Což jsou P2P půjčky?

P2P půjčky, jsou zkratkou anglického peer to peer nebo person to person. Velmi zjednodušeně můžeme tento produkt charakterizovat jako půjčku od lidí pro lidi. Ve své podstatě je to vlastně půjčka od soukromé osoby, která peníze půjčuje žadateli – jiné soukromé osobě. Ve vztahu tak nesehrává žádnou roli bankovní instituce anebo nebankovní zprostředkovatel půjčky. Tento druh půjček už ve světě funguje delší dobu, u nás se ale začal prosazovat teprve nedávno.

 

A jak taková půjčka od lidí vlastně funguje?

Žadatel o peer to peer půjčky se musí nejčastěji zaregistrovat na webových stránkách, které půjčky od soukromých osob zastřešují. Zde vyplní žádost, která bude obsahovat jeho osobní údaje a další důležité informace o své osobě. Žádost je odeslána, a pokud dojde k jejímu schválené (tzv. kladnému posouzení), může ji žadatel vložit na webové stránky, kde je uvidí investoři. Ti se začnou na půjčku skládat. Jakmile je dosaženo požadované částky, online aukce je ukončena. Tento obchod je výhodný pro obě strany – žadatel obvykle dosáhne na nižší úvěr než v bance a investoři mohou zajímavou formou zhodnotit volné finanční prostředky. 

 

Jaké mají úrokové sazby?

Konkrétní výše úrokové sazby, kterou je půjčka od lidí zatížena, závisí na jednak na společnosti, která portál s P2P půjčkami provozuje a dále pak na konkrétní žádosti – čím je úvěr rizikovější, tím je úroková sazby vyšší. Obecně ale platí, že půjčka od soukromého věřitele bude mnohem levnější, než totožná půjčka v bance. Další předností, kterou je půjčka od soukromníka charakteristická, jsou velmi mírné podmínky pro schválení žádosti a férové jednání. Výhodou pro investory je možnost zhodnotit své finanční prostředky. U řady platforem je možno investovat už od několika stokorun, takže je tato možnost dostupná prakticky každému bez rozdílu.

Výhody

  • Férové jednání
  • Benevolentní podmínky schválení žádosti
  • Obvykle nižší úroky než v bance
  • Možnost investovat a zhodnotit volné prostředky
  • Půjčky bez skrytých poplatků
  • Na půjčku se skládá několik investorů
  • Možnost investovat už od několika stokorun

Nevýhody

  • Žádost o půjčku nemusí být schválená všem
  • Čím rizikovější žádost, tím vyšší úrok

 

Časté otázky

Jaké jsou základní podmínky pro schválení žádosti o půjčku?

Mezi základní podmínky schválení žádosti o půjčku patří plnoletost, trvalý pobyt anebo bydliště na území České republiky, možnost doložit alespoň dva doklady totožnosti a vlastní účet v bance.

Na základě čeho může být moje žádost zamítnuta?

Žádost může být zamítnuta rovnou z několika důvodů. Jedním z nich je například negativní záznam v registru dlužníků, dalším třeba nedostatečný příjem anebo příjem, který žadatel nemůže nijak doložit.

Za jak dlouho peníze získám?

To závisí na tom, jak rychle vyplníte žádost a doložíte všechny potřebné doklady. Doba poskytnutí finančních prostředků závisí také na konkrétní platformě, které v rámci P2P půjček zvolíte. Obvykle se ale na půjčku investoři skládají jeden až tři dny.

Jak jsou peníze vyplaceny?

Drtivá většina půjček od fyzických osob je vyplácena na bankovní účet žadatele.

Jak vysoké jsou úroky půjčky?

Úroky půjčky od soukromníka se odvíjí od konkrétní platformy P2P půjčky a také rizikovosti žádosti. Čím je žádost rizikovější, tím vyšší jsou s ní spojeny úroky.