Kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení

Kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení

Lenka Rutteová   Publikováno 05.04.2024 Rada| Pojištění

Kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení

Od dubna 2024 se rozšířil okruh vozidel, na která si musíme sjednat povinné ručení. Která to jsou? Jsou mezi nimi i ta čistě rekreační? A neplatí právě pro vaše vozítko výjimka z povinnosti sjednat si na něj povinnou pojistku odpovědnosti za škody způsobené jejich provozem? Odpovědi najdete v tomto kompletním přehledu vozidel, na něž se vztahuje nutnost sjednání povinného ručení.

Původní rozsah vozidel s pojištěním zůstává beze změny

Doposud jsme si museli sjednávat povinné ručení na osobní auta, ručení na motorky, vozíky, přívěsy, nákladní auta, autobusy, traktory atd. Tato povinnost zůstává v platnosti i nadále, nic se u ní nemění. Snad jen osoba, která pojištění sjedná: namísto majitele je to nyní provozovatel.

 

Podívejte se, co kryje povinné ručení.

 

Bez povinného ručení i nadále můžete provozovat

Jste-li provozovateli vozítek z této skupiny, o povinné ručení se starat ani od dubna 2024 nemusíte. Jde o skupinu vozidel s konstrukční rychlostí do 14 km NEBO s konstrukční rychlostí do 25 km a zároveň s hmotností do 25 kg

Bez povinného ručení zůstávají ještě další skupiny vozidel: invalidní vozíky a elektrokola. Obě skupiny bez jakkoliv nastavených limitů nebo bližší definice. Jakmile jste vozidlo koupili coby invalidní vozík nebo elektrokolo, automaticky bude bez nutnosti sjednání povinného ručení.

 

Nově si musíte povinné ručení sjednat pro tato elektrická vozidla

  • elektrická vozidla bez řídítek – hoverboardy, jednokolky a další elektrovozítka, která nepodléhají registraci, ale splňují podmínky konstrukční rychlosti nebo podmínky hmotnosti a konstrukční rychlosti
  • jednostopá elektrická vozidla s řídítky – elektrokoloběžky, segwaye a další elektrovozítka, která nepodléhají registraci, ale splňují podmínky konstrukční rychlosti nebo podmínky hmotnosti a konstrukční rychlosti
  • dvojstopá elektrická vozidla – čtyřkolová a i tříkolová, která nepodléhají povinnosti registrace v Registru vozidel. Nejčastěji jde o vozítka pro seniory (ale ne invalidní vozíky), o golfové vozíky, vyhlídkové elektrické vozíky atp.
  • dvojstopá elektrická vozidla – čtyřkolová a i tříkolová, která musejí být registrována. Nejčastěji jde o elektrické choppery, elektrické tříkolky s vyšším výkonem, skútry / sněžné skútry, aj.
  • zahradní traktory nebo ridery – ale jen v případě, že s nimi opouštíte svů pozemek: například přejíždíte přes veřejnou komunikaci na další část svého pozemku, jezdíte s traktorkem přes obec vyvézt posekanou trávu na sběrné místo, přejíždíte s traktorem, abyste posekali u příbuzných atp. Povinné ručení sjednávají i provozovatelé traktorových sekaček na veřejných prostranstvích.
 

Obrázek: Nové a rozšíření kategorie v pojištění vozidel

 
Nové a rozšíření kategorie v pojištění vozidel

Zdroj: Pillow pojišťovna

I povinné ručení na nové druhy vozidel si nejprve vzájemně porovnejte

I u nových pojištění nových skupin vozidel budou platit původní zásady pro sjednání výhodného povinného ručení (případně i havarijního pojištění):

  • vybírejte v online srovnávači pojištění, kde najdete několik nabídek přehledně na jednom místě, s možností okamžitého porovnání cen, podmínek, pojistného krytí i rozšiřujících služeb vybíraného pojištění.
 
  • sjednané ručení pravidelně aktualizujte. Jde sice o smlouvu s automatickým prodloužením, když ji klient nebo pojišťovna nevypoví, ale za rok trvání pojištění se mohlo na trhu mnohé změnit: po roce znovu vybírejte jakoby od začátku, opět v online srovnání. Jedině tak se znovu dostanete k nejlepší tržní nabídce daného okamžiku.

Zdroje: Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla / Pillow pojišťovna

 

 
author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více