Havarijní pojistka nemusí fungovat všude!

Havarijní pojistka nemusí fungovat všude!

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 05.06.2019 Průzkum| Pojištění

Havarijní pojistka nemusí fungovat všude!

Chystáte se na dovolenou do zahraničí a pojedete autem? Tak si, vedle cestovního pojištění, řádně zkontrolujte i povinné ručení a jeho územní platnost, ovšem též pojištění havarijní. “Havarijko” se vyplatí zejména, pokud máte novější automobil. Jeho územní platnost najdete v obchodních podmínkách. Díky dobrému havarijnímu pojištění se můžete na dovolenou vydat s klidným srdcem, že i pokud vám někdo třeba vykrade auto, nebo že když z nepozornosti způsobíte nehodu, nebudete na tom tolik finančně biti. Dovolená bez pojištění se totiž může proměnit ve finanční peklo.

Nehoda způsobená vlastní vinou je v zahraničí více pravděpodobná

Proč během dovolené a cestování po zahraničí roste pravděpodobnost vámi zaviněné dopravní nehody? Důvody jsou nasnadě. Jedete totiž dlouho v kuse, často během noci a též mnohdy unavení z popojíždění v dlouhých zácpách. To je dost důvodů k tomu, abyste, byť nechtěně, ztráceli pozornost a také zpomalovali reakce.

V zahraničí často parkujeme venku

Dalším důvodem k obavám při pobytu na zahraniční dovolené autem, je vykradení interiéru vozidla nebo závažné poškození vozu zvířetem či vandalem. Většinou totiž parkujeme venku a v turisticky vyhledávaných centrech, která jsou logicky vyhledávaná i profesionálními nebo méně zkušenými gangy či jednotlivými zlodějíčky, co se do interiéru vozu dokáží snadno vloupat a odnést naprosto všechno. Opilý vandal není na dovolené žádnou výjimkou. A zvířat potkáte cestou též hodně.

Evropská unie je jistota

Pokud cestujete po Evropské unii, mají vaše havarijní pojištění i povinné ručení obecnou územní platnost ve všech zemích EU, takže se o ně v podstatě nemusíte starat, pouze si zkontrolujte rozsah asistenčních služeb.

Jenže stačí vyjet kousek na východ..

nebo více na jih, a situace už je zcela jiná. Například Moldavsko, Bělorusko, Albánie, to jsou země, kam rádi jezdíme, ale kde už se obecné pojišťovací podmínky uplatnit nedají. Před cestou do těchto zemí je nutné si zkontrolovat územní platnost pojištění svého vozu.

Platnost povinného ručení najdete na zadní straně zelené karty, platnost pojištění havarijního zase v pojistných podmínkách vaší pojistné smlouvy. Vedle samotné platnosti tu najdete i asistenční služby. A ty se mohou hodit.

Asistenční služby si zkontrolujte i před cestou po EU

Než kamkoliv vyjedete vlastním vozem, zkontrolujte si také asistenční služby vztahující se na vaše pojištění. Vždy mějte zkontrolováno, jaké asistenční služby máte sjednány, vždy si dobře uložte telefonní číslo na asistenční službu - pokud jej tedy nemáte třeba v mobilní aplikaci vaší pojišťovny.

Jistě se vyplatí pojištění odtahu vozidla do servisu v zahraničí nebo do místa, které určíte vy. Kilometrové omezení bývá nastaveno většinou na cirka 200 km. Asistenční služba s vámi vždy bude mluvit česky, což je ve stresových situacích výhoda i pro ty z nás, kdo ovládají cizí jazyky.

Platnost havarijního pojištění po celé EU se ale může týkat jen základního havarijka, případně asistenčních služeb. V jiných připojištěních se můžete setkat s platností pouze na území ČR, například u sjednané přímé likvidace. Že je přímá likvidace automaticky platná všude tam, kde celé havarijko, patří k nejčastějším omylům, s nimiž se setkáváme. Připravili jsme pro vás 20 mýtů a omylů o havarijním pojištění, kde lze najít i další mylná očekávání, která od havarijka možná máte, či byste do něj naopak vůbec netipli. 

Havarijní pojištění hradí i ubytování v hotelu

Když se vám auto pokazí mimo vaši destinaci, bude vám havarijní pojistka hradit i ubytování v hotelu na dobu, než bude auto spraveno. Časové omezení bývá většinou nastaveno na tři noci. Pojistka může uhradit i náklady na pokračování v cestě autobusem nebo vlakem.

Podívejte se, co ovlivňuje cenu havarijního pojištění.

Povinné ručení nemusí stačit

Proč nestačí povinné ručení? Protože roste pravděpodobnost vámi zaviněné nehody. Asistenční služby sice máte v povinném ručení sjednané také, ale pokud způsobíte nehodu vy, náklady na opravu vašeho auta si budete hradit sami. U staršího vozu nad tím možná mávnete rukou, protože už máte našetřeno na vůz nový. Ale nabourané nové auto se odepisuje dost těžko.

 

Na co se zaměřit u sjednávání havarijního pojištění

Pokud si budete havarijní pojištění sjednávat poprvé až před cestou do zahraničí, tak vždy myslete na to, že si v rámci havarijní pojistky můžete nechat pojistit jen to, co si sami vyberete. Podobně jako u pojistky životní.

Přednostně jde samozřejmě o bourání vozu vaší vinou. Dále to může být krádež vozidla nebo jeho vykradení, poškození vandalismem, přírodními živly. A vždy se zaměřte i na poskytované asistenční služby, případně si připlaťte jejich prémiovou verzi.

Promyslete, zda budete pojišťovat například i srážku se zvířaty – ale pokud plánujete dlouhou cestu do zahraničí, její pravděpodobnost docela roste. Stejné je to se záplavami, zátopami a jiným řáděním přírodních živlů, přestože bydlíte třeba na velmi klidném místě. Ve vaší dovolenkové destinaci to může být zcela jinak.

Myslete na dostatečně vysokou pojistnou částku. Havarijní pojištění náleží k majetkovým pojistkám. A zde se nedostatečné pojištění klasifikuje jako podpojištění, se všemi jeho finančními následky!

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.