Povinné ručení online | Hyperfinance.cz

Výhody

icon

Okamžité nezávazné porovnání nabídek od předních pojišťoven na našem trhu

icon

Sjednání pojištění za pár minut a z pohodlí domova

icon

Naši klienti průměrně uspoří každý rok 2 100 Kč

icon

S bonusem i bez něj, u nás ušetříte bez ohledu na historii vašeho pojištění

icon

Ihned po sjednání dostanete zelenou kartu na svůj email, originál bezodkladně poštou

Nejlevnější povinné ručení

Povinné ručení je zákonem přikázané pojištění auta, bez kterého se vůbec nesmí do provozu. Povinnost sjednat si povinné ručení dává zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.  Povinné ručení v současnosti nabízí cirka desítka pojišťoven, ale za dost rozdílné ceny. Pojistky na auto se cenově liší dokonce i v případě, kdy jsou sjednány na stejné pojistné krytí.

Srovnání povinného ručení, které jsme pro vás připravili, vám umožní získat to nejlevnější povinné ručení v kategorii aut, kterou potřebujete, a to včetně nastavitelných připojištění, jež budou chránit i vás. Jak jistě víte, povinné ručení slouží primárně k ochraně ostatních účastníků dopravní nehody, nikoliv jejího viníka. K povinnému ručení se naštěstí dají připojit i doplňková pojištění skla, řidiče, spolujezdce, připojištění pro případ srážky se zvěří apod. 

My vám ve srovnávači povinného ručení ukážeme, kdo nabízí při stejném pojistném krytí ta nejlevnější povinná ručení. Hledat ceny na stránkách jednotlivých pojišťoven je zdlouhavé a nudné. U nás to zvládnete během několika okamžiků, stačí vyplnit formulář, pro který si musíte připravit jak informace o sobě (hlavně abychom mohli započíst bonusy), tak i o vašem vozu, například výkon a objem motoru, hmotnost vozidla, rok výroby apod. Vše najdete v technickém průkazu vozidla.

Získejte povinné ručení do pár minut

maskot

Pokud byste stáli o kompletní pojistnou ochranu vašeho vozu a vaší rodiny coby cestujících, podívejte se na náš srovnávač havarijního pojištění

Než začnete vyplňovat formulář pro srovnávač povinného ručení, je potřeba si též promyslet, jak vysoké pojištění budete chtít. Zákonem dané minimum je 35 milionů, odborníci z oblasti pojišťovnictví doporučují alespoň 50 milionů korun. Zlatá střední cesta je v současnosti okolo 100 milionů korun, ale pojistit lze odpovědnost z provozu vozidla i na mnohem vyšší částku. 

Proč 50 nebo 100 milionů, když auto rozhodně tolik nestojí? Jde o Občanský zákoník, který umožňuje vyčíslit škody nejen na majetku, ale zejména na zdraví, ze ztížení společenského uplatnění, odškodnění v podobě bolestného, nákladů na léčení atd. Právě zde se částky šplhají i do mnoha desítek milionů korun.

Jak realizovat výpověď povinného ručení, když si budete chtít sjednat nové pojištění auta u nás? Je to snadné. Povinné ručení se uzavírá vždy na období jednoho roku, a pokud jej žádná ze stran nevypoví, pokračuje automaticky další rok. Takže pro jeho ukončení stačí do šesti týdnů před výročím založení poslat pojišťovně doporučenou poštou písemnou výpověď, kde napíšete nejen vaše osobní údaje a fakt, že vypovídáte současné povinné ručení, ale uvedete i SPZ vašeho vozu, a nejlépe i číslo pojistné smlouvy (nutné není). Nové povinné ručení je platné okamžitě po té, co podepíšete smlouvu (online) a uhradíte pojistné.

Podrobnosti o povinném pojištění auta a o tom, co kryje, či na co se nevztahuje, najdete na našem blogu. Kdo jste motorkářem, tomu nabízíme i povinné ručení pro motocykly.

Ušetřete na povinném ručení

maskot

Často kladené otázky

Často je nabídka srovnávače opravdu výrazně levnější než to povinné ručení, které vám nabídli na pobočce pojišťovny nebo s čím přišel finanční poradce. Jestliže jste zadali všechny parametry pro pojištění auta správně, je výsledné povinné ručení vygenerované srovnávaček také v pořádku. Opravdu se jedná o plnohodnotné povinné ručení, jen za lepších cenových podmínek.

Zákonné minimum je sice 35 milionů korun, ale rozhodně se nejedná o dostatečnou výši pojištění. Teprve u 100 milionů korun si můžete být jistí, že částka pokryje většinu finančních následků dopravních nehod, a to i těch nejzávažnějších.

Z povinného ručení vyplácí pojišťovna pojistné plnění oběti dopravní nehody. Tedy pokud byste bourali vy do jiného auta, pojišťovna vyplatí pojistné plnění člověku z vámi bouraného vozu, a to jak v rámci poškození majetku, tak i zdraví nebo společenského uplatnění. Vztahuje se to samozřejmě i na malé „ťukance“ na parkovišti, kde se plnění vztáhne jen na poškození vozu. 

Povinné ručení se dá (volitelně) rozšířit o připojištění vozu majitele, a to například pojištěním čelního skla, srážky se zvěří nebo pojištěním řidiče a spolujezdců – jde o prvky z tzv. havarijního pojištění. To samozřejmě zvedá cenu povinného ručení.

Je velmi pravděpodobné, že jste na našem srovnávači povinného ručení našli levnější variantu stejného povinného ručení. Abyste ji mohli využít, je nutné nejprve své původní povinné ručení zrušit, což se dělá písemnou výpovědí adresovanou na centrálu pojišťovny doporučeně, lze i jen přinést na pobočku pojišťovny.

Termín výpovědi povinného ručení je velmi důležitý – pojištění vozu se totiž uzavírá na jeden rok s automatickým obnovením, pokud jej nikdo nevypoví. A vypovědět ho můžete nejpozději šest týdnů před datem výročí uzavření, v ten den již musí být výpověď u pojišťovny, nikoliv teprve na poště.

 
Výslednou cenu povinného ručení utváří spousta vlivů. Jde zejména o objem a výkon motoru, stáří vozu, místo bydliště majitele vozu, jeho věk nebo naspořené bonusy za měsíce bez zaviněné dopravní nehody (bonusy se počítají odděleně pro OSVČ a pro nepodnikající osoby, takže pokud jste ukončili podnikání, nedivte se, že jste pro pojišťovnu bez bonusů).
Ano, je to možné, často se tak děje například v širších rodinách. Ale v tomto případě musejí v pojistné smlouvě figurovat dvě osoby - majitel a provozovatel vozu. Povinné ručení se ale v tomto režimu dost prodraží. Rozhodně se vyplatí buď převést auto, přestože je cena převodu cirka 1.200 Kč, nebo se dohodnout s majitelem vozu, že povinné ručení bude na něj, ale Vy ho budete platit. Nezapomeňte v tomto případě přidat sebe coby dalšího řidiče vozu.

Jestliže máte auto už nějakou dobu, povinné ručení jste platili, ale na další období ho neuhradíte, jako první o tom bude vědět pojišťovna. Po delší době neuhrazení pojistného vám zašle výpověď smlouvy o povinném ručení. 

Absenci povinného ručení vždycky zaznamená Česká kancelář pojistitelů. Ta má povinnost sledovat, na které (v registru vozidel zanesené) vozy není sjednáno povinné ručení. Jejich majitelům (resp. provozovatelům) pak rozesílá informace a šek s pokutami. Ty se vypočítávají podle denních sazeb za nepojištěné auto a počtu dní, kdy povinné ručeno sjednáno nebylo. 

Sankce se odvádějí do Garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Fond slouží k výplatám odškodnění  u specifických případů dopravních nehod.

Mohlo by vás zajímat

Kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení

05.04.2024

Pojištění

Přinášíme vám kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení. Projděte si nové a rozšířené kategorie v pojištění vozidel: patří k nim i to vaše?

Bonus u pojištění vozidel: kdy na něj máte nárok a v jaké výši?

15.03.2024

Pojištění

Zjistěte, jak získat bonus u pojištění vozidel. Kdo má nárok na bonus a jak se dostanete do malusu? V čem se liší přístupy pojišťoven a jak si bonus uplatnit?

Pojištění pro elektroauta: jak dlouho na něj budete šetřit?

13.03.2024

Pojištění

Jak drahé je pojištění pro elektromobil? Proč má povinné ručení levnější, ale havarijko dražší? Je dobré spokojit se jen s povinným ručením, a havarijní pojistku vynechat?