OD SKRIPT DO BANKY: Kde si studenti mohou vypůjčit l Hyperfinance.cz

OD SKRIPT DO BANKY: Kde si studenti mohou vypůjčit

Lenka Rutteová   Publikováno 14.04.2016 Rada| Půjčky

OD SKRIPT DO BANKY: Kde si studenti mohou vypůjčit

Je vůbec možné, aby si student někde vypůjčil? Máme teď na mysli studenta prezenčního studia střední, vyšší odborné nebo vysoké školy, který nemá pravidelný pracovní příjem. Potřebuje ovšem zaplatit školu, ubytování, studijní pomůcky, stravu, cesty domů (často i přes půl republiky nebo ze zahraničí), případně školné v zahraničí. Pokud rodiče nemají možnost své dítě na škole podporovat, udělá to banka?

Aktualizace: 24/01/2020

Půjčka na studium

Studentské půjčky v různých podobách se u nás stávají známějšími a hojněji využívanými. Školné není na soukromých vysokých školách zrovna nejnižší, občas se musí platit i za studium na školách veřejných (vyšší odborná škola, prodloužená délka studia na vysoké škole). I samotný studentský život s sebou nese spousty nákladů, jak jsme zmínili v úvodu. Strava, studijní pomůcky (včetně dnes již nezbytného notebooku nebo tabletu), bydlení či ošacení, cestování, to prostě není zdarma ani pro studenty. Najdou se sice státy, kde ano, ovšem Česká republika k nim rozhodně nepatří.

Co je vlastně studentská půjčka? Obecně za studentskou půjčku považujeme takový úvěr, kdy student získá finanční obnos, který splácí až po ukončení studia. Jen pozor, během studia se často musejí splácet alespoň úroky, takže povinná brigáda zadlužené studenty prostě nemine.

Pojďme se podívat, které banky nabídnou studentské půjčky cílené studentům prezenčního studia na střední, vyšší odborné či na vysoké škole. A nahlédneme i do jejich podmínek. Někde najdeme jen možnost vyřízení kontokorentu, případně kreditní karty, jinde přímo studentskou půjčku s odloženou splatností, a ještě jinde pak i klasické půjčky, které je v bance možno vyřídit i pro studenta prezenční formy studia – po předložení potvrzení o studiu či mezinárodního studentského průkazu, často i po zaručení se příjmem třetí osoby (rodič).

Které banky poskytnou vyloženě studentskou půjčku?

Studentskou půjčku ve svém běžném portfoliu nabízí v podstatě jen Komerční banka. Ostatní banky sice nabídnou studentům své peníze, ale v jiné formě. A nejde jen o záležitost názvu úvěru, jde o to, že studentská půjčka se může splácet až po ukončení studia. Ostatní půjčky, které mohou být i pro studenty, se splácejí okamžitě, tedy od následujícího měsíce.

Ale pozor, některé banky nabídnou studentskou půjčku svým klientům, přestože o ní na webovkách přímo neinformují. Úvěr studentovi poskytnou na základě individuálního jednání s bankou. O těch si řekneme v kapitolce „U ostatních bank můžete získat studentskou půjčku poté, co banku sami oslovíte“. Teď ke klasické studentské půjčce.

Komerční banka a její Gaudeamus nebo microGaudeamus

Komerční banka nabízí studentskou půjčku s názvem Gaudeamus. A jak banka na svých webovkách prohlašuje: „Půjčky Gaudeamus pokryjí vaše výdaje na školné, studium v zahraničí, vzdělávací kurzy, notebook i mobil.

Půjčka je pro studenty střední, vyšší odborné a vysoké školy. Lze ji splatit až po studiu a v průběhu studia platit jen úroky, bez splácení samotného dluhu. Peníze lze použít na studium v České republice, ovšem i v zahraničí. Studenti střední školy mohou použít peníze jen na placení školného, studenti vysoké a vyšší odborné školy nemají využití půjčky omezeno.

K dispozici je dokonce až 600 000 Kč, přičemž při půjčce do 30 000 korun není nutné dokládat příjem (půjčka microGaudeamus, která ale není pro studenty středních škol). Při vyšším objemu půjčky se místo vlastního příjmu dá použít ručení třetí osobou a jejím příjmem. Pokud chce student splácet půjčku až po ukončení studia, má k dispozici max. 150 000 Kč. Studenti střední školy musejí půjčku splácet ihned, nikoliv až po ukončení studia.

Úroková sazba u půjčky Gaudeamus začíná na 3,8 %, přičemž celkové RPSN činí při této úrokové sazbě 3,87 %. Pokud byste si půjčili 200 000 Kč na devět let, tak banka uvádí, že v takovém případě bude úroková míra od 5,9 %, RPSN od 6,06 %, budete splácet 2 409 Kč měsíčně a celkově přeplatíte 58 342,56 Kč. Ale pozor, to jen za předpokladu, že začnete splácet ihned. Pokud si splácení odložíte až po studiu, dostanete konkrétní výpočet splátkového kalendáře až přímo při jednání s bankou.

Zdarma je zde vyřízení půjčky, vedení studentského účtu spojeného s půjčkou (např. Konto G2.2), správa samotného úvěru, elektronické výpisy, změna ve smlouvě nebo i předčasné splacení. Čerpání může být jednorázové, ovšem i postupné, přičemž maximální délka splatnosti je deset let.

Které banky poskytnou studentům kontokorent nebo kreditní kartu?

Některé banky se místo klasické studentské půjčky orientují spíše na kontokorent pro studenty (možnost přečerpání účtu) nebo na kreditní kartu pro studenty.

Nejde proto ani tak o peníze na školné, které bývá nad možnosti přečerpání, ale spíše o peníze sloužící jako jistota při náhlém překročení finančních možností studenta a jeho rodiny, jako je například nákup skript a dalších studijních pomůcek na začátku semestru nebo třeba pořízení notebooku či tabletu, které jsou v dnešní době pro studium již nezbytné.

ČSOB

ČSOB v rámci nabídky kreditních karet poskytuje i kreditní kartu pro studenty vyšších odborných nebo vysokých škol. S Kreditní kartou pro studenty totiž podle informací banky získáte až 20 000 Kč, a to bez potvrzení o příjmu.

Příjemné je, že prvních 6 měsíců neplatíte úroky a také že coby součást bonusů z karty máte prodlouženou záruku o jeden rok (na mobily, tablety, elektroniku, domácí spotřebiče i nářadí pro kutily) a také pojištění nákupu, tedy pojištění proti rozbití nebo krádeži po dobu šesti měsíců, například na tablet nebo mobil, jak banka uvádí na svých webových stránkách.

Pokud měsíčně zaplatíte z karty 3 000 Kč a více, nebude vám banka za kartu účtovat poplatky. Po šesti měsících je úroková sazba 19,90 % ročně. O kartu lze zažádat samozřejmě i online. A díky tomu, že není nutné dokládat příjmy, je vyřízení velmi snadné opravdu i pro studenty, co jsou zatím bez brigády. Díky bonusům je výhodné kartou platit pravidelně, jen nezapomenout dluh včas splácet.

Povolené přečerpání pro studenty neboli kontokorentní účet umožňuje studentům kdykoliv přečerpat své peníze až o 20 000 Kč. Úroková sazba se přitom počítá okamžitě, samozřejmě jen z přečerpané částky, a je v současnosti 17,90 % ročně. Zřízení, vedení nebo zrušení tohoto účtu je zdarma, stejně jako změna úvěrového limitu, pokud už přestanete být studentem.

Fio banka

I Fio banka je ochotná půjčit peníze studentům na nenadálé výdaje, které je potřeba rychle pokrýt. Slouží k tomu Kontokorent pro studenty, kde může být finanční rezerva až 10 000 Kč. Nabídka platí ale jen pro studenty druhého a vyššího ročníku vysoké školy. Prokazuje se samozřejmě potvrzením o studiu.

Úroky se při čerpání úvěru z kontokorentu (při přečerpání účtu) počítají ihned z aktuálně půjčené částky, přičemž úroková míra může být od 8,30 % do 18,9 %, v závislosti na tom, jaký tarif kontokorentu si zvolíte. Tarify se liší nejen úrokovou mírou, ale i poplatkem za poskytnutí částky přečerpání.

U nejnižšího úročení kontokorentu 8,30 % (Tarif 1) je poplatek za čerpání 4 %z částky, minimálně 100 Kč. U středního úročení 14,30 % (Tarif 2) je poplatek za čerpání 1 %z částky, minimálně 100 Kč. A u nejvyššího úročení 18,9 % (Tarif 3) pak není poplatek za čerpání žádný. Kontokorent pro studenty lze vést i v eurech.

Raiffeisenbank

Co se nabídky Raiffeisenbank týká, ta se studentům může zavděčit studentským kontem eKonto Student Premium, ke kterému vydává i kreditní kartu Easy. K založení stačí občanský průkaz a ISIC s platnou přelepkou nebo Evropskou kartu mládeže EYCA Student, případně potvrzení o studiu.

Ale pozor, pro vydání kreditní karty Easy musíte mít pravidelný příjem alespoň 12 000 korun měsíčně. Zda je při výdeji kreditní karty ke studentskému kontu nějaká úleva z pravidelných příjmů (například ručení třetí osobou s pravidelnými příjmy), to banka neuvádí a je vhodné se na to zeptat přímo v bance, lze online formulářem.

Pokud na kreditní kartu Easy dosáhnete, bude její vedení zdarma, limit prostředků je 100 000 korun a úroková míra, která nastupuje po bezúročném období dlouhém 55 dní, je 23,99 % pro bezhotovostní transakce nebo 29,90 % pro hotovostní transakce.

Air Bank

Speciální nabídku kontokorentu pro studenty má i Air Bank. Je určen pro studenty vysoké nebo vyšší odborné školy. Při vyplňování žádosti stačí jako typ příjmů zadat „student“, pak doložit potvrzení o studiu a povolené přečerpání je vyřízeno. Limit tu je 10 000 korun.

Pokud budete čerpat z povolené rezervy, bude vás to stát 18,9 % na úrocích za rok. Jinými slovy, jak sama banka uvádí, každá půjčená tisícovka vás bude denně stát 52 haléře. Za vedení účtu nebo za samotné čerpání se neplatí nic, pouze za úrok a vždy jen z právě vypůjčené částky, úrok se počítá denně.

UniCredit Bank

Malinkou nabídku pro studenty má připravenu i UniCredit Bank. Je totiž určena pouze pro studenty zahraničních studijních pobytů ve spolupráci se společností Education s.r.o. Jedná se o Kreditní kartu pro studenty, u které se obejdete bez měsíčního poplatku. Ten jinak dělá 40 Kč za měsíc. Pro studenty je karta vydávaná s limitem 20 000 Kč a s úrokovou sazbou 18,96 % p. a.

Jestliže máte dostatečný příjem díky brigádě, můžete u UniCredit Bank vzít tzv. Presto půjčku a čerpat u ní zvýhodnění, konkrétně možnost si až 5x odložit splátku nebo mít poskytnutí úvěru zcela zdarma (jinak se platí 1 500 Kč).

Kontokorent Start je dalším produktem nabízeným UniCredit Bank, pro studenty je možnost přečerpání do výše 5 000 Kč. Avšak s možností požádat o jeho navýšení již po 6 měsících, a to, jak na svém webu banka uvádí, dle dosaženého obratu a celkové aktivity na účtu. Příchozí i odchozí zahraniční platby jsou tu pak s 50% slevou z poplatku.

Moneta Money Bank

Moneta ale nabídne speciální podmínky pro studentský kontokorent Flexikredit, kde je limit prostředků 2 000 – 10 000 korun. Namísto potvrzení příjmu je potřeba předložit platné potvrzení o studiu. Platí se tu v takovém případě úroky ze skutečně vyčerpané částky, které dělají 21,99 % ročně, plus poplatek za čerpání Flexikreditu 29 Kč měsíčně.

Pak je tu i Kreditní karta Smart, kterou za jistých podmínek mohou získat právě i studenti. Její výhodou jsou 3 % zpět z každého nákupu podle vybraného balíčku výhod, zdarma vedení karty a výběry z bankomatů Moneta Money Bank, pokud je obrat alespoň 3 000 Kč měsíčně, jinak stojí vedení karty 49 Kč. Bezúročné období je tady 50 dní a úroková sazba po jeho skončení nastupuje ve výši 22,99 % ročně.

Které banky poskytnou běžnou půjčku i studentům prezenčního studia?

Moneta Money Bank

Moneta money Bank je jednou z bank, která sice nemá přímo půjčku pro studenty, ale nabídne Rychlou půjčku na cokoliv, která je určena dokonce i pro studijní pobyty. Na svém blogu banka informuje o tom, že banky obecně jsou ochotné studentům (po předložení potvrzení o studiu a při zavázání třetí osoby do úvěru) nastavit speciální podmínky splácení úvěru, nabízí převod prostředků přímo na účet školy, pokud se jedná o školné na škole v zahraničí atd.

Konkrétní podmínky však Moneta Money Bank neudává, pro ty je nutné kontaktovat banku samotnou a jednat s ní individuálně. Na webu je jen minimální a maximální hranice, konkrétně min. RPSN 4 %, max. RPSN 28,8 %, minimální doba splácení 3 měsíce, maximálně 96 měsíců, zejména podle výše půjčky.

U ostatních bank můžete získat studentskou půjčku poté, co banku sami oslovíte

Česká spořitelna

Nabídku na studentskou půjčku u České spořitelny nenajdete. Ale právě Česká spořitelna patří k bankám, které v posledních letech najely na individuální přístup ke klientovi. Protože se informace o studentských půjčkách napříč internetem lišily, kontaktovala jsem v online chatu Českou spořitelnu a přímo se na studentské půjčky zeptala.

Operátorka mi sdělila, že půjčky pro studenty mají v portfoliu, ale právě jen na základě individuálního jednání s klientem, z počátku samozřejmě online. V obecné nabídce na webu již nejsou. Podmínky poskytnutí půjčky a jejího splácení jsou opět individuální.

Hello Bank

Hello bank patří k dalším bankám, které na svém webu uveřejnily informaci, že i studentům půjčují. Jen je informace bez jakýchkoliv podrobností, vede k běžné Hello půjčce, takže pro podrobnosti o půjčce se zvýhodněním pro studenty je nutné opět kontaktovat přímo banku. Vše je zase na základě individuálního nastavení po individuální domluvě.

Studentské půjčky jsou nabízeny i nebankovními společnostmi, ale tom třeba někdy příště.

Vybírejte opatrně. A možná nejdříve ve vlastních řadách, pak teprve u banky

Nabídka úvěrů pro studenty prezenčního studia je poměrně pestrá. Jenže i u bankovních půjček se musí pečlivě počítat a zvažovat, zda bude v silách daného studenta při jeho studijním vytížení půjčku splácet, respektive splácet úroky během trvání studia a pak i samotný dluh. Zejména studium před zkouškami a před závěrečnými státnicemi může totiž docházku na brigády dost komplikovat. A banka se splácením rozhodně nepočká, pokud to není zaneseno přímo ve smluvních podmínkách.

Pak je též nutné si být vědomi faktu, že po skončení studia často přijde na řadu právě splácení samotné půjčky (nikoliv jen úroků). A to může ztížit start do života, který je spojen se zvýšenými náklady při zařizování nového podnájmu, při touze spořit na vlastní bydlení, stále ještě si užívat kulturního a společenského života nebo dokonce založit rodinu.

První opravdový vstup na trh práce s půjčkou na krku není zrovna veselý. Ovšem, dá se usnadnit, pokud si student již během studia najde brigádu nebo částečný úvazek ve firmě, která je z jím studovaného oboru, případně si opatří alespoň základní, avšak pravidelnou brigádu kdekoliv jinde.

Vhodné je po celou dobu studia si peníze pravidelně odkládat a investovat je tak, aby finanční rezervy působily jako jistota, co dodá čerstvému absolventovi pevnější a sebevědomější pozici, se kterou se ta dobrá práce hledá mnohem snadněji.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více