Studentská půjčka. Kde si studenti mohou vypůjčit? l Hyperfinance.cz

Studentská půjčka. Kde si studenti mohou vypůjčit?

Studentská půjčka. Kde si studenti mohou vypůjčit?

Je vůbec možné, aby si student někde vypůjčil? Máme teď na mysli studenta prezenčního studia střední, vyšší odborné nebo vysoké školy, který nemá pravidelný pracovní příjem. Potřebuje ovšem zaplatit školu, ubytování, studijní pomůcky, stravu, cesty domů (často i přes půl republiky nebo ze zahraničí), případně školné v zahraničí. Pokud rodiče nemají možnost své dítě na škole podporovat, udělá to banka?

Půjčka na studium

Studentské půjčky v různých podobách se u nás stávají známějšími a hojněji využívanými. Školné není na soukromých vysokých školách zrovna nejnižší, občas se musí platit i za studium na školách veřejných (vyšší odborná škola, prodloužená délka studia na vysoké škole).

I samotný studentský život s sebou nese spousty nákladů, jak jsme zmínili v úvodu. Strava, studijní pomůcky (včetně dnes již nezbytného notebooku nebo grafického tabletu), bydlení či ošacení, cestování. To prostě není zdarma ani pro studenty. Najdou se sice státy, kde ano, ovšem Česká republika k nim nepatří.

Co je vlastně studentská půjčka? Obecně za studentskou půjčku považujeme takový úvěr, kdy student získá finanční obnos, který splácí až po ukončení studia. Na tuto podobu studentské půjčky však na českém bankovním trhu nenarazíme, alespoň ne v podobě veřejné nabídky na webových stránkách bank.

Studentská půjčka má více podob:

  • kontokorent, případně kreditní karta - s nižším úvěrovým rámcem než pro pracující
  • klasická spotřební půjčka v nižších částkách - tu je v bance možno vyřídit i pro studenta prezenční formy studia. Schválená může být jen studentům, co prokáží pravidelný příjem (částečný úvazek), nebo s nimi o půjčku požádá ještě i spoludlužník (třeba rodič)
  • studentská půjčka s odloženou splatností - na CZ trhu běžně nedostupná.
maskot

Které banky poskytnou vyloženě studentskou půjčku?

Studentskou půjčku ve svém běžném portfoliu nenabízí žádná banka.

Banky sice nabídnou studentům své peníze, ale v jiné formě. A nejde jen o záležitost názvu úvěru. Jde o to, že opravdová studentská půjčka se může splácet až po ukončení studia. Na tom stojí její princip. Ostatní půjčky, které mohou být poskytnuty i studentům, se splácejí ihned od následujícího měsíce.

Ale pozor, některé banky nabídnou opravdovou studentskou půjčku, přestože o ní na webovkách přímo neinformují. Úvěr studentovi poskytnou na základě individuálního jednání s bankou. O těch si řekneme v kapitolce „U ostatních bank můžete získat studentskou půjčku poté, co banku sami oslovíte“.

Které banky poskytnou studentům kontokorent nebo kreditní kartu?

Banky se místo klasické studentské půjčky orientují spíše na kontokorent pro studenty (možnost přečerpání účtu) nebo na kreditní kartu pro studenty.

Nejde proto ani tak o peníze na školné, které bývá nad možnosti přečerpání, ale spíše o peníze sloužící jako jistota při náhlém překročení finančních možností studenta a jeho rodiny. Ttřeba nákup skript a dalších studijních pomůcek na začátku semestru nebo třeba pořízení notebooku či tabletu, které jsou v dnešní době pro studium již nezbytné.

ČSOB

ČSOB v rámci nabídky kreditních karet poskytuje i kreditní kartu pro studenty vyšších odborných nebo vysokých škol. S Kreditní kartou pro studenty totiž podle informací banky získáte až 20 000 Kč, a to bez potvrzení o příjmu.

Příjemné je, že:

  • věci zakoupené kreditní kartou máte pojištěné na 6 měsíců proti rozbití i krádeži
  • čím více s kartou platíte, tím větší odměnu získáte

Vedení karty je zdarma pro studenty, kteří mají u ČSOB založen Studentský účet Plus Konto. Bezúročné období trvá až 55 dní. Pokud dluh z karty splatíte až po uplynutí bezúročného období, z dlužné částky si banka naúčtuje úrok ve výši 19,90 % p.a..

Povolené přečerpání pro studenty neboli kontokorent umožňuje studentům kdykoliv přečerpat peníze na svém účtu, a to až o 20 000 Kč. Úroková sazba se přitom účtuje okamžitě, samozřejmě jen z přečerpané částky, a je v současnosti 21,90 % ročně.

Zřízení, vedení nebo zrušení kontokorentu je zdarma, stejně jako změna úvěrového limitu, pokud už přestanete být studentem. Povolené přečerpání je spjato se Studentským Plus kontem, aktivuje se v bankovnictví. Jednou za 12 měsíců musí student přečerpání dorovnat alespoň do nuly, aby mohl další rok zase čerpat.

Fio banka

I Fio banka je ochotná půjčit peníze studentům na nenadálé výdaje, které je potřeba rychle pokrýt. V portfoliu najdete kreditní kartu i kontokorent.

Kreditní karta pro studenty nabídne úvěrový rámec 10 000 Kč. Ale jen studentům druhého a vyššího ročníku vysokých škol. Získat se dá jedině na pobočce banky, online vyřízení možné není. Bezúročné období trvá maximálně 45 dní, při nesplacení dluhu do konce tohoto období si banka počítá úrok ve výši 19,90 % p.a.

Kontokorent pro studenty zajistí stejnou finanční rezervu, tedy do 10 000 Kč. I zde nabídka platí jen pro studenty druhého a vyššího ročníku vysoké školy. Prokazuje se samozřejmě potvrzením o studiu.

Úroky se při při přečerpání účtu počítají ihned z aktuálně půjčené částky, přičemž úroková míra může být od 10,30 % do 18,90 % p.a., v závislosti na tom, jaký tarif kontokorentu si zvolíte. Tarify se liší i poplatkem za poskytnutí částky přečerpání.

U nejnižšího úročení kontokorentu 10,30 % (Tarif 1) je poplatek za čerpání 4 %z částky, minimálně 100 Kč. U středního úročení 16,30 % (Tarif 2) je poplatek za čerpání 1 %z částky, minimálně 100 Kč. A u nejvyššího úročení 18,90 % (Tarif 3) pak není poplatek za čerpání žádný. Kontokorent pro studenty lze vést i v eurech.

Raiffeisenbank

Co se nabídky Raiffeisenbank týká, ta se studentům může zavděčit studentským kontem Aktivní účet pro studenty a děti, ke kterému vydává i kreditní kartu Easy. K založení stačí občanský průkaz a ISIC s platnou přelepkou nebo Evropskou kartu mládeže EYCA Student, případně potvrzení o studiu.

Ale pozor, pro vydání kreditní karty Easy musíte mít pravidelný příjem alespoň 12 000 korun měsíčně. Zda je při výdeji kreditní karty ke studentskému kontu nějaká úleva z pravidelných příjmů (například ručení třetí osobou s pravidelnými příjmy), to banka neuvádí a je vhodné se na to zeptat přímo v bance, lze online formulářem.

Pokud na kreditní kartu Easy dosáhnete, bude její vedení zdarma, limit prostředků je 100 000 korun a úroková míra, která nastupuje po bezúročném období dlouhém 55 dní, je 23,99 % pro bezhotovostní transakce nebo 29,99 % pro hotovostní transakce.

Podobně je tomu u povoleného přečerpání. Kontokorent si může student aktivovat ve výši od 5 000 Kč, pokud prokáže pravidelný příjem. Úročení přečerpané částky pak je 21,90 % p.a., od prvního dne, kdy jdete na účtu do mínusu.

Air Bank

Speciální nabídku kontokorentu pro studenty má i Air Bank. Je určen pro studenty vysoké nebo vyšší odborné školy. Při vyplňování žádosti stačí jako typ příjmů zadat „student“, pak doložit potvrzení o studiu a povolené přečerpání je vyřízeno. Limit tu je 10 000 korun.

Pokud budete čerpat z povolené rezervy, bude vás to stát 18,9 % na úrocích za rok. Jinými slovy, jak sama banka uvádí, každá půjčená tisícovka vás bude denně stát 52 haléře. Za vedení účtu nebo za samotné čerpání se neplatí nic, pouze za úrok a vždy jen z právě vypůjčené částky, úrok se počítá denně.

UniCredit Bank

Malinkou nabídku pro studenty má připravenu i UniCredit Bank. Je totiž určena pouze pro studenty zahraničních studijních pobytů ve spolupráci se společností Education s.r.o. Jedná se o Kreditní kartu pro studenty, u které se obejdete bez měsíčního poplatku. Ten jinak dělá 40 Kč za měsíc. Pro studenty je karta vydávaná s limitem 20 000 Kč a s úrokovou sazbou 18,96 % p. a.

Zvýhodnění se vztahuje i na situaci, kdy si jako student zahraniční školy vezmete půjčku na uhrazení školného. K půjčce banka přidává zvýhodnění nad rámec toho, co běžně poskytuje svým klientům. Podmínkou je mít k půjčce i spoludlužníka s pravidelným příjmem, nejlépe rodiče.

Kontokorent Start je dalším produktem nabízeným UniCredit Bank. Úročení se, stejně jako u ostatních kontokorentů, počítá od prvního dne přečerpání. Úroková míra je 18 % p.a. V reprezentativním příkladu banka ukazuje, že za tři měsíce trvající přečerpání ve výši 750 Kč vrátí student 783,75 Kč.

Komerční banka

Komerční banka sleduje stejnou linii půjček pro studenty jako většina bank: ke studentskému účtu nabízí jako doplněk povolené přečerpání a kreditní kartu. Ponechává na nich však stejné podmínky jako pro ostatní klienty, studenty nijak nezvýhodňuje. Zvýhodnění lze čerpat jen u poplatku za účet s názvam Standardní tarif (-50 %).

Kontokorent u Komerční banky funguje pro studenty stejně jako pro jiné klienty. Limit až 60 000 Kč, s úrokovou sazbou 19,99 % p.a. od prvního dne přečerpání účtu. Účet musíte dorovnat alespoň do nuly jednou za 12 měsíců.

Kreditní karta 4U nabízí limit až 30 000 Kč. Pokud byste si jako studenti pořizovali spotřebiče, třeba do podnájmu, na kartě budete mít až 250 000 na jejich nákup. Karta pojišťuje havárie v domácnosti (instalatérské práce) až do 10 000 Kč, nebo pozáruční servis spotřebičů. Bezúročné období trvá až 55 dní, s pevnou úrokovou sazbou po jeho překročení ve výši 16,90 % p.a.

 

Česká spořitelna

U České spořitelny si můžete založit studentský účet pro studenty starší 18 let. A k němu si aktivovat kontokorent. Studenti mají v oblasti kontokorentu jedinou výhodu: neplatí poplatek za vedení úvěru na osobním účtu. Povolené přečerpání začíná na 1 000 Kč, stropem je pravidelný měsíční příjem. Za přečerpání se platí 18,90 % p.a., a to od prvního dne čerpání peněz banky.

U kreditní karty nemá ČS zavedeny žádné výhody nebo programy pro studenty. Stejně jako ostatní, i studenti mají bezúročné období až 55 dní. Pokud jej překročíte, z dlužné částky si banka naúčtuje úrok ve výši 24 % p.a.

Které banky poskytnou běžnou půjčku i studentům prezenčního studia?

Moneta Money Bank

Moneta money Bank je jednou z bank, která sice nemá přímo půjčku pro studenty, ale nabídne Rychlou půjčku na cokoliv, která je určena dokonce i pro studijní pobyty. Na svém blogu banka informuje o tom, že banky obecně jsou ochotné studentům (po předložení potvrzení o studiu a při zavázání třetí osoby do úvěru) nastavit speciální podmínky splácení úvěru, nabízí převod prostředků přímo na účet školy, pokud se jedná o školné na škole v zahraničí atd.

Konkrétní podmínky však Moneta Money Bank neudává, pro ty je nutné kontaktovat banku samotnou a jednat s ní individuálně. Na webu je jen minimální hranice, konkrétně min. RPSN 6,49 %, minimální doba splácení 3 měsíce, maximálně 96 měsíců, zejména podle výše půjčky.

UniCredit Bank

Banka nabízí již výše uvedenou půjčku se zvýhodněním pro studenty zahraničních škol. Půjčka je poskytovaná ve spolupráci se společností Education s.r.o. Jednou z podmínek získání půjčky je přibrání spoludlužníka s pravidelným příjmem.

U ostatních bank můžete získat studentskou půjčku poté, co banku sami oslovíte

Česká spořitelna

Nabídku na studentskou půjčku u České spořitelny nenajdete. Ale právě Česká spořitelna patří k bankám, které v posledních letech najely na individuální přístup ke klientovi. Protože se informace o studentských půjčkách napříč internetem lišily, kontaktovala jsem v online chatu Českou spořitelnu a přímo se na studentské půjčky zeptala.

Operátorka mi sdělila, že půjčky pro studenty mají v portfoliu, ale právě jen na základě individuálního jednání s klientem, z počátku samozřejmě online. V obecné nabídce na webu již nejsou. Podmínky poskytnutí půjčky a jejího splácení jsou opět individuální.

Vybírejte opatrně. A možná nejdříve ve vlastních řadách, pak teprve u banky

Nabídka zadlužení pro studenty prezenčního studia není nijak široká, ale jistě si vyberete. Než se k jakékoliv půjčce upíšete, nebo než přečerpáte účet, ujistěte se, že budete mít na včasné splacení. Sankce z prodlení nejsou zrovna malé. A zápisy v registrech dlužníků zůstávají viditelné ještě mnoho let po vyrovnání dluhu!

Nezapomínejte na zkoušková období a přípravu na státnice. Tehdy se na brigádu dostanete jen stěží. A pokud pracujete na úvazek, s nejvyšší pravděpodobností budete čerpat dost volna, možná neplaceného. Jenže banka se splátkami nepočká.

První opravdový vstup na trh práce s nesplácenou půjčkou na krku není zrovna veselý. Pamatujte, že zaměstnavatel si vás v registrech dohledá. Jestliže máte problémy se splácením, komplikace nastanou i u vystavení živnostenského oprávnění (IČO).

Vhodné je po celou dobu studia si peníze pravidelně odkládat a investovat je tak, aby finanční rezervy působily jako jistota, co dodá čerstvému absolventovi pevnější a sebevědomější pozici, se kterou se ta dobrá práce hledá mnohem snadněji.

Jste sice student, ale při škole pracujete? Můžete dosáhnout na běžnou bankovní půjčku!

Chci si porovnat bankovní půjčky
maskot
Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Co se stane s půjčkami, když dlužník zemře?

08.07.2024

Půjčky

Co se stane s dluhy po smrti? Zdědí je rodina, nebo zmizí? A jak se chránit před finančními problémy? Odpovědi možná překvapí. Všechny je najdete uvnitř

Půjčka na složenku

29.06.2024

Půjčky

Půjčka na složenku je druhem hotovostní půjčky. Peníze si vyzvednete z poštovní poukázky, kterou vám zašle poskytovatel úvěru. Prozkoumejte detaily půjčky

Půjčka na směnku

29.05.2024

Půjčky

Rychlý a snadný způsob, jak získat peníze? Půjčka na směnku vypadá lákavě, ale: rizika převálcují jakýkoliv benefit půjčky. I proto je coby osobní půjčka nezákonná