OD SKRIPT DO BANKY: Kde si studenti mohou vypůjčit

Publikováno 14.04.2016 Rada | Půjčky

OD SKRIPT DO BANKY: Kde si studenti mohou vypůjčit

Studenti pilně studují, na studium podmínek úvěrových produktů nejrůznějších bank však už tolik času nemají. Proto jsme připravili přehled toho nejzajímavějšího, co můžete najít – a také základní informace o tom, kde si lze peníze půjčit.

Kreditní karta – nabídek šitých studentům na míru moc není

Kreditní karty určené vyloženě pro studenty zatím v nabídce bank nejsou a patrně ani nebudou. I tak ale může jít o pro studenty zajímavý produkt. Pokud se totiž chystáte do zahraničí, ať už na dovolenou nebo za prací, může se snadno stát, že při půjčení auta místní půjčovně budete muset kreditní kartu předložit. Ta totiž slouží jako určitý signál – banka Vám prostě důvěřuje dostatečně na to, aby Vám vydala kreditku. Navíc je v lepší pozici pro případné vymáhání náhrady, byla-li by potřeba.

Bonusový program? Zatím ano, ale…

Druhým lákadlem může pro studenty být možnost ušetřit na nákupech. U kreditních karet však v poslední době došlo k omezení bonusových programů. Evropské předpisy totiž nedávno snížily poplatky, které si banky mohly účtovat od obchodníků. Banka dosud získala z každého nákupu průměrně 1 %; nyní to je nanejvýš 0,3 %. Finanční odměny, které díky těmto poplatkům banky mohly pohodlně nabízet svým klientům jako odměny (peníze z nákupů zpátky na účet), tedy již nejsou tak velkorysé. U kreditky je to znatelné. Mnoho lidí ji využívá tak, že nakoupí, v bezúročném období celý úvěr splatí, a tak má tento příspěvek od banky vlastně zadarmo, protože nenaskočí žádné úroky. Výše finančních odměn se však snižují a postupně mohou být úplně zrušeny. V USA už vracení peněz z nákupů placených kartou vlastně neexistuje. Zbyly pouze programy slev u obchodníků.

Kreditní karta jako úvěrový produkt také přináší další výhody jako různá pojištění, např. proti ztrátě karty nebo pojištění nejlepší ceny nákupu, kdy banka dorovná cenu, pokud zjistíte, že jste jinde mohli koupit levněji. Některé kreditky vám také přinesou vstupy do letištních salonků apod.

Kreditní karta Odměna je kreditka České spořitelny určená studentům. Její podmínky jsou však srovnatelné s běžnou kreditkou. V závislosti na posouzení situace může limit dosáhnout až 200 000 Kč. Podobně je to i s kreditkou od ČSOB. To u studentského kontokorentu dosáhne limit pro čerpání maximálně 25 000 Kč. A tato částka je obvyklá i u ostatních bank, nejen u České spořitelny.

Kontokorent – užitečná rezerva, která vám umožní přečerpat běžný účet

Kontokorent obvykle slouží jako rezerva, kterou máte na svém běžném účtu. V případě potřeby tak můžete jít s vlastním účtem do mínusu. Nestane se Vám tak, že by Vaše platby nastavené trvalými příkazy neproběhly. Splácení pak probíhá tím, jak na Váš účet docházejí platby ze stipendia, brigády nebo od známých.

TIP:GE Money Bank se kontokorent jmenuje Flexikredit. Svůj účet pak smíte přečerpat maximálně až o 100 000 Kč. Úrok z vyčerpané částky je však příznivější, než kdybyste použili kreditku GE Money Bank – o celých 8 %! To u Fio banky je maximální přečerpání kontokorentu velkorysejší, hranice je až na 1 a půl milionu korun. Podmínky kontokorentů jsou srovnatelné. Na rozdíl od obecných podmínek běžných účtů, kde se studentům nabízí nejrůznější výhody, zde žádné velké terno nehledejme.

Půjčka – studentský úvěr je možné nastavit si dle svého

Většina studentských půjček (např. u České spořitelny nebo Komerční banky) umožňuje po dobu studia splácet jen úroky, díky čemu je měsíční splátka relativně nízká. Splácení si lze rozložit tak, aby to odpovídalo potřebám studenta. A výši splátky obvykle lze přizpůsobovat – stejně tak i datum splátky.

Česká spořitelna nabízí Půjčku pro studenty. Dosáhnete na ni, pokud jste starší 18 let, máte trvalé bydliště v České republice a zároveň jste studentem střední školy, VOŠky nebo vysoké školy. Půjčka je určena i pro studenty jazykovek. Uznává se prezenční i distanční studium státní i soukromé školy. A v čem jsou podmínky studentské půjčky zvýhodněné?

Student má pevnou úrokovou sazbu 8,9 % ročně, která se po celou dobu splácení nemění. Po dobu studia je možné splácet sníženou splátku (půjčka je až na 10 let). Může do 60 dní odstoupit od smlouvy bez sankce. Může si dvakrát za rok odložit splátku a její výši i datum je možné měnit. S výší je možné hýbat až o 50 %. Podle výše Vašich příjmů dostanete půjčku sami, nebo bude vyžadován spoludlužník – což je obvykle jeden z rodičů.

Komerční banka na studenty myslí

Pokud máte u Komerční banky studentský účet, můžete získat Úvěr na notebook Apple – a bude pro Vás bez poplatků. Notebook Apple pak získáte za vypůjčené peníze bez poplatků, bez dokládání příjmů a bez zajištění úvěru.

Komerční banka myslí na studenty také tím, že jim nabízí Úvěr Gaudeamus. Jde o spotřebitelský úvěr na částku mezi 20 000 - 600 000 Kč. Může být použit jen na osobní, nepodnikatelské potřeby. Např. uhrazení školného, koupě počítače apod. Středoškoláci mohou tyto peníze použít pouze na zaplacení školného, ale ostatní studenti mohou studentskou půjčku použít jakkoli – samozřejmě s výjimkou podnikatelských aktivit. Zmíněný studentský úvěr lze načerpat jednorázové nebo postupně. Maximální doba splácení je opět 10 let.

Líbí se vám tento článek? Sledujte nás na FB a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí.

Půjčka od zprostředkovatelské společnosti je často levnější než bankovní

Pokud byste rádi ještě na škole nastartovali vlastní byznys, ale nemáte na první krok dostatek peněz, pravděpodobně se obrátíte na banku nebo nebankovního poskytovatele úvěrů. Nyní se otevírá třetí možnost, a sice půjčit si od běžných lidí, v rámci peer to peer půjček. Pokud jste přesvědčiví a dokážete svůj nápad dobře podat, můžete získat úvěr za úrok, který by Vám banka nikdy nedala. 

Peer to peer půjčky jsou tu především díky digitálním technologiím. V zahraničí podobné služby již několik let fungují, u nás však jde o novinku. Podobnou službu webu ihned.cz zatím nabízejí 3 společnosti. Nejvíc je vidět Zonky, společnost financovaná investiční skupinou PPF. Potom je zde společnost Benefi a Bankerat, které při úvěrování využívají elektronických aukcí.
Podle týdeníku Ekonom jsou nejvýraznější cílovou skupinou těchto společností OSVČ nebo lidé s nepravidelným příjmem. To mohou být právě studenti. Takoví lidé však při žádosti o půjčku v bance uspějí málokdy. Kvalitní skóring tyto žadatele obvykle vyselektuje. Prověřování žadatelů je u peer to peer půjčování v něčem benevolentnější tak trochu benevolentnější. A může být i znatelně výhodnější – kvalitní žadatelé oproti bankovní půjčce na úroku ušetří klidně i čtvrtinu nákladů.

Hypotéka? Na studenty banky necílí, ti by ale zájem mít mohli

Noviny E15 uvedly, že celá pětina lidí mezi 25 a 34 lety stále bydlí u rodičů. Dvě třetiny z nich doma zůstávají především z finančních důvodů. Vyplývá to z průzkumu, který podnítila společnost Wüstenrot. I další průzkumy z minulých let uvádějí, že s rodiči žije procento uvádějí mezi 25 až 30 % mladých dospělých. Častěji mladí muži než ženy. Lidé bez partnera se však nebojí na hypotéku pořizovat jedno- nebo dvoupokojové byty. To může být výhodnější než platit nájem.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí