Seznam věcí, které vám exekutor nesmí zabavit

Publikováno 26.01.2017 Rada | Půjčky

Seznam věcí, které vám exekutor nesmí zabavit

Nesplácíte své závazky? Tak vezměte jed na to, že jednoho dne dojde věřiteli trpělivost a pošle na vás exekutora. Ten – vyzbrojený žlutými nálepkami „vyzdobí“ váš byt či dům a zabavené věci následně prodá v dražbě, jejíž výdělek má uspokojit vymáhanou pohledávku. Existují ale věci, které exekutor zabavit nesmí. Pojďme se podívat na jejich seznam.

Zubní kartáček, tisícovku ani psa vám exekutor nezabaví

Poslední novela zákona z roku 2015 pravidla pro exekutory zpřísnila a nově jim nakázala, že zabavovat základní výbavu domácnosti nebo zvířata pro ně musí být naprosté passé. Zároveň také omezila úhrady dluhů nuceným prodejem nemovitostí, což se z pochopitelných důvodů nelíbí například Exekutorské komoře. Dlužníci naopak tuto změnu vřele vítají.

Podle zákona jsou z exekuce vyloučeny:

 • věci, které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny nebo k plnění svých pracovních úkolů,
 • věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly.

Tento stručný odstavec doplňuje obsáhlý seznam věcí, které jsou z exekuce vyloučeny a exekutor vám je tudíž nesmí zabavit. Součástí tohoto seznamu jsou například:

 • běžné oděvní součásti,
 • obvyklé vybavení domácnosti (postel, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo a ložní prádlo - pokud toto vybavení nepřesahuje jeho obvyklou hodnotu),
 • snubní prsten a jiné předměty podobné povahy,
 • zdravotnické potřeby a jiné věci, které dlužník potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě,
 • potřeby, které členové rodiny využívají ke studiu nebo výkonu svého povolání,
 • hotovost do dvojnásobku životního minima,
 • studijní a náboženská literatura,
 • dětské hračky,
 • písemnosti osobní povahy a fotografie,
 • domácí mazlíčci,
 • svatební šaty, hodinky s osobním věnováním od blízké osoby, diplomy, medaile apod.

Jak předcházet exekucím ?

Abyste nemuseli exekuci řešit, je dobré se jí obloukem vyhnout. Co to znamená v praxi? V žádném případě si nepůjčujte finanční prostředky od nesolidních společností, které po vás požadují třeba peníze předem, nabízejí nápadně „výhodné“ úvěry nebo nemají v internetových fórech a diskuzích dobré jméno.

Ideální také je, každý úvěr důkladně promyslet a nepůjčovat si peníze na věci, bez kterých se obejdete (například nejnovější model mobilního telefonu konkrétní značky, luxusní dovolená apod.). Ideální je, pokud mezi sebou jednotlivé půjčky porovnáte a vyberete si z nich tu, která vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat.

Pokud se dostanete do prodlení se splácením, bezodkladně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Za menší poplatek vám umožní odklad splátek nebo vyhlásí tzv. „splátkové prázdniny“. Domluvit se můžete také na novém splátkovém kalendáři. V žádném případě ovšem problémy neignorujte. Pokud byste tak učinili, ve vaší schránce se začnou hromadit upomínky, které mohou vyústit až v samotnou exekuci. Pokud se tak stane, je dobré mít po ruce veškeré dokumenty, prokazující pravou hodnotu nabytého majetku a jeho vlastníka.

Dostali jste se do spárů exekutora? Jaká je vaše zkušenost? Podělte se s námi v diskuzi pod tímto článkem nebo na facebooku!

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí