/data/hyperfinance.cz/multimedia/images/q cop.png

Exekuce a půjčky

Exekuce je postrachem pro každého zadluženého člověka. Jak vás ale vlastně může potkat? Jak probíhá a o co vše můžete přijít? A existuje nějaká šance na půjčku pro lidi v exekuci? To se dozvíte v našem článku.

Jak probíhá exekuce?

Exekuce představuje zpravidla nejzazší způsob, jak může věřitel (např. poskytovatel úvěru) zakročit proti dlužníkovi. Věřitel může oslovit buď soud, nebo přímo exekutora, jenž získá smluvní odměnu, která se vypočítává procentuálně z vymáhané částky. Ačkoli se může věřitel rozhodnout, zda osloví s žádostí o exekuci soud nebo exekutora, exekuci nařizuje vždy soud. Jak bude následná exekuce probíhat, však určuje exekutor sám. Obvyklé je, že se exekutor nejdříve zaměří na finanční zdroje dlužníka. Tj. odstaví jeho bankovní účet a může i zabavovat části mzdy nebo jiných příjmů (nemocenská, podpora, mateřská apod.). Ponecháno zůstane dlužníkovi pouze nezabavitelné minimum.

V případě, že finanční zdroje dlužníka jsou nedostatečné, začne exekutor zpravidla zabavovat majetek dlužníka. Je důležité vědět, že zabaven může být každý majetek, kterým dlužník disponuje (má jej doma, používá jej,…) – tedy i majetek, který nemusí být jeho výhradním vlastnictvím, ale je například jen vypůjčený apod. Exekuce může samozřejmě dospět i k zabavení nemovitého majetku dlužníka. Na vlastnický list v katastru nemovitostí je pak vložena tzv. plomba, která zamezí majiteli s nemovitostí nadále disponovat, nemůže ji tedy například prodat nebo zastavit. Nemovitost je posléze putuje do dražby.

Exekuce však nemůže nikdy přijít sama od sebe (mám dluhy, a tak zákonitě čekám exekuci)! Zahájení případné exekuce je vždy na žádost věřitele.

Je možné vyplatit se z exekuce půjčkou?

Pro osoby zadlužené natolik, že se dostanou do exekuce, je šance na bankovní půjčku de facto vyloučená. Jejich jedinou možností, pokud chtějí svou zadluženost řešit práce úvěrem, je využití některé nebankovní půjčky. Ani zde však neuspějí zdaleka všude. Půjčka musí nabízet speciální podmínky. V současnosti zákon limituje společnosti a tímto klientem jsou často půjčky zamítnuty.

Pakliže už je zastaven dlužníkův majetek včetně nemovitostí, musí pomýšlet na půjčky bez zástavy. Je jen minimální šance, že se dlužníkovi s exekucí na krku podaří sehnat úvěr na větší finanční obnos. Menší finanční částky v řádech několika tisíc až desítek tisíc mu však mohou poskytnout věřitelé, kteří i přes špatné bonitě poskytnou úvěr

Pokud dlužníkovi exekuce teprve hrozí, ale jeho majetek ještě není zabaven, může využít některou nabídku nebankovního úvěru od soukromého investora. Takto může dlužník získat i větší finanční obnos, protože tyto půjčky jsou poskytovány proti podepsané směnce.

Poskytnutí půjčky nesolventnímu a zadluženému klientovi je nicméně velmi riskantní podnik jak pro poskytovatele, tak pro žadatele.