Naučte se chytře refinancovat – 1. díl | Hyperfinance.cz

Naučte se chytře refinancovat – 1. díl

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 01.03.2019 Aktualita| Půjčky

Naučte se chytře refinancovat – 1. díl

Vyplatí se refinancování půjčky za každou cenu? Vypadá to, jako zbytečná otázka. Ale snížit si úrokovou sazbu nemusí vždy přinést úsporu. Někdy ani s nižším úrokem neušetříte. Když však správně vyberete, můžete ušetřit stovky až tisíce korun měsíčně.

Půjčka není jen úrok. Bance často platíte i za spoustu dalších služeb. Z nichž některé třeba ani nechcete. Co všechno sledovat, když chcete refinancovat?

1) Kolik vás půjčka měsíčně stojí?

Slovy pana Lorence to máte: splátky jistiny a úroků, pojištění schopnosti splácet, vedení účtu, výpisy z úvěrového účtu, vedlejší náklady, které pravidelně s půjčkou platíte. To všechno sečtěte, a pak teprve dostanete konkrétní částku, která vám každý měsíc zmizí z kapsy.

2) Poplatek za předčasné splacení

Některé banky, a není jich zrovna málo, si účtují poplatky za předčasné splacení půjčky. Přesnou výši se dozvíte ve vaší bance. I tento poplatek odečtěte od rozdílové částky mezi stávajícím a novým úvěrem. „Je pro nás fér, aby lidé mohli svoji půjčku splatit předčasně zdarma, proto to bereme jako samozřejmost, ale víme, že existuje stále spoustu poskytovatelů, kteří si účtují poplatek,“ říká Kateřina Karochová, šéfka zákaznické péče na Zonky.

3) Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají

U banky, kde se zajímáte o refinancování, si zjistěte přesnou výši splátky a poplatků. Měsíčních i jednorázových. Nedejte jen na nízkou úrokovou sazbu, ale sledujte opravdu všechny poplatky. Například chcete nižší úrok, ale také požadujete i pojištění neschopnosti splácet. Jenže to může být proti vaší bance tak drahé, že ve finále zaplatíte víc.

4) Spočítejte si úsporu

Zní to banálně, ale teď si spočítejte, kolik celkově zaplatíte ve stávající bance a kolik po převedení půjčky. Aby se refinancování vyplatilo, musí vám v nové bance vyjít celková částka nižší. Žádná raketová věda. Z této částky ještě odečtěte poplatek za předčasné splacení u původní banky (pokud si ho účtují) a také náklady na refinancování. Když budete pořád v plusu, můžete se do refinancování pustit. Pokud by naopak vyšla částka záporně, tak jste buď něco špatně spočítali, nebo se vám skutečně refinancovat nevyplatí.

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.