jak o krátkodobé půjčky, tak o úvěry dlouhodobé, vždy ale poskytované bez zástavy nemovitosti nebo bez ručitele. Půjčka na občanku může být účelová, ale i bez uvádění účelu.

Je důležité si předem zjistit, zda půjčka, o kterou byste měli zájem, je půjčka jen na OP, a k jejímu poskytnutí druhý doklad totožnosti potřebovat nebudete (protože se poskytovatel spokojí jen s občankou a číslem vašeho běžného účtu), nebo jestli jde o půjčku na občanku, ke které ovšem musíte přiložit ještě i řidičák, cestovní pas nebo například zbrojní průkaz, kartičku pojišťovny, či jiný poskytovatelem uznávaný doklad o vaší osobě.


O bankovní i nebankovní půjčku na OP si můžete zažádat jak v pracovní dny, tak o víkendech nebo ve státní svátky. Mnoho poskytovatelů má víkendový provoz, neboť díky okamžitým platbám se dostanou peníze na účet žadatele v podstatě okamžitě.


Kdy požádat o půjčku na OP?

V podstatě kdykoliv potřebujete peníze, a přitom víte, že si je chcete vzít na „rozumnou“ věc. A také máte dostatečné finanční rezervy z každé výplaty na to, abyste úvěr dokázali bezpečně splácet.


Na co si dát pozor před požádáním?

Před požádáním o půjčku na OP pro OSVČ, ale i pro zaměstnance je potřeba si udělat stejné porovnání, jako například před požádáním o půjčku před výplatou nebo o půjčku bankovní. Vždy je nutné úvěry porovnat jak z pohledu jejich ceny (nejlépe dle RPSN), tak podmínek splácení. Ještě před podpisem smlouvy o půjčce byste si měli zjistit, kolik stojí předčasné splacení nebo případný odklad (či snížení) splátek, jinými slovy změna ve splátkovém kalendáři.

 

U menších půjček (do 15 tisíc korun) se orientujte zejména podle celkového přeplatku za půjčku. Pokud chcete požádat o půjčku na OP ve vyšších částkách, dobře si předem promyslete, kolik můžete měsíčně splácet tak, abyste pohodlně vystačili s dechem i v měsících, kdy bude váš příjem nižší vlivem opožděných plateb za faktury, vlivem pracovní neschopnosti, ošetřování člena rodiny nebo i výměny zaměstnavatele.Jak požádat o půjčku na OP?

Odeslání žádosti o půjčku na OP je prostřednictvím našeho srovnávače velmi snadné. Prvním krokem k úspěšnému podání žádosti je kliknout na tlačítko „Mám zájem“ nebo „Chci si půjčit“. Tím budete přesměrováni do formuláře se žádostí o půjčku, který bude buď na našich stránkách, nebo rovnou na stránkách poskytovatele. Do formuláře jen vyplňte požadované základní osobní a kontaktní údaje, posléze jej odešlete.

Oslovený poskytovatel se vám ozve v co nejkratším čase a provede vás procesem dokončení žádosti o půjčku na občanku, včetně nutnosti doložit případné další dokumenty, jako je druhý doklad totožnosti nebo výpisy z účtu. Jestliže žádáte o vyšší sumu (v řádu stovek tisíc korun), nebuďte překvapeni požadavkem na souhlasný podpis manžela/manželky. Ten je vyžadován u většiny dlouhodobých půjček na OP.


Časté otázky

Je možné najít i půjčku na OP s exekucí?

Na trhu a v internetových reklamách jistě potkáte spoustu nabídek na půjčku na OP s exekucí. Ale v našem srovnávači s nimi příliš nepočítejte. My se soustředíme především na spotřebitelské úvěry s vyšší mírou uživatelské bezpečnosti - jak po stránce vyřízení, tak především po stránce splácení. 

No a úvěry v exekuci (ať už na OP nebo půjčky na číslo OP) jsou spíše doménou půjček podnikatelských nebo pro OSVČ, kde pravidla spotřebitelského úvěru platí jen velmi omezeně – zde hraje prim čistě tržní pojetí úvěru, tedy bez ochrany spotřebitele.

Poskytují se tyto půjčky bez registru a bez doložení příjmu?

Půjčka na OP bez registru je poměrně častým typem spotřebitelského úvěru. Jejich porovnání najdete v kategorii půjček bez registru. Patří obecně k těm více rizikovým, a proto i nákladnějším. Někteří poskytovatelé přitom do registrů nenahlížejí vůbec, jiní je sice zahrnují do zkoumání úvěruschopnosti žadatele, ale tolerují vyšší zadlužení než banky.

Půjčka na OP bez doložení příjmu je naopak zcela běžnou půjčkou i na trhu bankovním. Ani banky dnes už nevyžadují papírové dokládání příjmu od zaměstnavatele, stačí jim obyčejný výpis z účtu. A některé nebankovní půjčky jsou schvalovány i na základě doložených výplatních pásek.

Jak je to s půjčkou na OP u cizinců? Musejí hledat půjčku bez OP, když ho nemají?

Rozhodně nemusejí. Půjčka bez OP je kategorie určená lidem, kteří se nemohou prokázat občanským průkazem z jiného důvodu, než je ten, že nejsou občany České republiky. Pro cizince jsou dostupné téměř všechny půjčky na českém trhu se spotřebitelskými úvěry. Jen se musejí prokázat trvalým pobytem na území ČR, v případě bankovních půjček se často musejí pro jejich vyřízení osobně dostavit na pobočku.

Dostanu půjčku, když jsem OP ztratil a mám jen prozatímní doklad z úřadu, nebo kopii své občanky?

Prozatímní doklad z úřadu, který vám byl vystaven místo občanky (ať už jste ji ztratili nebo byla odcizena), neslouží jako plnohodnotný doklad totožnosti. V bance s ním proto většinou nepochodíte. Ale některé nebankovní společnosti dokáží poskytnout úvěr i na tento doklad, případně zcela bez dokladu totožnosti – ovšem musíte se prokázat běžným účtem vedeným na vaše jméno. 

Poskytovatel nebankovní půjčky totiž ví, že aby vám banka založila účet, nejprve musela totožnost ověřit. Půjčka na kopii občanského průkazu může spadat do stejného způsobu řešení. Někteří poskytovatelé nebudou vyžadovat občanský průkaz, když se prokážete jiným plnohodnotným dokladem totožnosti, jako je pas, řidičský průkaz apod.

Shrnutí

Půjčka na OP je v podstatě kteroukoliv bankovní i nebankovní spotřebitelskou půjčkou. Jen výjimečně se totiž ve světě půjček pro spotřebitele setkáme s úvěrem poskytovaným lidem bez OP, případně vydaným na kopii OP. Dokonce se půjčka na občanku schvaluje i cizincům – ale s tím rozdílem, že místo občanského průkazu musejí předložit svůj národní doklad totožnosti, plus potvrzení o trvalém pobytu v České republice. 

Někteří poskytovatelé půjčky na OP ihned a hotově vyplácené na ruku nebo na účet se spokojí i jen se samotným občanským průkazem, jiní si k němu vyžádají ještě druhý doklad totožnosti, anebo osobní návštěvu na pobočce. V některých případech místo druhého dokladu totožnosti slouží v bance (na jméno žadatele) vedený běžný účet. Při výběru půjčky na OP nikdy nepodceňte jejich porovnání, a vždy si předem naplánujte, jak budete úvěr splácet.