Naučte se chytře refinancovat – 2. díl | Hyperfinance.cz

Naučte se chytře refinancovat – 2. díl

Naučte se chytře refinancovat – 2. díl

Refinancovat můžete třeba svoji starou a nevýhodnou půjčku. Zamysleli jste se ale, že ačkoliv na tom většinou vyděláte, nemusí tomu tak být vždy.

Úspěšně refinancovat znamená splácet menší nebo stejný počet splátek jako u původní banky. Nejlepší možností, jak ušetřit, je zvolit stejnou měsíční platbu jako v první bance, ale s nižším úrokem. Tím se vám zkrátí počet splátek a ušetříte zaručeně nejvíc.

Nebo si nechte stejný počet splátek, ale plaťte méně. Hodně lidí ale skočí bankám na špek a nastaví si mnohem nižší splátky. Jen si už nevšimnou, že délka splácení je o několik let delší. Takové refinancování se nikdy nemůže vyplatit! „Za roky navíc platíte úroky, byť menší než v první bance, ale ve finále zaplatíte násobně víc. Zatížení úvěrem na delší dobu s sebou navíc nese riziko, že se dostanete do platební neschopnosti. To generuje další problémy, snáz se můžete dostat do spirály dalších půjček,“ varuje Kateřina Karochová, šéfka zákaznické péče na Zonky.

Úrokovou sazbu? Ne, raději RPSN!

Lidé často vybírají jen podle úrokové sazby p.a. Ta ukazuje, kolik zaplatíte úroků za rok ze zbývající dlužné částky. Nezahrnuje žádné poplatky banky za zprostředkování úvěru, jeho vedení atd. Kompletní náklady na půjčku vyjadřuje RPSN (roční procentní sazba nákladů). Tedy skoro kompletních, protože například pojištění schopnosti splácet ani RPSN nezahrnuje. Každopádně se vyplatí RPSN sledovat, abyste nerefinancovali zbytečně a neplatili víc než v původní bance.

Dvakrát zvažujte, jednou refinancujte

Rozhodně platí: na trhu půjček se nejdřív zorientujte a dobře (a raději vícekrát) počítejte, než se vrhnete do zdánlivě výhodné půjčky. Vyhnete se rozčarování, že nakonec vůbec výhodná není. Porovnejte všechny plusy a mínusy, finální částky po odečtení všech (i jednorázových) poplatků. Nezapomeňte, že prodloužením délky splatnosti nešetříte.

Refinancování se hodí pro ty, kteří už nějakou půjčku mají, ale z nějakého důvodu jim jejich původní půjčka nevyhovuje. Může to být proto, že se změnila jejich situace k lepšímu – třeba vydělávají víc a stali se tak bonitnějšími, což znamená, že by mohli dosáhnout na lepší úrok, nebo jim nevyhovují stávající parametry, jako je výše splátky, a původní banka jim změnu neumožnila.

 
Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Chyby při konsolidaci - jak to udělat, abyste opravdu ušetřili?

08.01.2021

Konsolidace

Na co se soustředit, když přemýšlíte o konsolidaci? A proč vlastně konsolidaci hledat? Jak probíhá a co by vám měla přinést? Musí být cena vždy rozhodující?

Naučte se chytře refinancovat – 2. díl

04.03.2019

Konsolidace

Refinancovat můžete třeba svoji starou a nevýhodnou půjčku. Zamysleli jste se ale, že ačkoliv na tom většinou vyděláte, nemusí tomu tak být vždy.

Naučte se chytře refinancovat – 1. díl

01.03.2019

Konsolidace

Vyplatí se refinancování půjčky za každou cenu? Snížit si úrokovou sazbu nemusí vždy přinést úsporu. Někdy ani s nižším úrokem neušetříte. Když však správně vyberete, můžete ušetřit stovky až tisíce korun měsíčně.