Fotonávod: výpis z registru SOLUS online – krok za krokem

Fotonávod: výpis z registru SOLUS online – krok za krokem

Lenka Rutteová   Publikováno 16.04.2021 Rada| Půjčky

Fotonávod: výpis z registru SOLUS online – krok za krokem

Podívejte se na kompletní fotonávod jak si během několika minut pořídit online výpis z registru SOLUS, konkrétně z negativního registru fyzických nebo právnických osob, který eviduje aktuální závazky po splatnosti. K výpisu vede několik cest – SMS, mobilní aplikace, online služba NejsemDlužník.cz. Vzhledem k jednoduchosti a rychlosti výpisu přes NejsemDlužník.cz, jsme pro návod vybrali tuto variantu. Hotovo budete mít do pěti minut.


Proč se zajímat o výpis z negativního registru SOLUS?

Důvodů, proč si lidé žádají nebo by měli zažádat o výpis z registru SOLUS, se najde spousta. Výpisy slouží v situacích, kdy si chcete být jistí, že nikde nemáte dluh po splatnosti, případně zda nejste někde ve zpoždění se splácením, o kterém byste nevěděli (protože poskytovatel mlčí a vyčkává, než uplyne celá výpovědní lhůta - a může být i patnáctiletá!).

Výpisy mohou být požadovány v situacích, kdy s vámi budou uzavírány jiné než úvěrové smlouvy, ale přitom v nich půjde o pravidelné platby a časem i o spoustu peněz - například když se plánujete stát nájemníkem, uzavřít obchod s novým obchodním partnerem v pozici odběratele, ucházíte se o práci (ve specifických oblastech) apod. 

Tehdy potřebujete mít černé na bílém, že nikde netrčí vaše neplacené dluhy, tudíž můžete být považováni za zodpovědné nájemníky, klienty, dodavatele, spolupracovníky, zaměstnance. Dodejme jen, že pro účely úvěrování se poskytovatel podívá do registrů sám – vaši asistenci k tomu nepotřebuje.

Výpis do SMS nebo do emailu?

K možnostem získání výpisu ze SOLUS patří cesta skrze tzv. Premium SMS anebo doručením na email. Do emailu během několika vteřin obdržíte čtyři soubory PDF, které se dají tisknout, sdílet, jsou reprezentativní. V SMS bude jen několik slov, dá se sice přeposlat, ale její tisk asi nebude to pravé ořechové…


SMS výpis zabere více než den, za 50 Kč, opakovaně pak za 30 Kč

Variantu SMS považujme za orientační výpis určený spíše pro vás, respektive pro situace, kdy stačí výpis formou několika slov v SMS zprávě. Vypadat bude následovně: „dluzna castka_1, veritel_1; dluzna castka_2; veritel_2;  aktualnost dat k [datum a cas]“.

Vyřizovat ji napoprvé budete poměrně dlouho – i několik dní, než se propojí platby, ověření telefonátem ze SOLUS. Také si musíte u operátora povolit službu Premium SMS, která realizuje SMS za vyšší ceny, než máte v tarifu. Jakmile však jednou nastavíte, opakované výpisy už budou levné a rychlé – stále však jen formou SMS.

 

E-mail téměř okamžitě, za 200 Kč, bez slevy za opakování – k tomu s výpisem exekucí a insolvence, vše v univerzálním formátu PDF

Verze online výpisu zaslaná emailem je reprezentativnější a také dražší. Dá se kdykoliv vytisknout, přeposlat, jde o formu dokumentu PDF, kterou příjemce nemůže změnit (přepsat). Za 200 Kč v podstatě ihned získáte následující čtyři PDF dokumenty:

  • detailní výpis z registru SOLUS
  • detailní výpis z Centrální evidence exekucí (CEE)
  • detailní výpis z Insolvenčního rejstříku (ISIR)
  • stručný přehled ze všech tří výše zmíněných výpisů

 

Návod na online výpis ze SOLUSu emailem 

Rozhodli jsme se formou návodu zpracovat e-mailovou variantu – je rychlejší a lépe využitelná. V návodu jasně uvidíte, že jde o pár jednoduchých kroků, se kterými si poradí opravdu každý. Proces je o dost jednodušší a hlavně rychlejší než online výpis z registrů BRKI, NRKI nebo REPI. Dodejme jen, že v BRKI, NRKI nebo REPI jsou evidovány všechny existující dluhy, kdežto v SOLUS registru FO či PO jen ty po splatnosti.


Krok 1

Abyste se k žádosti o výpis ze SOLUS dostali, můžete začít právě na stránkách SOLUS.cz. Hned na úvodní straně je totiž informace o online výpisu a tlačítko „Objednání výpisu NejsemDlužník.cz“. A právě na něj klikněte. Na stejnou stránku se dostanete i kliknutím přímo tady na odkaz NejsemDlužník.cz.

 

Obrázek 1: Úvodní strana portálu SOLUS.cz a tlačítko vedoucí k objednání online výpisu emailem

Zdroj: Registr SOLUS, URL: https://www.solus.cz/

 

Krok 2

Jakmile kliknete na objednání výpisu, přesměruje vás to do nabídky různých výpisů, resp. výpisů v členění podle toho, kdo jste:

  • fyzická osoba (spotřebitelské dluhy), 
  • fyzická osoba podnikatel (spotřebitelské dluhy a dluhy z podnikání) 
  • osoba právnická (firma a dluhy z její činnosti). 

Pro účely návodu jsme vybrali fyzickou osobu NEpodnikatele, viz obrázek 2.

 

Obrázek 2: Nabídka výpisů podle toho, kdo o ně žádá

Zdroj: NejsemDlužník.cz. URL: https://www.nejsemdluznik.cz/rozcestnik-formularu/

 

Krok 3

Třetím krokem se dostáváte k samotné žádosti – běžný formulář s osobními daty a s informacemi z vaší občanky. Vše je názorně ukázáno v doprovodných obrázcích přímo ve formuláři, opravdu se nelze splést. Nicméně se v této fázi ukazuje, že bez občanky si o výpis nepožádáte. Náhradní doklad, který dostanete poté, co nahlásíte ztrátu občanského průkazu, není k ničemu

Jestliže jste cizincem s trvalým pobytem v ČR, je nutné mít české rodné číslo. Pokud vám bylo přiděleno, pak stačí změnit ve formuláři národnost a doložit do žádosti i sken dokladu, kde je rodné číslo uvedeno. 

V obrázku 3 najdete celý formulář, v obrázku 4 je pak šipkami zvýrazněno, co nezapomenout zatrhnout, aby se formulář mohl odeslat.

 

Obrázek 3: Formulář pro žádost o výpis z registru SOLUS - první část

Zdroj: NejsemDližník.cz. URL: https://www.nejsemdluznik.cz/fyzicka-osoba/

 

Obrázek 4 Formulář pro žádost o výpis z registru SOLUS - dokončení

Zdroj: NejsemDližník.cz. URL: https://www.nejsemdluznik.cz/fyzicka-osoba/

 

Krok 4

Odesláním vyplněného formuláře se žádostí budete přesměrováni na platební bránu, kde zaplatíte online kartou, případně vám přijde příkaz k úhradě, když kartu použít nechcete (ale tím se celá služba významně zdrží). Předpokládejme, že platíte kartou a úspěšně zaplatíte. Pak se platba a přijeti žádosti o výpis zobrazí následujícím způsobem, viz obrázek 5.

Obrázek 5: Potvrzení žádosti o výpis ze SOLUS

 

Zdroj: NejsemDližník.cz. URL: https://www.nejsemdluznik.cz/fyzicka-osoba/, po vyplnění formuláře a zaplacení kartou online

 

Krok 5

Během několika vteřin přijde SMS zpráva s heslem – a heslo použijete pro otevření PDF výpisů, které v podobný okamžik přijdou do emailu. Budou celkem čtyři, jak už jsme zmínili výše, tedy SOLUS, CEE a ISIR, plus jeden s celkovým přehledem všech. Jak výpisy vypadají, najdete v obrázku 6 a 7.  

 

Obrázek 6: Výpisy ze SOLUS, CEE a ISIR pořízené online přes službu NejsemDlužník.cz, řazeny v obrázku pod sebou (ve skutečnosti jde o čtyři samostatné PDF dokumenty)

 

Zdroj: Online výpis z registrů dlužníků zaslaný službou NejsemDlužník.cz, doručeno emailem

 

Obrázek 7 Souhrn výpisů ze SOLUS, CEE a ISIR pořízených online přes službu NejsemDlužník.cz

Zdroj: Online výpis z registrů dlužníků zaslaný službou NejsemDlužník.cz, doručeno emailem

 

A tím je hotovo. Výpis máte doma během ani ne deseti minut. Služba je rychlá, snadno dostupná. Nelze než chválit. Během psaní článku jsem se dostala i do pochybností ohledně výpisu pro cizince – a tak jsem poslala dotaz emailem provozovateli služby. Odpověď dorazila za cirka deset minut, což je další položka k pochvale a prokázání profesionálního přístupu provozovatele.

Cena za tento výpis je sice v základu o něco vyšší než u výpisu z BRKI, NRKI a REPI, ale díky tomu, že se nic neposílá poštou, ale funguje čistě elektronická cesta, je ve výsledku o polovinu levnější. Dodejme jen, že v BRKI, NRKI a REPI jsou evidovány všechny aktuální dluhy, v SOLUS jen ta se zpožděním plateb. Výpis SOLUS nás přišel na 200 Kč, výpis z BRKI, NRKI a REPI na 395 Kč.

 

Na co nezapomenout

Nezapomínejte, že výpis z registrů dlužníků má platnost jen do minulosti – a slouží víceméně jako vaše vizitka – o tom, že jste doposud byli (či nebyli) spolehlivým klientem nejen finančních domů, ale i mobilních operátorů, dodavatelů energií či předchozích pronajímatelů bytů. Databáze se aktualizuje jednou za měsíc.

Při žádosti o úvěr rozhodně takovýto výpis nepotřebujete, protože si ho obstará oslovená banka či nebankovní společnost sama. Takto získaný výpis slouží pro jiné subjekty, například pro prodejce domu, auta, pronajímatele bytů, a pokud jste OSVČ, tak i pro případné obchodní partnery. Výpisem se prezentujete po stránce svých schopností dodržovat smluvní závazky.


author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více