Bonus u pojištění vozidel: kdy na něj máte nárok a v jaké výši?

Bonus u pojištění vozidel: kdy na něj máte nárok a v jaké výši?

Bonus u pojištění vozidel: kdy na něj máte nárok a v jaké výši?

Bonus při představuje pojištění vozidel jednu z klíčových výhod pro řidiče. A to nejen u povinného ručení, ale i havarijního pojištění. Bonus je odměnou za bezproblémovou historii pojištění a pravidelné placení pojistného. Bonusem rozumíme slevu na pojistném u obou druhů pojištění auta. A ta může dosáhnout až vyšších desítek procent z původní ceny pojistky. Kdy se dá bonus získat, jak se o něm dozvíte, a umějí ho započítat i srovnávače pojištění?

Úspora za bezpečnou jízdu a včasné platby

Princip stanovení bonusu je u pojištění vozidel jednoduchý - čím déle pojistník nepožádá o pojistné plnění a pokud platí pojistné pravidelně a včas, tím vyšší bonus obdrží. Proč tomu tak je? Tento přístup vychází z obecného předpokladu, že řidič, který nemá po určitý počet měsíců historii nehod a škod, je méně rizikový

A proto si od pojišťovny zaslouží odměnu za bezpečnou jízdu (za předpokladu včasných úhrad pojištění). Bonus má velký vliv na cenu povinného ručení i na cenu havarijního pojištění.

Kdy získáte bonus z pojištění auta?

Většina pojišťoven začíná odměňovat své zákazníky bonusy již po prvním roce bez nehod a škod. Získat bonus proto můžete od druhého roku pojištění auta sjednávaného na vaši osobu. Nebo si bonus můžete dokonce i předplatit.

S každým dalším rokem trvání bezeškodního průběhu a s každou další řádnou platbou za pojištění může bonus růst. A to až do výše 65 % z původní ceny pojištění. Na takto vysokou slevu lze dosáhnout většinou za 120 měsíců bezproblémového průběhu pojištění vozidla

Pozor, ne všechny pojišťovny nabízejí takto vysoký bonus, maximální dostupná procenta slevy se mohou lišit. Stejně tak se bude lišit výše bonusu za stejný počet měsíců trvání bezeškodního průběhu povinného ručení, případně i havarijního pojištění.

Čím více bezproblémových měsíců, tím větší bonus

Bonus roste v čase. To je jedna z jeho základních vlastností, a podle toho se s ním i pracuje. Pokud má pojišťovna důvod snížit bonus, udělá to formou odečtení určitého počtu měsíců z bezeškodního průběhu. A tím se automaticky sníží i procento bonusu. S každým dalším obdobím bezproblémového trvání pojištění se počet měsíců zpátky navyšuje. 

 

Chcete si zjistit vaši aktuální délku bezeškodního průběhu pojištění vozidla?

Stačí ve srovnávači vyplnit údaje, délka bezeškodního průběhu se ukáže automaticky.  

Porovnat cenu povinného ručení
maskot

Bonus je přenositelný mezi pojišťovnami

Aby bylo podpořeno konkurenční prostředí, bonus se vztahuje na rodné číslo řidiče (nebo na IČO, v případě podnikatelského pojištění vozidel). Nikoliv na pojišťovnu. Pokud přecházíte od jedné pojišťovny ke druhé, bonusová data si nesete s sebou.

Databázi bonusů a malusů spravuje Česká kancelář pojistitelů. A každá pojišťovna, dokonce i online srovnávač pojištění, do ní může nahlédnout a právo na bonus tu ověřit. Informace o průběhu pojištění se zde uchovávají za dobu minimálně 5 let, maximálně 20 let.

Kdy se bonus snižuje nebo zcela zaniká?

Z definice bonusu u pojištění vozidel je jasné, kdy dojde k jeho snížení nebo k úplnému zániku a překlopení do tzv. malusu. Dodejme jen, že malus je opakem bonusu, tedy přirážka k základní ceně pojištění. 

Odpověď na otázku zní: Jakmile je nutné vyplatit z pojištění auta pojistné plnění, může pojišťovna snížit bonus. Podobně je tomu u větších prodlení při platbě pojistného.

Většinou se za nehodu odebere 24 až 36 měsíců bezeškodního průběhu. Tento krok v odpovídajícím poměru sníží i využitelný bonus. Pokud měl řidič například jen 18 měsíců „k dobru“, odebrání 24 až 36 měsíců jej překlopí do malusu. Dobrou zprávou je, během dalších období trvání pojištění se lze zase vrátit na bonusovou úroveň a postupně ji navyšovat. 

Dodejme ještě, že ne každá pojistná událost nemusí nutně vést k odpočtu měsíců bezeškodního průběhu a ke snížení bonusu. Vždycky záleží na povaze události, výši pojistného plnění a nastavené obchodní politice každé z pojišťoven. Vhodné je znát správný postup po dopravní nehodě.

Kde najít bonus povinného ručení (i havarijního pojištění)?

Vy sami nic hledat nemusíte. Stačí do srovnávače pojištění zadat své údaje, a automaticky se vám bonusy (resp. počet bezeškodních měsíců) ukáží. Jde o nezávazný krok, který nepovede ke sjednání pojištění, dokud to vy sami nebudete chtít.

 

Z počtu bezeškodních měsíců následně vypočtený bonus vždycky bude záviset na tom, jak si tento krok nastavila pojišťovna. U různých pojistitelů se můžete dostat na jiné úrovně procentuální slevy (případně přirážky). Tím se ale trápit netřeba. Pokud si pojištění auta vyřizujete přes online srovnávač pojištění, měsíce bezeškodního průběhu budou do nabídek pojišťoven vždycky započteny. Vy si pak vyberete podle limitů, rozsahu pojištěných rizik, spoluúčasti a ceny pojištění.

Souhrnem

Bonus neboli sleva u pojištění vozidel vzniká automaticky a následně se s ním i automaticky pracuje. Promítne se do pojištění auta, ať si jej sjednáváte u kterékoliv z pojišťoven. Podmínkami vzniku bonusu je alespoň 12měsíční bezeškodní průběh pojištění vozidla, plus včasné platby pojištění. Bonus se promítá jak v povinném ručení, tak i v havarijním pojištění. 

Procenta bonusu se mohou lišit napříč pojišťovnami, stejně tak maximální sleva, kterou pojišťovna poskytuje. Opakem bonusu je malus neboli přirážka k ceně pojištění vozu. Otázku, jak uplatnit svůj bonus, netřeba řešit. Je totiž zanesen v online databázi, do níž mají přístup jak samotné pojišťovny, tak i srovnávače pojištění vozidel.

Zdroje: Česká kancelář pojistitelů / webové stránky pojišťoven

 
Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení

05.04.2024

Pojištění

Přinášíme vám kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení. Projděte si nové a rozšířené kategorie v pojištění vozidel: patří k nim i to vaše?

Bonus u pojištění vozidel: kdy na něj máte nárok a v jaké výši?

15.03.2024

Pojištění

Zjistěte, jak získat bonus u pojištění vozidel. Kdo má nárok na bonus a jak se dostanete do malusu? V čem se liší přístupy pojišťoven a jak si bonus uplatnit?

Pojištění pro elektroauta: jak dlouho na něj budete šetřit?

13.03.2024

Pojištění

Jak drahé je pojištění pro elektromobil? Proč má povinné ručení levnější, ale havarijko dražší? Je dobré spokojit se jen s povinným ručením, a havarijní pojistku vynechat?