U které banky investovat do podílových fondů?

Lenka Rutteová     Publikováno 09.05.2018  Rada | Spoření

U které banky investovat do podílových fondů?

Rádi byste investovali volné peníze a spoření na spořicím účtu, kde není úroková míra ani jedno procento, vás rozhodně neuspokojí? Není se čemu divit, při takovém „zhodnocení“ požírá peníze inflace. Bance poskytnete své úspory, ona si s nimi obchoduje, ale s Vámi se o zisk téměř nepodělí a nechává je znehodnocovat. ČNB zdvihala úrokové sazby již několikrát, banky na to reagovaly pouze zvýšením úrokových sazeb na půjčkách. Nikde jinde. A tak se samozřejmě vyplatí popřemýšlet o jiném umístění vašich úspor.

Nahlédněte do Profitoskopu

Jenže, jak si získat informace, aniž bychom nad tím strávili mládí? Svět bankovních financí je široký a vyznat se v něm, to není vůbec snadné. Přesně na tuto komplikaci mysleli i na serveru Finparáda.cz, když zakládali projekt Profitoskop. Jde o model spoření a investování v českých bankách.

Každé investování je rizikové, u bank by ale mělo být jedním z nejbezpečnějších. I proto ho pomocí Profitoskopu na Finparádě prověřují. Aby se mohli podělit o své zkušenosti, které budou podloženy reálnými daty. Projekt trvá už dva roky. A co za tu dobu zjistili? Že nejlépe se v investování vyznají v ČSOB. O něco hůře je na tom Expobank, třetí místo si zatím vydobyla Raiffeisenbank a čtvrtá je nyní ING Bank.

Profitoskop zveřejňuje výsledky pravidelně za každé období. A v současnosti jsou na tom nejhůř investice do podílových fondů – bez výjimky vykázaly při zhodnocování prostředků klientů záporný výsledek. Ale pozor, jde o dlouhodobé investice, proto jejich krátkodobý vývoj nemá nijak velký význam.

Jak funguje Profitoskop a díky čemu má vypovídací hodnotu?

Projekt Profitoskop je nastaven velmi šikovně. Jde o modelové investování dvou klientů. Jeden na začátku projektu investoval 200 tisíc, druhý rovnou 600 tisíc. Oba modeloví klienti jsou 35 letí muži, kteří dle Finaparády „akceptují riziko ztráty na roční bázi ve výši 15 %.Investiční horizont je maximálně 6 let. Částku, kterou klienti investují nebo spoří v daném časovém horizontu, nepotřebují a nehodlají ji v daném období vybírat či měnit na tzv. hotové peníze“.

Modeloví klienti mají zainvestováno. A pak už je vše jen na samotných bankách. Ty totiž do projektu samy dodávají informace. Samy doplňují své nabídky v oblasti spoření a investování pro oba modelové klienty, tedy s částkami 200 tisíc a 600 tisíc korun. A server Finaparáda.cz pak každé čtvrtletí vyhodnocuje, jakého plánovaného a následně i skutečného výnosu oba modeloví klienti u každé banky dosáhnou.

Proč byl Profitoskop založen?

Odpověď je nasnadě, ale pojďme si říct, jak se k jeho založení staví samotná Finparáda: Podle tvůrců projektu je totiž „smyslem projektu Profitoskop informovat o tom, jak lze reálně peníze v bankách zhodnocovat. Konkrétní investice je ale třeba konzultovat s příslušnými investičními specialisty“.

Jak si které banky vedou?

Už jsme naznačili, že nejlépe dokáže finance klientů zhodnotit ČSOB. A o podstatně vyšší míru než ostatní banky. Konkrétně zhodnotila ČSOB vklad 200 tisíc korun o 3,45 % za rok, vklad 600 tisíc pak o 3,72 % za rok.  

Ostatní banky to takhle dobře neumějí. Posuďte sami:  U dvousettisícového vkladu se na druhé příčce umístila Expobank (+1,19 % ročně), na třetím je teď Raiffeisenbank (+1,02 % ročně) a na čtvrtém byla ING Bank (+ 0,94 % ročně). Výsledky jsou však i u druhého místa ani ne poloviční. Takto propastný rozdíl snad nikdo nečekal.

U šestisettisícového vkladu je rozdíl také ohromný. Druhá Komerční banka zhodnotila o + 1,62 % ročně, třetí je  UniCredit Bank (+ 1,45 % ročně) a čtvrtá pak Expobank (+1,19 % ročně).

Dlouhodobost, to je hlavní myšlenka

Kdokoliv by chtěl investovat v bance (a kdekoliv jinde), například do podílových fondů, musí se smířit s tím, že své peníze dlouho neuvidí. Investice musí být dlouhodobá, jinak je velmi vysoké riziko, že na ní bude klient tratit. Investoři, kteří investují třeba do podílových fondů, musejí počítat s výkyvy výnosů během roku nebo dokonce i delšího časového období. Musí se prostě běžet dlouhá trať.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více