Americká hypotéka | Hyperfinance.cz

Co je americká hypotéka a jaké výhody vám přinese?

Americká hypotéka nabízí neúčelové peníze, které můžete využít naprosto na cokoliv. Jde v základu o klasickou hypotéku, tedy úvěr poskytnutý proti zástavě nemovitosti, ale s tím rozdílem, že půjčené peníze nemusíte využít na bydlení (na stavbu domu/bytu, jejich rekonstrukci nebo koupi). Je zcela na vašem rozhodnutí, jak peníze z americké hypotéky použijete, co jimi zaplatíte nebo kam je vložíte. Jsou neúčelové a banka ani nebankovka se na jejich využití nebudou ptát a vy nebudete ani nic o čerpání dokládat.

 

Předem se počítá s tím, že půjde o minimálně statisícové částky, spíše o miliony. Právě rozsahem a zástavou se americká hypotéka liší od půjčky běžné, stejné jsou ve své neúčelovosti. Díky zastavení nemovitosti je americká hypotéka i o něco levnější než většina běžných půjček (někteří poskytovatelé umějí běžnou půjčku i v hodnotě milionu korun).


Ale vždy bude americká hypotéka o něco dražší než základní forma hypotéky – právě proto, že je neúčelová. Podmínky poskytnutí, čerpání, splácení, i předčasného splacení, možnosti pojištění nebo forma zastavení nemovitosti tu jsou ale stejné jako u hypotéky běžné, a to i v případě nebankovní americké hypotéky.


Kdy využít americkou hypotéku prostřednictvím Hyperfinance.cz?

V našem srovnání amerických hypoték pro vás dokážeme zdarma najít tu, která se ve vaší aktuální situaci hodí nejvíce, která vás vyjde nejlevněji nebo která nabídne nejpohodlnější splácení. Hledat budeme podle vašeho přání na co se zaměřit. Proto si troufáme říci, že využít americkou půjčku prostřednictvím našeho srovnání je tím nejlepším nápadem, kdykoliv americkou hypotéku hledáte.

S jakými situacemi se setkáváme nejčastěji? Nezřídka bývá americká půjčka využívána pro koupi auta, protože umí být levnější než úvěr na auto, případně na pořízení chaty/chalupy v ČR, přičemž mohou lidé získat peníze nejen na nákup, ale rovnou i na jejich rekonstrukci, vybavení.  Mnoho lidí takto financuje i drahého, ale dlouholetého koníčka, investiční byty nebo jiné formy investic. Způsobů využití americké hypotéky lze nalézt opravdu spousty!

Tip: O nejlepší americké hypotéky byste se měli zajímat i v době, kdy už jednu smlouvu máte a splácíte. Hypotéku lze totiž refinancovat, kdykoliv se na trhu vyskytnou lepší podmínky nebo se blížíte ke konci fixace. Podívejte se, na kolik by vás mohlo přijít předčasné splacení současné hypotéky, které je nutnou součástí refinancování.


Jak pro vás bude vybírána ta nejvhodnější americká hypotéka?

Možná vás překvapuje, že v našem srovnávači nevidíte žádné konkrétní nabídky a ani kalkulačku americké hypotéky, díky nimž byste si mohli o nabídkách udělat představu. Hledat pro vás totiž budeme my, respektive naši hypoteční odborníci, kteří jsou na bankách nezávislí, pracují s hypotékami napříč celým bankovním i nebankovním trhem.

Svět hypoték, i těch amerických, je poměrně velký, složitý a velmi rychle se mění – vyznat se v něm a udělat snadné porovnání proto není pro běžného člověka v podstatě ani možné, resp. by zabralo kvanta času. Proto necháváme tuto práci na odbornících, kteří vám vše mohou u poskytovatele rovnou i dojednat.


Dobrou zprávou je, že pro vás bude naše srovnání a výběr té nejlepší americké hypotéky zcela zdarma. Odborníci jsou totiž placeni ze zákonem daných provizí, a o provize se cena hypotéky ani využitím našeho srovnávače nezvyšuje (je součástí každé úvěrové smlouvy, ať je sjednávána jakkoliv).

Tip: I u amerických hypoték velmi pravděpodobně budou platit speciální zvýhodnění pro mladé. Podívejte se, která to budou!


Co musíte vědět a mít vyřízeno, než požádáte o nejlepší americkou hypotéku?

Abyste mohli získat americkou hypotéku, musíte být majiteli nemovitosti s dostatečnou hodnotou – a být ochotni tuto nemovitost zastavit ve prospěch banky nebo nebankovky, která vám peníze poskytne. Co se hodnoty zastavení týká, počítejte s tím, že nedosáhnete na vyšší LTV než 80 %, v průměru ale banky nabídnou 70% půjčku – ve vztahu k cenovému odhadu bytu/domu. 

Další podmínkou pro úspěch je dobrá bonita, tedy nebýt příliš zadluženi v jiných úvěrech (včetně kreditních karet a kontokorentních účtů) a moci prokázat dostatečné pravidelné příjmy. Náš odborník s vámi probere nejen všechny podmínky získání, ale i detaily samotného úvěru a procesu jeho čerpání, kalkulovaných výší splátek i možnosti budoucího navýšení hypotéky, pokud byste o něj stáli.


Jak požádat o nejlepší americkou hypotéku a co k tomu budete potřebovat?

Podání žádosti o americkou hypotéku je u nás velmi snadné: stačí jen vyplnit jednoduchý kontaktní formulář, díky kterému nám dáte najevo, že o tento úvěr máte zájem. Zejména email a telefonní číslo pečlivě překontrolujte. Všechna data jsou nás v bezpečí díky pokročilému šifrování. 

Na základě odeslaného formuláře se vám ozve školený operátor, s nímž vyplníte podrobnější údaje o tom, co od hypotéky čekáte, ale i o vás coby zájemcích o tuto půjčku. Díky tomu bude sestaven profil žadatele, na jehož základě vybere hypoteční odborník tu nejlepší americkou půjčku přímo pro vás.

Předem si připravte:

  • občanský průkaz,
  • stálý čistý příjem (zaměstnavatel pak potvrdí do formuláře od poskytovatele, ale pokud jste OSVČ, příjem doložíte kopií daňového přiznání, tu za poplatek vystaví finanční úřad),
  • kde je i spoludlužník (manželé, partneři), může být vyžadováno potvrzení stálého příjmu spoludlužníka,
  • výpisy z účtu za posledních několik měsíců,
  • údaje o zastavované nemovitosti (nemovitostech).

Časté otázky ohledně americké hypotéky

Opravdu se dají peníze z americké hypotéky využít na cokoliv?

Ano, opravdu je lze využít jakýmkoliv způsobem. Pro poskytovatele tohoto úvěru není důležité, co s penězi uděláte, protože dluh je zastaven dostatečně cennou nemovitostí. Důležité je, že budete mít z čeho splácet a také že budete splácet pravidelně.

Za jak dlouho budu mít peníze k dispozici?

Od podání žádosti může do podpisu úvěrové smlouvy uplynout jen několik málo dní. Ale samotný podpis smlouvy ještě nezakládá nárok na čerpání hypotéky – nejprve je nutné zastavit tu nemovitost, kterou za hypotéku ručíte. V konečném výsledku tedy záleží na vás, jak rychle zvládnete vyřídit administraci na katastrálním úřadu.

Nabízí někdo americkou hypotéku bez registru?

Ano, najdete na trhu i takovou možnost, ale nepatří k férovým. Poskytovatelům, kteří nabízejí americké hypotéky bez registru, jde totiž primárně o levné získání vaší nemovitosti, nikoliv o poskytnutí úvěru a příjem splátek. 

Proto je v našem hledáčku nemáme a nenabídneme vám je. Americké hypotéky bez registru jsou podnikatelskou půjčkou, na kterou se nevztahuje ochrana zákona o spotřebitelském úvěru (na námi nabízené hypotéky se vztahuje). Rozhodně doporučujeme se takovýmto nabídkám obloukem vyhnout.

Dá se zastavit více než jedna nemovitost?

Ano, dá, za předpokladu, že všechny nemovitosti jsou vaše, případně že k dluhu zavážete i dalšího majitele další zastavované nemovitosti (nejčastěji příbuzné). Zastavením více nemovitostí zvýšíte získatelnou částku- Ta se ale vždy musí vejít do poskytovatelem stanovených ukazatelů úvěruschopnosti v podobě DTI a DSTI. 

Můžu z americké hypotéky financovat chatu v zahraničí?

Ano, pokud už vlastníte nemovitost s dostatečnou hodnotou v Česku, bude samozřejmě možné koupit dům nebo chatu v zahraničí, zejména když o realizaci koupě rozhoduje rychlost zaplacení. Vyřízení americké hypotéky je totiž mnohem rychlejší než složité zastavení nemovitosti v zahraničí. v takové případě opravdu doporučíme sáhnout po neúčelových penězích, i když jsou o něco dražší – brzy pak můžete refinancovat na hypotéku běžnou, neboť už budete majiteli domu.

Dostanu americkou hypotéku, i když nemám naspořeno?

Ano, dostanete. V případě americké hypotéky se úspory neřeší, protože si peníze neberete za účelem pořízení/rekonstrukce zastavované nemovitosti, ale za úplně jiným účelem, který nemusíte nikomu sdělovat. Nicméně, finanční rezervy se hodí vždycky, nejen pro hypotéku.

Dostanu úvěr, když jsem ve zkušební době?

V takovém případě budete s velkou pravděpodobností odmítnuti. Raději s žádostí počkejte, až zkušební doba uplyne. V případě pracovní smlouvy na dobu určitou banky většinou chtějí, aby byla uzavřená již podruhé za sebou (důkaz, že jste se zaměstnavateli osvědčili, protože s vámi uzavřel pracovní poměr podruhé, počítá s vámi tedy i do budoucna).

Co když během splácení hypotéky změním práci – musím to nějak hlásit předem nebo po změně?

Pokud již hypotéku splácíte (nebo čerpáte), nemá hlášení o změně zaměstnání žádný smysl, proto se ani nevyžaduje. Ozvat se bance bude nutné jen v době, že budete bez práce delší dobu, což vyústí v problémy se splácením. V takovém případě se věřiteli ozvěte ihned a dohodněte si úpravu splátkového kalendáře.