Nemůžete splácet úvěr. Co s tím udělat?

Nemůžete splácet úvěr. Co s tím udělat?

Nemůžete splácet úvěr. Co s tím udělat?

Náhlý výpadek příjmů je běžnou událostí, která se nestává jen výjimečně, ale bohužel se může opakovat docela pravidelně, a to v různých mírách závažnosti. Někdy přijdeme o část výplaty, že jsme byli nemocní nebo doma s dítětem, jindy se výplata nekoná vůbec, protože jsme přišli o zaměstnání, případně výplatu sice máme celou, ale domů je nutné pořídit věci, které nesnesou odkladu. Na splátku úvěru tak nezůstane dost peněz. Jeden, dva výpadky ještě zvládneme pokrýt z případných rezerv nebo z podpory od rodiny. Ale co dělat, když krize potrvá déle?

Jak začít řešit nedostatek peněz na splátky

1. Ihned sdělíme poskytovateli půjčky, že máme problém se splácením

maskot

Pokud máme problém se splácením, začneme tím, že to sdělíme našemu poskytovateli půjčky. Je jedno, zda jde o banku nebo o nebankovní společnost, svou neschopnost splatit byť i jen jednu splátku vždy nahlásíme co nejdříve, nejlépe s předstihem, tedy ještě před uplynutím termínu splátky.

Poskytovatel půjčky se pak vyjádří, co lze dělat, abychom se se situací vyrovnali. Navrhne buď odložení splátek na několik měsíců, nebo snížení splátek a prodloužení doby trvání našeho úvěru. Po překonání těžšího období si můžeme splátky zase nechat navýšit.

Na řadu mohou přijít ale i jiné možnosti – zejména ve spojení s půjčkami, za které ručíme nemovitostí, kupovanou věcí nebo za které nám ručí osoba v podobě ručitele.

Jak vysoké budou splátky? Naše úvěrová kalkulačka vám to hned prozradí!

2. Pokud jsme pojištění, řešíme pojistnou událost s pojišťovnou

maskot

Pokud máme pojištění pro případ ztráty schopnosti splácet, ihned pojistnou událost (nemocenská, péče o dítě, ztráta zaměstnání) nahlásíme na pojišťovnu a necháme si poradit, jak při vyřizování pojistné události postupovat, abychom získali pojistné plnění. Jen pozor, většinou je nutné marodit nebo být bez práce několik měsíců, aby se na tuto událost vztahovaly pojistné podmínky.

3. Jestliže nebudeme moci splácet dlouhodobě a nebyli jsme dostatečně pojištění, přikročíme k náhradnímu řešení

maskot

Dlouhodobá ztráta schopnosti splácet, kterou jsme si navíc ani nepojistili, se nás nejvíce dotkne, pokud splácíme hypotéku nebo větší úvěr zajištěný nějakou věcí, případně zaručený konkrétní ručitelem.

Jestliže jde o hypotéku, je nejlepším řešením prodat nemovitost, na kterou jsme si hypotéku vzali. A ze získaných peněz si pořídit jiné bydlení. Jde o řešení radikální, ale rozhodně výhodnější, než kdyby to za nás udělala banka. Ta totiž nebude chtít prodat nemovitost co nejvýhodněji, jí bude stačit dosáhnout kupní ceny v hodnotě hypotéky.

Pokud jsme si vzali účelovou půjčku na auto, za kterou ručíme právě svým vozem, zabaví nám poskytovatel půjčky toto auto. Peníze již splacené se nevracejí. No, a jestliže máme na půjčku ručitele, bude banka nebo nebankovní společnost chtít splátky právě od našeho ručitele.

Splacení našeho dluhu tak bude na jeho bedrech. Ale jestli my splatíme zbytek dluhu jemu, to už poskytovatel půjčky řešit nebude. To bude předmětem občansko – prvního jednání (případně sporu) mezi námi a naším ručitelem.

Spořme si i během splácení půjčky

Ze zkušeností mnoha dlužníků před námi a z výsledků zkoumání mnoha odborníků na problematiku financí plynou dva základní závěry:

1. Je nutné, abychom si neustále spořili, a tvořili tak finanční rezervu na pozdější horší časy

Je jedno, zda těmi horšími časy bude nemoc, velký nečekaný výdaj, ztráta zaměstnání nebo třeba důchod. Každopádně jakmile budeme zvyklí si odkládat peníze, budeme mít v každé situaci naspořeno tak, abychom mohli co nejlépe vyjít se svými penězi, abychom měli na několik splátek dopředu a abychom se nedostávali do těžko řešitelných finančních situací a dluhových spirál.

maskot

2. Vždy buďme dobře pojištění

Kvalitní pojištění je základ. Teď hovoříme o životním pojištění, samozřejmě bez spořicí složky, investice se dělají jinak než přes pojišťovnu. Pojištění je důležité pro momenty, kdy přijdeme a svůj zdroj financí.

maskot

A tím je nejen zaměstnání samotné, ale také zdraví naše nebo dětí, ovšem i úmrtí, kdy bychom, pokud by nebylo pojištění, nechali celou naši rodinu bez finančních prostředků, co jinak pravidelně nosíme z práce nebo ze zaměstnání. Když onemocníme či budeme rehabilitovat po úraze, rodinné náklady se nám dokonce ještě zvýší.

zdroj: portály FinančníVzdělávání.cz / Člověk v tísni.cz / DluhováPoradna.cz

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.
Zobrazit profil

Články

Půjčka na směnku

29.05.2024

Půjčky

Rychlý a snadný způsob, jak získat peníze? Půjčka na směnku vypadá lákavě, ale: rizika převálcují jakýkoliv benefit půjčky. I proto je coby osobní půjčka nezákonná

Půjčka v hotovosti na benzínce nebo trafice

23.05.2024

Půjčky

Potřebujete rychle hotovost? Zvažujete půjčku na benzínce nebo v trafice? Jde sice spolehlivý zdroj peněz, ale vybírá si svou daň. Na co dá největší pozor?

Půjčka pro dlužníky

07.05.2024

Půjčky

Konsolidace, refinancování, půjčka pro zadlužené - každá z těchto půjček pro dlužníky může být dobrým řešením, ale je důležité k ní přistupovat s rozvahou