Český nejvyšší soud vydal průlomové rozhodnutí: špatně uvedena RPSN vám může vrátit úroky

Český nejvyšší soud vydal průlomové rozhodnutí: Špatně uvedena RPSN vám může vrátit úroky

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 29.08.2016 Aktualita| Půjčky

Český nejvyšší soud vydal průlomové rozhodnutí: Špatně uvedena RPSN vám může vrátit úroky

Úvěrová kauza, týkající se společnosti Essox a trvající dva a půl roku, přinesla zajímavé rozuzlení, které bude velmi důležité i do budoucna.

Nedávno padl v České republice zajímavý verdikt - společnost, která půjčila klientovi na koupi auta, ho zažalovala, když přestal splácet úvěr na auto. Firma po něm požadovala splacení nezaplacených úroků ve výši 80 000 Kč, ale žalovaný klient situaci obrátil ve svůj prospěch a požadoval tuto částku jako dluh vymazat - v důsledku špatně vypočítané a nesprávně uvedené RPSN.

Rozhodnutí z minulosti

Klient využil toho, že Essox měla již v minulosti problémy s Českou obchodní inspekcí. Společnost totiž již v roce 2014 dostala pokutu ve výši 2 milionů korun za chybnou cenu úvěru při podobné půjčce na ojeté auto.

Problém byl v tom, že roční procentní sazba nákladů, ve zkratce RPSN, byla špatně vypočtena, takže úvěr vypadal o polovinu levnější, než opravdu byl. Takový výpočet v letech 2011 až 2013 používaly i jiné finanční společnosti poskytující úvěry v ČR (například GE Money Auto a Home Credit).

Soud rozhodl ve prospěch klientů

Nižší soudy ve svých rozsudcích dosud podporovaly spíše věřitele. Soudy si všímaly pouze toho, zda je ve smlouvě o úvěru hodnota RPSN uvedená a nezáleželo jim příliš na tom, zda je vypočtená správně a z jakého důvodu případněě došlo ve skutečnosti k odlišnosti.

V rozsudku Nejvyšší soud České republiky ale říká jasně: "Takové pochybení, pokud jej uplatní spotřebitel u věřitele, zákon striktně sankcionuje tím, že pokládá spotřebitelský úvěr od počátku za úročený ve výši diskontní sazby (ČNB) platné v době uzavření smlouvy."

Nejvyšší soud ČR tak svým rozsudkem podpořil klienty, kteří nyní budou mít nárok na vrácení velké části zaplacených úroků a to nejen těch, které byly v RPSN započítány, ale i těch, které zde započítány nebyly. Celkově se tento problém týká dohromady až 50 tisíc klientů společností, které podobný vzorec výpočtu RPSN používaly dosud. Společnosti Home Credit a GE Money Auto se s klienty, kteří se na nich v této věci obrátili, zatím vzájemně vyrovnaly.

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.