O důchod půjde požádat přes internet, bez osobní návštěvy úřadu

O důchod půjde požádat přes internet, bez osobní návštěvy úřadu

Lenka Rutteová   Publikováno 24.11.2022 Aktualita| Finanční mix

O důchod půjde požádat přes internet, bez osobní návštěvy úřadu

Státní správa se digitalizuje stále významněji. Sice mnohem pomalejším tempem, než by mohla, ale lépe pomalu než vůbec. Velkým pokrokem bude online žádost o odchod do penze. Jde o novinku, která už zná své datum spuštění. Pojďme se podívat, jak o důchod požádat online, z pohodlí domova, bez dlouhých front na úřadech. Jak to bude složité a od kdy to vůbec půjde.

Kdy půjdete do důchodu, aneb důchodová kalkulačka

Začněme dobou odchodu do důchodu - alespoň orientačně. V současnosti jsme stále ještě v přechodovém období, kdy se společnost posouvá k nové hranici důchodového věku, kterou bude pro muže i ženy společných 65 let. Poprvé půjde do penze v 65 letech celý ročník 1972. A pak všechny následující ročníky (za podmínky, že nebude přijata další legislativní změna, neb na podzim roku 2023 se připravují další jednání o širší důchodové reformě).

V roce 2022 se pohybuje důchodový věk od 58 let (ženy s 5 dětmi) do necelých 64 let. S výjimkami se počítá u náročných povolání. Další možností je předdůchod (z penzijního připojištění/spoření) nebo předčasný důchod (placený státem). 

Co všechno tohle znamená, jak si nechat online vypsat podrobnosti o vašem důchodu (i když jste na důchod ještě mladí) a jaké byste měli znát podrobnosti k samotnému odchodu do penze, zjistíte v našem článku: Důchodová kalkulačka - kdy půjdete do důchodu a kolik budete dostávat? Teď už pojďme na slibovanou novinku: online podání žádosti o odchod do důchodu.

Jedna z největších novinek roku 2023: online žádost o důchod

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje spuštění nového kanálu podání žádosti o důchod na polovinu roku 2023. Pro velkou část národa jistě půjde o vůbec největší a nejpohodlnější novinku roku 2023. Dnes totiž musejí všichni na svou okresní pobočku České správy sociálního zabezpečení, kde bývají fronty i čekání velmi dlouhé a míst pro online objednání zoufale málo. 

Koncem roku 2022 by měla novelu zákona projednávat vláda. K novele patří i změny výplatních termínů důchodů nebo zavedení nové formy odměny pro pracující důchodce. V případě podání žádosti o důchod se po věcné stránce nemění. Vše zůstává při starém - všechny dokumenty a původní pravidla. Jen přibude další způsob, jak samotnou žádost podat. Jde tedy o čistě procesní změnu.


Překonaný způsob sepisování žádostí, anebo impulz z EU?

Ministerstvo práce a sociálních věcí v důvodové zprávě uvádí, že: „dosavadní způsob sepisování žádostí, ač má své opodstatnění, se postupně s ohledem na technický pokrok jeví jako překonaný, v budoucnu by se stal rovněž nevyhovujícím z hlediska požadavků relevantní evropské legislativy.

Pravděpodobně by se bez tlaku z EU konala tahle změna až o mnoho let později. Pro rok 2023 ji totiž přináší evropské nařízení, kterým se zřizuje tzv. jednotná digitální brána (ta je však určena i pro mnoho jiných oblastí, než jen penze). Nařízení bylo přijato již v roce 2018 a požaduje po členských státech EU, aby možnost žádat o důchody přes internet zavedly nejpozději do 12. prosince 2023. Jak je v Česku zvykem, modernizace se odložila až na poslední možný rok. Plán sice zní: spustit 1. července 2023, otázkou je, nakolik se jej podaří splnit včas.

Náš tip:

Pro příjem důchodu musíte mít zřízen běžný účet u banky. Který vybrat? To snadno zjistíte v našem srovnávači!

Chci si porovnat běžné účty

 

Jak by mělo online žádání o důchod vlastně probíhat?

Vše bude zakotveno na ePortálu ČSSZ. Půjde o zřízení nové interaktivní služby v rámci tohoto portálu. „Nepůjde o prostý interaktivní PDF tiskopis, ale komplexní službu vyžadující aktivní přístup žadatele,“ popisuje ministerstvo ve svém návrhu. S ePotrálem možná už máte své zkušenosti. Umožňuje totiž jak zjistit si úřadem evidované doby vašeho důchodového pojištění, tak si nechat odhadnout budoucí starobní důchod.

Pro nováčky uveďme, že do ePortálu ČSSZ se přihlašuje několika možnými způsoby: bankovní identita, datová schránka, identita občana, eObčanka, NIA nebo MojeID. Výhodou takto specifického přihlášení je okamžitá identifikace přihlášeného. To vede k poměrně velkému usnadnění vyplnění většiny pro důchod požadovaných dokumentů.

Úřad sám předvyplní vše potřebné

Po přihlášení do ePortálu se totiž se žadateli nabídne předvyplněný formulář s informacemi, které o něm Česká správa sociálního zabezpečení do aktuálního data má. Žadatel o penzi je pak může v aplikaci potvrdit, rozporovat, ale i doplnit. Všechny vyžadované přílohy se budou posílat formou skenu. Pokud by úřad váhal s jejich pravostí nebo skeny nedokázal přečíst, bude si moci vyžádat dodání originálu.

Interaktivní nápovědy a kontroly obsažené v online žádosti v maximální možné míře zaručí, aby její podání bylo úplné, bez nutnosti jejího dalšího doplnění za osobní účasti žadatele na OSSZ. Žadatel bude moci rozpracovanou žádost uložit ve vlastním PC, následně znovu načíst, doplnit a nechat zkontrolovat aplikací,“ vysvětluje ve svém návrhu ministerstvo.


Online podání žádosti bude umožněno u všech typů důchodů

Možnost podat žádost o důchod online budou mít všichni, kterých se týká jakákoliv výplata důchodu: starobního, invalidního, pozůstalostního. V případě sirotčího důchodu je situace samozřejmě odlišná a možnosti podání žádosti se budou odvíjet od individuální situace.

 

Ani nezkušený uživatel se online podání nebude muset obávat

MPSV ve svém návrhu ujišťuje, že: „Nová speciální služba ePortálu ČSSZ (dále jen „Aplikace“) bude interaktivní, intuitivní, proklientská, kooperující s databází ČSSZ, jako hlavním zdrojem informací zobrazovaných ztotožněným uživatelům ePortálu ČSSZ. Prostřednictvím Aplikace bude umožněno podat tzv. I. část žádosti o důchod, včetně nezbytných příloh. Interaktivní nápovědy a kontroly obsažené v online žádosti v maximální možné míře zaručí, aby její podání bylo úplné, bez nutnosti jejího dalšího doplnění za osobní účasti žadatele na OSSZ. Žadatel bude moci rozpracovanou žádost uložit ve vlastním PC, následně znovu načíst, doplnit a nechat zkontrolovat Aplikací, takže jakmile mu Aplikace umožní ji odeslat, bude se považovat tímto dnem za podanou (sepsanou)“.

 

Žádost budete moci zpracovávat 30 dní

Pokud při první návštěvě ePortálu žádost o důchod nedokončíte, nevadí. Uloží se a bude připravena dalších 29 dní k dopracování. Pak se vymaže, jestliže ji mezitím nestihnete dokončit a odeslat. Datem podání žádosti pak samozřejmě nebude zahájení online vyplňování žádosti, ale její dokončení a odeslání úřadu.

Náš tip:

Finanční rezerva je důležitá v každém věku. Kam peníze krátkodobě odkládat? Nejlépe na spořicí účet!

Chci si porovnat úroky na spořicích účtech

 

ČSSZ bude stále doručovat potvrzení o vyřízení žádosti poštou. Nebo datovou schránkou

Jestliže bude cokoliv chybět, budou úředníci kontaktovat žadatele tou cestou, jakou si zvolí: elektronicky nebo klasickou poštou. Samotné rozhodnutí o žádosti pak bude ČSSZ posílat stejně jako dnes: nejčastěji klasickou poštou. Kdo má datovou schránku, tomu přijde sem. Nezapomínejme, že od ledna 2023 mají datovou schránku nově povinnou všechny OSVČ. 

Zdroje: Peníze.cz / Měšec.cz / Důvodová zpráva k novelizaci předpisů

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více