Prozradíme vám, jak být při posuzování žádosti o půjčku úspěšní

Prozradíme vám, jak být při posuzování žádosti o půjčku úspěšní

Lenka Rutteová   Publikováno 10.11.2016 Rada| Půjčky

Prozradíme vám, jak být při posuzování žádosti o půjčku úspěšní

Aktualizované: 22/11/2023

Že vás chceme poučovat v něčem, co už máte dávno v malíčku? Vyplnit žádost o půjčku totiž podle vás zvládne i cvičená opička? A kolikrát jste ji už vyplňovali? Byla vám půjčka pokaždé schválena? Pokud ne, pak jste pravděpodobně při vyplňování udělali některou ze zásadních chyb, která mezi vás a půjčku postavila onu pomyslnou STOPku.

Na následujících řádcích vám zodpovědně poradíme, jak vyplnit žádost o půjčku podle pravdy, s minimem námahy a ještě být při jejím posuzování úspěšní! Jde to ve 6 jednoduchých krocích, které jsme pro vás sesumírovali na následující řádky. Pohodlně se proto usaďte, naše malá půjčková lekce právě začíná!

1: Vyčleňte si dostatek času a připravte si potřebné dokumenty

Drtivou většinu žádostí o půjčku dnes již vyřídíte prostřednictvím internetu. Nemusíte tak nikam chodit, nic zdlouhavě vysvětlovat ani komunikovat s úředníky a pracovníky jednotlivých poboček. Jednoduše si ve vašem prohlížeči otevřete online žádost a jednotlivé údaje vyplníte podle vašeho nejlepšího vědomí a svědomí.

Abyste nemuseli zbytečně odbíhat, připravte si takové dokumenty, jako občanský průkaz či jiný další doklad totožnosti, mobilní telefon a e-mailovou adresu, kterou aktuálně používáte. Někteří poskytovatelé po vás budou chtít zaslat ověřovací poplatek, proto je dobré, pokud si připravíte také přihlašovací informace k internetovému bankovnictví.

Víte, že: Ověřovací poplatek slouží k ověření vašeho bankovního účtu a nejčastěji činí jednu korunu. Jakmile společnost poplatek obdrží, obratem zasílá peníze na ověřený bankovní účet.

2: Vyberte si takovou půjčku, na kterou dosáhnete

Mnohé společnosti nabízejí více než jeden typ úvěru. Obvykle se jedná o standardní půjčku většího rozsahu a poté o mikropůjčku, která vám může vytrhnout trn z paty třeba před výplatou nebo v případě nečekaného výdaje menšího rozsahu. Při výběru tedy zhodnoťte vaše možnosti, propočítejte si měsíční splátky i to zda jejich platba nějakým negativním způsobem neovlivní vaši životní úroveň.

Mějte také na paměti, že v případě půjček menšího rozsahu na vás čeká také méně papírování, než v případě, kdy požádáte o stotisícovou finanční injekci. O tom, zda na půjčku dosáhnete či nikoli by vás měl ale především informovat váš pravidelný měsíční příjem, který bude společnost prověřovat. Proto není od věci prohlédnout si platové výměry za několik předchozích měsíců a objektivně zhodnotit, „zda na to máte“.

Náš tip: Víte, že banky i nebankovní společnosti musí nově povinně prověřovat příjem klienta? Někteří poskytovatelé po vás budou požadovat platový výměr nebo daňové přiznání za poslední období, jiné společnosti vás nebudou zbytečně zatěžovat a váš příjem prověří interně. Jste-li v pracovní neschopnosti, počítejte s významným snížením vaší bonity. A to i do budoucích měsíců, kdy se vypočítává průměrný příjem posledního období. Jestliže plánujete vyšší úvěr, raději počkejte, než bude váš příjem dlouhodoběji bez výkuvu.

Jak vysoké budou splátky? Naše úvěrová kalkulačka vám to hned prozradí!

3: Nesnažte se blufovat ani mlžit

Řada žadatelů o půjčku dělá jednu zásadní chybu, která jim znemožní vysněný úvěr získat. Při vyplňování žádosti totiž lže a doufá, že na to společnost, od níž peníze žádají, nepřijde. Opak je ovšem pravdou. Banky i nebankovní společnosti mají nespočet možností, jak prověřit bonitu žadatele, jeho příjem, ale i to, zda nemá záznam v registrech dlužníků.

Proto vás před touto nekalou praktikou důrazně varujeme. Pokud nechcete, aby společnost vaši žádost okamžitě smetla ze stolu, do žádosti uvádějte pouze pravdivé informace, které můžete v případě potřeby doložit.

Náš tip: Pokud máte záznam v registru dlužníků a obáváte se, že vám společnost žádost neschválí, prohlédněte si nabídku půjček bez registru.

4: Ukončete závazky, které vám snižují bonitu

Vyšší půjčky vyžadují vyšší bonitu. Jinými slovy lepší úvěruschopnost. Ta je odvislá nejen od příjmů a výdajů žadatele, ale též od jeho dalších, byť latentních závazků. Především kreditní karta, schválený kontokorent nebo aktivní nebankovní revolving zanesené do registrů dlužníků mohou stát za zamítnutím půjčky.

Poskytovatel totiž musí při výpočtu úvěrového skóre započítat celou schválenou částku, přestože ji nečerpáte. Kreditní karta na 50 tisíc a kontokorent na 20 tisíc? Do závazků vám přidají 70 tisíc, ani nemrknete. Pokud je to jen trochu možné, nejméně 2 měsíce před požádáním o větší půjčku se jich zbavte. Proč 2 měsíce? Měsíc výpovědní lhůty a další měsíc, než se ukončení smlouvy propíše do registrů. 

Svou budoucí půjčku si můžete i cíleně zlevnit. Zde je návod, jak na to.

5: Buďte na příjmu

U drtivé většiny společností vás bude po vyplnění žádosti kontaktovat jejich zástupce s případnými doplňujícími otázkami nebo dalším sdělením. K tomuto kontaktu pravděpodobně využije telefon, jehož číslo jste v žádosti uvedli. Proto buďte na příjmu a přijměte také hovor od neznámého čísla. Divili byste se, kolik lidí dneska neznámé čísla odmítá nebo záměrně ignoruje.

Pokud byste tak neučinili, vaše žádost může být kvůli absenci ověření žadatele stornována a vám dojde pouze strohá informace o jejím zamítnutí. To samé platí také v případě ověření pomocí e-mailu, kam vám obvykle přijdou přihlašovací údaje k vašemu účtu nebo ověřovací odkaz, na který je nutno kliknout. Pokud tak neučiníte, opět může být vaše žádost zamítnuta.

Víte, že: Skutečnost, že společnost nedokáže ověřit identitu klienta, patří k nejčastějším důvodům, proč bývá žádost o půjčku zamítnuta?

6: Doložte potřebné dokumenty

Spousta společností, které poskytují nebankovní půjčky, nebude chtít dokládat žádné dokumenty fyzicky. Existují ovšem případy, kdy je doložení výplatnice nebo daňového přiznání nevyhnutelné. Pokud vás společnost vyzve k doložení nezbytných dokladů, učiňte tak bez zbytečné prodlevy, která jen natahuje čas nutný pro vyřízení žádosti.

Někde po vás budou chtít zaslat ofocený občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, jinde třeba výpis z bankovního účtu či další nezbytnosti. Pro tyto případy je dobré, pokud dokumenty máte nachystány s dostatečným předstihem.

Víte, že: Existují také půjčky bez zbytečné a mnohdy také komplikované administrativy? Jejich přehled jsme pro vás připravili zde.

7: Nebojte se ověřovacího poplatku

O ověřovacím poplatku jsme se zmínili již výše. Jeho účelem je ověřit bankovní účet klienta, na který mají být poukázány vypůjčené finanční prostředky. Aby byla žádost o půjčku kompletní a společnost vám peníze zaslala, je nezbytně nutné odeslat z vašeho bankovního účtu jednokorunovýověřovací poplatek na bankovní účet společnosti.

Jakmile společnost poplatek obdrží, prakticky obratem zasílá slíbené peníze. Čas nutný pro jejich zaslání se odvíjí od banky, u níž má klient účet veden i jeho pohotovosti, s jakou dokáže ověřovací poplatek odeslat.

POZOR: Nepleťte si ověřovací poplatek s jakýmkoli jiným poplatkem, který po vás mohou vyžadovat neseriózní poskytovatelé. Ověřovací poplatek ve výši jedné koruny totiž v žádném případě není poplatek za zprostředkování služby nebo administrativní poplatek. Pokud po vás společnost takové poplatky požaduje, poohlédněte se po jiném poskytovateli.

Aby byla vaše cesta k půjčce úspěšná

Protože na našem trhu existuje nepřeberné množství poskytovatelů půjček, je mnohdy komplikované se v nich bezpečně zorientovat. Abyste nesedli na lep nepoctivcům, připravili jsme pro vás portál Hyperfinance.cz, kde najdete aktuální nabídku seriózních poskytovatelů bankovních i nebankovních půjček či mikroúvěrů. Pro lepší orientaci si můžete jednotlivé produkty vzájemně porovnat a vybrat takový, který vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat.

 
author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více