6 rad, jak se nezadlužit a přitom vyřešit nepříjemnou finanční situaci

6 rad, jak se nezadlužit a přitom vyřešit nepříjemnou finanční situaci

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 02.06.2016 Rada| Půjčky

6 rad, jak se nezadlužit a přitom vyřešit nepříjemnou finanční situaci

Děsíte se faktur za energie? Už teď máte „osypky“ z vyúčtování od telefonního operátora, které vás zanedlouho čeká? Kyž se k tomu všemu přidá ještě nenadálý výdaj, je v mnohých domácnostech lidově řečeno – vymalováno. Kde neustále brát další finance, když výplatnici „zdobí“ směšná částka, za níž sotva uhradíte nájem a stravu?

V takovém případě mnoho z nás sklouzne k půjčkám. Pokud s nimi neumíme nakládat zodpovědně je možné, že se dříve nebo později dostaneme do začarovaného kruhu, který nebude snadné opustit. Pokud se půjčce přeci jen nevyhnete, máme pro vás 6 rad a tipů, jak si půjčit zodpovědně a tak, aby to váš rodinný rozpočet příliš nebolelo.

1. Důkladně vybírejte poskytovatele půjčky

Drtivá většina zájemců o finanční výpomoc míří v první řadě do banky. Zde je ale potřeba připravit se na poměrně důkladný výslech ze strany bankovního úředníka. Zajímat jej bude nejen váš příjem a pracovní místo, ale také výdaje domácnosti, registry dlužníků či závazky z minula. Pokud zjistí nějaké nedostatky, vaši žádost bez pardonu zamítne. Pak už vám nezbyde nic jiného, než požádat o pomoc některou z nebankovních institucí. A to může zavánět problémem.

2. Společnost důkladně prověřte

Nebankovních společností, které nabízejí půjčky všeho druhu, je na našem trhu velká spousta. Ne všechny půjčky jsou ovšem tak výhodné, jak se na první pohled tváří. Proto doporučujeme porovnat mezi sebou jednotlivé poskytovatele i konkrétní produkty, zabrouzdat v internetových fórech a diskuzích, popřípadě se zeptat známých či přátel, zda neexistuje nějaká společnost, s níž jsou sami spokojeni. Osobní doporučení je v tomto případě nedocenitelné.

3. Opravdu danou věc potřebujete?

Úhrada faktury od telefonního operátora, zaplacení nájmu nebo stravy jsou pochopitelně výdajem, o němž nemá cenu diskutovat. Diskutabilní je, pokud si půjčujete na nejmodernější chytrý telefon, novou herní PC soustavu, dovolenou nebo dárky pro vaše nejbližší. V takovém případě je opravdu na místě zhodnotit, zda je daný výdaj nezbytný. Takové vánoční půjčky totiž lidé splácí často ještě v červnu.

4. Spočítejte si, jak na tom jste

Ještě před tím, než vybranou společnost oslovíte, důkladně propočítejte, jak je na tom váš soukromý fond či rodinný rozpočet. Zhodnoťte veškeré příjmy a výdaje, spočítejte si, kolik finančních prostředků vám každý měsíc přibyde a kolik z nich musíte investovat do bydlení, jídla či dalších nezbytností. Jedině tak zjistíte, zda pro vás nebude půjčka likvidační a neohrozí vaši standardní životní úroveň.

5. Důkladně si přečtěte smlouvu

Řada nebankovních společností si zakládá na bleskové rychlosti poskytnutých prostředků a papírování se snaží omezit na minimum. Vy ale stejnou filosofii nerazte. Všechny dokumenty, včetně obchodních podmínek, „hvězdiček“ a poznámek pod čarou důkladně pročtěte. Pokud něčemu nebudete rozumět, neváhejte kontaktovat zástupce společnosti či odborníka. Nikdy ale nepodepisujte něco, čemu nerozumíte!

6. Nestrkejte hlavu do písku

Pokud se v průběhu splácení dostanete do potíží, rozhodně tuto situaci neignorujte! Ba právě naopak – začněte ji aktivně řešit již od prvního dne. Jestliže už dopředu víte, že na další splátku jednoduše nemáte, kontaktujte zástupce společnosti a spravte jej o své aktuální situaci. Domluvit se můžete na odkladu splátek nebo nově rozvrženém splátkovém kalendáři.

„Jediná věc, kterou lze dělat bez peněz, jsou dluhy“ Co takhle se jim ale vyhnout velkým obloukem?

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.