Jak začít spořit, i když z výplaty zbývá jen pár korun?| Hyperfinance.cz

Jak začít spořit, i když z výplaty zbývá jen pár korun?

Jak začít spořit, i když z výplaty zbývá jen pár korun?

Odevšad slyšíte, že potřebujete finanční polštář, který vás podrží, když dojde na nečekané výdaje. Myšlenka pěkná, jenže jak se pustit do šetření, když žijete od výplaty k výplatě, když vám na konci měsíce zůstává sotva pár korun? Jednou z možností je změnit práci a vydělávat více, případně si najít přivýdělek. Možnost druhá je důslednější plánování výdajů a využívání lepších cen. Pojďme se podívat, kde všude je to možné a čím vlastně začít (za předpokladu, že kouření a pravidelné pití alkoholu se vás netýká).

S nájmem a cenou energií teď nic moc nesvedete. Ale aspoň se o to pokuste!

Jestli bydlíte v cizím a platíte nájem, pravděpodobně s tím nepůjde vůbec nic udělat, tady se příležitost k šetření nenaskýtá. Ale i nyní, během energetické krize, se dají srovnávat ceny energií, měnit tarify a uzpůsobovat vaši spotřebu tak, aby vyšla co možná nejlevněji. I v současnosti jsou rozdíly v cenách u jednotlivých dodavatelů téměř dvojnásobné!

Jak zjistit, koho oslovit ohledně elektřiny nebo plynu? Stačí se podívat na stránky, kde jsou kalkulačky cen energií. Napište do vyhledávače „srovnání cen elektřiny“ a uvidíte, kolik webových kalkulaček vám vyjede. To samé s plynem nebo s internetovým připojením. Jestli žijete v bytovém domě, kde máte centrálního dodavatele, pobavte se se správcem domu, ke kterému dodavateli by se dalo přejít.

maskot

Ceny energií rostou závratným tempem - a o to více se musíme snažit o minimalizaci jejich spotřeby a načasování do té denní doby, kdy se dá brát za nejnižší dostupnou cenu. Skvělá zpráva pro ekologii, horší pro domácnosti, a nejhorší pro firmy. 

 

A co mobilní operátoři – neplatíte za telefon zbytečně moc?

Podobně si můžete nechat srovnat ceny mobilního připojení, a to jak hovorů a SMS, tak zejména dat, která v posledních letech využíváme stále více. Nebojte se virtuálních operátorů, zákonné podmínky chování ke klientovi mají stejné – a opravdu u nich můžete najít výhodnější balíčky, se kterými budete spokojeni. 

Přenos čísla je dnes už rychlý, dokonce ani nemůžete dostat pokutu za předčasné ukončení tarifu u současného operátora - pokud jste u něj strávili alespoň minimální zákonem danou dobu, což jsou 3 měsíce. Při odchodu za kratší dobu si operátor smí pokutu naúčtovat, a to ve výši maximálně pět procent ze zbývajícího závazku do konce trvání smlouvy. Pozor ale na doplatek za koupený telefon nebo modem, který jste si k tarifu pořídili za zvýhodněnou cenu. Ten budete muset doplatit tak jako tak.

Současnému operátorovi dejte včas vědět, že se chystáte odejít. Jednak tím dodržíte výpovědní podmínky, jednak mu dáte šanci nabídnout vám ještě něco lepšího (říká se tomu retence).

maskot

Opravdu potřebujete stovky TV kanálů nebo placené služby plné filmů?

Možná je to součást nájmu, možná si různé TV kanály či satelitní stanice platíte na základě svého rozhodnutí, ale ruku na srdce: jestliže stěží vycházíte s příjmy, opravdu se musíte dívat na placené filmy a další audiovizuální vysílání? I zde se poplatky točí v tisících ročně.

Nestačily by vám ty desítky TV kanálů, které jsou v rámci digitálu (pozemního vysílání) zdarma? K tomu spousta videí na internetu, ať už online ke shlédnutí, či dokonce ke stažení do vlastního zařízení?

 

Jestliže vás k placeným kanálům tlačí děti, strhněte jim část poplatků z kapesného, aby měly nad čím přemýšlet. Vy ušetříte a ony se naučí, že nic není zadarmo.

maskot

Drogerie a kosmetika mají víc cenových kategorií, nejlevnější však neznačí nejhorší

Kosmetika a drogerie jsou zvláštní kategorií průmyslu, který sice nezbytně potřebujeme, ale kde se dá dost ušetřit, když se zaměříme na základní nabídku. Nejdražší mýdlo nemusí být to nejlepší, u krémů na pleť nebo na ruce to platí stejně. Stačí si vyhledat jejich testy a porovnání. Mnohé z nich se dostávají i do slevových letáků, kde na nich ušetříte ještě víc.

Jistě jste už mnohokrát narazili na texty o tom, že na údržbu domácnosti si vystačíte s jedlou sodou, octem,solí, s kyselinou citronovou. Jestli tomu doposud nevěříte, vyzkoušejte to! Nejprve si ale pročtěte nebo shlédněte pár návodů jak s těmito levnými čističi zacházet správně. Všechno chce totiž svoje! Návod najdete třeba tady. Úklid možná nebude tak rychlý, přece jen musíte domácí prostředky nechat působit déle, ale v drogerii už tolik peněz utrácet nebudete.

 

Ujíždíte na bytových dekoracích nebo elektronice?

Bytové dekorace, to je nejčastěji koníček žen. Ovšem i pánové si rádi nakoupí drobnosti do bytu, zejména ty elektrické. Vždy myslete na to, že bytové dekorace si můžete vyrobit sami a ušetřit na nich spousty peněz. Během roku je dostupná spousta přírodnin, ze kterých budou nádherné doplňky, stačí vyrazit do parku, do lesa. 

Koupit můžete i textilní materiály, vypěstujte si za oknem kytičky, které pak usušíte a do dekorací použijete. Navíc vám mohou pomoct i vaše děti – zaměstnáte je tím, budou méně zlobit a dokonce potrénují jemnou motoriku. S elektronikou už je to horší, tu si sami těžko spíchnete. Tady snad jen zbývá se krotit a nechtít každou novou věc, která se na trhu s bytovými doplňky objeví.  

 

Oblečení z bazaru nebo second handu je in! Dokonce i nábytek

Nakupovat v bazarech se ještě před několika lety nikomu moc nechtělo. Ale s rozjezdem mnoha internetových portálů nabízejících použité zboží se rozjel i nový módní trend, který dokonce k delšímu používání věcí nabádá. Obnovte užitek již odložených džínů, vyřazených skříněk a poliček nebo dokonce celého setu do obýváku.

Zatímco nákup použitého oblečení přes internet je celkem bez rizika, u nábytku je lepší si jej osobně okouknout. Přece jen se funkčnost pantů nebo zásuvek, případně odér nábytku nedá nafotit. Ovšem pozor, co byste nikdy z druhé ruky pořizovat neměli, jsou matrace, leda byste natrefili na sice bazarové, ale nepoužívané.

maskot

Nezapomínejme šetření během kupování potravin

Největší položkou rodinných rozpočtů bývají nákupy potravin, jsou totiž často nákladnější než nájem a energie dohromady. Není proto divu, že letáky na levnější jídlo patří k těm nejpopulárnějším. Šetřit na jídle se prý nemá – tím je ale myšlena kvalita potravin. Vy můžete ušetřit, ale přesto jíst dobře. Víte jak?

Nikdy nekupujte „hotovky“, ale jen základní suroviny, z nichž si „hotovku“ připravíte mnohem levněji. Třeba pomazánky, saláty, sendviče, smoothie. Stejně je tomu třeba se sušenkami, buchtami, chipsy, tyčinkami, s rostlinnými mléky, pudinky a jinými krémovými výrobky, s jogurtem a s dalšími drobnými hotovkami, za které platíme majlant, i když si je můžeme připravit sami a za pár korun.

maskot

Chcete rýžové mléko? Povařte rýži s vodou, rozmixujte a přeceďte. Výsledek bude dokonalý a v podstatě za hubičku. Jogurty nepotřebují jogurtovač, stačí zabalit skleničky s teplým mlékem a trochou jogurtu do deky. Sušenky se skládají jen z trochy mouky, cukru, tuku a ochucovadla, jakým je třeba kakao nebo skořice.

Jestli opravdu musíte obracet každou korunu, plánujte většinu vašeho jídelníčku podle slevových letáků. Díky tomu budete vařit vždy jen z levnějších surovin, navíc vám doma nebude zůstávat příliš zbytků, které byste bez užitku vyhodili. Každá koruna se počítá.

Všechny peníze odkládejte důsledně stranou, nejlépe na spořicí účet

Kdekoliv ušetříte, peníze si odložte stranou tam, kde na ně nedosáhnete tak snadno jako na běžném účtu. Nejjednodušší cestou je spořicí účet nebo běžný účet s možností založit si v něm „obálky“ s kategoriemi výdajů. Co vám zůstane před výplatou, všechno může po přistání další mzdy na účtu putovat na spoření. Stejně tak s odměnami, prémiemi, třináctým platem apod. Pamatujte, že co neodložíte stranou, to bezcílně utratíte. Pokud si troufáte, založte si středně konzervativní investice.

maskot

Jak to shrnout?

K úsporám se dostanete pomocí srovnání cen, pomocí slevových letáků, pomocí domácích prací, vařením, pečením a také díky pečlivému plánování. Za svou námahu budete odměněni finančním polštářem, díky kterému se nebudete muset zadlužovat. Občas si z něj ale dopřejte i něco pro potěšení!

Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Další články, které by Vás mohly zajímat

Rozdíl mezi spořicím účtem a termínovaným vkladem? Přímo obrovský!

15.08.2023

Spoření

Spořicí účet a termínovaný vklad: čím se liší a který je pro vás lepší? Co vám v bance neřekli o rozdílech ve výpočtu úroků u „termíňáku“ a u „spořáku“

Co je to dluhopis? Půjčka firmě či státu, za kterou můžete inkasovat úrok

21.02.2022

Spoření

Co je dluhopis, čím se liší od akcie, jaké zákony a regulace se na dluhopisy vztahují, s jakými riziky se musí počítat a čím se vlastně dluhopis zhodnocuje?

Kde a jak investovat do dluhopisů? A do kterých vlastně?

21.02.2022

Spoření

Co musíte vědět o dluhopisu, než ho koupíte? Dluhopisový fond nebo ETF? Jaké nástrahy čekají na investice do dluhopisů, kde se vůbec dají koupit a jak se daní?