U které banky investovat do podílových fondů?

U které banky investovat do podílových fondů?

U které banky investovat do podílových fondů?

Podílové fondy jsou typem investic snadno dostupných i pro běžné spotřebitele, jednotlivce. Nevyžadují nijak zvláštní vzdělání investora - vlastně se o všechno postarají za něj. A přestože (resp. právě proto, že) jejich výkonnost v posledních měsících klesá, vyplatí se v nich investice založit a držet. Najít se dají i podílové fondy, které se pohybují v odvětvích, jež zažívají růst i v současnosti. Vždy je však nutné myslet na to, že investice je riziko a že jde o běh na mnohaletou trať.

Nechcete si fondy hledat sami? Využijte nabídky od bank

Podílových fondů jsou na finančním trhu kvanta. Pokud se jimi nechcete sami manuálně probírat a hledat si, kam své peníze investujete a jak vůbec diverzifikujete portfolio fondů, v nichž budete investice realizovat, jsou tu banky, které tenhle výběr vyřešily za vás. Co za vás ale nikdo nevyřeší, je výběr banky, jejímž prostřednictvím investování zahájíte.

Na českém trhu je 12 bank, které buď patří do investiční skupiny, která sama provozuje vlastní fondy a investice, nebo vám podílové fondy jiných finančních skupin alespoň zprostředkují. Výhodou pak pro vás je služba poskytovaná na jednom místě - vše vidíte po jednom přihlášení se do jednoho bankovnictví. Ostatní banky buď vůbec investice nenabízejí, nebo se neorientují na spotřebitele (jsou jen pro firmy a veřejný sektor).

Pojďme se podívat na nabídky jednotlivých bank, řadíme je abecedně.

Aib Bank

AiR bank nabízí podílové fondy bez vstupních poplatků. Klientům umožní nakupovat a prodávat podílové fondy stejně snadno, jako dnes posílají třeba platby na účet. Výběr peněz je umožněn během několika dní. Investice se zakládá v online bankovnictví, netřeba návštěvy pobočky. V současnosti jsou v nabídce fondy Generali a Conseq, jejich zhodnocení za posledních pět let najdete zde.

Banka Creditas

U Banky Creditas je možné investovat buď do dluhopisů, nebo do investičních fondů. Společnost Creditas je sama o sobě investiční společností. Aby bylo možné s investováním začít, musíte navštívit pobočku. Zatímco investice do fondů jsou poměrně likvidní (peníze lze vybrat rychle), u dluhopisů nutno počítat s blokací částky na několik let (a s výplatou kuponu/zhodnocení jednou až dvakrát za rok).

  • dluhopisy - jen neobchodovatelné na sekundárním trhu, dále s garantovaným úrokovým výnosem. Banka cílí na energetiku development (aktuální nabídka zde)
  • investiční fondy - investovat je možné do fondu s názvem CREDITAS Nemovitostní I. Jde o speciální fond nemovitostí, který cílí na nemovitosti komerčního typu, např. kanceláře, sklady, obchodní centra, průmyslové objekty (aktuální nabídka zde).

Česká spořitelna

Investování s Českou spořitelnou se dá založit online v aplikaci George. Jedná se o investice do podílových fondů, akcií, dluhopisů, certifikátů, zlatých slitků. Peníze lze v případě potřeby vybrat cirka do jednoho týdne (nemusí platit u všech typů investice). Fondy si nevybírá sám klient, ale jsou mu doporučeny na základě investičního dotazníku. Přehled výkonnosti fondů nabízených Českou spořitelnou najdete tady.

ČSOB

ČSOB patří k bankám, jejichž mateřská skupina sama spravuje investice. Při online sjednání jsou klientům odpuštěny vstupní poplatky. V nabídce jsou podílové fondy, zodpovědné investice (ESG) a online obchodování. Portfolio si můžete nechat sestavit podle cílů z vašeho investičního dotazníku. Přednostně jsou ale prostředky umisťovány do fondu ČSOB Bohatství. Investovat se dá i zaokrouhlená částka z každé útraty (dělá automaticky sama banka). K mání jsou též investice v EUR a USD. Pokud peníze potřebujete, jsou k mání do 5 dní. Aktuální výkonnost ČSOB fondů je na tomto odkazu.

 

Bez běžného účtu v bance nebude zřízení investic do podílových fondů možné. Jednoduše online si můžete běžný účet nechat zřídit v našem srovnávači.

maskot

Fio banka

U Fio Banky je možné sjednat si investiční smlouvu a s ní související obchodní účet online. Pak nakupujete a prodáváte stejně jako v online bankovnictví - v aplikaci e-Broker. V současnosti banka nabízí své vlastní fondy, které spravují portfolio manažeři této investiční skupiny. Fio fond domácího trhu a Fio globální akciový fond. Fond je bez vstupních a výstupních poplatků. Globální fond a jeho výkonnost najdete zde, fond domácího trhu a jeho výkonnost najdete tady.

J&T banka

J&T banka nabízí mnoho příležitostí k investování: vlastní podílové fondy, dále dluhopisy, vklady s investicí, obchodování s cennými papíry nebo dokonce směnky. Podívejme se ale jen na podílové fondy, kterým je článek věnován. Fondy pracují s investičními nápady skupiny J&T, protože skupina se drží pravidla „investovat jen do toho, co dobře zná“. Smlouvu o investování lze založit online. Nabídku a aktuální výkonnost J&T fondů naleznete tady.

Komerční banka

U Komerční banky najdete možnost investovat jak do podílových fondů, tak do nemovitostí. Investice může být jednorázová i pravidelná, portfolio si zvolíte sami. Ale pokud byste investovali nad 250 000 Kč, může portfolio spravovat tým expertů ze skupiny Amundi. Peníze jsou dostupné do jednoho týdne. Investiční smlouvu si klienti banky mohou sjednat online v aplikaci MojeBanka. V portfoliu jsou desítky fondů. Jejich přehled a výkonnost najdete zde.

Moneta bank

V případě MMB žádné vlastní fondy nečekejte. Investování do podílových fondů se tu ale věnují investiční specialisté, kteří klienta mohou provázet celým procesem - ale vybírat mezi fondy můžete i sami. Pokud je investiční smlouva sjednána online, je bez vstupních poplatků. V nabídce jsou fondy zelené, výběrové světové, výběrové české a výběrové fondy podle odvětví. Jejich přehled i výkonnost za poslední roky najdete tady.

 
 

Bez běžného účtu v bance nebude zřízení investic do podílových fondů možné. Jednoduše online si můžete běžný účet nechat zřídit v našem srovnávači.

maskot

Raiffeisenbank

U Raiffeisenbank jsou bez vstupních a výstupních poplatků jen vybrané fondy - ať už smlouvu uzavřete online nebo na pobočce. Volit si můžete strategii - podle ní banka zařadí vaše peníze do odpovídajících fondů. Strategie jsou klasicky tři: konzervativní, balancovaná a progresivní. Nebo si fondy můžete zvolit sami. K mání jsou dluhopisové, smíšené, akciové i fondy ostatní - v nich najdete též fondy spravované přímo skupinou Raiffeisen. Aktuálně nabízené fondy a jejich výkonnost najdete tady.

Saxo bank

Dánská Saxo bank nabízí velmi pestrou škálu investičních příležitostí. Jsou mezi nimi samozřejmě i podílové fondy, a to opravdu ve velkém. Investovat totiž můžete do více než 250 portfolií, včetně ETF fondů. Saxo účet nabízí možnost investovat sami (přes SaxoTraderGo), nebo si nechat portfolio spravovat experty. Pokud se rozhodnete fungovat sami za sebe, máte tu přístup ke vzdělávacím zdrojům, zprávám z trhu nebo k expertním analýzám. Investiční účet lze založit online. Detaily najdete na tomto odkazu.

Unicredit bank

UniCredit Bank nabízí investiční program U invest Plus nebo Rytmus. Zatímco v Rytmu si volíte fondy zcela sami, v případě U invest Plus jsou voleny za vás - a to společností Amundi, na základě vámi zvolené strategie. Banka je jen zprostředkovatelem. Na výběr je strategie konzervativní, balancovaná či dynamická. Peníze jsou k mání kdykoliv. Online si účet bohužel nezaložíte, je nutno bance nechat telefon na sebe, nebo navštívit pobočku. Detailní přehled fondů a jejich výkonnosti najdete tady.

Privatbanka

Privat banka není běžnou bankou pro běžné klienty, poskytuje služby jen movitějším klientům - ale nemusejí to nutně být podnikatelé nebo firmy. Investiční produkty jsou navázány na aktivity mateřské skupiny Penta. Banka se zaměřuje na Asset management, tedy komplexní správu finančního majetku klienta, včetně investic. Klient si může zvoli i individuální nákup cenných papírů. Detaily naleznete zde.

Bez běžného účtu v bance nebude zřízení investic do podílových fondů možné. Jednoduše online si můžete běžný účet nechat zřídit v našem srovnávači.

maskot

Zdroje: webové stránky jednotlivých bank

Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Mintos Recenze – jak fungují investice do půjček v zahraničí a vynášejí víc než ty české?

23.11.2022

Investování

Uvažujete o investicích do P2P půjček skrze platformu Mintos.com? Je tu pro vás Mintos recenze! Projděte si Mintos zkušenosti či porovnání Mintos vs Zonky!

U které banky investovat do podílových fondů?

04.08.2022

Investování

Hledáte, u které banky investovat do podílových fondů? Máme pro vás přehled všech bank, které investice a podílové fondy nabízejí, detaily i výkonnost fondů

Bondster recenze – vyplatí se investice do půjček nebankovních poskytovatelů?

20.10.2021

Investování

Uvažujete o investici do půjček? V naší Bondster recenzi najdete vše potřebné, včetně osobních zkušeností jak s investováním a výplatou peněz, tak s komunikací.