Zelená karta přechází do virtuálna. Proč se vyplatí ji vozit i nadále?

Zelená karta přechází do virtuálna. Proč se vyplatí ji vozit i nadále?

Lenka Rutteová   Publikováno 08.01.2024 Rada| Pojištění

Zelená karta přechází do virtuálna. Proč se vyplatí ji vozit i nadále?

V roce 2024 nastává dlouho kýžená změna: digitalizace zelených karet. Karet potvrzujících sjednání povinného ručení. Dlouhé roky jsme s sebou museli vozit ústřižek smlouvy o povinném ručení. Následovala možnost fotky či PDF v mobilu. A konečně se veřejné instituce, především policisté v terénu, dostanou do online národní databáze smluv o povinném ručení a mohou si jej bez toho, abychom s sebou museli doklad o něm vozit.

Po České republice bez karty v autě

Od ledna 2024 padá povinnost vozit na českém území českou zelenou kartu s sebou v autě. Policisté si sjednání povinného ručení dokáží prověřit online, a to dokonce i bez toho, aby vás zastavovali. Pro běžný provoz skvělá zpráva. Jenže ne každá cesta autem probíhá hladce…

Odborníci doporučují zelenou kartu alespoň v mobilu. Kvůli nehodám

Když se stane, byť jen drobná nehoda, do protokolu musíte zapsat údaje právě ze zelené karty. Proto odborníci doporučují ji držet alespoň v mobilu v podobě elektronické: jako fotku dokladu o jejím sjednání, nebo pdf soubor zaslaný pojišťovnou. Netřeba zdůrazňovat, že v šoku po nehodě bude vzpomínání si na detaily vašeho povinného ručení to poslední, co budete schopní řešit.

Podívejte se, jak postupovat po dopravní nehodě, abyste nepřišli o pojistné plnění.

Můžete sice ověřit své povinné ručení i ručení druhého z účastníků nehody na stránkách České kanceláře pojistitelů, ale s kartou v mobilu si tento krok ušetříte. Připomeňme, že v databázi ČKP se dá povinné ručení vyhledat jak pomocí SPZ, tak VIN kódu vozidla. Vyhledávání je tu možné i u aut zahraničních – ale databáze pro zahraničí jsou oddělené.

Auto není jediným vozidlem, na které musíte sjednat povinné ručení.

Do zahraničí si zelenou kartu vezměte vždy. A raději papírovou

Policisté v cizích zemích, i když půjde o stát EU, nemusejí mít přístup do české databáze povinného ručení. Navíc v těchto zemích může stále ještě platit povinnost fyzické zelené/bílé karty v autě. I proto české pojišťovny stále ještě posílají svým klientům potvrzení o sjednání povinného ručení (zelené karty). A pro cesty do zahraničí doporučují vozit vytisknutou verzi zelené karty, i když na zeleném papíru už být nemusí.

Co když si povinné ručení nesjednáte?

V tomto případě se vystavujete mnoha rizikům. Tím nejmenším je pokuta za nesjednané povinné ručení. Následků se může sejít hned několik, včetně vymáhání části škody, kterou při případné nehodě způsobíte nepojištěným vozem. Pamatujte i na „trestné“ odvody do Garančního fondu.

Pamatujte, že nesjednání povinného ručení neutajíte, ani když žádnou nehodu nezpůsobíte. O tom, že nejste pojištění, vědí okamžitě všichni, kdo mají do online databáze povinného ručení přístup. Vedle České kanceláře pojistitelů je to samozřejmě i Policie a další.

Zdroje: zákon o povinném ručení / Česká kancelář pojistitelů

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více