Co umí bankovní identita, kolik stojí a proč ji (ne)využívat

Co umí bankovní identita, kolik stojí a proč ji (ne)využívat

Lenka Rutteová   Publikováno 30.03.2021 Rada| Banky

Co umí bankovní identita, kolik stojí a proč ji (ne)využívat

Aktualizované: 9/02/2024

BankID. Co je bankovní identita občana a jak vlastně funguje?  Jak ji můžete získat a kde ji můžete využít? Které banky ji poskytují? V čem vám Bank ID pomůže? A hlavně: na co si v souvislosti s ní dávat největší pozor, aneb v kterých momentech se pro vás může stát rizikovou?

Co je bankovní identita?

Bankovní identitě se často říká digitální občanka nebo e-občanka. Slouží k identifikaci uživatele internetových služeb. Identifikujete se pomocí svého internetového bankovnictví. Zjednodušeně řečeno jsou to přístupová data k přihlášení do vaší banky. 

To, co vyplňujete jako přihlašovací jméno a heslo, když chcete do banky přes internet v počítači, je vaší bankovní identitou. Kdo máte internetové bankovnictví u banky, která Bank iD poskytuje, a přitom jste byli alespoň jednou v bance a identifikovali se tu svým občanským průkazem, už máte i svou bankovní identitu. 

Právě přihlášením do vašeho bankovnictví a následným potvrzením v mobilním klíči se budete  můžete jednoduše přihlásit  všude tam, kde bankovní identitu zavedli jako jednu z možností registrace a přihlášení Bankovní identitu využijete především na těchto portálech:

 • portál Moje daně (Finanční správa)
 • Portál občana (vstup do online systémů úřadů)
 • portály jednotlivých úřadů státní správy i samosprávy – internetové systémy rezervací na městských úřadech, výpis z bodového registru řidičů, z trestního rejstříku, výpis z insolvence, živnostenské oprávnění, informace o konci platnosti řidičského či občanského průkazu
 • eRecept
 • přihlášky na střední a vysoké školy
 • e-shopy a weby (zjednodušení objednávkových formulářů)
 • klientské zóny různých webů se službami, které využíváte již nyní, ale doposud se speciálním přihlašováním
 • samotné online bankovnictví zůstává samozřejmě také
 • pomocí BankID je možné se identifikovat při žádosti o některé bankovní půjčky, ale i nebankovní úvěry
 • s BankID je dokonce možné podepsat nejen smlouvu o běžném úvěru, ale dokonce i hypotéku. Návštěva pobočky tak není nutná ani v případě hypotéky nebo jejího refinancování.

Drobná poznámka k Portálu občana (viz druhý bod seznamu)

Dodejme ještě, že z Portálu občana vede přihlášení do cirka 130 online služeb veřejné správy, z toho je zhruba polovina tvořená službami obecních (městských) úřadů. A vzhledem k tomu, že internetové bankovnictví využívá cirka 5,5 milionu obyvatel ČR, dá se předpokládat, že díky bankovní identitě významně vzroste podíl využití eGovernmentu (elektronických úřadů) v Česku.

 

Jak probíhá přihlášení bankovní identitou

Jakmile zvolíte Bank iD jako přihlašovací metodu, vyberete si banku, u níž máte Bank iD aktivní. 
To vás přesune na webovky vaší banky, k zadání přihlašovacího jména a hesla. 
Jakmile je vyplníte a odešlete, do mobilního klíče va vašem telefonu přistane žádost o potvrzení přihlášení. 
Ta se potvrzuje buď opsáním kontrolního kódu, nebo biometricky: otiskem prstu, či snímkem obličeje.
Následně se ovšem neposunete do bankovnictví, ale vrátí vás to zpět na portál, kde jste se prostřednictvím Bank iD přihlašovali/registrovali. A bude hotovo, přihlášeno. 

 

Proč zrovna bankovní identita má být univerzálním vstupem i k úřadům?

Vzhledem k dlouhodobé tradici online bankovnictví má většina Čechů již vybudovanou velkou důvěru v banky a jejich řešení co do bezpečnosti, tak i uživatelské přívětivosti. Zatímco využívat Portál občana jakožto rozcestníku po online úřadech, se spousta lidí zdráhá (spíše z lenosti), případně o něm vůbec neví, online bankovnictví zná skoro každý.

I proto stát doufá, že se online služby úřadů, byť se soukromým přihlášením přes Bank iD, již brzy stanou samozřejmostí. Bankovní identita se protostává zároveň i impulzem, aby stát nabídku služeb eGovernmentu neustále rozšiřoval a zkvalitňoval

Výsledkem by mělo být usnadnění komunikace s úřady a možnost vyřizování nutné agendy z jednoho místa – z pohodlí obýváku, po cestě z práce, případě přímo na úřadu – s využitím školeného asistenta.

Co musíte udělat proto, aby bankovní identita fungovala i vám?

V podstatě záleží na každé bance, jak tuto službu nastaví. Zatím většina bank ponechává využívání Bank ID na dobrovolnosti každého z klientů. V bankovnictví ji můžete deaktivovat, v základu je nastavena vždy jako aktivní.  Je to možné jak v bankovnictví internetovém (pro počítač), tak většinou i v mobilní aplikaci. Splnit přitom musíte dvě podmínky:

 • mít účet u banky, která \bank iD podporuje (stejně jako okamžité platby ještě nejsou součástí služeb všech bank na českém trhu, ani bankovní identita ještě není automatickou součástí celého českého bankovnictví)
 • alespoň jednou jste byli na pobočce banky a prokázali se tu svým OP podmínku: alespoň jeden produkt jste sjednávali na pobočce banky, takže jste fyzicky předkládali svůj OP a bankéř potvrdil vaši identifikaci. Pokud jste si produkty u banky s Bank iD zakládali online, na aktivaci identity to nestačí.

Další důležitou podmínkou je samotné nabízení BankID ze strany vaší banky.

 

 

Co znamená bankovní identita pro banku?

Jde o poměrně náročný proces, který v bankách zrál již několik let. Inspirace přišla ze severských zemí a především z Estonska, které je spolu s Finskem významně napřed v oblasti elektronizace veřejné správy a dalších služeb, i těch soukromých. 

Poté, co se České bankovní asociaci (ČBA) podařilo prosadit legislativní změny, mohly jednotlivé banky (a další zájemci) začít pracovat na bankovní identitě, Ministerstvo vnitra spolu s nimi. Bankovní identitu plánuje nebo už poskytuje deset bank, další se časem možná budou připojovat. 

Nejprve musejí získat akreditaci Ministerstva vnitra ČR, které posuzuje technická řešení. Jedná se tu o stejnou úroveň zabezpečení, jaká je v bance při používání online bankovnictví. Teprve s akreditací se banky (a nejen ony) stávají „poskytovatelem elektronické identity v souladu se zákonem o elektronické identifikaci“

K tvorbě a realizaci BankID byla v roce 2020 založena BankID, a.s. Jejími akcionáři v současnosti jsou: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, mBank, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.

 

Které banky umějí BankID? 

Na stránkách Bankovní-identita.cz najdete vždy aktuální přehled zapojených bank a bank, které si vyřizují akreditaci u ministerstva vnitra, případně ji již mají vyřízenu. Ostatní akreditované subjekty (které bankami nejsou) však na těchto stránkách nehledejte. V lednu 2024 můžete mít bankovní identitu od těchto bank:

Obrázek: Přehled bank provozujících bankovní identitu (k 8.2.2024)

Zdroj: Bankovní identita ČBA. URL: https://bankovni-identita.cz/banky-a-reseni/

Užitečný TIP pro Vás:

Pokukujete po účtu u banky nabízející bankovní identitu, nebo „jen“ po novém bankovním účtu? Máme pro vás srovnání běžných účtů, i poplatků s nimi spojených!

Přejít na porovnání běžných účtů

Dodejme, že první bankou s akreditací pro bankovní identitu byla ČSOB. Mimo bankovnictví se o akreditaci přihlásily a úspěšně ji získaly ještě společnost První certifikační autorita a sdružení CZ.NIC. Obě předběhly i tu nejrychlejší banku. Aktuální seznam subjektů s udělenými akreditacemi najdete na stránkách Ministerstva vnitra.

 

Kolik stojí bankovní identita a je vůbec bezpečná?

Za přihlášení či ověření bankovní identitou se nic neplatí, tuhle službu máte od vaší banky zdarma. O to větší úspěch bankovní identity se očekával, vývoj poslední doby ukazuje, že oprávněně.. Před spuštěním bankovní identity se rojily obavy o následky jejího zneužití. Vývoj ale ukazuje, že lidé, co bank iD používají, si na ochraně svých dat a přístupu do bankovnictví dávají opravdu záležet. Prolomení bankovní identity se od jejího spuštění neukazuje jako závažné riziko. 

Preventivně #nePINdej! 

Jednou z reakcí bank na neutěšenou situaci v oblasti narůstajících kybernetických podvodů je kampaň  #nePINdej! organizovaná Českou bankovní asociací a ve spolupráci jak s Policií ČR, tak mnoha významnými společnostmi z oblasti IT. A pro každého platí, že pokud chce používat BankID pro přihlašování k úřadům, na své vstupní údaje do bankovnictví musí být ještě opatrnější než ostatní klienti bank!


Dá se BankID vypnout? Nebo zkrátka musím zrušit účet?

Jestliže bankovní identitu nepovažujete za službu vhodnou pro vás (víte, že se mnohdy nedokážete na internetu chovat bezpečně, případně systému prostě nevěříte), zkráta ji na svých účtech deaktivujte. 

Pokud nechcete využívat BankID, ale přitom byste se rádi přihlašovali k úřadům online, i vy si můžete zařídit  jednotnou elektronickou identitu – akreditaci získávají i jiné subjekty než banky. Případně můžete využít již fungující přihlašování skrze Portál občana, poslouží eObčanka, datová schránka apod. – nahlédněte na stránky eIdentita.cz. Tyto identity nejsou s bankovnictvím nijak propojeny, přitom komunikaci s úřady online vám také zajistí. Nepomůže však s identifikací na soukromých webech firem. Tam jedině s Bank iD.

 
author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více