5 věcí, které musíte vědět o cestovním pojištění

5 věcí, které musíte vědět o cestovním pojištění

5 věcí, které musíte vědět o cestovním pojištění

Bojíte se, že si při dovolené zlomíte nohu nebo onemocníte a budete muset platit vysoké účty za lékařské ošetření? Nebo máte strach ze ztráty zavazadel, zpoždění letadla nebo z toho, že vy budete muset platit za škody?

Na všechny, ale i mnohé jiné situace, je nejlepší myslet předem. Pokud nechcete, aby se stala vaše dovolená noční můrou, nejlepší je se pojistit prostřednictvím cestovního pojištění. Samozřejmě, toto pojištění vás neochrání před zraněním, nemocí nebo problémy organizačního charakteru, ale může radikálně snížit náklady, které vám takovými událostmi vzniknou. Pojďme se podívat na 5 věcí, které byste o něm měli vědět:

1. Běžné zdravotní pojištění nestačí

Většina lidí si myslí, že od chvíle, kdy vstoupila Česká republika do Evropské unie, jim např. v případě zdravotních komplikací nebo úrazů stačí běžné zdravotní pojištění. To platí pouze tehdy, pokud máte hodně peněz, které chcete "investovat" do doplatků za léčebnou péči, spoluúčast, převoz domů a další náklady související s ošetřením a léčbou.

Hovoříme samozřejmě jen o menších zraněních a krátkodobé nemoci. Existuje velké množství příkladů, kdy se například z běžné zlomeniny stala komplikace, a pacient musel být hospitalizován v nemocnici dva týdny. Náklady dosáhly více než půl milionu korun - což již opravdu není částka, kterou najdete přes den na ulici.

Cestovní pojištění do zahraničí je ale určeno právě v úhradě takových výdajů a využijete ho například i tehdy, pokud půjdete někam jen hned za naše hranice - například na Slovensko nebo do Rakouska. Běžně totiž zdravotní pojišťovny hradí pouze náklady samotné zdravotní péče a jen do výše, která je obvyklá v České republice. Všechny ostatní náklady nad tuto hranici si už musíte hradit samostatně a bohužel z vlastní kapsy, co není v některých případech levná záležitost…

2. Pro hory i rizikové sporty se musíte pojistit zvlášť

Pokud jedete například do sousedních Alp nebo Tater, pamatujte i na pojištění na hory. Toto pojištění není obvykle zahrnuto v základních balících cestovního pojištění a už vůbec ho žádným způsobem nenabízejí běžné zdravotní pojišťovny. Pokud se vám stane například úraz na turistickém chodníku a bude po vás muset přijít vysokohorská záchranná služba, budete muset náklady na zásah zaplatit ze svého.

HRANICE 3 tisíce m.n.m.: Nejčastěji pojišťovny pojišťují na hory turisty v základním modelu pro turistiku do 3 tisíc metrů nad mořem, v rozšířeném i nad tuto hranici. Musíte se ale pohybovat pouze a jen po vyznačených turistických stezkách.

maskot

Co se týče sportování, pojištění pro případy zranění a nákladů spojených s rekreačním sportováním jsou již ve většině případů součástí základního balíku cestovního pojištění, ale obvykle také jen do nadmořské výšky 3 tisíce m.n.m.. Pokud se chystáte na rizikové sporty a sporty nebo turistiku v nadmořské výšce nad 5 tisíc m.n.m., musíte si sjednat pojistku zvlášť ještě pro tento typ aktivit.

Při kolektivním pojištění se využívá pojištění pro organizovaný sport, avšak většině běžných klientů stačí pojištění pro aktivní sporty. Pojistit se takto můžete například pro jachting, jízdu na U-rampě, rafting do 3. stupně obtížnosti, potápění do hloubky 40 metrů nebo pro windsurfing.

3. V USA mají jiný systém než v EU

Cestovní pojištění do USA je zahrnuto v balících cestovního pojištění pro celý svět. Na rozdíl od zemí EU je v USA ve velmi mnoha ohledech jiná situace jak ve věcech zdravotní péče, tak v souvislosti například s odpovědností za způsobené škody.

Na rozdíl od veřejného zdravotního pojištění v Evropě, které je povinné pro každého a jde o systém státního pojištění s účastí soukromých pojištění, v USA je zdravotní pojištění plně dobrovolné a téměř 1/5 obyvatelstva zdravotní pojistku ani nemá. Stomatologická a veškerá zdravotní péče jsou tak hrazeny buď z pojištění v soukromé pojišťovně, nebo z peněz z vlastní kapsy.

Pojistit se před cestou do USA je tak důležité zejména proto, aby se vám nestalo, že vám poskytovatel zdravotní péče dá k zaplacení například 60.000 amerických dolarů za několikadenní pobyt v nemocnici a vaše zdravotní pojišťovna odmítne tuto částku uhradit, jelikož nejde o zdravotní péči v členských zemích EU, kde by měla tuto povinnost alespoň do určité výše.

POZOR TAKÉ NA VAŠE ŠKODY: To, na co si třeba dát pozor, jsou i škody, které můžete na zdraví, životě nebo majetku způsobit svou neopatrností vy. USA je země, kde funguje jiný právní systém a odpovědnost za škodu. Mohlo by se vám tak stát, že byste čelili žalobě na místním soudu například za způsobení majetkové újmy, nemajetkové újmy nebo na proplacení nákladů jiného charakteru. Cestovní pojištění vás může těchto problémů zbavit.

maskot

4. Těhotenská turistika se nevyplácí

Těhotenství je z hlediska cestovního pojištění stav, k němuž se přihlíží v pojistných podmínkách zvlášť a jinak. Pro těhotné ženy je samozřejmě možné se pojistit na cesty, přičemž většina pojišťoven umožňuje uzavřít takové cestovní pojištění nejpozději do 10 týdnů od předpokládaného porodu. Pojištění ve většině pojišťoven ale není možné, pokud jde o rizikové těhotenství. Přesto ale existují výjimky.

Pojistit se ale nedají v rámci cestovního pojištění pro těhotné ženy:

  • náklady na vyšetření týkající se zjištění těhotenství
  • náklady způsobené rizikovým těhotenstvím
  • náklady způsobené záměrným ukončením těhotenství
  • náklady na kontrolní nebo preventivní prohlídky spojené s těhotenstvím
  • náklady na porod
  • náklady na hospitalizaci spojenou s těhotenstvím většinou po 24. týdnu a související se samotným porodem

Pokud budete na dovolené v zemi Evropské unie, máte štěstí alespoň v tom smyslu, že můžete použít Evropský zdravotní průkaz pojištěnce a v tomto případě vám může domácí zdravotní pojišťovna proplatit část nákladů tak, jak to činí u dalších zdravotních úkonů - čili do výše běžné u nás, v České republice. Například v USA vám to ale nepomůže. Cestovní pojištění má podmínky mnohem přísnější právě proto, aby nebyla podporována těhotenská turistika.

5. Porovnání i sjednání už můžete zvládnout i online!

Vyznat se ve všech podmínkách by bylo časově náročné. Na našem trhu působí několik pojišťoven, například Axa, Allianz, Generali, ČSOB, Kooperativa, Česká pojišťovna a mnoho jiných. Také při srovnání cen pojištění není jednoduché vybrat to nejvýhodnější pojištění a to už jen proto, že každá pojišťovna může do balíčku cestovního pojištění zahrnout mírně odlišné položky a podmínky pojištění. Pokud si myslíte, že uzavřít cestovní pojištění je náročné a je nutné navštívit každou pobočku, abyste mohli prostudovat všechny podmínky a vybrat si tu nejlepší pojistku, vyvedeme vás z omylu. Díky tomu, že dnes vše najdete na internetu, není už vůbec třeba někam chodit osobně - vždyť pojištění, podobně jako tisíce jiných věcí, můžete vyřídit i online!

Kalkulačka cestovního pojištění

Porovnejte si ceny cestovního pojištění do různých zemí prostřednictvím kalkulačky cestovního pojištění!

Srovnat
maskot

zdroj:  webové stránky pojišťoven / oPojištění.cz / AkademiePeněz.cz

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení

05.04.2024

Pojištění

Přinášíme vám kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení. Projděte si nové a rozšířené kategorie v pojištění vozidel: patří k nim i to vaše?

Bonus u pojištění vozidel: kdy na něj máte nárok a v jaké výši?

15.03.2024

Pojištění

Zjistěte, jak získat bonus u pojištění vozidel. Kdo má nárok na bonus a jak se dostanete do malusu? V čem se liší přístupy pojišťoven a jak si bonus uplatnit?

Pojištění pro elektroauta: jak dlouho na něj budete šetřit?

13.03.2024

Pojištění

Jak drahé je pojištění pro elektromobil? Proč má povinné ručení levnější, ale havarijko dražší? Je dobré spokojit se jen s povinným ručením, a havarijní pojistku vynechat?