Půjčka ve zkušební době | Hyperfinance.cz

Půjčka ve zkušební době

Půjčka ve zkušební době

Je možné získat půjčku, když jste ve zkušební době? A číhají na vás nějaké nástrahy při vyřizování takového úvěru? Vše záleží na tom, o jak velkou částku žádáte a jak dlouho ji budete splácet. Podívejme se na detaily půjčky pro zaměstnance ve zkušební době.

Co je zkušební doba a jak může být dlouhá

Ve zkušební době může být zaměstnanec maximálně tři měsíce. Výjimku tvoří vedoucí pozice, kde se dá podle Zákoníku práce (z. č. 262/2006 Sb.)zkušební doba natáhnout až na šest měsíců. Prodlužuje se o překážky v práci, typicky o dobu, kdy byl zaměstnanec nemocen.

„Zkušebka“ slouží ke vzájemnému poznávání zaměstnavatele a zaměstnance. V této době si mají ujasnit dvě věci: zda zaměstnanec o pracovní pozici opravdu stojí a zda zaměstnavatel stojí právě o tohoto zaměstnance.

Základními vlastnostmi zkušební doby je omezená délka jejího trvání a možnost kdykoliv ukončit pracovní poměr. Zaměstnavatel může okamžitě vypovědět zaměstnance, ale i opačně: zaměstnanec může z práce okamžitě odejít. V obou případech i bez udání důvodu.

Tip: Věděli jste, že i nezaměstnaný si může vydělávat?

Proč je složité získat půjčku ve zkušební době?

Odpověď na tuto otázku přímo plyne z podstaty zkušební doby: výpověď z pracovního poměru může přijít naprosto kdykoliv. Takže je příjem z výplaty v dalším měsíci trvale ohrožen, a to až do skončení zkušební doby. Jinými slovy: poskytnout ve zkušební době půjčku s trváním delším než několik dní nebo jeden měsíc, je poměrně velkým rizikem. Se získáním půjčky ve zkušební době vám může pomoci spolužadatel. Ovšem jen v případě, že on sám nebude ve zkušební době, ale ani nezaměstnaný.

 

Bez problémů vyřídíte půjčku před výplatou, případně mikropůjčku

Extra krátkodobé úvěry, jako je půjčka do výplaty, některé mikropůjčky, kratší půjčky bez registru nebo půjčky na OP nebude problém vyřídit i v případě, že je žadatel ve zkušební době. Počet splátek je minimální, často se omezuje na jednu jedinou. Navíc se tyto půjčky poskytují v relativně nízkých částkách, které lze vymoci i jinak, pokud by klient nesplácel.

 

Dlouhodobá půjčka od banky je lidem ve zkušební době nedostupná

Na opačné straně spektra, co se požadavků na bonitu žadatele týká, je půjčka od banky. Zejména pokud je na vyšší částku a několikaletou splatnost. Banky však odmítají poskytnout i kratší půjčku pro zaměstnance ve zkušební době. Žadatel o bankovní úvěr dokonce nesmí být ani v pracovní neschopnosti.

 

S otazníkem zůstávají větší půjčky od nebankovních společností

Zatím jsme zmínili dvě krajní situace: zatímco u půjčky do výplaty nebudete mít se zkušební dobou problém, a u banky nastane problém vždy, u nebankovních půjček na vyšší částky a delší dobu splatnosti nelze předem odhadovat, jak vyřízení žádosti dopadne.

Každá úvěrová společnost má pro schvalování žádostí svoje vnitřní pravidla. A zda bude tolerovat zkušební dobu, případně zda se bude zajímat, v jakém pracovním poměru žadatel právě je, bývá čistě na ní. Proto se nezřídka stane, že stejný žadatel u několika společností nepochodí, ale jiné mu úvěr ochotně schválí.

 

Než se rozhodnete pro půjčku ve zkušební době, měli byste vědět, že…

…že povinnost splácet poskytnutou půjčku trvá i po té, co skončil váš pracovní poměr. Jestliže ve zkušební době neuspějete a zaměstnavatel se s vámi rozloučí, půjčka vám zůstane i nadále. Na původní zaměstnání není jakkoliv navázána. 

Proto než se pro úvěr rozhodnete, měli byste mít jasno, z čeho budete splácet. A to i pro případ, že o práci během „zkušebky“ opravdu přijdete.

Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Půjčka na směnku

29.05.2024

Půjčky

Rychlý a snadný způsob, jak získat peníze? Půjčka na směnku vypadá lákavě, ale: rizika převálcují jakýkoliv benefit půjčky. I proto je coby osobní půjčka nezákonná

Půjčka v hotovosti na benzínce nebo trafice

23.05.2024

Půjčky

Potřebujete rychle hotovost? Zvažujete půjčku na benzínce nebo v trafice? Jde sice spolehlivý zdroj peněz, ale vybírá si svou daň. Na co dá největší pozor?

Půjčka pro dlužníky

07.05.2024

Půjčky

Konsolidace, refinancování, půjčka pro zadlužené - každá z těchto půjček pro dlužníky může být dobrým řešením, ale je důležité k ní přistupovat s rozvahou