9 nejčastějších chyb, kvůli kterým zbytečně přicházíte o peníze

9 nejčastějších chyb, kvůli kterým zbytečně přicházíte o peníze

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 20.02.2017 Rada| Finanční mix

9 nejčastějších chyb, kvůli kterým zbytečně přicházíte o peníze

Neustále se potýkáte s napjatým rozpočtem a poslední dny do výplaty lepíte, jak se jen dá? Už nějaký ten rok si odpíráte letní dovolenou a o lyžích v zimě si můžete nechat jenom zdát? Každý měsíc řešíte splátky půjček a upomínky se ve vaší schránce hromadí geometrickou řadou?

Pak je něco špatně a měli byste to urychleně změnit. Ono dostat se do dluhové spirály není ani trochu obtížné. Opustit ji – to je pro mnohé nadlidský výkon. Odtajníme vám 9 nejčastějších chyb, kvůli kterým zbytečně přicházíte o peníze.

Chyba č. 1: Nesestavili jste si domácí rozpočet

A nemáte sebemenší přehled o vašich příjmech ani výdajích. Peníze vám tak pravidelně unikají všemožnými způsoby a vy nevíte, co udělat pro to, aby to bylo jinak. Začněte s rodinným rozpočtem třeba od nového roku a poctivě do něj zapisujte všechny příjmy a výdaje. Každý měsíc provádějte pravidelný audit a objevujte výdaje, které by bylo možno snížit nebo úplně vypustit.

Chyba č. 2: Bojíte se změnit banku

Už několik let máte účet u jedné banky, která za dobu své existence několikrát změnila ceník i podmínky pro své věrné klienty (to vše samozřejmě ve svůj prospěch). Měsíčně platíte šílené částky na poplatcích za příchozí a odchozí platby, vedení účtu, SIPO nebo výběry z bankomatů. Naštěstí existuje tzv. Kodex mobility, díky němuž je přechod k jiné bance bezproblémový. Nová banka za vás vyřídí veškeré papírování a vy se prakticky nemusíte o nic starat. Navíc získáte třeba účet, který bude od poplatků úplně oproštěn.

Náš tip:

Porovnat nabídky jednotlivých operátorů můžete online zde.

Chyba č. 3: Neporovnáváte půjčky

Mít půjčku je v dnešní době poměrně časté. Neporovnat ji ale s ostatními – to se rovná finanční sebevraždě. Pokud si tedy na nějakou půjčku děláte zálusk, porovnejte její parametry s ostatními. Zhodnoťte především hodnotu RPSN, ale i podmínky, za nichž vám budou chybějící peníze poskytnuty.

Chyba č. 4: Platíte zbytečně mnoho za energie

Podobný případ jako u druhého bodu. Už několik let máte stejného dodavatele energií, kterému platíte měsíčně nehorázné částky. Je zcela pochopitelné, že máte strach uzavírat smlouvy s obchodními zástupci mezi dveřmi, od toho tu jsou ale online kalkulačky a srovnávače, díky nimž si můžete vybrat nejvýhodnější nabídku a tu potom začít řešit ve chvíli, kdy na to máte čas a chuť.

Chyba č. 5: Neumíte nakupovat

Do obchodu zásadně chodíte bez nákupního seznamu a nakupujete ty produkty, které máte ve výši očí. Nedíváte se do spodních či horních regálů, nevyužíváte akčních slev a cen – zkrátka a jednoduše v obchodech utrácíte více, než musíte.

Chyba č. 6: Operátorovi platíte zbytečně mnoho

Nedávno Českou republiku zachvátilo šílenství v podobě neomezených paušálů. Ten dnes má už kde kdo. Opravdu jej ale potřebujete? Měsíčně odešlete padesát SMS zpráv a učiníte desítky hovorů. Internet prakticky nepoužíváte, a přesto platíte za neomezený tarif. Je dobré po nějakou dobu sledovat počet provolaných minut a odeslaných SMS a tomu přizpůsobit vhodný tarif.

 

Užitečný TIP pro Vás:

Porovnat jednotlivé účty a jejich podmínky můžete zde.

Chyba č. 7: Nedodržujete termíny

A je úplně jedno, jestli jde o pozdě uhrazený kontokorent u banky nebo nesplacení nebankovní půjčky v termínu. Tak jako tak si bude banka či jiný věřitel účtovat nemalé pokuty a sankce za vaši lehkovážnost. Nutno podotknout, že sankce jsou opravdu vysoké a mnohdy vám dokáží nepěkně zavařit.

Chyba č. 8: Nevíte, jak refinancovat a konsolidovat

Jakmile vám začnou přerůstat dluhy přes hlavu, v žádném případě je nezačněte ignorovat, ale naopak situaci aktivně řešte. Pomoci vám mohou také společnosti, které vaše půjčky konsolidují a pokud máte hypotéku před vypršením fixace, vsaďte na její refinancování. Snížit si můžete nejen měsíční splátku, ale také třeba nastavit nové podmínky nebo délku splácení.

Náš tip: Více informací o konsolidace a refinancování půjček naleznete zde.

Chyba č. 9: Netvoříte si rezervy

//www.hyperfinance.cz/data/common/multimedia/images/photo_0170511448twpnic.jpg

Pokud vám pak z ničeho nic odejde pračka nebo lednička, musíte tento problém řešit spotřebitelskou půjčkou nebo zbožím na splátky. Pro tyto a celou řadu dalších případů doporučujeme každý měsíc odkládat alespoň pár desetikorun či stokorun. Vezměte jed na to, že se vám budou jednou hodit.

A jakých chyb se nejčastěji dopouštíte vy? Našli jste se v našem článku? Dejte nám vědět, jak jste na tom!

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.