ČSOB spořicí účet | Hyperfinance.cz

ČSOB spořicí účet

Spořicí účet od ČSOB nabízí tři úrovně úročení podle toho, jak velké úspory si na něm ponecháte. Do 250 tisíc vám banka nabídne úrokovou míru 5 %, v rozmezí mezi 250 a 500 tisíci korunami je úročeno 0,6 %,  rozmezí mezi 500 tisíci a 1 000 000 Kč je úročeno 0,75% a úspory nad 1 000 000 korun jsou zhodnocovány 0,15 % ročně. Úročení se vždy vztahuje na celou naspořenou částku.

Spořicí účet tak využijete jako ideální místo pro odkládání své finanční rezervy, když ji chcete mít kdykoliv k dispozici na nečekané nebo i plánované vyšší výdaje. Peníze ze spořicího účtu jsou totiž dostupné kdykoliv, převést se dají obratem. Lze založit více spořicích účtů na jednu osobu, ale ty další jsou úročeny již jen 0,01 %.

Ke spořicímu účtu nejsou účtovány žádné poplatky, vše je tu zcela zdarma. Sjednání je možné online, telefonicky nebo i na pobočce. Nabízena je též dětská varianta spořicího účtu nebo varianta investiční. Dětem banka zhodnotí úspory do výše 250 tisíc úrokem ve výši 1 %, k tomu lze získat bonus až dalších 0,4 %. 

Pokud využijete investiční variantu spořicího účtu, získáte zhodnocení ve výši 3 % p.a. Omezení je v dostupnosti vašich úspor. Část, která neputuje do investic, je k dispozici do 24 hodin, ale část, kterou dovolíte bance investovat do fondů, je k dispozici až za několik dní od odeslání žádosti o jejich vyplacení. 

Minimum pro investování ze spořicího účtu je 30 000 korun, výhodnou úrokovou sazbou 3 % se úročí stejná částka jako ta, kterou investujete ze spořicího účtu do fondů. Tato úroková sazba je garantována jeden rok od založení účtu. Pozor, investice není ze zákona pojištěna tak jako spořicí účet bez investiční složky.

Časté otázky

Když chci spoření u ČSOB, musím tu mít i běžný účet?

Spořicí účet u ČSOB není vázaný na běžný účet. Pořídit jej proto můžete naprosto samostatně a ponechat si běžný účet u vaší aktuální banky.

Budu něco platit za spořicí účet u ČSOB?

Spořicí účet od ČSOB je zcela zdarma, bez poplatků spojených se založením účtu, jeho vedením nebo se základními platebními transakcemi. Zdarma je i elektronický výpis z účtu nebo online bankovnictví.

Můžu spořicí účet založit i pro dítě nebo studenta?

Ano, ČSOB nabízí i dětskou variantu spořicího účtu se zvýhodněnou úrokovou sazbou do 250 000 korun. Po dosažení 18 let věku dítěte se účet překlápí do režimu pro dospělé klienty.

Když se dostanu přes limit částky s nižším úročením, musím požádat o vyšší úroky?

Nikoliv, úročení je řešeno automaticky, takže jakmile vaše úspory přesáhnou limit, nad kterým se úročí vyšší úrokovou sazbou (250 000, 500 000 a 750 000 Kč), automaticky se úročení navýší, o nic žádat nemusíte.

Vyšší úrokovou sazbou je úročena celá částka nebo jen to, co přesahuje limit nižšího úročení?

Nejde o pásmové úročení, takže celé vaše úspory jsou úročeny tím úrokem, do jaké kategorie s vámi naspořenou částkou spadáte. Jakmile překročíte například 250 000 korun, celé vaše úspory se začnou úročit 0,75 %. Výjimka je pouze nad milion korun, kdy se milion korun úročí sazbou 1 %, ale zůstatek nad milion korun pak jen sazbou 0,15 %.

Když budu chtít ze spořicího účtu investovat, co pro to musím udělat?

V tomto případě bude nutné překlopit váš spořicí účet do režimu Duo Profit nebo založit nový spořicí účet Duo Profit. Pro možnost investování je nutné mít naspořeno alespoň 30 000 korun, přičemž zůstatek na spořicím účtu, který nešel do podílových fondů a který je menší nebo stejně velký jako investice, se úročí po dobu jednoho roku zvýhodněnou úrokovou sazbou 3 %.