Firemní dluhopisy? Pro veřejnost jedny z nejrizikovějších investic!| Hyperfinance.cz

Firemní dluhopisy? Pro veřejnost jedny z nejrizikovějších investic!

Firemní dluhopisy? Pro veřejnost jedny z nejrizikovějších investic!

Reklamy na internetu, nabídky od podomních prodejců, telefonní nabídky, všechny nám slibují vysoké výnosy z našich úspor poskytnutých firmám pro jejich rozjezd nebo rozvoj. Firmy se nám formou dluhopisu „zaručí“, že nám naše úspory zhodnotí o pět, sedm devět procent ročně, což je několikanásobně víc, než co nabídne banka na vkladových produktech. Jenže, jak je to s tím „zaručením“ dluhopisu? Správně tušíte, že nijak!

Za vše může nízká REPO sazba

Repo sazba neboli základní úrok v ekonomice, který u nás stanovuje Česká národní banka, je číslo, od kterého se odvíjí mnoho dalších finančních záležitostí v celé ekonomice. Mimo jiné i úročení vkladů bankami nebo stavebními spořitelnami. 

No, a když je REPO sazba nízká, nyní dvě procenta, nebudou ani banky nabízet vysoké zhodnocení vkladů. Od centrální banky si totiž půjčují peníze na svou činnost levněji, než by si půjčovali od lidí, kdyby nabízely vyšší zhodnocení vkladů. 

To však není omluva pro banky, ony si investováním dokáží vydělat daleko více, než kolik pak dají nám, běžným střadatelům. Tohle je pouze pokus o vysvětlení, proč se banky do vyššího zúročení našich vkladů nepohrnou. Nemají k tomu žádnou motivaci.

maskot

A tak se lidé poohlížejí jinde

Je tedy jasné, že velká část spotřebitelů je s běžným zúročením v bance nespokojená, nepokryje totiž ani inflaci, natož aby něco vydělalo. Spousta z nás se proto poohlíží po investování (spoření) jinde.

Garantované je zákonem ještě stavební spoření (vedle vkladů u bank), kladná nula u „starého“ penzijka nebo u kapitálového životního pojištění (nikoliv u investičního).

maskot
  • Stavební spoření nabídne příjemný příspěvek od státu, ale pouze do částky vkladu 1 700 korun měsíčně. Víc se sem dávat nevyplatí, další zhodnocení je pak už nižší než na většině spořicích účtů.
  • Termínované vklady u bank umějí okolo tří procent, ovšem na poměrně dlouhou fixovací dobu, delší než u stavebního spoření. 
  • Penzijní spoření má také pouze omezené příspěvky od státu, zhodnocení není ani garantované a ani vyšší než u bank, jen staré transformované fondy garantují nulu, tedy že nepůjdou s výnosem nikdy do mínusu. 
  • Podílovým fondům se platí poměrně vysoké poplatky (stejně jako u penzijního spoření nebo stavebního spoření), ale málokdo tuší, že po třech letech trvání spoření se výnosy z podílových fondů přestávají danit. Garance u nich však také není.

Místo vrabců v hrsti toužíme po holubech na střeše

Výše jsme zmínili, že spoření a jeho zhodnocování není na běžném trhu pro běžného klienta nijak výnosné. Mnoho produktů ani nepřekoná inflaci. A tak se spousta Čechů už nechalo nalákat na firemní dluhopisy, koupili je pod slibem zhodnocení pěti až dvanácti procent, jinde i více, stali se z nich nadšení investoři těšící se na skvělé zisky.

Dokonce i ti opatrní, kteří si ověřili, že firma má tzv. Prospekt schválený Českou národní bankou. Jenže nakonec tito investoři nejenže často neviděli dobré zhodnocení, ale dokonce už ani své peníze. Jak je to možné?

Schválený Prospekt od České národní banky totiž pouze potvrzuje, že u vydávaných dluhopisů jsou splněny všechny formální náležitosti, které musí takové dluhopisy mít. Nic víc. Rozhodně ČNB nezkoumala hospodaření firmy, její finanční zdraví, neanalyzovala pozici firmy na trhu, možnosti jejího rozvoje nebo ohrožení ze strany konkurence či nezájmu trhu o produkty či služby. A v tom je právě zakopaný pes.

maskot

Tuto skutečnost potvrzuje i Martin Mašát, ekonom poradenské společnosti Partners: „Celý trh firemních dluhopisů je svým způsobem neregulovaný, a tak nikdo moc neví, kolik rizikových firemních a jiných dluhopisů se mezi lidi prodalo. Obecně se odhaduje, že celkový objem může jít do desítek miliard korun. Dalším problémem je, že se často ani nedovíte, že se ten který dluhopis nesplácí. Ztráty lidí do několika milionů se do médií moc nedostanou a bohužel těchto situací je vcelku dost. Veřejně známé jsou jen krachy o hodnotě aspoň několika set milionů korun jako Zoot či EMTC.“

Lidé se nezajímají o historii dluhopisů nebo firmy samotné

Je až s podivem, co sdělil médiím Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva financí. Lidé, kteří o své peníze investované do firemních dluhopisů přišli, se před samotnou investicí o tyto firmy nebo jejich dluhopisy nezajímali, nezkoumali, nehledali

Dokazuje to Weissovo vysvětlení: „O společnostech, které přestaly splácet své dluhopisy, byly zpravidla dostupné a dohledatelné varovné informace již v době emise nových dluhopisů. Pokud někdo do těchto nových dluhopisů investoval, pak pravděpodobně tyto informace nevyhledával, tedy neposoudil bonitu emitenta, neuměl tyto informace vyhodnotit, anebo se zkrátka dobrovolně rozhodl akceptovat vyšší riziko spojené zpravidla s vyšším výnosem.“

Přijdou vám podílové fondy rizikové? Firemní dluhopisy jsou mnohem rizikovější!

Podílové fondy také nesou velké riziko v investování. Zhodnocení není nikým a ničím garantované, poplatky se platit musí. A podílové fondy také investují do dluhopisů firem (nejen tam). Vypadá to na první pohled podobně jako u investice ze strany běžného člověka, ale opak je pravdou.

V čem je velký rozdíl, je fakt, že o nákupech firemních dluhopisů podílovými fondy vždy rozhodují odborníci, kteří jsou schopní si vyhledat vše, co je k rozhodnutí o investici potřeba. Například historii firmy, odhad budoucí situace na trhu, na kterém se firma pohybuje. Dalším prvkem odborného posouzení investice je analýza konkurence firmy a posouzení její budoucí pozice na trhu, zda je vůbec kam se vyvíjet a zda na to objem emitovaných dluhopisů bude stačit. I tak se ovšem též tito odborníci občas netrefí. Natož běžný a neinformovaný spotřebitel…

maskot

Nebuďte lhostejní k varováníí

Třeba Jana Brodani, ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR, sama varuje veřejnost, že: „Investor, který nemá potřebné znalosti a zkušenosti, pravděpodobně neumí rozeznat kvalitní dluhopis. Velmi často je to i proto, že nedokáže získat o emitentovi dostatek informací.“ Své peníze jste si s námahou vydělali, takže se vyplatí o jejich investování důkladně přemýšlet.

Investování vždy bylo, je a bude ošemetné. Zajištěnou investici získáte pouze u banky v podobě účtů spořicích a termínovaných vkladů, dále v podobě stavebního spoření u stavební spořitelny. Transformované penzijní fondy slíbí garanci kladné nuly (že o peníze nepřijdete, ale také nic nevyděláte), stejně tak kapitálové životní pojištění. Garanci nabídnou i státní dluhopisy ČR.

Pokud však chcete investovat kdekoliv jinde, tedy do podílových fondů, do akcií, nemovitostních fondů, komodit nebo právě do firemních dluhopisů, můžete sice vydělat mnohem více, ale vždy s rizikem, že přijdete o hodně, někdy i o všechno.

zdroj: Peníze.cz / Finex.cz / Česká národní banka

 
Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Mintos Recenze – jak fungují investice do půjček v zahraničí a vynášejí víc než ty české?

23.11.2022

Investování

Uvažujete o investicích do P2P půjček skrze platformu Mintos.com? Je tu pro vás Mintos recenze! Projděte si Mintos zkušenosti či porovnání Mintos vs Zonky!

U které banky investovat do podílových fondů?

04.08.2022

Investování

Hledáte, u které banky investovat do podílových fondů? Máme pro vás přehled všech bank, které investice a podílové fondy nabízejí, detaily i výkonnost fondů

Bondster recenze – vyplatí se investice do půjček nebankovních poskytovatelů?

20.10.2021

Investování

Uvažujete o investici do půjček? V naší Bondster recenzi najdete vše potřebné, včetně osobních zkušeností jak s investováním a výplatou peněz, tak s komunikací.