Co umí bankovní identita, kolik stojí a proč ji (ne)využívat

Co umí bankovní identita, kolik stojí a proč ji (ne)využívat

Lenka Rutteová   Publikováno 30.03.2021 Rada| Banky

Co umí bankovní identita, kolik stojí a proč ji (ne)využívat

BankID. Co je bankovní identita občana a jak vlastně funguje?  Jak ji můžete získat a kde ji můžete využít? V čem vám vlastně pomůže? A hlavně: na co si v souvislosti s ní dávat největší pozor, aneb v kterých momentech se pro vás může stát rizikovou?

 

Co je bankovní identita?

Zjednodušeně řečeno jsou to přístupová data k přihlášení do vaší banky. To, co vyplňujete jako přihlašovací jméno a heslo, když chcete do banky přes internet v počítači, je vaší bankovní identitou. Kdo máte internetové bankovní, už máte i svou bankovní identitu. Nic nového, že?

Novinkou ovšem je, že právě přihlášením do vašeho bankovnictví se budete moci přihlásit všude tam, kde bankovní identita bude podporována. Nebude se cestovat vždycky do bankovnictví, ale vaše přihlašovací jméno a heslo z bankovnictví využijete i na jiných stránkách. Jde zejména o:

  • portál Moje daně (Finanční správa)
  • Portál občana (vstup do online systémů úřadů)
  • portály jednotlivých úřadů státní správy i samosprávy – internetové systémy rezervací na městských úřadech, výpis z bodového registru řidičů, z trestního rejstříku, výpis z insolvence, živnostenské oprávnění, informace o konci platnosti řidičského či občanského průkazu
  • eRecept
  • e-shopy a weby (zjednodušení objednávkových formulářů)
  • klientské zóny různých webů se službami, které využíváte již nyní, ale doposud se speciálním přihlašováním
  • samotné online bankovnictví zůstává samozřejmě také
  • pomocí BankID je možné se identifikovat při žádosti o některé bankovní půjčky
  • s BankID je dokonce možné podepsat nejen smlouvu o běžném úvěru, ale dokonce i hypotéku. Návštěva pobočky tak není nutná ani v případě hypotéky nebo jejího refinancování.

 

Dodejme ještě, že z Portálu občana vede přihlášení do cirka 130 online služeb veřejné správy, z toho je zhruba polovina tvořená službami obecních (městských) úřadů. A vzhledem k tomu, že internetové bankovnictví využívá cirka 5,5 milionu obyvatel ČR, dá se předpokládat, že díky bankovní identitě významně vzroste podíl využití eGovernmentu (elektronických úřadů) v Česku.

 

Proč zrovna bankovní identita má být univerzálním vstupem i k úřadům?

Vzhledem k dlouhodobé tradici online bankovnictví má většina Čechů již vybudovanou velkou důvěru v banky a jejich řešení co do bezpečnosti, též uživatelské přívětivosti. Zatímco využívat Portál občana coby rozcestník po online úřadech se spousta lidí zdráhá (spíše z lenosti), případně o něm vůbec neví, online bankovnictví zná skoro každý.

I proto stát doufá, že se online služby úřadů již brzy stanou samozřejmostí. Bankovní identita se tak stává zároveň i impulzem, aby stát nabídku služeb eGovernmentu neustále rozšiřoval a zkvalitňoval. Výsledkem vy mělo být usnadnění komunikace s úřady a možnost vyřizování nutné agendy z jednoho místa – z pohodlí kanceláře nebo obýváku, případě přímo na úřadu – s využitím školeného asistenta.

Co musíte udělat proto, aby bankovní identita fungovala i vám?

V podstatě záleží na každé bance, jak tuto službu nastaví. Zatím většina bank ponechává využívání Bank ID na dobrovolnosti každého z klientů. V bankovnictví ji můžete ponechat neaktivní, anebo si ji sami aktivovat. Je to možné jak v bankovnictví internetovém (pro počítač), tak většinou i v mobilní aplikaci. Splnit přitom musíte jedinou podmínku: alespoň jeden produkt jste sjednávali na poboce banky, takže jste fyzicky předkládali svůj OP a bankéř potvrdil vaši identifikaci.

Další důležitou podmínkou je samotné nabízení BankID ze strany vaší banky. Stejně jako okamžité platby ještě neumějí provádět všechny banky na českém trhu, ani bankovní identita ještě není automatickou součástí bankovních služeb všech bank.


 

Co znamená bankovní identita pro banku?

Jde o poměrně náročný proces, který v bankách zrál již několik let. Inspirace přišla ze severských zemí a především z Estonska, které je spolu s Finskem významně napřed v oblasti elektronizace veřejné správy a dalších služeb, i těch soukromých. 

Poté, co se České bankovní asociaci (ČBA) podařilo prosadit legislativní změny, mohly jednotlivé banky (a další zájemci) začít pracovat na bankovní identitě, Ministerstvo vnitra spolu s nimi. Bankovní identitu plánuje nebo už poskytuje deset bank, další se časem možná budou připojovat. 

Nejprve musejí získat akreditaci Ministerstva vnitra ČR, které posuzuje technická řešení. Jedná se tu o stejnou úroveň zabezpečení, jaká je v bance při používání online bankovnictví. Teprve s akreditací se banky (a nejen ony) stávají „poskytovatelem elektronické identity v souladu se zákonem o elektronické identifikaci“

K tvorbě a realizaci BankID byla v roce 2020 založena BankID, a.s. Jejími akcionáři v současnosti jsou: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, mBank, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.

 

Které banky umějí BankID? 

Na stránkách Bankovní-identita.cz najdete vždy aktuální přehled zapojených bank a bank, které si vyřizují akreditaci u ministerstva vnitra, případně ji již mají vyřízenu. Ostatní akreditované subjekty (které bankami nejsou) však na těchto stránkách nehledejte. V lednu 2023  můžete mít bankovní identitu od těchto bank:

Obrázek: Přehled bank provozujících bankovní identitu (k 10.1.2023)

Zdroj: Bankovní identita ČBA. URL: https://bankovni-identita.cz/banky-a-reseni/

Užitečný TIP pro Vás:

Pokukujete po účtu u banky nabízející bankovní identitu, nebo „jen“ po novém bankovním účtu? Máme pro vás srovnání běžných účtů, i poplatků s nimi spojených!

Přejít na porovnání běžných účtů

Dodejme, že první bankou s akreditací pro bankovní identitu byla ČSOB. Mimo bankovnictví se o akreditaci přihlásily a úspěšně ji získaly ještě společnost První certifikační autorita a sdružení CZ.NIC. Obě předběhly i tu nejrychlejší banku. Aktuální seznam subjektů s udělenými akreditacemi najdete na stránkách Ministerstva vnitra.

Kolik stojí bankovní identita a je vůbec bezpečná?

Za přihlášení či ověření bankovní identitou nic platit nebudete, tuhle službu máte od vaší banky zdarma. O to větší úspěch bankovní identity se očekává. Na druhou stranu nutno dodat, že se množí obavy ohledně bezpečnosti bankovní identity, resp. následků jejího prolomení. Nejde samozřejmě o prolomení šifrování, to zatím nehrozí. Jde o prolomení přihlašovacích údajů do vašeho bankovnictví pomocí lsti podvodníků. A že se jim daří, ukazují pravidelně vydávané tiskové zprávy Policie ČR.

Jednou z reakcí bank na neutěšenou situaci v oblasti narůstajících kybernetických podvodů je kampaň  #nePINdej! organizovaná Českou bankovní asociací a ve spolupráci jak s Policií ČR, tak mnoha významnými společnostmi z oblasti IT. A pro každého platí, že pokud chce používat BankID pro přihlašování k úřadům, na své vstupní údaje do bankovnictví musí být ještě opatrnější než ostatní klienti bank!


Dá se BankID vypnout? Nebo zkrátka musím zrušit účet?

Jestliže bankovní identitu nepovažujete za službu vhodnou pro vás (víte, že se mnohdy nedokážete na internetu chovat bezpečně, případně systému prostě nevěříte), zkráta ji na svých účtech neaktivujte. Pro jistotu projděte všechny své běžné účty u všech bank a zjistěte si, zda někde nebyla BankID aktivována bez vašeho vědomí.

Pokud nechcete využívat BankID, ale přitom byste se rádi přihlašovali k úřadům onljne, i vy si můžete zařídit  jednotnou elektronickou identitu – akreditaci získávají i jiné subjekty než banky. Případně můžete využít již fungující přihlašování skrze Portál občana, poslouží eObčanka, datová schránka apod. – nahlédněte na stránky eIdentita.cz. Tyto identity nejsou s bankovnictvím nijak propojeny, přitom komunikaci s úřady online vám také zajistí.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více