Půjčka na mateřské dovolené

Půjčka na mateřské dovolené

Lenka Rutteová   Publikováno 10.04.2024 Rada| Půjčky

Půjčka na mateřské dovolené

Půjčka na mateřské dovolené a půjčky na rodičovské dovolené se mohou jevit jako ožehavé téma. Na jednu stranu jím jsou, neboť příjem rodičů celodenně pečujících o děti je snížen. Na druhé straně jde o příjem jistý, který klienti této půjčky rozhodně nemohou ztratit. I tak je získání půjčky na mateřské dovolené náročnější a někdy i dražší. Přečtete si to nejdůležitější, co potřebujete vědět o půjčkách pro maminky a tatínky na MD/RD.

Co je typické pro půjčku na mateřské dovolené

Tyto půjčky se poskytují spíš „akutně“. Plánované úvěry je vždycky lépe odložit až na návrat do zaměstnání, či alespoň k částečnému úvazku při rodičovské. Z toho plyne další vlastnost půjček na mateřské/rodičovské: většinou jen nižší částky, s kratší dobou splácení.

Značná část poskytovatelů si vyžádá spoludlužníka nebo alespoň ručitele. Ale peněžitou pomoc v mateřství i rodičovský příspěvek považují banky i nebankovní společnosti za dostatečně podložený pravidelný příjem. Je totiž jistější než příjem ze zaměstnání: do určitého věku dítěte o tento příjem nepřijdete.

Zastavte se a napřed si zjistěte, zda nemáte nárok na příspěvek

Někdy se čerství rodiče vrhají do půjčky ještě před tím, než si zjistí, zda by mohli od státu nebo od samosprávy získat některý z příspěvků. A přitom by si mohli měsíční rozpočet snadno navýšit. Vyřízení dávky ale často trvá i měsíce, takže akutní nutnost půjčky se s ní nevyřeší. Ale založíte si s novými dávkami na finanční rezervu, a až do konce MD/RD se můžete obejít bez dalších dluhů ať už u finančních společností, nebo u příbuzných a známých.

 

Napřed se poptejte v okolí

Uvažujete-li o půjčce, nebo jste v situaci, kdy to bez finanční výpomoci zkrátka nepůjde, nehrňte se hned do úvěru. Nejprve se porozhlédněte a poptejte v okolí. Půjčila by vám rodina? Známí? Přátelé? Možná se stydíte se jich zeptat na peníze, ale vězte, že všichni jsou si vědomi sníženého příjmu a zvýšených výdajů, které se pojí k narození a prvním rokům potomka. A o to ochotnější pomoci.

 

Teprve když nepochodíte v okolí, porozhlédněte se v komerčních nabídkách od bank a nebankovních společností.

 

Kdy si půjčku na mateřské rozhodně nebrat

Do půjčky se nepouštějte kvůli zbytečným nákupům, kvůli věcem, bez nichž se bez problému obejdete. Zadlužovat byste se neměli ani v momentě, kdy pochybujete o své schopnosti půjčku včas splatit. V takové situaci sii buď nechte nastavit co nejnižší přípustné splátky, nebo s půjčkou počkejte, až se situace zlepší. 

Chcete-li si půjčit, abyste doplatili nějakou složenku, účet či jinou nyní dlužnou částku, pokuste se nejprve to zvládnout bez úvěru: požádejte věřitele, aby vám platby rozložil do delšího období. Díky tomu se obejdete bez půjčky a dalšího záznamu v registru.

Na druhou stranu vás může rozložení těchto plateb také něco stát, někdy dokonce víc, než jsou náklady na případnou půjčku. Posouzení výhodnosti toho kterého řešení situace je pak jen na vás: volte cestu méně drahou. 

Kdy má naopak smysl se na mateřské/rodičovské dovolené zadlužit

K racionálnímu zadlužení patří i příklad uvedený o několik řádků výše: když půjčka vyjde levněji než řešení akutní situace jinou cestou

Vypůjčit si na mateřské/rodičovské má smysl i tehdy, když pořizujete nezbytně nutnou věc, bez níž se dá v rodinném životě obejít jen stěží, ale jednorázový celkový výdaj za nákup nebo úhradu služby by vás příliš zatížil. Typicky sem patří oprava pračky, nákup nové lednice nebo sušičky, pokud nepoužíváte jednorázové pleny, ale perete a sušíte látkové.

 

Druhy půjček dostupných pro ženy na mateřské

Ženám, ale i mužům na mateřské/rodičovské dovolené jsou dostupné jen menší půjčky, které tolik nezatíží rodinný rozpočet. S vyššími částkami můžete počítat, jen pokud jste schopni zaručit své splátky ručitelem nebo přibráním spolužadatele k plánované půjčce.

K dostupným úvěrům proto patří zejména:

 

 

Výhodou je, pokud si do období rodičovství přinesete kreditní kartu, případně alespoň kontokorent. Peníze navíc tak máte (pro krátkodobý nesoulad mezi příjmy a výdaj)i předem zajištěny, bez nutnosti si vyřizovat úvěr. Vždy však pozor na termíny bezúročného období u kreditky. U kontokorentu mějte na paměti, že se vypůjčená částka úročí okamžitě, narozdíl právě od kreditky. 

Jak vybrat nejlepší půjčku na mateřské?

Při výběru jakékoliv půjčky je potřeba si stanovit kritéria, která z vašeho pohledu určují výhodnost půjčky. Vždy k nim musí patřit:

  • licence poskytovatele - půjčky od společností bez licence nebo od soukromých osob by měly zůstat tabu. S lichváři si nezačínejte, ani kdyby vám slibovali modré z nebe. Když úvěr, tak od banky nebo od prověřené nebankovní společnosti. Nabídky od prověřených poskytovatelů najdete v online srovnání půjček: všichni sem zařazení poskytovatelé jsou držiteli licence ČNB
  • cena půjčky - celkovou cenu úvěru určuje RPSN. Nejvýhodnější jsou první půjčka zdarma s RPSN 0 %, ale pozor: hned v dalším měsíci je musíte splatit, jinak přijdou vysoké sankce
  • podmínky získání - ne každá banka nebo nebankovka půjčuje rodičům na mateřské nebo rodičovské dovolené. S tím je nutné předem počítat
  • podmínky splácení - upřednostněte ty poskytovatele, kteří nabídnou změny splátkového kalendáře zdarma, nebo jen za mírný poplatek. Jde především o možnost odložit splátku nebo si ji na nějaký čas snížit. Flexibilita splácení je jedinou opravdu účinnou brzdou před pásem do dluhové pasti.

Na co dávat pozor u první půjčky zdarma? 

Bezhlavé zadlužení se nemusí vyplatit, ani když je půjčka zdarma. Bezplatná zůstává jen pro ty, kdo ji dokáží včas vrátit. Prodlení se splátkou totiž vychází draho, celkový dluh rychle narůstá. U půjčky zdarma (i kterékoliv jiné) si vždycky promyslete, jestli vyžadovanou částku opravdu zvládnete v dalším měsíci “dát dokupy” a jestli si případným prodlením svůj dluh neúnosně neprodražíte.

Jak předcházet problémům se splácením: správně nastavit splátku

Když už jsme u splácení, podívejme se na rozhodování se o výši splátky. Vždycky by měla dosahovat jen takové výše, abyste po jejím uhrazení zvládli zaplatit i všechny ostatní povinné výdaje

Jde-li o splátku jednorázovou netřeba řešit spoření. Ale když si berete půjčku na delší období, nastavte si splátku tak, abyste dokázali ještě i odložit nějaké peníze do finanční rezervy. I kdyby mělo jít jen o pár stokorun měsíčně. Dobrou zprávou je, že půjčku si netřeba pojišťovat. Příjem vám dorazí, ať jste zdraví či nemocní, ať jste fit, nebo po úrazu. 

Samozřejmostí by mělo být kvalitní životní pojištění v rámci celé rodiny, protože případnou ztrátou schopnosti pečovat o dítě (nemoc, úraz) ovlivníte příjem svého partnera/partnerky. Bude si na vás muset vyřídit ošetřování člena rodiny a zůstat s vámi a dítětem doma, se sníženým příjmem.

Pozor si dejte na opakovatelné půjčky: svádějí k dalšímu zadlužování

Poměrně běžně se v souvislosti s půjčkami na mateřské setkáváme s nabídkami na SMS půjčky. Tady se ale mějte na pozoru, a to hned ze dvou důvodů: jednak jde o poměrně drahé úvěry, jednak se dají opakovat i v případě, že jste první částku ještě nesplatili (podobně jako u kreditní karty). 

Tím SMS půjčky a další flexibilní úvěry svádějí k dalšímu zadlužování, navíc dovolují splácet jen úroky - a dluh nechávat stejně velký. Dřív nebo později je neopatrné zacházení s tímto typem půjčky přímou cestou do finančních potíží

Stres ze zadlužení nepodceňujte, přičítá se ke stresu z rodičovství

Možná to tak teď nevnímáte, ale zadlužení s sebou přináší jistotu míru stresu. Zejména pak zadlužení vynucené, vyvolané nečekanými výdaji. Nikdy jej nepodceňujte a zadlužení se vystavujte co nejméně. Stres se totiž kumuluje, a od určité míry už je jen těžce zvladatelný.

Časté otázky

Na kolik si mohu půjčit na mateřské dovolené?

Výše půjčky se liší v závislosti na poskytovateli a individuálním posouzení S vysokými částkami ale nepočítejte. Půjčka u banky má tu výhodu, že i poměrně nízkou půjčku budete moci splácet několik měsíců až let.

Jaká je úroková sazba u půjček na mateřské dovolené?

Úroková sazba se liší v závislosti na poskytovateli, výši půjčky a době splatnosti. Banky obvykle nabízí nižší úrokové sazby než nebankovní společnosti. Až na první půjčku zdarma. ta je sice nebankovní, ale v prvním měsíci s RPSN 0 %.

Jaké poplatky jsou spojeny s půjčkou na mateřské dovolené?

Půjčky bývají spojeny s řadou poplatků, jejich výši můžete ověřit buď u jednotlivých poskytovatelů, nebo snáz a na jednom místě: v online srovnání půjček.

Jaká je doba splatnosti půjčky na mateřské dovolené?

Doba splatnosti se liší v závislosti na poskytovateli a požadavcích klienta. Obvykle se pohybuje od 1 měsíce do jednoho roku, ale vyřídit se dá i splácení delší.

Jaké doklady jsou potřeba k vyřízení půjčky na mateřské dovolené?

K vyřízení je obvykle potřeba občanský průkaz, řidičský průkaz, potvrzení o výši peněžité pomoci v mateřství nebo rodičovského příspěvku. Požádáni můžete být i o výpis z účtu, aby si poskytovatel ověřil, zda vám účtu neodcházejí tzv. nezdravé platby. O co jde? Zejména o hazard, online sázení, výdaje za návykové látky atp.

Co se stane, když mi nepůjde splácet půjčku na mateřské dovolené?

V případě nesplácení půjčky následují sankce z prodlení, vymáhání, v určitých případech hrozí i exekuce. Proto je důležité si před sjednáním půjčky důkladně rozmyslet, zda budete schopni ji splácet. A přednost dát takové půjčce, která dovolí změnu tempa splácení za co nejnižší poplatek.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více