Banky půjčují domácnostem na energetické úspory. Některé za vás i vyřídí dotace

Banky půjčují domácnostem na energetické úspory. Některé za vás i vyřídí dotace

Lenka Rutteová   Publikováno 19.09.2022 Aktualita| Půjčky

Banky půjčují domácnostem na energetické úspory. Některé za vás i vyřídí dotace

Více než kdy jindy je teď sháňka po ekologickém řešení vytápění, ohřevu vody, zdrojů elektřiny nebo i jen úspor energií. Ne že bychom všichni najednou tak zezelenali, ale tlačí nás nebývale rostoucí ceny všech běžných energií. V době, kdy banky zaváděly zelené hypotéky a půjčky, nebylo o krizi ještě ani slyšet - šly jen s dobou, která už delší čas tlačí směrem k zelené. Jaké eko úvěry dnes můžete využít a zkombinovat je s dotacemi na udržitelné bydlení?

Velké i malé

Do úsporných úvěrů se pustily jak největší banky českého trhu - Komerční banka, ČSOB, Česká spořitelna či Hypoteční banka, tak i banky vyloženě malé a internetové, konkrétně Banka CREDITAS a Hello Bank. Většinou se dají kombinovat s dotacemi z programu Zelená úsporám, některé banky dokonce s vyřízením dotace i pomohou. 

Na druhou stranu si banky vymiňují povinný minimální podíl nákladů z celkové vypůjčené částky, které budou směřovat do tzv. zelených energií. Že se tahle inovace „chytla“ a zaujala nejen spotřebitele, o tom svědčí i zařazení kategorie „Zelená koruna“ do ročníku 2022 pravidelné soutěže finančních produktů Zlatá koruna, v níž hlasují jak samotní spotřebitelé, tak odborná porota složená z více než 400 členů. 

Pojďme nahlédnout, jaké hypotéky a spotřebitelské půjčky se zaměřením na udržitelné bydlení jsou výše zmíněnými bankami nabízeny.

Užitečný TIP pro Vás:

Jestliže váháte, zda byste na hypotéku vůbec dosáhli, podívejte se, jaké podmínky musíte splnit, abyste měli šanci na hypotéku

Přejít na porovnání všech hypoték

 

Půjčka na udržitelné technologie od Komerční banky

Komerční banka šla cestou vyjednání zvýhodnění u společností ČEZ a Innogy, dále ASIO a Filipendula. Klientům, kteří si chtějí pořídit fotovoltaickou elektrárnu nebo zlepšit hospodaření s vodou a odpadními vodami, včetně budování kořenové čističky, vyjednala KB zajímavější podmínky.

Klientům je při vzetí Půjčky na udržitelné technologie dokonce garantováno vyřízení dotace. V nabídce Komerční banky jsou i další EKO úvěry. Všechny jsou poskytovány za zvýhodněných úrokových podmínek a bez poplatku za zpracování úvěru.

"Komerční banka se zaměřuje i na poskytování poradenských služeb v oblasti dotací, energetiky, obnovitelných zdrojů, cirkulární ekonomiky a odpadového hospodářství," dodal pro média Michal Teubner, specialista externí komunikace KB.

Půjčka na udržitelné technologie se poskytuje až do 2,5 milionu Kč (vyšší částky spíše pro firemní klienty). Limity splatnosti banka neuvádí.

 

Půjčka na úsporné bydlení od ČSOB

ČSOB nabízí jak hypotéku, tak i tuto půjčku, u níž není nutné zastavovat nemovitost (k hypotéce podrobněji u Hypoteční banky, člena skupiny ČSOB). Přestože jde o běžný spotřebitelský úvěr (i když vázaný konkrétním účelem), dá se splácet až 144 měsíců, tedy 12 let.

Peníze banka poskytuje na fotovoltauku, tepelné čerpadlo, zateplení domu, kotel na biomasu, modernizaci spotřeby a recyklace vody v domácnosti, včetně vody dešťové a vody k ohřevu nebo vytápění, dále na rekuperaci, dobíjecí stanice pro elektromobily nebo k výstavbě zelených střech.

Půjčka na úsporné bydlení se poskytuje až do milionu Kč se splatností až 12 let. Dolní limity úvěru nebo splatnosti stanoveny nejsou.

 

Hypotéka na úsporné bydlení od Hypoteční banky

Hypoteční banka je členem skupiny ČSOB. Pro klienty, kteří plánují stavbu, koupi nebo rekonstrukci bydlení v energetické třídě A nebo B, si skupina připravila zvýhodněnou hypotéku. U ní poskytuje slevu na úrokové sazbě, slevu 30 % na pojištění nemovitosti, odhad ceny nemovitosti zdarma a také rezervu 20 % nad rámec rozpočtu předloženého při žádosti.

Na svých stránkách upozorňují obě banky (ČSOB i Hypoteční banka) na možnost čerpání dotace z programu Nová Zelená úsporám. Ale samy s vyřízením dotace nijak nepomáhají - vše v tomto případě ponechávají na klientech.

"Hypotéka na úsporné bydlení je určena pro klienty, kteří staví, rekonstruují, refinancují nebo kupují (rodinný dům nebo byt)," upřesnil pro média Patrik Madle, tiskový mluvčí skupiny ČSOB. Banka ke svým produktům dodává: „Odpovědný přístup k životnímu prostředí odměňujeme nejen při sjednání úvěru, ale i dlouhodobě díky slevám na pojištění – po celou dobu trvání hypotéky“.

Hypotéka na úsporné bydlení je poskytována od 300 000 Kč a se splatností 5 - 30 let. Horní hranice hypotéky není stanovena.

Mohlo by vás zajímat: Banky nabízejí i tzv. „předschválenou“ půjčku, která se klientům zobrazuje v online bankovnictví. Zdaleka však nejde o garantovanou částku. Přečtěte si vše o předschválených půjčkách a jejich fungování.

 

Udržitelná hypotéka od Banky Creditas

Produkt určen pouze domácnostem, to je Udržitelná hypotéka. Zaměřena je přímo na dofinancování těch projektů, v nichž si klienti žádají o dotaci “Zelená úsporám” a „Nová Zelená úsporám“. To znamená, že financovatelné jsou tímto způsobem všechny projekty podporované státním programem. 

Zejména sem patří rekonstrukce v pasivním energetickém standardu, využívání obnovitelných zdrojů energie na ohřev vody a vytápění, či modernizace systémů vytápění rodinných nebo bytových domů. Vzhledem k tomu, že jde o hypotéku, předem se počítá s většími projekty.

"Klient si připraví položkový rozpočet a harmonogram rekonstrukce, který bude potřeba při zpracování hypotéky. Konkrétně při zpracování odhadu nemovitosti, který bude zohledňovat stávající i budoucí cenu nemovitosti. Předložený rozpočet by měl obsahovat min. 50 % nákladů určených na tzv. zelené energie," sdělila médiím Lucie Brunclíková, ředitelka komunikace Banky CREDITAS.

Udržitelná hypotéka je poskytována od 300 000 Kč do 25 milionů Kč, se splatností 3 roky až 10 let.

 

Hypotéka pro budoucnost od České spořitelny

Česká spořitelna směřuje nový druh svých hypoték jak na bydlení nové (nemovitost musí splnit energetický standard energetické kategorie A nebo B), tak i na rekonstrukci, v rámci níž bude snížena energetická náročnost bydlení klienta.

Jako benefit banka nabídne například zdarma odhad nemovitosti (jinak v ceně 5 400 Kč), sama za klienty vloží zástavní smlouvu do katastru nemovitostí a též uhradí poplatek s tím spojený. Pojištění nemovitosti a domácnosti na zastavené bydlení je klientům Hypotéky pro budoucnost poskytováno se slevou až 40 %.

Udržitelnost životního prostředí je jedním ze základních pilířů naší strategie společenské odpovědnosti. Naši roli zde vnímáme vůči všem zájmovým skupinám - klientům (podpora produktů šetrných k prostředí), zaměstnancům (úspory energie, recyklace, třídění odpadů, charita), akcionářům i vůči celé společnosti (podpora projektů na obnovu ŽP),“ doplnila k zeleným aktivitám České spořitelny Pavla Langová z tiskového centra ČS.

Hypotéka pro budoucnost je poskytována v individuálním rozsahu částek a se splatností od 5 do 30 let. 

Zdroje: podnikatel.cz / enviweb.cz / bankovnictvionline.cz / webové stránky jednotlivých bank

Tip pro vás: Ekologické řešení vytápění, ohřevu vody, zdrojů elektřiny a dalších úspor na energiích zvyšuje hodnotu vaší nemovitosti i domácnosti. Myslete na to u jejich pojištění. Aktualizujte pojistné částky. Jen tak se můžete vyhnout nebezpečnému podpojištění!


author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více