Povinné ručení na elektrokoloběžku nebo traktůrek: kdy se vás bude týkat?

Povinné ručení na elektrokoloběžku nebo traktůrek: kdy se vás bude týkat?

Lenka Rutteová   Publikováno 22.11.2023 Rada| Půjčky

Povinné ručení na elektrokoloběžku nebo traktůrek: kdy se vás bude týkat?

Zákon o povinném ručení prošel několika významnými změnami. Velké změny přináší novelizace tohoto zákona majitelům motorových vozítek (téměř) všeho druhu. I na ně si budou muset sjednat povinné ručení. Výjimku mají jen elektrokola a invalidní vozíky s elektrickým pohonem. Úpravy jsou účinné od září 2023, některá ustanovení od ledna roku 2024, jiná pro změnu od 23.12.2023.

Rozšířil se okruh vozidel, která od 23.12.2023 musejí mít povinné ručení

Vedle aut, motorek, nákladních vozidel, přívěsných a závěsných vozíků, se od 23. prosince 2023 vztahuje povinnost sjednání povinného ručení i na další vozidla. Další povinné ručení si musíte sjednat, pokud jste majiteli některého z níže vyjmenovaných vozidel, a alespoň jednou za rok s nimi vyjíždíte mimo svůj pozemek.

Povinné ručení se nově vztahuje i na následující samohybná vozidla:

  • jezdící rychleji než 25 km/h nebo
  • těžší než 25 kg a jezdící rychleji než 14 km/h.

Pro rozhodování o povinnosti mít sjednané povinné ručení je přitom důležité slovíčko „samohybná“. Proč? Vozidla, kde je hlavním pohonem jejich jezdec, jsou totiž z povinnosti sjednat si pojištění odpovědnosti vyňata. Týká se to především elektrokol, kde hlavním pohonem bývá právě jezdec.

Je tu však jedna dobrá zpráva: zelenou kartu s sebou vozit nemusíte

 

A co elektrické invalidní vozíky? Tam je pohon přece motorový

Elektrické invalidní vozíky dostaly výjimku z povinnosti sjednávat na ně pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Nicméně pozor: musí jít opravdu o vozík pro invalidu. Nikoliv o vozítko, které má jen usnadnit přesun z místa na místo, ale jeho provozovatel invalidou není. 

Ve kterém zákoně hledat podrobnosti?

Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) najdete pod číslem 168/1999 Sb., nebo na tomto odkazu. V zákoně se dozvíte mimo jiné:

  • o úpravě limitu povinného ručení: ten nejnižší půjde sjednat na 50/50 mil. Kč
  • že povinnost sjednat pojištění odpovědnosti se přenáší z majitele vozidla na jeho provozovatele
  • že zelená karta bude digitalizovaná (netřeba ji dále vozit u sebe).

Zdroje: Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více