Dluh na kreditní kartě? Může se vám úročit už i v bezúročném období!

Dluh na kreditní kartě? Může se vám úročit už i v bezúročném období!

Lenka Rutteová   Publikováno 23.08.2022 Rada| Půjčky

Dluh na kreditní kartě? Může se vám úročit už i v bezúročném období!

Mnoho lidí spoléhá na to, že bezúročné období, které je u kreditních karet od 45 do 55 dní, je nedotknutelné - a vždycky bezúročným zůstane. Ale opak je pravdou. Jakmile totiž nepošlete splátku včas, mohou se úroky na zbývajícím dluhu počítat již ode dne provedení platby, jinými slovy i za celé bezúročné období. Jak si to mohou banky dovolit?

Bezúročné období platí jen pro včas uhrazené splátky

Některé banky si do obchodních podmínek kreditní karty vsunou větičku, že bezúročné období se vztahuje jen a pouze na ty peníze z kreditní karty, které klient vrátí ještě před koncem bezúročného období. Jakmile se se splátkou opozdí (ať už omylem nebo plánovaně), mohou mu pak započítat úroky hned ode dne provedení platby. 

A to může být až 55 dní úroků navíc proti tomu, s čím klient počítá. Vzhledem k vysoké úrokové míře, která většinou překračuje 20 % p.a., se může jednat i o tisíce korun navíc proti tomu, na co je klient připraven a s čím do plánovaného dluhu na kreditní kartě šel.

Proto než podepíšete s bankou smlouvu o kreditní kartě, nebo než se zadlužíte víc, než byste stihli vrátit v onom bezúročném období, pozorně prozkoumejte úvěrovou smlouvu a obchodní podmínky. Tato pravidla by měla být snadno dostupná i přímo na stránkách banky v sekci kreditních karet. Také můžete kontaktovat pracovníka banky nebo zákaznickou linku - a otázku na úročení v případě pozdní splátky jim položit.

 

Jak dlouho trvá bezúročné období od provedení platby kartou? Ne vždycky musí proběhnout celé!

Dalším fíglem, kterého se banky u kreditních karet často dopouštějí, je délka bezúročného období. Zatímco se dá očekávat, že bude trvat vždy po stanovený počet dní od uhrazené platby kartou, skutečnost je často zcela jiná. 

Banky, aby měly službu pohodlnější, počítají bezúročné období fixně, tedy ode dne, kdy sestavují výpis z účtu (který vám posílají poštou nebo do emailu). Pokud trvá na kartě bezúročné období 45 dní a pokud se výpis z účtu sestavuje vždy k prvnímu dni v měsíci, bude bezúročné období trvat vždycky do 16 (nebo 15. dne) v měsíci následujícícm, s výjimkou března, samozřejmě. 

Co z toho plyne? Že i pro platbu, kterou provedete 31. den v měsíci, platí bezúročné období jen do 16. dne v následujícím měsíci. Takže pouhých 16 dní. Pro platbu provedenou ještě o den později je bezúročné období dokonce jen 15denní! A kolikátého že chodí výplata?

Tip: přehledně jsme pro vás shrnuli rozdíly mezi debetní a kreditní kartou, včetně nákladů na ně.


 

Co z toho plyne? Při uzavírání smlouvy o kreditní kartě si dejte pozor na oba parametry!

Kreditní karta rozhodně není čisté zlo. Je to šikovný pomocník, který vám může ušetřit spoustu peněz, a dokonce vám i pěknou sumičku za rok vydělat! Jen ji musíte udržet v patřičných mezích. A to se vám povede pouze tehdy, když:

  • si vhodně nastavíte den v měsíci, od kdy se bude bezúročné období počítat (aby končilo až po výplatě nebo po datu, kdy už míváte uhrazeny faktury od zákazníků)
  • si předem zjistíte, jak se úročí peníze, které jste nevrátili do konce bezúročného období.

Užitečný TIP pro Vás:

Bez běžného účtu v bance je zřízení kreditní karty často nemožné. U nás si můžete běžný účet snadno vybrat a nechat zřídit online, to vše během několika minut.

Přejít do běžných účtů
author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více