Správný postup po dopravní nehodě, abyste nepřišli o plnění

Správný postup po dopravní nehodě, abyste nepřišli o plnění

Lenka Rutteová   Publikováno 14.02.2024 Rada| Pojištění

Správný postup po dopravní nehodě, abyste nepřišli o plnění

Může to znít absurdně, ale o úspěchu s plněním z povinného ručení může rozhodnout i to, zda jste se po nehodě zachovali správně. Jenže: vymýšlet v šoku z nehody správný postup, je extrémně náročné. Raději si potřebné informace zjistěte preventivně, například v tomto průvodci postupem po dopravní nehodě. A když „na věc přijde“, budete připraveni.

Kdyby přece jen ne, pomůže asistenční služba vaší pojišťovny.

Vážnější dopravní nehoda se zraněním nebo většími škodami na majetku, včetně veřejného

Jestliže dopravní nehoda způsobila zranění nebo větší škodu na vozidlech, na veřejné komunikaci a jejím okolí. postup po nehodě by měl být následovný:

1. Vypnout motor, rozsvítit výstražná světla a zatáhnut ruční brzdu

Vypněte motor auta, zapněte výstražná světla. Je-li to jen trochu možné, s vozidly po nehodě nemanipulujte. Později můžete označit jejich původní polohu a následně je odstavit z cesty. Ale tento krok se příliš nedoporučuje. Policie by měla vidět místo nehody tak, jak se odehrála. 

Oblečte si reflexní vestu a můžete přejít k dalšímu kroku. 

2. Zajistit bezpečnost provozu okolo místa nehody (vesta, trojúhelník, další osoba)

Označte pro ostatní překážku na silnici. Výstražná světla sice udělají dobrou službu, ale řidiči potřebují o neprůjezdném místě vědět dříve. Jak na označení? Nejlépe výstražným trojúhelníkem, ale lze i jinak. Například další reflexní vestou, nebo pomocí druhého člověka, který bude mávat výrazným předmětem (oděvem, látkou) tak, aby přijíždějící řidiči včas zjistili, že je čeká překážka a komplikace. 

3. Zjistit, zda byl někdo zraněn, přivolat pomoc

Co nejdříve zjistěte stav ostatních účastníků nehody (kroky 2 a 3 by nejlépe měly probíhat paralelně – což je však možné jen tehdy, když je u nehody více osob). Pokud ke zraněním došlo, vždycky volejte záchrannou službu, minimálně pro konzultaci stavu a postupu. 

Náš tip:

Znáte aplikaci Záchranka? Když ji budete mít nainstalovánu v mobilu a zavoláte skrze ni pomoc, záchranáři ihned uvidí vaše souřadnice, a o to snáz se k vám dostanou. Aplikace má i spoustu dalších výhod, podrobnosti najdete na stránkách Záchrankaapp.cz.

Obejdete se však i bez aplikace, pomoc najdete na linkách 155 (zdravotníci), 150 (hasiči), 158 (policie) nebo souhrnný kontakt 112 (dovoláte se hasičům, kteří zkoordinují všechny složky).

4. Poskytnout první pomoc

Operátor na lince vám pomůže zvládnout nezbytnou první pomoc a první kroky k záchraně života. Telefon si nastavte na hlasitý odposlech, abyste měli obě ruce volné. Veškeré potřebné vybavení najdete v autolékárničce. Nejrychleji je potřeba řešit masivní krvácení, ztráty dechu a zástavy srdce.

5. Počkat na příjezd záchranných složek a policie

Ponechte si na telefonu operátora záchranné služby tak dlouho, jak on uzná za vhodné. A s jeho postupnými pokyny vyčkejte příjezdu zdravotníků, případně hasičů, samozřejmě i policie. Následně už budete postupovat podle jejich pokynů.

Nehoda bez zranění a škod na veřejném majetku? Postup se mírně liší

Spousta nehod je jen drobných. Jen „pomačkané plechy“, bez zranění a bez poničení svodidel, patníků a dalších součástí veřejných komunikací. K takovýmto nehodám netřeba volat policii, ale o to důležitější je vědět, jak situaci po nehodě správně řešit, abyste nepřišli o plnění, či nemuseli platit následky nehody sami, z vlastní kapsy. 

1. Rozsvítit výstražná světla, odstavit auto, zatáhnout ruční brzdu

Zapněte výstražná světla. U menších střetů by neměl být problém odstavit auto po nehodě na krajnici, či na jiné místo mimo silnici. A tím zajistit ostatním projíždějícím co nejvyšší míru bezpečnosti v provozu. Auto zabrzděte ruční brzdou. Pokud auto stále zasahuje do silnice (krajnice je příliš úzká), raději si vezměte reflexní vestu. A umístěte výstražný trojúhelník.

2. Dohodnout se s dalším účastníkem (účastníky), kdo nehodu zavinil

Někdy je to evidentní, jindy se shoda hledá jen těžko. Pokud se vám dohoda nedaří, volejte policii. Bude pak na jejím posouzení, kdo je viníkem, případně vinu rozdělí mezi více řidičů.

3. Vše zdokumentovat, při focení se soustředit na vypovídací schopnost fotky

Všechno nafoťte. Dejte si záležet, aby bylo z fotek jasné, co se stalo a jaké jsou následky nehody.

4. Vypsat formulář o dopravní nehodě

V autě byste s sebou měli vozit papírový formulář: Evropský záznam o dopravní nehodě. V něm vyplňte vše krok za krokem tak, jak vás formulář povede. Je názorný a bez složitých částí, ale prohlédněte si ho raději preventivně v klidu doma, při případné nehodě se vám pak bude snáze vyplňovat. 

Důležitá je pasáž se zákresem dopravní situace, která vedla k nehodě. Stačí symbolický záznam, aby bylo znát, kde bylo které vozidlo a kam mělo namířeno, jak se vozidla střetla. Po stranách označíte na vozidle šipkou bod jako místo nárazu na vozidlech.

Do formuláře se vypisují kontaktní údaje na účastníky nehody, SPZ vozů i číslo jejich povinného ručení. Uvádíte, zda je uzavřeno i havarijní pojištění a jaký je limit povinného ručení. Všechny potřebné informace najdete na své zelené kartě, kterou stačí mít v mobilu jako pdf.

Některé pojišťovny ji vkládají do mobilní aplikace, od ledna 2024 je totiž zelená karta převážně virtuální

Vystačit si můžete i listem papíru, ale formulář je řešení jistější a pohodlnější. Pokud vypisujete jen na prázdný papír, zobrazte si formulář v mobilu, abyste viděli všechny informace, co je potřeba vypsat. 

Jestliže jsou vozidla po dopravní nehodě pojízdná a můžete pokračovat v cestě, byl toto poslední nutný krok.

5. Zavolat asistenční službu

Nehoda, k níž se nevolá policie, se může obejít bez nutnosti odtahu nebo vyproštění, ale není tomu tak vždy. Kdykoliv potřebujete s autem po nehodě pomoci, zavolejte asistenční službu buď ze svého havarijního pojištění, nebo z povinného ručení. U havarijního pojištění jsou možnosti asistence většinou rozsáhlejší. 

Podívejte se, kdy stačí jen připojištění, a kdy raději plnohodnotné havarijko.

 

Nikdy si nenechávejte pomáhat od náhodně projíždějící asistenční služby! Ta totiž nemusí mít smlouvu s vaší pojišťovnou, takže byste její zásah hradili ze svého.


Kdy ze zákona nemusíte k nehodě volat policii?

Policie nemusí být přivolána k dopravní nehodě, kde:

  • nedošlo ke zranění osob
  • nedošlo k hmotné škodě převyšující na některém ze zúčastněných vozidel (včetně přepravovaných věcí nebo jiných) částku 100 000 Kč
  • nedošlo ke škodě na majetku třetích osob (nepoškodilo se nic okolo)
  • dohodli jste se s dalšími účastníky na zavinění nehody.

A kdy policii raději zavolat (přestože to zákon neukládá)?

Jsou situace, kdy byste sice policii volat nemuseli, ale pro jistotu to udělejte. Proč? Abyste se vyvarovali nedorozumění nebo nesprávnému záznamu nehody, to vše s nechtěnými finančními následky. Kdy raději policii zavolat?

  • Když je druhým účastníkem nehody cizinec.
  • Když vás ostatní tlačí k přiznání viny, ale ji si jí nejste jistí.
  • Nedaří se dohodnout na vinících nebo na podílech viny.
  • Viník z místa nehody ujel.
  • Nejste si jistí, zda se škody ještě vejdou do 100 000 Kč.

Jak na nahlášení škody pojišťovně

Škodu pojišťovně by měli nahlásit všichni účastníci nehody. Každý té své, u které má sjednáno povinné ručení. Je dobré, aby pojišťovna byla o události informována, i když nejste viníkem nehody. Postará se o to, aby vaše nároky nezapadly. Především u hromadnějších nehod je to potřeba. Jestli máte i havarijní pojištění (třeba u jiné pojišťovny), nahlaste škodu i na havarijku. 

Škoda se hlásí písemně, nejlépe přes online formulář k tomu vyčleněný. To můžete udělat většinou v aplikaci pojišťovny nebo na jejích webových stránkách. Některé pojišťovny vás vyplatí rovnou (když nejste viník), a peníze si následně zinkasují od pojišťovny viníka nehody.

K nahlášení budete jako přílohu potřebovat výše uvedený formulář se záznamem o dopravní nehodě, ale i fotky, které jste po nehodě pořídili. Byla-li u nehody policie, pak i policejní protokol.

Do kdy nahlásit pojišťovně dopravní nehodu a škodu z ní?

Je ve vašem zájmu, abyste událost nahlásili co nejdříve. Jednak budete mít vše v živé paměti, jednak se situace začne o to dříve řešit. A o to dříve můžete získat pojistné plnění. Pokud jste viníkem nehody, zejména nehody se zraněním, vaše součinnost po nehodě a vyjádření lítosti důležitým prvkem pro úlevu v trestním řízení.

Poznámka: Dopravní nehoda se může, ale nemusí projevit na vašem bonusu u pojištění vozidel, vyústit může až v přirážku k ceně pojištění, tedy v opak bonusu. Po tuto situaci se používá výraz „malus“. 

Kdo poradí, když ztratíte hlavu? Asistenční služba

Jestliže si po nehodě nevíte rady, nebo jste bourali v zahraničí, zavolejte asistenční službu pojišťovny, u níž máte povinné ručení, případně havarijní pojištění.  Poradí vám, co ve vaší situaci dělat, abyste neztratili nárok na pojistné plnění.

Zdroje: webové stránky pojišťoven / a.storyblok.com

 
author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více