Jak promítnout víkend nebo státní svátek do splátkového kalendáře? | Hyperfinance.cz

Jak promítnout víkend nebo státní svátek do splátkového kalendáře?

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 28.11.2018 Rada| Půjčky

Jak promítnout víkend nebo státní svátek do splátkového kalendáře?

Když si bereme půjčku, její součástí vždy je splátkový kalendář. A to i v případě, že jde o první půjčku zdarma nebo o půjčku rychlou, kterou splácíme najednou, nejpozději po 30 dnech od vzetí půjčky. I v případě jednoho termínu splátky lze hovořit o splátkovém kalendáři. Jakmile je půjčka na delší období, termínů splátek máme několik, vždy ke konkrétnímu datu v měsíci. Může se však stát, že dané datum bude v některém z měsíců víkendem či státním svátkem uprostřed pracovního týdne. Jak se v takovém případě zachovat?

Občanský zákoník je vstřícný, ale nemusí platit vždy

Občanský zákoník stanovuje, že pokud na den splatnosti vyjde víkend nebo státní svátek, posouvá se den splatnosti na nejbližší následující pracovní den. Takže pokud se jedná o sobotu, měla by splatnost nastat až v pondělí.

Jenže tohle je pouze obecné zákonné ustanovení, které si každý poskytovatel půjčky může uzpůsobit podle svých potřeb a požadavků. To znamená, že ve smlouvě o půjčce může být stanoveno, že datum splatnosti je posledním dnem, kdy splátka může beztrestně dorazit.

A jestliže se o nějaký kalendářní den zpozdíte, mohou ihned následovat sankce. My jsme smlouvu o půjčce přece podepsali, že? Takže s ní souhlasíme.

 

Solidní půjčka se solidním kalendářem

Solidní poskytovatelé půjček vypíší splátkový kalendář po jednotlivých měsících, přičemž v těch měsících, kde dohodnuté datum splácení vyjde na víkend či svátek, termín splatnosti prostě posunou. Dopředu nebo dozadu, to je celkem jedno. Ale dohodnou se s vámi, že v těchto případech bude splatnost v jiný den, který bude pracovním dnem.

Užitečný TIP pro Vás:

Online porovnání půjček pouze od solidních poskytovatelů - to je ve srovnávači Hyperfinance.cz naprostou samozřejmostí.

Porovnat půjčky

 

Trvalé příkazy nastavte vždy před víkendem

Jestliže splácíte půjčku formou trvalého příkazu, v možnostech aktivujte posunutí termínu splatnosti příkazu před víkendy a státní svátky. To znamená, že pokud splatnost trvalého příkazu vyjde na víkend či státní svátek, banka příkaz automaticky provede o nějaký den dříve, aby do víkendu a ve svátky byly peníze již na správném místě.

Nespoléhejte na to, že o víkendu nebo ve státní svátek nebude ve společnosti poskytovatele půjčky nikdo, že platby se budou zjišťovat až v další pracovní den. To by byl velký omyl. Jednak je u každé došlé platby uvedeno datum jejího připsání na účet poskytovatele půjčky a jednak se v mnoha půjčkových společnostech pracuje i přes víkendy a státní svátky. Mnohé jsou tu pro své klienty i 24 hodin denně.

Pokud ale platíte splátky ručně, jak v bankovnictví, tak třeba v hotovosti na pobočce, je nutné předem plánovat a sledovat, jaký že kalendářní den v týdnu bude to datum, kdy máte termín splatnosti. Jinou možnost v tomto případě nemáte.

 

Okamžité platby mohou pomoci – ale zatím se na ně nespoléhejte na 100 %

Jestliže jste klientem banky, která nabízí službu tzv. okamžité platby, můžete s odesíláním splátek klidně počkat i na víkend nebo státní svátek. Ale pozor, riziko zůstává na vaší straně, protože banky zatím negarantují okamžité provedení „okamžité platby“ ve svých obchodních podmínkách. Proto za její provedení během víkendu a státního svátku ani neručí. 

Zatím tedy k okamžité platbě přistupujme jako k platbě standardní – alespoň u splácení půjček. Případnou sankci z prodlení by vám totiž banka nahradit nemusela – chybí garance, proto není správné provedení služby ani vymahatelné.

Okamžitých plateb ale využívá stále více poskytovatelů víkendových půjček (úvěrů, které lze získat i během víkendu), včetně bank. Nejen proto se dá předpokládat, že se okamžité platby zařadí mezi prioritní služby, a jejich dostupnost poroste.

 

Výplatu vždy několik dní před datem splatnosti

I proto si nikdy nenastavujme datum splatnosti ihned po výplatě nebo v den výplaty. Jednak se může s platbou přes víkend zpozdit zaměstnavatel, jednak může díky víkendu a státním svátkům vyjít reálná splatnost třeba i před výplatou.

Zejména tehdy, když je státní svátek v pondělí nebo v pátek, takže jsou banky mimo provoz i tři dny. Anebo je svátek v pátek i v pondělí, jako tomu v případě Velikonoc. O červenci a Vánocích nemluvě. Může se stát, že banka není v provozu více než polovinu týdne. A to už není legrace.

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.