Mikropůjčka | Hyperfinance.cz

Mikropůjčka

 

Co je mikropůjčka?

Mikropůjčka je vlastně mini půjčka před výplatou, anebo malá půjčka na několik měsíců. V našem srovnání mikropůjček najdete ty bankovní a nebankovní úvěry, které si lze vzít do 15 tisíc korun, na maximálně 6 měsíců.

Výhodou mikroúvěru je potřeba mnohem nižší bonity ke schválení úvěru (než je tomu například u dlouhodobé půjčky nebo u půjčky na auto). I proto v našem srovnání potkáte také mikropůjčky bez registru, mini půjčky bez doložení příjmu nebo půjčky hotovostní. Vedle nižší úvěruschopnosti se malé nebankovní půjčky mohou pochlubit i tím, že nevyžadují ručitele, zástavu nemovitosti nebo spoludlužníka.

 

Vyřízeny jsou mikropůjčky ihned, a to dokonce i během víkendů a státních svátků. Současné online propojení totiž umožní poskytovateli okamžitě provést tu míru ověření žadatele, která je ke schválení úvěru nezbytná. A protože mikropůjčku ihned na účet poskytuje i banka, je opravdu co porovnávat a z čeho vybírat.

Tip: Každý, koho zajímá malá rychlá půjčka, by měl znát i 8 tajných triků věřitelů. Podívejte se, jak je prokouknout a nenaletět!


Kdy požádat o mikropůjčku?

Ať už je to malá půjčka do výplaty nebo mikropůjčka ihned na účet, mají obě formy mini půjček jedno společné: jsou určeny těm spotřebitelům, kteří právě zažívají výpadek v příjmu, nebo nečekaný a krátkodobý nárůst výdajů (případně oba scénáře najednou) – a přitom s ani jednou z těchto situací předem nepočítali, takže není kam sáhnout pro rezervy.

Mikro půjčka zkrátka slouží k okamžitému záplatování díry v rodinném rozpočtu. Nikdy ji ale neberte na lehkou váhu – i malá půjčka se musí splácet, mnohdy poměrně rychle. A i z malého dluhu se může při prodlení se splátkou stát poměrně velký závazek vedoucí až k případné exekuci nebo insolvenci. Po půjčce proto sahejte vždy jen s vědomím, že máte o budoucí příjmy postaráno a nebudou problémy se splácením.

 

Na co si dát pozor před požádáním?

Než se rozhodnete požádat o některou z mikropůjček, rozhodně se mezi nimi nejprve pořádně porozhlédněte a porovnejte si nabídky jednotlivých poskytovatelů, ať už spadají k půjčkám bankovním nebo úvěrům nebankovním. Dnes běžně poskytovaná mikropůjčka online vám umožní projít si nabídky poskytovatelů pohodlně z domova, jen listováním v jejich stránkách. A pokud využijete služeb našeho srovnávače, můžete se to hlavní dozvědět dokonce jen z jediné webové stránky. Tím odpadá nepříjemné vyhledávání a přeskakování mezi stránkami bank a nebankovek.

Na co se při porovnání soustředit? Samozřejmě zejména na cenu (resp. RPSN). Ale ta není (zejména u malých půjček) jediným důležitým parametrem. Zajímat by vás měly vždycky i podmínky schválení a podmínky splácení. Jinými slovy: co je nutno splnit, abyste úvěr získali, plus co si můžete během splácení dovolit (například posunout datum splátky, snížit splátku, splatit předčasně zdarma apod.). Favoritem jsou první půjčky zdarma, které jsou zároveň i těmi nejvýhodnějšími.


Jak požádat o mikropůjčku?

Jakmile máte vybráno, o kterou z mini půjček chcete požádat, stačí kliknout na políčko „mám zájem“. Tlačítko míří do formuláře se žádostí – a ten je umístěn buď na našich stránkách, nebo rovnou na stránkách poskytovatele. Žádost jen vyplníte a odešlete kliknutím na „odeslat údaje“. 

Během krátké chvíle budete kontaktování operátorem vámi osloveného poskytovatele. Ten vás provede dokončením žádosti o půjčku. Dodejme ještě, že závazným krokem rozhodně není odeslání žádosti, ale až případný podpis smlouvy u úvěru. Může se stát, že na vaši žádost nikdo nezareaguje. Důvody mohou být dva: nesplňujete podmínky k poskytnutí půjčky, nebo jste udělali chybu při vypisování kontaktu na vás.

Tip: Zjistěte si, co na vás banka nebo nebankovka uvidí v registrech dlužníků. Právě tyto záznamy totiž mohou rozhodnout, jestli půjčku získáte, nebo vám bude zamítnuta.


Časté otázky

Je i malá půjčka bez doložení příjmu spotřebitelským úvěrem?

Ano, každá půjčka poskytnutá spotřebiteli (tedy nikoliv na IČO) je půjčkou spotřebitelskou. A vůbec nezáleží na její velikosti. V minulosti byly jen částky nad 5 tisíc korun považovány za půjčku pro spotřebitele, nový zákon o spotřebitelském úvěru to ale napravil a zahrnul sem všechny úvěry poskytnuté běžnému člověku pro jeho osobní potřeby (nikoliv na podnikání). 

Kteří poskytovatelé mikropůjček posuzují žadatele nejméně přísně?

Nejvstřícnější přístup k žadatelům o úvěr obecně mají ty nebankovní společnosti, které své nabídky půjček inzerují jako „bez registru“. To sice samo o sobě neznamená, že by „půjčily každému“, ale dokáží při zkoumání úvěruschopnosti využít i jiných nástrojů, než je jen pravidelný příjem a záznamy v registrech dlužníků. 

 

Není mikropůjčka to stejné, co půjčka do výplaty?

Je i není, vysvětlíme: tyto pojmy nemají žádné pevné zakotvení v zákonech a ani v ekonomické teorii. Proto je každý poskytovatel, ale i my ve srovnávači, chápe tak, jak si je sám pro sebe nastaví, a jak je prezentuje svým klientům nebo uživatelům webu. Oba typy půjčky lze nastavit shodně, anebo každý trochu jinak.

My v Hyperfinance.cz jsme si půjčku do výplaty nastavili jako úvěr na maiximálně 30 dní (bez ohledu na poskytovanou částku). A mikropůjčku na jako úvěr ve výši max. 15 tisíc korun, který lze splácet maximálně 6 měsíců. Mnoho půjček je proto v našem srovnání jak mikropůjčkou, tak půjčkou do výplaty, ale rozhodně ne všechny. 

Opravdu jsou mikropůjčky nabízeny i bankami?

Ano, jsou. I banky se již přizpůsobily poptávce na českém trhu a začaly nabízet úvěry v nižších částkách a se splatností kratší než jeden rok. Neplatí to samozřejmě u každé banky, nicméně ani bankovní mini půjčka už není výjimkou.

Dá se malá půjčka získat v hotovosti a také v hotovosti splácet?

Ano, mezi mini půjčkami najdeme spoustu hotovostních úvěrů. Pokud chcete vědět, které to jsou, klikněte na hotovostní půjčky. Peníze můžete získat jak na pobočce poskytovatele, tak zejména u jeho partnerů, jako jsou trafiky, benzínky, terminály Sazky apod. 

Na stejných místech můžete úvěr i splácet, případně vložit hotové peníze na účet na přepážce té banky, u níž si poskytovatel svůj účet zřídil. V takovém případě nikdy nezapomínejte na uvedení variabilního symbolu, aby mohly vložené peníze být správně přiřazeny k vaší smlouvě. 

Mohla by některá z mikropůjček být zdarma?

Ano, mohla by být zdarma – stačí nad srovnávačem kliknout na filtr „první zdarma“. Mezi malými úvěry je první půjčka zdarma poměrně častou a velmi výhodnou nabídkou. Od jednoho poskytovatele vždy ale můžete získat zdarma jen první půjčku. Případné opakování půjčky už bude i s úroky a poplatky. Opoždění se splátkou je i u zdarma půjčky zpoplatněno – a někdy až překvapivě vysoko. Proto vybírejte pečlivě.

Shrnutí

Mikropůjčka je malou půjčkou branou na několik měsíců, maximálně na půl roku. Tomu je přizpůsobeno i její vyřízení, kdy poskytovatelé nepožadují tak vysokou bonitu jako u třeba úvěrů na 100 000 Kč. V našem srovnávači najdete nabídky poskytovatelů, u kterých si můžete vyřídit úvěr do výšky 15 tisíc korun a splatnost nastavit na maximálně 6 měsíců. 

Přestože nejde o tak velký závazek jako u půjček dlouhodobých nebo u úvěru na bydlení, je nutné si splácení mini půjčky předem dobře naplánovat tak, abyste nebyli překvapeni neočekávanými změnami ve vašem příjmu nebo vašich výdajích. I malá půjčka je závazkem, který se musí plnit.