O důchod půjde požádat přes internet, bez osobní návštěvy úřadu

O důchod půjde požádat přes internet, bez osobní návštěvy úřadu

O důchod půjde požádat přes internet, bez osobní návštěvy úřadu

Státní správa se digitalizuje stále významněji. Sice mnohem pomalejším tempem, než by mohla, ale lépe pomalu než vůbec. Velkým pokrokem jeonline žádost o odchod do penze. Jde o novinku, na kterou si teprve zvykáme Pojďme se podívat, jak o důchod požádat online, z pohodlí domova, bez dlouhých front na úřadech.

 

Kdy půjdete do důchodu, aneb důchodová kalkulačka

Začněme dobou odchodu do důchodu - alespoň orientačně. V současnosti jsme stále ještě v přechodovém období, kdy se společnost posouvá k nové hranici důchodového věku, kterou bude pro muže i ženy společných 65 let. Poprvé půjde do penze v 65 letech celý ročník 1972. A pak všechny následující ročníky (za podmínky, že nebude přijata další legislativní změna, neb na podzim roku 2023 proběhla jednání o širší důchodové reformě, v nichž se bude i nadále pokračovat).

V roce 2024 se pohybuje důchodový věk od necelých 61 let (ženy s 5 dětmi) do 65 let. S výjimkami se počítá u náročných povolání, pravděpodobně od ledna 2025. Další možností je předdůchod (z penzijního připojištění/spoření) nebo předčasný důchod (placený státem). 

Co všechno tohle znamená, jak si nechat online vypsat podrobnosti o vašem důchodu (i když jste na důchod ještě mladí) a jaké byste měli znát podrobnosti k samotnému odchodu do penze, zjistíte v našem článku: Důchodová kalkulačka - kdy půjdete do důchodu a kolik budete dostávat? Teď už pojďme na slibovanou: onlinežádosto odchod do důchodu.

 

Jedna z největších novinek roku 2023: online žádost o důchod

Ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo nový kanál  podání žádosti o důchod v roce 2023. Pro velkou část národa jistě jde o vůbec největší a nejpohodlnější novinku roku 2023. Do té doby totiž museli  všichni na svou okresní pobočku České správy sociálního zabezpečení, kde bývají fronty i čekání velmi dlouhé a míst pro online objednání zoufale málo. 

V případě podání žádosti o důchod online se po věcné stránce nemění. Vše zůstává při starém - všechny dokumenty a původní pravidla. Jen přibude další způsob, jak samotnou žádost podat. Jde tedy o čistě procesní změnu.

maskot

Překonaný způsob sepisování žádostí, anebo impulz z EU?

Ministerstvo práce a sociálních věcí v důvodové zprávě uvádí, že: „dosavadní způsob sepisování žádostí, ač má své opodstatnění, se postupně s ohledem na technický pokrok jeví jako překonaný, v budoucnu by se stal rovněž nevyhovujícím z hlediska požadavků relevantní evropské legislativy.“

Pravděpodobně by se bez tlaku z EU konala tahle změna až o mnoho let později. Pro rok 2023 ji totiž přináší evropské nařízení, kterým se zřizuje tzv. jednotná digitální brána (ta je však určena i pro mnoho jiných oblastí, než jen penze). Nařízení bylo přijato již v roce 2018 a požaduje po členských státech EU, aby možnost žádat o důchody přes internet zavedly nejpozději do 12. prosince 2023. Jak je v Česku zvykem, modernizace se odložila až na poslední možný rok.

 

Pro příjem důchodu musíte mít zřízen běžný účet u banky. Který vybrat? To snadno zjistíte v našem srovnávači!

Chci si porovnat běžné účty
maskot

 

Jak probíhá online žádání o důchod?

Vše je zakotveno na ePortálu ČSSZ. Jde o zřízení nové interaktivní služby v rámci tohoto portálu. „Nepůjde o prostý interaktivní PDF tiskopis, ale komplexní službu vyžadující aktivní přístup žadatele,“ popsalo ministerstvo ve svém návrhu. S ePotrálem možná už máte své zkušenosti. Umožňuje totiž jak zjistit si úřadem evidované doby vašeho důchodového pojištění, tak si nechat odhadnout budoucí starobní důchod.

Pro nováčky uveďme, že do ePortálu ČSSZ se přihlašuje několika možnými způsoby: bankovní identita, datová schránka, identita občana, eObčanka, NIA nebo MojeID. Výhodou takto specifického přihlášení je okamžitá identifikace přihlášeného. To vede k poměrně velkému usnadnění vyplnění většiny pro důchod požadovaných dokumentů.

 

Úřad sám předvyplní vše potřebné

Po přihlášení do ePortálu se totiž se žadateli nabídne předvyplněný formulář s informacemi, které o něm Česká správa sociálního zabezpečení do aktuálního data má. Žadatel o penzi je pak může v aplikaci potvrdit, rozporovat, ale i doplnit. Všechny vyžadované přílohy se odesílají  formou skenu. Pokud by úřad váhal s jejich pravostí nebo skeny nedokázal přečíst, bude si moci vyžádat dodání originálu.

Interaktivní nápovědy a kontroly obsažené v online žádosti v maximální možné míře zaručí, aby její podání bylo úplné, bez nutnosti jejího dalšího doplnění za osobní účasti žadatele na OSSZ. Žadatel bude moci rozpracovanou žádost uložit ve vlastním PC, následně znovu načíst, doplnit a nechat zkontrolovat aplikací,“ vysvětlilo ve svém návrhu ministerstvo.

maskot

Online podání žádosti jeu všech typů důchodů

Možnost podat žádost o důchod online mají všichni, kterých se týká jakákoliv výplata důchodu: starobního, invalidního, pozůstalostního. V případě sirotčího důchodu je situace samozřejmě odlišná a možnosti podání žádosti se odvíjejí od individuální situace.

Stejně tak si mohou příjemci jakékoliv formy důchodu zažádat o úvěr. Důležité je ale předem znát rozdílný pohled poskytovatelů na všechny 4 druhy důchodů z pohledu úvěrové bonity. Dočtete se o nich v tomto článku

 

Ani nezkušený uživatel se online podání nemusí  obávat

MPSV ve svém návrhu ujišťuje, že: „Nová speciální služba ePortálu ČSSZ (dále jen „Aplikace“) bude interaktivní, intuitivní, proklientská, kooperující s databází ČSSZ, jako hlavním zdrojem informací zobrazovaných ztotožněným uživatelům ePortálu ČSSZ. Prostřednictvím Aplikace bude umožněno podat tzv. I. část žádosti o důchod, včetně nezbytných příloh. Interaktivní nápovědy a kontroly obsažené v online žádosti v maximální možné míře zaručí, aby její podání bylo úplné, bez nutnosti jejího dalšího doplnění za osobní účasti žadatele na OSSZ. Žadatel bude moci rozpracovanou žádost uložit ve vlastním PC, následně znovu načíst, doplnit a nechat zkontrolovat Aplikací, takže jakmile mu Aplikace umožní ji odeslat, bude se považovat tímto dnem za podanou (sepsanou)“.

 

Žádost si můžete nechat rozpracovanou až 30 dní

Pokud při první návštěvě ePortálu žádost o důchod nedokončíte, nevadí. Uloží se a bude připravena dalších 29 dní k dopracování. Pak se vymaže, jestliže ji mezitím nestihnete dokončit a odeslat. Datem podání žádosti pak samozřejmě nebude zahájení online vyplňování žádosti, ale její dokončení a odeslání úřadu.

 

Finanční rezerva je důležitá v každém věku. Kam peníze krátkodobě odkládat? Nejlépe na spořicí účet!

Chci si porovnat úroky na spořicích účtech
maskot

 

ČSSZ bude stále doručovat potvrzení o vyřízení žádosti poštou. Nebo datovou schránkou

Jestliže bude cokoliv chybět, budou úředníci kontaktovat žadatele tou cestou, jakou si zvolí: elektronicky nebo klasickou poštou. Samotné rozhodnutí o žádosti pak bude ČSSZ posílat stejně jako dnes: nejčastěji klasickou poštou. Kdo má datovou schránku, tomu přijde sem. Nezapomínejme, že od ledna 2023 mají datovou schránku nově povinnou všechny OSVČ. 

Zdroje: Peníze.cz / Měšec.cz / Důvodová zpráva k novelizaci předpisů

Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Další články, které by Vás mohly zajímat

Finanční předsevzetí pro rok 2024

01.01.2024

Finanční mix

Co si předsevzít pro rok 2023 po stránce osobních financí? Rozpočet. Sestavit, držet a pravidelně aktualizovat. Nic víc totiž není potřeba!

Koupě ojetého vozu - vše, co potřebujete vědět, než podepíšete smlouvu

23.05.2023

Finanční mix

Jak na bezpečnou koupi ojetého vozu? Snadné to není, ale zvládnutelné ano. Podívejte se, které kroky podniknout, abyste při koupi ojetiny nenaletěli!

Jak na příspěvek na živobytí v roce 2024?

02.01.2023

Finanční mix

Musíte si o něj na úřadě požádat. Kdy je nárok na příspěvek na živobytí? Co je potřeba pro přiznání příspěvku splnit a kde o něj žádat?