Jak vylepšit rodinný rozpočet na mateřské? Praktické rady a tipy pro vás!

Jak vylepšit rodinný rozpočet na mateřské? Praktické rady a tipy pro vás!

Jak vylepšit rodinný rozpočet na mateřské? Praktické rady a tipy pro vás!

Matky - samoživitelky na mateřské patří k sociálně k nejohroženějším skupinám. Jejich celodenní péče o dítě jim prakticky znemožňuje jakýkoli přivýdělek, který by mohl vylepšit jejich domácí rozpočet. Často tak musí vyžít s naprostým minimem, které má k hranici chudoby velmi blízko. Pokud jste ve stejné či podobné situaci, pak vám poradíme, jak si v této bezútěšné situaci alespoň trošku přilepšit.

Zažádejte o výživné a získejte další prostředky

Soudit se s otcem dítěte o výživné na vlastního potomka pochopitelně není příjemné, na druhou stranu je to možnost, jak získat alespoň nějakou tu tisícovku navíc. Rozhodně se ale nespokojte se symbolickou částkou a nebojte se požádat o přiměřeně vysoké výživné, které pokryje alespoň základní potřeby dítěte, jež budou s jeho věkem rapidně růst. Ve finále je ale pouze na konkrétním soudci, jak vysoké výživné stanoví, proto jeho výši prakticky nemáme šanci dopředu odhadnout.

Nestyďte se požádat o přídavek a sociální příspěvek

Navštivte pracovní úřad ve svém okolí a informujte se o možnosti sociálních dávek, na které máte nárok. Požádat můžete například o přídavek na dítě, díky němuž rozpočet vylepšíte až o 500 korun (dle věku dítěte a vašich příjmů) nebo o sociální příplatek, který je ale určen pouze osobám pečujícím o nezletilé dítě, jejichž příjem v předchozím čtvrtletí byl nižší, než dvojnásobek životního minima.

Rozpočet můžete vylepšit i příspěvkem na bydlení

Zajímavou alternativou je i příspěvek na bydlení, díky němuž můžete rodinný rozpočet vylepšit až o celé dva tisíce korun. Příspěvek vám přiřknou tehdy, pokud 30 % (v Praze 35 %) vašich příjmů nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. Důležité ale je, že vy sama jste vlastníkem nebo nájemníkem dané nemovitosti.

Pokud si nejste jistá, zda na některý z výše uvedených dávek máte nárok, žádost i přesto podejte. Úřad ji totiž musí projednat, a pokud dospěje k názoru, že je neopodstatněná, musí její zamítnutí odůvodnit.

maskot

Půjčka jako prostředek k překlenutí nepříznivého období

Jistou alternativou je také půjčka pro maminky na mateřské dovolené, kterou poskytuje řada nebankovních společností. O takovou půjčku se maminky nejčastěji zajímají v případě, kdy se jim vinou úřadu zpozdí výplata dávek a ony musí řešit nenadálý výdaj či nákup potravin a dalších nezbytností pro sebe či dítě.

Máte více půjček? Refinancujte je a ušetřete na úrocích i poplatcích!

Pokud máte vícero půjček z dřívější doby, pak vás pravděpodobně silně znervózňují neustálé připomínky věřitelů, které se vám hromadí ve schránce. Nezoufejte! I tato situace má své řešení. Stačí, pokud oslovíte společnost, která se specializuje na konsolidace a refinancování. V rámci konsolidace vám nový věřitel sloučí několik menších půjček do jednoho většího balíku a v následném refinancování nastaví nižší splátky či výhodnější podmínky splácení.

Prozkoumejte nabídku společností, které se zabývají konsolidacemi a refinancováním, a vylepšete domácí rozpočet o další finance.

maskot

Neexistuje pro vás práce?

Poslední možností, jak řešit bezútěšnou finanční situaci, je pracovní trh. Pokud máte v rodině či mezi známými někoho, kdo by mohl vaši ratolest alespoň na pár hodin denně pohlídat, poohlédněte se po brigádě či si u svého zaměstnavatele domluvte půl úvazek. Jistou alternativou je i podnikání z domova (například vedení účetnictví, online marketing apod.) V žádném případě ale na situaci nerezignujte a věřte, že existuje nespočet možností, jak se od tohoto pomyslného finančního dna odrazit zpět na výsluní.

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Finanční předsevzetí pro rok 2024

01.01.2024

Finanční mix

Co si předsevzít pro rok 2023 po stránce osobních financí? Rozpočet. Sestavit, držet a pravidelně aktualizovat. Nic víc totiž není potřeba!

Koupě ojetého vozu - vše, co potřebujete vědět, než podepíšete smlouvu

23.05.2023

Finanční mix

Jak na bezpečnou koupi ojetého vozu? Snadné to není, ale zvládnutelné ano. Podívejte se, které kroky podniknout, abyste při koupi ojetiny nenaletěli!

Jak na příspěvek na živobytí v roce 2024?

02.01.2023

Finanční mix

Musíte si o něj na úřadě požádat. Kdy je nárok na příspěvek na živobytí? Co je potřeba pro přiznání příspěvku splnit a kde o něj žádat?