Vyrážíte na hory? Nezapomeňte si sjednat úrazové pojištění!

Publikováno 17.02.2017 Rada | Pojištění

Vyrážíte na hory? Nezapomeňte si sjednat úrazové pojištění!

Patříte mezi milovníky zimních sportů a netrpělivě balíte kufry? Pak si ještě před odjezdem nezapomeňte sjednat odpovídající úrazové pojištění, které vám může zachránit krk i peněženku. Jak na to? Poradíme na následujících řádcích.

Při cestách do zahraničí na pojištění nezapomínejte

Zlomená noha, ruka nebo takový otřes mozku vás může vyjít na zahraničních svazích pěkně draho. Nedávno médii proběhla zpráva o českém turistovi, který si způsobil na německých sjezdovkách nehezký úraz, a díky absenci úrazového pojištění byla na úhradu nákladů souvisejících s ošetřením uspořádána veřejná sbírka. Chcete-li se tomuto nebo podobnému scénáři vyhnout, ještě před tím, než vyrazíte, ověřte, zda jste dostatečně pojištěni.

Nesázejte na nejlevnější pojistku

Úrazové pojištění dnes nabízí prakticky každá pojišťovna operující na našem trhu. Ne každá pojistka je však v případě úrazu dostatečná. Abyste měli lepší představu, prohlédnete si následující tabulku úrazů a nákladů souvisejících s ošetřením v zahraničí:

Příklady cen lékařských ošetření v rámci Evropy:

Ošetření omrzliny cca 3 000 Kč a výše
Zásah horské služby v Rakousku až 170 tisíc korun
Ošetření vyraženého zubu cca od 3000 Kč a výše
Zlomenina klíční kosti cca 15 000 – 30 000 Kč
Vykloubení ramene při lyžování v Itálii a následné ambulantní ošetření  50 tisíc korun
Ošetření zlomené nohy cca 9 000 – 30 000 Kč
Úraz hlavy s pobytem na JIP 300 000 Kč
Srdeční záchvat ve Francii, 7 dní na jednotce intenzivní péče, hospitalizace další 3 dny, repatriace 570 tisíc korun

Při sjednávání odpovídajícího úrazového pojištění do zahraničí proto vždy zohledněte maximální limit (výši) pojistného plnění a nespoléhejte pouze na nejnižší hranici. Ta totiž nemusí být v případě komplikovanějších úrazů dostatečná.

I na české hory doporučujeme vhodnou pojistku

Pokud jste se rozhodli brázdit tuzemské sjezdovky a běžecké trasy, pak ani vy bez platného pojištění neodjíždějte. Pokud si v ČR řádně platíte zdravotní pojištění, úhrada nákladů spojených s případným ošetřením úrazu sice bude řešena v rámci veřejného zdravotního systému, avšak pouze v nezbytném rozsahu.

Bohužel další výdaje si již musíte hradit sami. Pokud se třeba střetnete s jiným lyžařem, poškodíte mu špičkové lyžařské vybavení za několik desítek tisíc korun, může po vás úhradu škody dodatečně nárokovat. Pokud ale budete mít uzavřenou odpovídající pojistku, i tuto škodu můžete uhradit z pojištění.

3 kroky k nejlepšímu pojištění

  • Krok č. 1: Porovnejte nabídky pojištění na našem trhu
  • Krok č. 2: Zjistěte, jak vysoké jsou limity pojištění u vybrané pojišťovny
  • Krok č. 3: Sjednejte vybrané pojištění online nebo na pobočce

Jak postupovat, pokud k úrazu přeci jen dojde…

V první řadě je potřeba v zahraničí kontaktovat asistenční službu, která je dostupná na uvedeném telefonním čísle 24 hodin denně. Operátor služby pro vás vyhledá nejbližší a nejvhodnější lékařské zařízení, kde vás okamžitě ošetří a pravděpodobně zde nebude potřeba nic hradit (existují samozřejmě i výjimky).

Služba zprostředkuje kontakt s lékařem a bude v kontaktu také s vašimi nejbližšími. Budete-li nuceni hradit nějaké poplatky, uschovejte si všechny související doklady. Po návratu do České republiky kontaktujte vaši pojišťovnu, která vám uhradí nezbytné výlohy spojené s úrazem či nemocí.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.