Srovnáváme půjčky a vybíráme tu nejvýhodnější: Praktické rady a tipy, jak na to

Publikováno 02.10.2017 Rada | Půjčky

Srovnáváme půjčky a vybíráme tu nejvýhodnější: Praktické rady a tipy, jak na to

Vyznat se v nabídkách úvěrů není pro řadu lidí snadné. Ačkoli se mohou na první pohled tvářit výhodně, při bližším prozkoumání bývá realita dosti odlišná. Naštěstí existují způsoby a možnosti, jak mezi sebou půjčky srovnat a vybrat z nich tu nejvýhodnější. Připravili jsme si pro vás praktický návod i řadu rad a tipů.

Základem je objektivní srovnání

Protože úvěrových produktů existuje na našem trhu opravdu nepřeberné množství, je důležité mezi sebou jednotlivé půjčky porovnat. Nenechte se proto nalákat první nabídkou, kterou otevřete v e-mailové schránce nebo líbivou reklamou. Raději mezi sebou jednotlivé produkty důkladně porovnejte. Jak na to? Máte dvě možnosti:

  1. Individuální porovnání: V prvním případě budete odkázání na informace a dokumenty, které vyčtete na oficiálních internetových stránkách vybraného poskytovatele nebo je obdržíte přímo na pobočce. Nutno podotknout, že následné srovnání parametrů bude pekelně zdlouhavé, krajně nepřehledné a mnohdy také nepřesné.
  2. Srovnávače a kalkulačky: Efektivní variantou, jak mezi sebou úvěrové produkty srovnat, jsou nezávislé internetové porovnávače a kalkulačky. Jednu takovou naleznete i na našich stránkách. Jednoduše zadáte typ půjčky, objem prostředků, které si hodláte vypůjčit, splatnost nebo další specifika (například půjčky bez registru, příjmu apod.). Poté se již před vámi otevře přehledná tabulka s jednotlivými úvěry a jejich specifiky.

Na co se při výběru zaměřit?

Dávno již neplatí, že nejvýhodnější úvěr je ten s nejnižším úrokem. Podle čeho tedy výhodný úvěr vybírat?

  • Hodnota RPSN: Jeden ze základních ukazatelů, který vám může s výběrem pomoci, ale také vám nepěkně zamotat hlavu. U některých půjček (například u mikroúvěrů do 5 000 Kč) totiž hodnota RPSN nemusí být ze zákona uváděna. Nicneříkající je i hodnota RPSN „od…“. Poskytovatelé argumentují tím, že konečnou hodnotu RPSN jsou schopni uvést až poté, co od klienta získají všechny potřebné informace a provedou vyhodnocení konkrétní žádosti.
  • Splatnost a termíny: Neméně důležitá je i splatnost vyhlédnuté půjčky. Dávno už totiž neplatí, že půjčka je splatná jednou měsíčně k předem stanovenému datu. Někteří věřitelé chtějí celou výši půjčky včetně úroků a dalších poplatků splatit k předem sjednanému datu, jiní vyžadují týdenní či čtrnáctidenní splácení. Jedná se sice o výjimky, na druhou stranu je potřeba je ještě před podepsáním smlouvy brát v potaz a důkladně ověřit.
     
  • Sankce a poplatky: Stát se může ledaco, a pokud se opozdíte se splátkou půjčky, věřitel vám může naúčtovat (a vezměte jed na to, že tak učiní) nemalý poplatek z prodlení. Proto je potřeba dopředu prozkoumat, jak vysoké tyto sankce jsou a zda u vybrané půjčky existuje například možnost tzv. splátkových prázdnin (odklad splátek).

Co u vás rozhoduje o výběru nejvýhodnější půjčky? Dáváte přednost známým a ověřeným firmám nebo rádi riskujete a zkoušíte nové produkty a společnosti? Dejte nám vědět do diskuze pod tímto článkem nebo nám napište na facebook.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí