Kalkulačka proti podpojištění. Ukáže vám, jak nemovitost nacení pojišťovna

Kalkulačka proti podpojištění. Ukáže vám, jak nemovitost nacení pojišťovna

Kalkulačka proti podpojištění. Ukáže vám, jak nemovitost nacení pojišťovna

Podpojištění je velmi nepříjemná situace. Bohužel se projeví až poté, co dojde k pojistné události, a vy čekáte na pojistné plnění. Jenže přijde jen nízká částka, právě z titulu podpojištění. Abyste zklamání i finančním problémům předešli, musíte se vyhnout jedinému: podpojištění. Jenže jak správně stanovit hodnotu vašeho domu/bytu, když nejste profesionální odhadce? Nově si můžete nechat poradit od zpřístupněné kalkulačky. Používají ji i pojišťovny.

Česká asociace pojišťoven

Za zpřístupněním kalkulačky k výpočtu hodnoty pojišťovaných objektů stojí Česká asociace pojišťoven. Co ji k tomuto kroku vedlo? Především letité smlouvy, o něž se klienti (potažmo pojišťovací zprostředkovatelé) nestarají, neaktualizují je. Lidé mají své majetky podpojištěny často z nevědomosti. Zkrátka proto, že netuší, že jejich nemovitost už má dneska cenu o mnoho procent vyšší, než měla při podpisu smlouvy.

Více než polovina smluv neodpovídá realitě

Statistiky ukazují, že podpojištěny jsou na českém trhu zhruba dvě třetiny z pojištěných nemovitostí. Pojistné smlouvy byly sice uzavřeny správně, ale už jsou staré. Správně nastavená je jen cirka třetina současných smluv, ukázal průzkum Asociace pojišťoven. Statistiky pojišťoven mimo jiné ukazují, že nemovitost má pojištěnou 56 procent obyvatel Česka.

 

Z detailních dat našich členů vyplynulo, že nejčastější výše podpojištění činí mezi 20 až 49 procenty. To je znepokojivé. A ještě znepokojivější je, že 15 procent smluv dosahuje dokonce 50 procent nebo ještě vyšší úrovně podpojištění,“ popsala pro média Lenka Slabejová z České asociace pojišťoven.  

maskot

K čemu vede podpojištění?

V případě, že máte majetek pojištěný na nižší částku, než je jeho hodnota v době pojistné události, pojišťovna vám vyplatí méně, než odpovídá skutečné škodě. Některé pojišťovny jen přizpůsobí pojistné plnění nižší pojistné částce, jiné svým klientům ještě strhnou z plnění tolik procent, o kolik měli svůj majetek podpojištěný (tuto praxi by měla zastavit novelizace legislativy).

Podrobně jsme se podpojištěním zabývali v článku Nehazardujte se svým bydlením! Ukážeme, jak na nebezpečné podpojištění. V něm najdete podrobné vysvětlení i příklad na konkrétních částkách. V souvislosti s hypotékou na drobnější rekonstrukci se o podpojištění dočtete v článku Menší hypotéka na rekonstrukci? Nenechte se zlákat na nízké pojištění!

 

Kde kalkulačku hledat

Lidé nemají jak aktuální cenu své nemovitosti zjistit. Proto jsme spustili kalkulačku, která jim hodnotu domu prozradí,“ vysvětlil Jan Matoušek, ředitel České asociace pojišťoven. 

A kde kalkulačku hledat? Na webových stránkách České asociace pojišťoven. Ke kalkulačce jsou připojeny podrobné vysvětlivky, s nimiž pak už snadno dokážete data do kalkulačky zadat správně. Získáte přibližný odhad hodnoty nemovitosti, jakou pojišťujete. Pojistíte-li si ji na tuto cenu, minimálně na dva roky se vyhnete problémům z podpojištění.

Kalkulačka je výsledkem spolupráce Asociace pojišťoven s Katedrou ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT v Praze. Provoz zahájila kalkulačka pro výpočet ceny rodinných domů. Později se přidají rekreační objekty a v následujícím kroku byty.

Obdobnou kalkulačku spustila Asociace i pro životní pojištění

Jak si pojištění nastavit

Výše pojistné částky by měla být vždy nastavena tak, aby v případě nenadálé události bylo možné nemovitost z pojistného plnění znovu postavit,“ radí klientům Slabejová. Jinými slovy: pojišťujte na hodnotu nemovitosti v aktuálních cenách. Ani přeplácet pojištění totiž nemá smysl: vyšší než reálnou škodu nelze v rámci pojistného plnění získat nikdy.

Do kalkulačky, která počítá odpovídající pojistnou částku, budete zadávat tyto údaje:

  • typ nemovitosti
  • typ střechy
  • podlaží
  • podsklepení
  • provedení (standard/nadstandard).

Když už pojištění máte, aktualizujte alespoň jednou za 2 roky

Částka vypočtená v kalkulačce se v čase mění. Za rok, za dva vám kalkulačka „vyplivne“ jinou doporučenou pojistnou částku, neboť hodnota nemovitostí (většinou) stoupá. Aktuální cena vydrží zhruba dva roky, po dvou letech vždy proveďte revizi smlouvy, a případně v současné smlouvě navyšte pojistnou částku nebo přejděte (se smlouvou na zvýšenou částku) ke konkurenci, jestliže nabídne lepší podmínky.

Zdroje: Česká asociace pojišťoven

Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení

05.04.2024

Pojištění

Přinášíme vám kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení. Projděte si nové a rozšířené kategorie v pojištění vozidel: patří k nim i to vaše?

Bonus u pojištění vozidel: kdy na něj máte nárok a v jaké výši?

15.03.2024

Pojištění

Zjistěte, jak získat bonus u pojištění vozidel. Kdo má nárok na bonus a jak se dostanete do malusu? V čem se liší přístupy pojišťoven a jak si bonus uplatnit?

Pojištění pro elektroauta: jak dlouho na něj budete šetřit?

13.03.2024

Pojištění

Jak drahé je pojištění pro elektromobil? Proč má povinné ručení levnější, ale havarijko dražší? Je dobré spokojit se jen s povinným ručením, a havarijní pojistku vynechat?