Platba okamžitá, expresní a běžná: jak jsou banky rychlé a kolik to stojí?

Platba okamžitá, expresní a běžná: jak jsou banky rychlé a kolik to stojí?

Platba okamžitá, expresní a běžná: jak jsou banky rychlé a kolik to stojí?

Jak rychlá je platba okamžitá, platba expresní a platba běžná? Kdy je můžete zadat a kolik za ně zaplatíte? To se samozřejmě liší banku od banky, ale přece jen najdeme mnoho společných prvků. Pojďme se podívat, jak dlouho bance trvají převody, na co se můžete při placení spolehnout a kdy sáhnout po kterém typu platby. Které banky umějí okamžité platby v lednu 2024?

Začněme roztříděním plateb a dobou jejich trvání

Podívejme se, co která platba obnáší. Každá totiž probíhá jinak rychle a s jinými náklady pro klienta. Přestože se nám může zdát, že platba je jen jedna (prostě odešleme peníze, případně je někdo pošle nám), banky rozlišují několik typů plateb, se kterými je zacházeno různě.

Takže jestli nechcete být překvapení, že jste nestihli zaplatit včas, případně se marně v daný den těšit na peníze, které ale banka doručí mnohem později (v rámci standardní služby), měli bystě vědět, že rozlišujeme následující druhy plateb a jejich rychlosti:

 • standardní bankovní převod mezi dvěma bankami – trvá jeden pracovní den. Na první pohled to vypadá jako max. 24 hodin, ale nezapomínejme na víkendy, svátky. Maximum u nás je tedy šest dní – pokud vezmeme v úvahu tři dny vánočních svátků a k tomu dva dny víkendové
 • standardní bankovní převod mezi účty u jedné banky – většinou zabere jen několik vteřin, ale pozor, ve víkendy a státní svátky zase nefunguje
 • okamžitá platba do banky, která ji také umí – téměř v reálném čase, max. několik vteřin
 • okamžitá platba do banky, která ji neumí – v tomto případě bude (bankou příjemce) převedena na standardní platbu mezi bankami
 • expresní platba mezi bankami – od několika minut do několika hodin, ale stihnout se musí ještě v týž pracovní den, kdy ji banka od vás přijala
 • převod do evropské země (sepa, europlatba) – záleží na tom, co zúčastněné banky umějí, zda okamžité platby anebo jen ty standardní. Trvají proto od několika vteřin do cirka dvou pracovních dní (nezapomínejte na svátky v zemích, kam posíláte)
 • mimoevropská platba (světová, swift) – může trvat i deset dní
 • platby online službami (elektronickou peněženkou) - trvají tak dlouho jako běžné platby u té banky, u které má online služba tzv. sběrný účet. Kde umějí okamžité platby, má i online služba platbu okamžitou, jinde pouze standardní.
maskot

Platby můžete zadávat jak z účtu běžného, tak z účtu spořicího. Pouze termínovaný vklad je zbaven možnosti zadávání plateb. Proč? To se dozvíte v článku věnovanému rozdílům mezi spořicím účtem a termínovaným vkladem.

Kolik jednotlivé druhy plateb stojí?

Nelze tu vyjmenovávat ceníky všech bank, přesné ceny zvládnete najít sami v ceníku (sazebníku) poplatků své banky, který musí být snadno dostupný na stránkách banky. Udělejme spíše rámcový přehled cen u jednotlivých druhů plateb:

 • standardní bankovní převod mezi dvěma bankami – většinou je zdarma, ale najdete i banky, které si za tuzemské transakce do jiné banky stále ještě účtují poplatky, většinou v řádu jednotek korun
 • standardní bankovní převod mezi účty u jedné banky – většinou zdarma, ale možná ještě najdete účet zatížený poplatky i za převod v rámci banky
 • okamžitá platba – někde zdarma, někde najdete poplatek v řádu jednotek korun. V případě okamžitých plateb do zahraničí je nutné hledat pod sepa nebo swift platbou. Zavedení okamžitých plateb umožnilo zahájit půjčování na účet i během víkendu.
 • expresní platba mezi bankami – jde o nejdražší službu převodů mezi bankami v Česku, v řádech desítek, ale většinou stovek korun
 • převod do evropské země (sepa, europlatba) – někde zdarma, někde za stovky korun (dokonce bývá zpoplatněno i přijetí platby, nejen její odeslání)
 • mimoevropská platba (světová, swift) – ve většině případů si banky stanoví minimální a maximální poplatek, v rámci nichž se výpočet ceny určuje procentuální sazbou z převáděné částky, pozor - zpoplatněno bývá i přijetí peněz ze zahraniční banky mimo EHP (někde jen EU)
 • platby online službami (elektronickou peněženkou) – způsob výpočtu cen za služby se u jednotlivých služeb liší, zpoplatněno bývá v podstatě vše, ale mnohdy stejnou sazbou pro všechny příjemce – ať je to bankovní účet v Evropě nebo kdekoliv jinde).

Do kdy musíte zadat platbu, aby proběhla podle toho, co banka deklaruje?

Jestliže potřebujete, aby banka dodržela slibovanou dobu převodu peněz v rámci vašeho příkazu k úhradě, musíte vy dodržet čas, u kterého banka splnění slibu deklaruje. Okamžité platby jsou z toho vyňaty, ty fungují 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, protože jsou plně zautomatizovány – a roboty nemají pracovní dobu.

Ostatní platby procházejí přes CERTIS, což je systém standardního mezibankovního platebního styku v České republice. Podílejí se na něm živí lidé, a proto funguje jen v pracovní dobu. Za provedení převodu v CERTIS banky platí. A čím rychleji chtějí předběhnout frontu ostatních plateb, tím více musejí v CERTIS připlatit. Kolik? Nahlédněte do ceníku ČNB.

Aby standardní platba (ne ta okamžitá) proběhla ještě týž pracovní den, je nutné ji zadat ráno, některé banky zvládnou i zadání okolo poledne. Pokud ji zadáte odpoledne a navečer, v noci, proběhne platba až následující pracovní den. Detailnější přehled najdete například zde.

maskot

Zatímco u standardních plateb nenajdete přesný a závazný čas, ve kterém ji banky provedou ještě v týž den, ohledně express platby každá banka uvádí přesnou hodinu, do kdy je možné takovou platbu zadat, aby mohla být express i provedena.

Nezapomínejte, že i jednodenní zpoždění se promítá do registrů - nejprve do Bankovního a nebankovního, při delším nesplácení i do registru SOLUS. Pokud si chcete zkontrolovat, že v nich žádné opožděné platby nemáte, nechte si poslat online výpis. Vytvořili jsme pro vás podrobný fotonávod, jak si vyřídit online výpis z BRKI a NRKI a také ze SOLUSu během několika minut.

Přestože se okamžité platby chystaly už na rok 2018, někde nefungují ani v roce 2024

O okamžitých platbách jsme vás na Hyperfinance.cz informovali již několikrát. Původně se měly spouštět ve druhé polovině roku 2018, což nedopadlo, ale v první polovině roku 2019 je rozjely Banka Creditas, Česká spořitelna a Air Bank.

Smutné tedy je, že ani v lednu 2024 ještě není okamžitá platba standardem. Sice se rozjíždí otevřené bankovnictví, bankovní identita, platby pomocí biometrie, ale na okamžité platby se některé banky stále ještě nezmohly. Holt, český trh je malý, tady se některé investice tolik nevyplatí.

Některé banky v České republice prozatím negarantují službu okamžité platby v obchodních podmínkách. Může se proto stát, že okamžitá platba neproběhne včas – a banka za to neponese odpovědnost, neb tuto službu negarantuje. 

Pouze ji nabízí jako jednu z možností plateb, ovšem bez garance. Jakmile vám pozdě provedená okamžitá platba vyvolá sankce za pozdní splátku, od banky se odškodnění nedočkáte. Proto i okamžitou platbou hrazené splátky zadávejte raději o jeden pracovní den dříve, než je datum splatnosti.

maskot

Kde si založit účet, když chcete využívat okamžitých plateb

Jestliže preferujete okamžité provádění plateb, je potřeba si založit účet ve správné bance. Okamžité platby můžete v lednu 2024 zadávat v následujících bankách:

 • Komerční banka, a.s.
 • Československá obchodní banka, a. s.
 • MONETA Money Bank, a.s.
 • Česká spořitelna, a.s.
 • Fio banka, a.s.
 • Banka CREDITAS a.s.
 • Air Bank a.s.
 • Raiffeisenbank a.s.
 • J&T BANKA, a.s.
 • PPF banka a.s.
 • mBank S.A., organizační složka
 • Oberbank AG pobočka Česká republika
 • Multitude Bank, p.l.c.
 • Partners Banka, a.s.

seznam platný k 16. 11. 2022

Chcete si založit účet u banky, která expresní platby umí? U nás to zvládnete během několika minut a plně online. Navíc se díky srovnání účtů snáze rozhodnete, které bance dát přednost.

maskot

Co říci jako shrnutí?

Nezapomínejme, že není platba jako platba. A že než budou všechny platby okamžitými, na to si ještě hezkých pár let počkáme. Některé banky totiž na „férovku“ prohlašují, že jejich priority jsou jinde než v okamžitých platbách. 

Takže jestli splácíte úvěr, platíte na poslední chvíli různé povinné výdaje, potřebujete dodržet dobu splatnosti faktury - vždy si platby nastavte tak, aby mohly přijít včas. Doporučujeme u těch standardních plateb zaškrtnout políčko povolující provedení platby dříve, pokud datum splatnosti vychází na víkend nebo svátek. Detailnější tipy, abyste standardní platbu stihli včas, najdete v našem návodu: Jak promítnout víkend nebo státní svátek do splátkového kalendáře
Zdroje: Měšec.cz / ČNB / Peníze.cz / webové stránky bank

Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Další články, které by Vás mohly zajímat

Platíte debetní kartou nebo kreditkou? Ukážeme vám všechny rozdíly

08.03.2023

Banky

Debetní vs. kreditní karta. Na které z nich jsou vaše peníze a na které peníze banky? Co obě karty umí a kolik stojí? Jaká chyba vás u karty vyjde nejdráž?

Platba okamžitá, expresní a běžná: jak jsou banky rychlé a kolik to stojí?

09.04.2021

Banky

Jak dlouho trvá převod peněz standardní platbou, expres platbou nebo platbou okamžitou? A kolik to stojí? Za jak dlouho budou peníze na druhém konci světa?

Co umí bankovní identita, kolik stojí a proč ji (ne)využívat

30.03.2021

Banky

Co je bankovní identita, co umí, jak se dá využít a kdy s ní začne i vaše banka? Jsou s bankovní identitou spojena nějaká rizika a kolik se za ni bude platit?