Už vás nebaví směšné úroky na spořících účtech? Začněte investovat! Ukážeme vám snadnou cestu s nízkým rizikem

Už vás nebaví směšné úroky na spořících účtech? Začněte investovat! Ukážeme vám snadnou cestu s nízkým rizikem

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 03.06.2021 Recenze| Investování

Už vás nebaví směšné úroky na spořících účtech? Začněte investovat! Ukážeme vám snadnou cestu s nízkým rizikem

Sušit nadměrné úspory na spořicím účtu dnes již nemá smysl. Úroky na nich jsou tak nízké, že inflace peníze systematicky znehodnocuje. Jestli chcete nechat své finance vydělávat, je potřeba se přesunout k investicím, třeba do nemovitostí, podílových fondů, dluhopisů, pro zkušenější i do akcií nebo komodit (například zlata). V posledních letech se otevírají i další možnosti, tzv. P2P půjčky, od lidí lidem, avšak skrze licencovaného poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Typickými zástupci na českém trhu jsou Zonky.cz nebo Bondster.com.

Svět investic se nám otevírá online, klidně od stokoruny!

Přemýšlíte, že byste se pustili do investování? Ale nechcete začínat s desítkami tisíc, preferujete pomalejší krůčky? V současnosti k tomu máte spoustu možností, i online možností, a snadno ovladatelných nástrojů, které zároveň zaručí poměrně vysokou bezpečnost vašich úspor a jejich zajímavé zhodnocení. 

Co třeba zlatá střední cesta pro ty, kdo stojí o rozumné zhodnocení, a přitom se chtějí na investici aktivně podílet, nicméně bez velkých investorských znalostí – pouze s běžným selským rozumem? Takovou cestou jsou P2P platformy, které propojují investory (tedy vás) se zájemci o půjčku nebo dokonce přímo s licencovanými poskytovateli půjček.


V tomto článku se podrobněji podíváme na druhou zmíněnou verzi P2P platforem - na propojení investora s poskytovatelem půjčky, kterou je Bondster.com. Jde o český projekt, který však umožňuje investice jak v CZK, tak v EUR, ty směřují do půjček v zahraničí. Jak Bondster.com funguje a čím je investice v něm zajištěná, co vám Bondster.com garantuje, jak se do něj dostat a jak v něm fungovat? 

 

Co je Bondster.com?

Už jsme to naznačili – jde o platformu s P2P půjčkami, na které se potkávají „dlužníci“, tedy ti, kdo potřebují peníze na půjčky, s „věřiteli“, v tomto případě s investory z řad běžných spotřebitelů nebo firem, kteří své volné prostředky nabídnou výměnou za jejich zhodnocení


Bondster.com sám o sobě není poskytovatelem půjček, které se na jeho platformě skrze investice obchodují, je založen na spolupráci s nebankovními poskytovateli spotřebitelských půjček – každý z nich má licenci ČNB (nebo domovské centrální banky) k poskytování úvěrů, někteří z nich dokonce nabízejí úvěry zajištěné nemovitým majetkem, díky čemuž je návratnost půjčky, a tedy i vaší investice, téměř jistá.

Kterému poskytovateli půjček vaši investici svěříte, si vybíráte na tzv. tržišti, kde jsou k mání všechny potřebné informace, v podrobném změní. Celkově je ale tržiště i celý systém Bondster.com velmi jednoduchý a snadno ovladatelný. Není nutné sáhodlouze zkoumat, kam kliknout a jak si zobrazit přehled o současném stavu vašich investic.

 

 

Co je garantováno a kolik můžete na Bondster.com vydělat?

Když se budete chtít k platformě připojit, online podepíšete přehledné smluvní podmínky, vše v elektronické verzi. Ty jsou nejen transparentní, ale kladou i důraz na maximální bezpečí vložených peněz. Jak je zajištěno? Zejména tím, že půjčky jsou zastaveny nemovitostmi, u nichž se provádí profesionální odhady, zároveň udržením LTV pod 40% (výše půjčky k hodnotě nemovitosti či auta nebo dalšího zajištění) pod.

Výnos je zde v průměru možný mezi 8 a 15 % ročně, přečemž se úroky připisují každý měsíc. Garantována je likvidita, zpětný odkup investic, které jsou po splatnosti více než 60 dní. Výjimku tvořilo jen covidové období se zákonem povolenými odklady splátek úvěrů, kdy se splatnost i pro investory musela posunout. V současnosti už je ale trh s půjčkami spotřebitelskými i podnikatelskými zase v normálu. 


Jak začít snadno investovat a dobře vydělávat na platformě Bondster.com?

Stát se součástí investorské skupiny na Bondster.com je velmi snadné. Stačí projít následujícími kroky, které jsou zcela online, a zvládnete je během několika okamžiků:

  1. Vyplnit kontaktní formulář, kam zadáte mj. email, na který přijdou všechny instrukce i investorská smlouva
  2. Odsouhlasit investorskou smlouvu
  3. Naskenovat své doklady pro účely AML (proti praní špinavých peněz)
  4. Odsouhlasit obchodní podmínky

Pak je potřeba se rozhodnout, zda budete investovat v CZK nebo v EUR, případně si založit více účtů – a investovat v obou měnách. Je potřeba vědět, že v investice v CZK jsou spojeny s poplatkem 1 % z proinvestované částky, kdežto investice v EUR jsou zdarma – ale u nich pro změnu podstupujete měnové riziko.

 

Vložte klidně jen stovku, mějte o ní přehled kdykoliv a odkudkoliv

Minimální požadovanou investicí je 100 Kč nebo 10 EUR. Jakmile budete mít virtuální peněženku nabitou částkou, co si přejete vložit do investice, navštívíte „tržiště“ neboli „marketplace“. Vyberete půjčky u těch poskytovatelů, kterým chcete na úvěr půjčit a investici realizujete. Peněženku samozřejmě nabijete elektronicky - z vašeho bankovního účtu. 

V systému Bondster.com jsou vedle samotného tržiště další tři pro vás důležitá místa:

  • přehled vašeho účtu – kolik jste investovali, kolik už jste vydělali, jak si stojí vámi zainvestované půjčky, kolik máte ve virtuální peněžence k dalšímu investování,
  • autoinvest – možnost nechat robota investovat do půjček místo vás, ale podle vámi stanovených pravidel
  • moje investice – přehled o aktuálních investicích

To je ale, co o prostředí platformy Bondster.com musíte vědět – ano tak jednoduché je. Žádné složitosti, nijak komplikované kroky, vše je dostupné na pár kliknutí. To je velmi dobře nejen pro vaše pohodlí, ale i proto, že tím systém motivuje k větší diverzifikaci – abyste investovali více menších částek do více půjček, čímž je i to malé riziko, které je s investicemi spojeno, ještě sníženo. Diverzifikace je základem úspěchu u jakéhokoliv investování, včetně P2P úvěrů. Využít můžete i různé filtry k vyhledání investic podle vašich požadavků – třeba podle výnosu, délky trvání apod. 

 

Vklady i výběry do druhého dne, bonusy navíc

Podle Bondster.com recenzí je zjevné, že vše se dá provádět velmi rychle, včetně výběrů investic. Na CZK i EUR (přes tzv. TransferWise) vše probíhá do druhého dne, včetně výběru investice, kdykoliv chcete peníze stáhnout a použít je jinak. 

Občas se setkáte se speciálními bonusy, promo kódy, díky nimž můžete zdarma navýšit své investice, třeba o jedno procento na 90 dní. Recenze Bondster.com také jasně ukazují, že nejlepší cestou je investice do zajištěných půjček

 

Shrnutí

P2P půjčky jsou jednou z mnoha možností, kam vložit volné peníze, když si přejete vyšší zhodnocení než na spořicím účtu, dokonce i na termínovaném vkladu, a přitom můžete mít své peníze i celkem snadno a brzy k dispozici, když je budete chtít vybrat (ale podstatou investic by měl být “běh na dlouhou trať).  Česká platforma Bondster.com nabízí snadné investování, rychlé procesy vkladů i výběrů, zajištěné půjčky, garanci likvidity, zpětného odkupu, rozumný výnos, též možnost investovat již od sta korun nebo od 10 euro. 

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.