Kreditní karta nebo raději první půjčka zdarma?| Hyperfinance.cz

Kreditní karta nebo raději první půjčka zdarma?

Lenka Rutteová   Publikováno 05.10.2020 Rada| Půjčky

Kreditní karta nebo raději první půjčka zdarma?

Rozhodujete se, zda si sem tam zažádat o první půjčku zdarma nebo jestli se spolehnout spíše na kreditní kartu? V našem článku vám ukážeme základní vlastnosti obou typů půjček a ukážeme, ve kterých situacích se která z nich hodí víc. Můžete je i kombinovat, ale vždy pozor na včasné splacení. U obou je totiž velmi drahé.


Půjčka zdarma versus bezúročné období na kreditce

Možná si říkáte, že jde v podstatě o to samé. Z kreditní karty si můžete koupit, co právě potřebujete, a když dluh splatíte do cirka 50 dní (v závislosti na délce bezúročného období), nebude vás to stát ani halíř (za předpokladu, že i vedení kreditní karty je zdarma).

Pak je tu první půjčka zdarma, u které můžete využít stejnou službu – peníze zdarma na předem daný počet dní (týdnů, měsíců). Díky oběma nabídkám si můžete o něco dříve pořídit to, co právě potřebujete, vlastními penězi zaplatíte až později a bez navýšení, protože jak na kreditce, tak u první půjčky zdarma se žádné poplatky ani úroky prostě nekonají.

Ale jak jistě už tušíte, u obou najdeme několik odlišností. A právě ony vám pomohou se správným výběrem v dané situaci. Znovu však opakujeme, že obě služby zůstanou bez jakéhokoliv úroku a poplatku jen tehdy, když vy dodržíte datum splatnosti (splátkový kalendář) a peníze vrátíte včas. Pokud se opozdíte, spláčete nad výdělkem – v takovém případě jsou totiž obě služby hodně drahé.

Jak poznáte, že máte kreditní kartu, nikoliv kartu debetní? Přečtěte si naše shrnutí rozdílů mezi debetní a kreditní kartou, včetně nákladů na ně!

 

Specifika kreditní karty

Kreditní karta je speciální platební kartou vydávanou bankami a jinými finančními domy (i nebankovními společnostmi), na níž má uživatel karty předschválený úvěr poskytovaný na určitý počet dní zcela zdarma. Čerpat se dá naprosto kdykoliv – i po částech, platbou u obchodníka jak online, tak i v kamenném obchodě. Částka dosahuje okolo 20 000 Kč u studentských kreditních karet a cirka 100 000 Kč u ostatních uživatelů (v případě základních kreditek vedených zdarma).

Klient pomocí kreditní karty vlastně zaplatí penězi banky (či jiného vydavatele karty), tím si vytvoří dluh. Zaplacenou věc však již může zdarma používat. Peníze je nutné na kartu vrátit do předem daného data (a kdykoliv dříve), aby služba zůstala bezplatná. Často to bývá 45 -55 dní, lhůta běží ode dne, kdy byla provedena platba (třeba jen nákup potravin za 500 Kč), takže čilejší uživatel může mít na kreditní kartě klidně i desítky běžících bezúročných období.

Jakmile dojde ke zpoždění splátky na kreditní kartě, nabíhá období s úroky. Úročí se to, co ještě dlužíte po skončení bezúročného období (v rozlišení každé z provedených plateb – pro klienta může časem dojít k nepřehlednosti celkové situace). Úroky tu pak nejsou vůbec malé, většinou se pohybují okolo 20 procent ročně (i výše).

Nevýhody kreditní karty

Nevýhodou kreditní karty je složitější proces jejího získání, kdy vydavatel karty předem posuzuje, zda tomuto žadateli poskytne předschválený úvěr - jak je na tom s příjmy, závazky, zkrátka s bonitou. Klasické řízení o schválení úvěru, jak jej známe z bank.

Za další nevýhodu můžeme považovat extrémně drahé výběry hotovosti z bankomatu, ty vyjdou na 100 Kč a více. Kreditní karta je zkrátka určena k placení v obchodech, nikoliv k vybírání hotovosti.

Výhody kreditní karty

Největší výhodou je samotný předschválený úvěr. Jakmile totiž žadatel projde schvalovacím procesem, má k dispozici peníze na kreditce kdykoliv a ihned, bez jakýchkoliv dalších žádostí a schvalování.

Další výhodou je i konkurenční boj mezi vydavateli kreditek, kteří spolupracují s různými prodejci a poskytovateli služeb. Díky tomu se často dá při platbě kreditní kartou získat část peněz z nákupu zpět. Částka je určena procenty z plateb, ale většinou i omezena měsíčním maximem.


Specifika první půjčky zdarma

První půjčka zdarma je záležitostí nebankovních poskytovatelů úvěrů. Jde v podstatě o jakousi konkurenci kreditní kartě. Na rozdíl od kreditky se však jedná o jednorázovou záležitost. O tento úvěr požádáte, projdete nebankovních schvalováním žádosti (které je často mírnější než u bank a kreditek), v případě úspěchu dostanete peníze na váš bankovní účet. Tam s nimi zacházíte jako s penězi svými, včetně výběrů z bankomatů.

Vše je u tohoto úvěru zdarma. Do jistého data ale musíte peníze zase odeslat zpět, aby vše zdarma i zůstalo. Když se opozdíte, nastupují poplatky a sankce ve výších jednotek, desítek i stovek procent ročně, opět v závislosti na poskytovateli úvěru. Na splacení máte od 10 do 90 dní, opět v závislosti na konkrétní nabídce. Nabízeno bývá okolo 8 tisíc korun, ale někteří věřitelé nabízejí i nad 15 tisíc.

Nevýhody první půjčky zdarma

Základní nevýhodou je její jednorázovost. Když peníze potřebujete, musíte si o ně požádat, projít schvalovacím řízením. U každého poskytovatele ji získáte jen jednou, pro každou další zdarma půjčku se musíte obrátit na další společnost, schvalovacím řízením projít znovu. Za nevýhodu lze považovat i nižší nabízené částky.

Výhody první půjčky zdarma

Tento finanční produkt skýtá i mnohé výhody. Jednak je snáze získatelná, protože jde o jednorázový úvěr v nižších částkách, a tak je nižší i vyžadovaná minimální bonita. Proto ji mohou využít lidé, kteří schvalovacím procesem pro získání kreditní karty neprošli, nebo pochybují, zda by prošli.

Další výhodou je i delší doba splatnosti. Mezi půjčkami zdarma najdete i takové, které se splácí tři měsíce, takže nejste v tak velkém časovém presu jako u kreditní karty. Peníze přijdou přímo na váš účet, proto s nimi zacházíte zcela běžně, včetně výběru hotovosti, použijete je na cokoliv, klidně i na nedoplatek energií, není tu omezení pouze na platby u pokladny.


Co vybrat?

Nelze předem říci, co bude lepší variantou. Pokaždé, když se rozhodnete pro dluh, za který není nutné platit, zvažte, co se vám právě teď více hodí, která z variant nabídne ve vaší situaci více výhod. Co však vždycky musíte udělat jako krok první, je zvážit vaše finanční možnosti, zda dokážete vrátit peníze včas, aby ze zdarma půjčky nakonec nebyla půjčka velmi drahá.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více