Jak vylepšit rodinný rozpočet na mateřské? Praktické rady a tipy pro vás!

Jak vylepšit rodinný rozpočet na mateřské? Praktické rady a tipy pro vás!

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 30.09.2016 Rada| Finanční mix

Jak vylepšit rodinný rozpočet na mateřské? Praktické rady a tipy pro vás!

Matky - samoživitelky na mateřské patří k sociálně k nejohroženějším skupinám. Jejich celodenní péče o dítě jim prakticky znemožňuje jakýkoli přivýdělek, který by mohl vylepšit jejich domácí rozpočet. Často tak musí vyžít s naprostým minimem, které má k hranici chudoby velmi blízko. Pokud jste ve stejné či podobné situaci, pak vám poradíme, jak si v této bezútěšné situaci alespoň trošku přilepšit.

Zažádejte o výživné a získejte další prostředky

Soudit se s otcem dítěte o výživné na vlastního potomka pochopitelně není příjemné, na druhou stranu je to možnost, jak získat alespoň nějakou tu tisícovku navíc. Rozhodně se ale nespokojte se symbolickou částkou a nebojte se požádat o přiměřeně vysoké výživné, které pokryje alespoň základní potřeby dítěte, jež budou s jeho věkem rapidně růst. Ve finále je ale pouze na konkrétním soudci, jak vysoké výživné stanoví, proto jeho výši prakticky nemáme šanci dopředu odhadnout.

Nestyďte se požádat o přídavek a sociální příspěvek

Navštivte pracovní úřad ve svém okolí a informujte se o možnosti sociálních dávek, na které máte nárok. Požádat můžete například o přídavek na dítě, díky němuž rozpočet vylepšíte až o 500 korun (dle věku dítěte a vašich příjmů) nebo o sociální příplatek, který je ale určen pouze osobám pečujícím o nezletilé dítě, jejichž příjem v předchozím čtvrtletí byl nižší, než dvojnásobek životního minima.

Rozpočet můžete vylepšit i příspěvkem na bydlení

Zajímavou alternativou je i příspěvek na bydlení, díky němuž můžete rodinný rozpočet vylepšit až o celé dva tisíce korun. Příspěvek vám přiřknou tehdy, pokud 30 % (v Praze 35 %) vašich příjmů nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. Důležité ale je, že vy sama jste vlastníkem nebo nájemníkem dané nemovitosti.

Užitečný TIP pro Vás:

Pokud si nejste jistá, zda na některý z výše uvedených dávek máte nárok, žádost i přesto podejte. Úřad ji totiž musí projednat, a pokud dospěje k názoru, že je neopodstatněná, musí její zamítnutí odůvodnit.

Půjčka jako prostředek k překlenutí nepříznivého období

Jistou alternativou je také půjčka pro maminky na mateřské dovolené, kterou poskytuje řada nebankovních společností. O takovou půjčku se maminky nejčastěji zajímají v případě, kdy se jim vinou úřadu zpozdí výplata dávek a ony musí řešit nenadálý výdaj či nákup potravin a dalších nezbytností pro sebe či dítě.

Máte více půjček? Refinancujte je a ušetřete na úrocích i poplatcích!

Pokud máte vícero půjček z dřívější doby, pak vás pravděpodobně silně znervózňují neustálé připomínky věřitelů, které se vám hromadí ve schránce. Nezoufejte! I tato situace má své řešení. Stačí, pokud oslovíte společnost, která se specializuje na konsolidace a refinancování. V rámci konsolidace vám nový věřitel sloučí několik menších půjček do jednoho většího balíku a v následném refinancování nastaví nižší splátky či výhodnější podmínky splácení.

Užitečný TIP pro Vás:

Prozkoumejte nabídku společností, které se zabývají konsolidacemi a refinancováním, a vylepšete domácí rozpočet o další finance.

Neexistuje pro vás práce?

Poslední možností, jak řešit bezútěšnou finanční situaci, je pracovní trh. Pokud máte v rodině či mezi známými někoho, kdo by mohl vaši ratolest alespoň na pár hodin denně pohlídat, poohlédněte se po brigádě či si u svého zaměstnavatele domluvte půl úvazek. Jistou alternativou je i podnikání z domova (například vedení účetnictví, online marketing apod.) V žádném případě ale na situaci nerezignujte a věřte, že existuje nespočet možností, jak se od tohoto pomyslného finančního dna odrazit zpět na výsluní.

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.