Zonky Rentiér: fotonávod krok za krokem jak si založit a aktivovat investorský profil

Zonky Rentiér: fotonávod krok za krokem jak si založit a aktivovat investorský profil

Lenka Rutteová   Publikováno 30.09.2021 Rada| Investování

Zonky Rentiér: fotonávod krok za krokem jak si založit a aktivovat investorský profil

Zonky nedávno oznámilo, že končí s manuálním investováním. Už nebude možné si na Tržišti vybírat, komu půjčíte na jeho sen nebo aktuální potřebu. Investování se Zonky ale končí, jen se posouvá do režimu automatického, který byl nazván Rentiér.

Automat jménem Rentiér

Minimální počáteční vklad je tu 10 000 Kč. Na vás je jen založit si profil a poslat peníze, o všechno ostatní se stará Zonky samo. Včetně toho, komu vaše peníze poskytne a komu raději ne. Odpadá nutnost sledovat pravidelně svůj investorský profil a pravidelně stahovat nebo reinvestovat získané splátky od dlužníků. To je určitě příjemné. 

Komplikací se asi stává minimální vklad, který může zbytečně odrazovat – přece jen rozhodnout se poslat najednou do cizích půjček deset tisíc, to není pro každého snadné. Kdo má ale zkušenosti se staršími manuálními investicemi v Zonky, tak ví, že návratnost vložených peněz je sice s rizikem, ale s nijak závratným (riziku se nevyhnete u žádné investice).

 

Registrovat se musejí všichni, i současní „manuální“ Zonky investoři

Založení investorského profilu Rentiér je extrémně snadné – ale pozor, projít si jím musí i ti, kdo už investují do starších, manuálních Zonky půjček. Jen se vynechá několik kroků, ve kterých se v Zonky ptají na vás coby budoucího investora (tyto info už prostě jednou mají). 

Nová registrace je nutná zejména skrze podpis jiné smlouvy a obchodních podmínek, než jsou k manuálnímu investování přes Tržiště. Také se tím dostáváte do jiné části Zonky klientského profilu. Části s usedlejším, ale o to důstojnějším designem. Tady je znát, že  Zonky dost pomýšlí i na velké firmy a úspěšné podnikatele, kteří stojí o zhodnocení svých dlouhodoběji volných prostředků.  

 

Pojďme ale k samotné registraci krok za krokem a s fotkami, jak vše vypadá

V následujících krocích vám ukážeme, jak vypadá registrace k Zonky Rentiér pro ty, kdo už investorský profil na Zonky mají, ale zatím jen u manuálních půjček rezervovaných skrze Tržiště. Pokud ještě Zonky investorem nejste, bude proces v podstatě stejný, jen prodloužený o několik kroků.

Kompletní rezervaci k Zonky pro ty, kdo ještě nikdy investory (anebo dlužníky) nebyli, najdete v našem návodu Jak se snadno zaregistrovat u Zonky.cz, ať tu chcete investovat, nebo si vzít půjčku?


Krok 1

Chcete-li se podílet na výnosech z investic do služby Rentiér, je potřeba se k registraci k ní nejprve dostat. Nejjednodušší cesta vede přes Zonky.cz, kde pak kliknete na „Buďte Rentiér“, nebo rovnou můžete napsat adresu „zonky.cz/rentier“, případně do vyhledávače vyťukat „Zonky Rentiér“.

 

Obrázek 1: Vstup do Zonky Rentiér

Vstup do Zonky Rentiér

Zdroj: Zonky.cz. URL: https://zonky.cz/

 

Krok 2

Teď jste se dostali na úvodní stránku služby Rentiér, kde jsou k mání informace o tom hlavním, co o investicích, riziku, procesech a o možnostech výběru svých peněz z Rentiéra potřebujete znát. Pak jen kliknete na „Stát se rentiérem“.

 

Obrázek 2: Úvodní stránka Zonky Rentiér

Úvodní stránka Zonky Rentiér

Zdroj: Zonky.cz. URL: https://zonky.cz/rentier

 

Krok 3

Zonky vám ukáže, co všechno si připravit, než se do dalšího postupu registrace pustíte. Naštěstí toho moc nebude – jen dva doklady totožnosti, číslo vašeho bankovního účtu, z nějž pošlete první (a třeba i další) vklad, plus samozřejmě trocha času. Na stránce kliknete na „Registrovat se“.

 

Obrázek 3: Úvod do registrace k Zonky Rentiér

Úvod do registrace k Zonky Rentiér

Zdroj: Zonky.cz. URL: https://app.zonky.cz/investice-rentier?requestedInvestment=250000&requestedTerm=60&step=investment-calculator

 

Krok 4

Nejprve bude Zonky vyžadovat váš email, kterým s Vámi bude i nadále komunikovat a kam vám zašle přihlašovací údaje do budoucího investorského profilu (nebo podle kterého pozná, že už tady jeden klientský profil máte. 

 

Obrázek 4: Postup registrace - email

Postup registrace - email

Zdroj: Zonky.cz. URL: https://app.zonky.cz/investice-rentier?requestedInvestment=250000&requestedTerm=60&step=email

 

Obrázek 5 Kdo už Zonky profil má, je informován

Kdo už Zonky profil má, je informován

Zdroj: Zonky Rentiér v dalším kroku registrace

 

Krok 5

Vyplnit znovu musíte vaše občanství, nahrát druhý doklad totožnosti (i když už jej Zonky má z první registrace). Později přijde čas na další detaily.

 

Obrázek 6: Další kroky registrace: občanství, druhý doklad totožnosti

Další kroky registrace: občanství, druhý doklad totožnosti

Zdroj: Zonky Rentiér v dalším kroku registrace

 

Krok 6

V dalším kroku je potřeba vypsat číslo účtu, ze kterého budete posílat peníze na zonky Rentiéra – a kam se budou při žádosti o výplatu posílat peníze ze zonky k vám. Může jít i o jiný účet, než máte uložen u Zonky manuálních investic. Nezapomeňte ani na zaškrtnutí políčka, odkud pocházejí peníze, které chce v Rentiérovi investovat.

 

Obrázek 7: Další kroky registrace: bankovní účet

Další kroky registrace: bankovní účet

Zdroj: Zonky Rentiér v dalším kroku registrace

 

Krok 7

Ještě je nutné vyplit adresu trvalého bydliště a odsouhlasit, že je stejná jako adresa kontaktní.

 

Obrázek 8: Další kroky registrace: trvalé bydliště

Další kroky registrace: trvalé bydliště

Zdroj: Zonky Rentiér v dalším kroku registrace

 

Krok 8

V dalším kroku následuje odsouhlasení Obchodních podmínek Rentiéra a také Rámcové smlouvy – provádí se ověřovacím kódem, který vám Zonky pošle v SMS na váš mobil.

 

Obrázek 9: Další kroky registrace: Obchodní podmínky a Rámcová smlouva

Další kroky registrace: Obchodní podmínky a Rámcová smlouva

Zdroj: Zonky Rentiér v dalším kroku registrace

 

Krok 9

Po podpisu smlouvy vygeneruje Zonky pokyn k platbě prvního vkladu, který nesmí být nižší než 10 000 Kč. Zadat příkaz k úhradě lze i díky QR kódu, který se vygeneruje taktéž. Jakmile jsou peníze odeslány, Zonky potvrdí, že je hotovo – ale ještě se musí všechny informace a doklady ověřit.

 

Obrázek 10: Další kroky registrace: Pokyny k první platbě, QR kód

Další kroky registrace: Pokyny k první platbě, QR kód

Zdroj: Zonky Rentiér v dalším kroku registrace

 

Krok 10

Poslední krok už je spíše na Zonky (resp. Benxy s.r.o.) samotných. Jakmile ověří, že je vše v pořádku, pošlou vám o tom email a také SMS zprávu – obojí najdete níže v obrázku. 

 

Obrázek 11: Potvrzení o dokončování ověření ze strany Zonky

Potvrzení o dokončování ověření ze strany Zonky

Zdroj: Zonky Rentiér v dalším kroku registrace

 

Registrace hotová, investování v Zonky potvrzeno a rozjeto

Následující pracovní den (nebo dny) Vám Zonky pošle informace o tom, že registrace dopadla dobře, je dokončena, všechno potvrzeno. Zonky posílá tuto informaci jak emailem, tak v SMS, aby vám tahle událost neutekla. Účet je aktivován a investice se rozjíždějí.

 

Obrázek 12: Informace o dokončení registrace a aktivaci účtu Rentiér (email a SMS)

 Informace o dokončení registrace a aktivaci účtu Rentiér (email a SMS)

Zdroj: soukromý archiv autorky

 

První návštěva profilu

Jakmile máte účet aktivní, můžete se do svého klientského profilu přihlásit, prohlédnout si jej a také si nastavit vše potřebné (i když naštěstí toho moc není). Jak se k přihlášení dostat? Stačí v emailu o aktivaci účtu kliknout na „Jít do profilu“.

 

Obrázek 13: První přihlášení k Zonky Rentiér

První přihlášení k Zonky Rentiér

Zdroj: Zonky.cz. URL: https://app.zonky.cz/account/login/?utm_source=zonky_proces_rentier&utm_medium=email_app&utm_campaign=RENTIER_ACTIVE

 

Na Vás pak už je jen nastavení, co s vydělanými penězi, resp. penězi, které dlužníci budou posílat formou měsíčních splátek. Automaticky se nabídne varianta reinvestování, tedy že všechny přijaté peníze se automaticky ihned investují do dalších půjček, jakmile budou „volné“. Tím se dosáhne vyššího zhodnocení, využívá se totiž efektu složeného zhodnocení, kdy se úročí i vydělané částky, nejen váš základní vklad.

 

Obrázek 14: nastavení podrobností investování

Nastavení podrobností investování

Zdroj: Zonky.cz po přihlášení do profilu. URL: https://app.zonky.cz/moje-investice/rentier/vyber-a-renta

 

Nastavit si ale můžete i další varianty:

  • rentu, kdy všechny výnosy budou pravidelně odcházet na váš bankovní účet, nyní se očekává 3,05 % ročně
  • postupný výběr – naplánujete si, kolik chcete kdy na váš účet odeslat, v tomto případě dojde k zastavení investování a nebudete mít už žádný další výnos
  • jednorázový výběr – v tomto případě jde o definitivní zrušení portfolia, ani zde nebudete mít už žádný další výnos

Až Zonky investuje vaše první peníze, uvidíte to v přehledu vašeho účtu. Po prvních dvou dnech jsem měla zainvestovaných prvních 400 Kč. Všechny peníze se neinvestují hned, ale postupně, jak Zonky schvaluje a poskytuje další půjčky.

 

Obrázek 15: Přehled o investici

Přehled o investici

Zdroj: Zonky.cz, po přihlášení do profilu. URL: https://app.zonky.cz/moje-investice/rentier

 

Na svůj Rentiér profil se pak dostanete i v mobilní aplikaci Zonky, ale budou tu jen základní data. Pro podrobnosti vždycky (než se appka změní) bude nutné jít na webové stránky Zonky.cz. V mobilu vypadají informace následovně:

 

Obrázek 16: Profil Zonky Rentiér v mobilní aplikaci Zonky

Profil Zonky Rentiér v mobilní aplikaci Zonky

Zdroj: Zonky aplikace po přihlášení do profilu

 

Celý proces založení, aktivace a nastavení investorského účtu u Zonky Rentiér je velmi snadný a poměrně rychlý – když máte připraveny doklady a informace předem a když máte promyšleno, zda stojíte o reinvestování, nebo chcete výdělky posílat na účet.

 

Zdroj: Zonky.cz a aplikace Zonky