Havarijní pojištění online | Hyperfinance.cz

Proč se vyplatí sjednat havarijní pojištění online

icon

Přehledná tabulka seřazená podle ceny, kde najdete uveden i rozsah krytí.

icon

Možnost zvolit z desítek produktů s různou výší spoluúčasti a rozsahu krytí.

icon

Výrazná úspora proti běžným způsobům sjednání.

icon

Nikam nemusíte chodit, abyste své vozidlo komplexně ochránili.

Co je havarijní pojištění

Havarijní pojištění chrání klienta před finančními následky jeho vlastní (zaviněné) havárie. To je hlavní smysl tohoto pojištění. Havarijko ale může chránit i před následky nikým nezpůsobených událostí, typicky srážkou se zvěří, poruchou vozidla, či pádem stromu na zaparkované auto.

K základu havarijního pojištění (havárie pojištěného řidiče a auta) se sjednávají různá připojištění, díky nimž si každý může sestavit „havarijko na míru“. Některé pojišťovny sice nabízejí jen přednastavené balíčky, jinde lze ale pracovat s jednotlivými připojištěními. 

Kdy, resp. proč nestačí jen povinné ručení

Jistě už odpověď znáte, ale doplním ji sem pro úplnost: povinné ručení je pojištěním odpovědnosti za škodu způsobenou ostatním. Havárie nebo jiná poškození způsobená provozovatelem auta budou odškodňována z jeho povinného ručení. Ale samotnému provozovateli se z povinka nic vyplácet nebude. Poškození jeho auta musí pokrýt havarijní pojištění. Podrobněji jsme o tom psali tady.

 

Komu slouží havarijní pojištění

Všechny části havarijního pojištění chrání majitele vozu, případně jeho spolujezdce. Nikoliv ostatní účastníky provozu - k tomu slouží povinné ručení. 

O havarijku koluje i spousta mýtů a omylů, přečíst si o nich můžete ve speciálním článku na toto téma

Co lze pojistit v rámci havarijka

Havarijní pojištění vždycky pojišťuje vlastní havárii. To je jeho základ, bez nějž se havarijko sjednat nedá. K havárii se dají přidat (nebo jsou pojišťovnou do balíčku přidána) následující připojištění:

 
icon

allrisk – vše v jednom havarijku, balíček se ale svou skladbou liší napříč pojišťovnami

icon

asistence – v různém rozsahu a intenzitě, se specifiky pro elektroauta

icon

úrazové pojištění řidiče a cestujících

icon

zavazadla a/nebo doklady v autě

icon

odcizení auta

icon

vandalismus (jakéhokoliv druhu)

icon

poškození způsobené živly (pád stromu, krupobití, povodeň, požár v garáži aj.)

icon

poškození stojícího auta zvěří (typicky kuna)

icon

poškození srážkou se zvěří

icon

právní ochrana

icon

vyproštění vozu po havárii

icon

poškození vozu výmolem

icon

krádež autorádia, navigace

icon

GAP pojištění – ochrana pro nová auta při „totálkách“,

icon

náhradní ubytování při poruchách

icon

dobití baterie elektroauta

icon

a jistě najdete i další připojištění

Co havarijní pojistka naopak nekryje

Jistě tušíte, že jsou události, které havarijko nepokrývá. Jednak sem patří škála plnění z povinného ručení viníka dopravní nehody, jednak další výjimky:

 
icon

úmyslné škody

icon

škody způsobené pod vlivem návykových látek

icon

škody způsobené nepojištěným vozem - pokud má bourající auto povinné ručení, vaše pojišťovna může vyplatit ze svého, následně si vymáhá plnění od pojišťovny viníka (tzv. přímá likvidace). Jestliže viník pojištěn nebyl, z vašeho pojištění se plnění nevyplácí (a vy se obracíte na Českou kancelář pojistitelů)

icon

škody způsobené vozem, který není schválen pro provoz na pozemních komunikacích

icon

škody ze závodů nebo soutěží

icon

škody způsobené přepravou nebezpečného nákladu

icon

škody vzniklé mimo územní platnost havarijního pojištění

icon

poškození vzniká jízdou mimo pozemní komunikace

icon

nepravdivě nahlášené škody

icon

nepřivolání policie k nehodám, k nimž měla být přivolána

icon

chybějící STK (ne vždy), atd.

Připravili jsme pro vás návod, jak správně postupovat po dopravní nehodě, abyste získali plnění od pojišťovny.

Co by v havarijním pojištění nikdy nemělo chybět

I když budete chtít na havarijním pojištění co nejvíce ušetřit, vždycky byste si v něm, podle odborníků, měli sjednat alespoň:

 • základní havarijní pojištění
 • rozšířenou asistenci po ČR
 • srážku se zvěří (pokud nemáte v povinném ručení)
 • skla (pokud nemáte v povinném ručení)
 • živly
 • krádež a vandalismus, pokud máte auto, o které „je zájem“
 • veškerou asistenci, jakmile vyrážíte za hranice ČR.

Kolik stojí havarijní pojištění

Cena havarijního pojištění se liší jednak mezi pojišťovnami, jednak v závislosti na autě, jeho pohonu, na řidiči a také na nastavených připojištěních. Podrobně jsme se tématu cen havarijního pojištění a zejména faktorům, které ji ovlivňují věnovali v článku nazvaném: Co ovlivňuje cenu havarijního pojištění

Pozor na limity a spoluúčast

Při výběru a sjednávání havarijka se zaměřte i na limity pojistného plnění a na vyžadovanou spoluúčast. Oba faktory nejenže ovlivní výslednou cenu pojištění, ale především výplatu od pojišťovny, pokud se přihodí pojištěná pojistná událost.

Limity pojištění

Alespoň v prvních letech provozování vašeho auta si limity nechte nastavit co nejvýše. Když dojde k havarijní události, u nových aut jsou ztráty největší.  

Specifikem jsou limity u vyprošťování auta, ty by měly být neomezené, neboť náklady na vyproštění vůbec nezávisejí na věku a hodnotě auta. Odvíjejí se jen od aktuální situace, z níž je nutné vozidlo vyprostit.

Pozor dejte i na limity u odtahu nebo servisování auta a náhradního ubytování, specificky když s autem vyjíždíte do zahraničí.

Spoluúčast

Spoluúčast říká, jakou část škody si zaplatíte ze svého. Čím je spoluúčast vyšší, tím levnější pojistné vám pojišťovna naúčtuje. To je sice příjemné, ale pozor na procentuální vyjádření spoluúčasti. Odvíjí se od celkové škody. S výší škody poroste, klidně i do desítek nebo stovek tisíc. A o to jste možná nestáli. 

Některé pojišťovny vyjadřují výšku spoluúčasti konkrétní sumou, nikoliv procenty. Tam pak přesně víte, kolik budete muset hradit ze svého, ať se odehraje jakkoliv vysoká škoda. 

Jak vybrat nejlepší havarijní pojištění právě pro vás

Pojištění, které si vyberete, by mělo záviset na vašich individuálních potřebách a na rizicích, kterým je vaše vozidlo vystaveno. Při výběru proto zohledněte:

 • rozsah základního havarijního pojištění
 • možnosti připojištění
 • limity
 • spoluúčast
 • rozsah asistence
 • cenu v závislosti na šíři sjednaného krytí
 • reference pojišťoven a jejich přístupu k likvidaci pojistných událostí a výplatě pojistného.

Není to zrovna málo parametrů, ale vězte, že podrobné porovnání a pečlivý výběr se vyplatí. Zejména když máte nové auto, ale i auto sice ojeté, ale pořízené nově, nota bene, když jste jej koupili na úvěr. V těchto situacích je havarijko přímo nezbytné, včetně správného nastavení.

Do zahraničí autem? Sjednejte si alespoň krátkodobé pojištění

I pokud máte starší auto, které už pro jízdy po českých silnicích nepojišťujete havarijní pojistkou, pak vězte, že s výjezdem za hranice bude havarijko nutné. Dnes už se dá sjednat i krátkodobé havarijní pojištění, které trvá jen několik týdnů. Případně si lze auto připojistit v rámci pojištění cestovního, kde se smlouva uzavírá opravdu jen na konkrétní počet dní. 

Podle nastavení v obou typech pojistek se rozhodněte, která varianta bude výhodnější, zda samostatné havarijní pojištění na krátkou dobu, nebo připojištění k cestovnímu pojištění. V zahraničí je nejdůležitější pojištění:

 • asistence
 • odtahu vozidla a jeho servisu
 • náhradního ubytování. 

Často kladené otázky

Důvodů je několik. Mnoho slev, které vidíte v srovnávači, je dostupných pouze pro partnery a velké klienty. Hromadná sjednání pojištění, tedy přes srovnávače, jsou pro pojišťovny výhodnější. A proto je nabízejí za nižší ceny. Ale jako individuální klient sjednáváte pojištění samostatně, čímž se cena zvyšuje. Srovnávače sledují i aktuální slevové, bonusové a zvýhodněné akce pojišťoven, proto tu můžete pojištění získat ještě o to výhodnější.

Pojistnou událost vždycky hlaste pojišťovně, s níž máte havarijní pojištění sjednáno a které zasíláte platby za toto pojištění. Srovnávač je jen zprostředkovatelem výběru a vyjádření zájmu o pojištění, vše ostatní už se odehrává v přímé interakci mezi klientem a pojišťovnou.

Vše závisí na druhu pojistné události. Vedle osobních dokladů si připravte veškeré podklady k samotné havárii, poruše, krádeži, nucenému přespání (než bylo auto opraveno) atp. Samotnou smlouvu o pojištění nepotřebujete, tu má povinnost držet (a aktualizovat) pojišťovna.

Ano, je to možné.

Doba trvání havarijka je různá. Nejtypičtějším je jeden rok, s automatickým prodlužováním vždy o další rok (nutná výpověď pojištění, pokud byste v něm nechtěli pokračovat, či chtěli s havarijkem přejít jinam).

Pojišťovny ale nabízejí i sezónní havarijní pojištění (veteráni, motocykly, přívěsy), krátkodobé havarijní pojištění, anebo pojištění auta jako součást cestovního pojištění - tam je délka určena na konkrétní počet dní

Záleží vždy na dohodě s pojišťovnou. Platby jsou možné roční, čtvrtletní nebo měsíční. U cestovního pojištění se platí jednorázově při sjednání pojištění.

Stejně jako ostatní pojištění s automatickým prodlužováním platnosti, se havarijní pojištění vypovídá nejpozději 6 týdnů před výročím aktuálního pojištění.  Například, když jste si pojištění sjednali k prvnímu lednu, vypovědět se dá nejpozději do poloviny listopadu.

Články

Kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení

05.04.2024

Pojištění

Přinášíme vám kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení. Projděte si nové a rozšířené kategorie v pojištění vozidel: patří k nim i to vaše?

Bonus u pojištění vozidel: kdy na něj máte nárok a v jaké výši?

15.03.2024

Pojištění

Zjistěte, jak získat bonus u pojištění vozidel. Kdo má nárok na bonus a jak se dostanete do malusu? V čem se liší přístupy pojišťoven a jak si bonus uplatnit?

Pojištění pro elektroauta: jak dlouho na něj budete šetřit?

13.03.2024

Pojištění

Jak drahé je pojištění pro elektromobil? Proč má povinné ručení levnější, ale havarijko dražší? Je dobré spokojit se jen s povinným ručením, a havarijní pojistku vynechat?