Půjčka na složenku

Půjčka na složenku

Půjčka na složenku

Poohlížíte se po půjčce v hotovosti, a setkali jste se s nabídkou na půjčku na složenku? Možná vám zní podobně jako „půjčka na směnku“, a tak jste se lekli, co že vám to poskytovatel úvěru vlastně nabízí. Půjčka na složenku ale může být řádným spotřebitelským úvěrem. Jde totiž o půjčku v hotovosti, vyplácenou prostřednictvím poštovní poukázky. Jak vybrat tu nejvhodnější?

Co je půjčka na složenku

Půjčka na složenku je hotovostní půjčkou, v rámci níž se peníze poskytují poštovní poukázkou, tedy složenkou. Poskytovatel vyhodnotí žádost o úvěr, a jestliže ji schválí a vy s ním podepíšete smlouvu, vystaví poštovní poukázku na dohodnutou sumu půjčky. 

Poukázku může poslat poštou, případně e-mailem (máte-li možnost si ji vytisknout). Způsob odeslání poukázky ovlivní časovou dostupnost půjčky: poštou vám bude poukázka doručena nejdříve následující pracovní den. E-mailem odeslaná poukázka dorazí okamžitě.

Jak funguje půjčka na složenku 

Půjčka na složenku funguje stejně jako kterýkoliv jiný spotřebitelský úvěr v hotovosti. Liší se jen v procesu výplaty peněz z půjčky a ve splácení. Peníze z poukázky si vyzvednete na kterékoliv poště. Složenkou můžete půjčku také splatit. 

Počítat tu musíte s poplatky navíc, které budete na poště muset uhradit za samotnou složenku. Výhodou půjčky na složenku je poměrně vysoká diskrétnost, a přitom dostupnost: pro peníze si můžete zajet na jakoukoliv poštu. Síť pošt je po ČR široká. Využít můžete i poštu mimo vaše město/vesnici, kde vás nikdo nepozná.

Kdo poskytuje půjčku na složenku

Půjčku na složenku poskytují nebankovní společnosti. Pozor, abyste jednali s poskytovatelem prověřeným, s licencí ČNB. Půjčku na složenku totiž nabízejí i soukromí investoři a lichvářské společnosti. Vždy se proto zajímejte o licenci ČNB.

 

Kolik stojí půjčka na složenku

Půjčka na složenku je hotovostním úvěrem, a ten sám o sobě patří k nákladnějším. Zprostředkování hotovosti je vždycky dražší než odeslání půjčky na účet. U půjčky na složenku se do celkové ceny úvěru promítne ještě i poplatek za složenku. Ale ne vždy bude součástí celkové RPSN.

Ten ale budete hradit poště, nikoliv poskytovali. Uhradit jej musíte jak při vyzvedávání hotovosti ze složenky, tak při úhradě splátky/splátek (pokud budou také probíhat přes složenku). Ve výsledku se tak může jednat i o několik stokorun navíc, nad základní cenu této půjčky. 

Jaká jsou největší rizika půjčky na složenku

Půjčka na složenku se poskytuje nejčastěji v režimu bez registru, což může zvyšovat riziko předlužení klienta půjčky. Další nevýhodou je zvýšení celkové ceny půjčky o poplatky poště za složenky, jejichž prostřednictvím vyzvedáváte peníze z půjčky. Jsou tu ještě i poplatky za složenky, jimiž tuto půjčku následně splácíte. 

Půjčka na složenku má i své výhody

Největší výhodou půjčky na složenku je snadná dostupnost pro všechny, kdo nemají bankovní účet, případně si nechtějí brát půjčku na účet. Z poštovní poukázky (ze složenky) se dají peníze vyzvednout na kterékoliv poště. A zase půjčku na kterékoliv poště prostřednicím složenky splatit. Peníze si můžete vyzvednout bez toho, aby vás kdokoli poznal: třeba v sousedním městě nebo okrese.

 

Chcete porovnat hotovostní půjčky?

maskot

Hlavní nevýhody: čas a poplatek za složenku

Jak už jsme zmínili, k největším nevýhodám tohoto druhu půjčky může patřit časová náročnost. Ta se netýká vyřízení půjčky, ale dopravy složenky k příjemci úvěru, případně i cesty klienta půjčky na poštu pro dohodnutý finanční obnos. Složenka navíc není zdarma, poště za ni budete muset zaplatit nemalou částku.

Možné alternativy? Hotovostní půjčka na čerpací stanici či v trafice

Jestliže se vám nyní zdá půjčka na složenku málo vhodná, vězte, že máte i jiné alternativy půjčky v hotovosti. Hotovost si můžete vyzvednou do několika minut od podpisu smlouvy. Místem, kam si pro půjčku zajdete, se může stát čerpací stanice, trafika nebo terminál Sazky. I tyto úvěry spadají do kategorie diskrétních půjček.

Pamatujte na zodpovědné zadlužování

Půjčky, pokud s nimi nezacházíme smysluplně, se stávají značným rizikem. Zadlužení by mělo být až poslední možností po tom, co vyčerpáte ostatní varianty řešení své situace. Nikdy byste si neměli půjčovat, pokud si předem nejste jistí svou schopností úvěr splatit včas. Když už si musíte vypůjčit, pak jedině od licencovaného poskytovatele a jen takovou částku, jakou potřebujete a dokážete poskytovateli (i s navýšením) včas vrátit. Každá půjčka v hotovosti je vždycky spojena s náklady.

Co si odnést? 

Půjčka na složenku je hotovostní půjčkou, z níž se peníze čerpají prostřednictvím poštovní poukázky. Díky tomu jde o úvěr diskrétní, neboť si můžete peníze v hotovosti vyzvednout na jakékoliv poště v ČR. Za složenku však musíte poště zaplatit nemalou částku, která zvýší už tak vysokou cenu hotovostního úvěru. 

Splácet se dá stejnou cestou, tedy poštovní poukázkou. Další možností je bankovní převod na účet poskytovatele, nebo vklad hotovosti na pobočce té banky, u níž má poskytovatel veden svůj bankovní účet. 

Bezpečnou půjčku na poštovní poukázku lze získat u licencovaného poskytovatele. Inzertní místa a internet jsou však plné nabídek na půjčky od soukromých osob nebo od úvěrových společností bez licence. Nechcete-li skončit jako další z obětí lichvářů, obloukem se jim vyhněte. 

O něco pohodlnější než půjčka na složenku může být půjčka na čerpaní stanici či půjčka v trafice. Obě jsou plnohodnotnými alternativami hotovostního úvěru, který se vyzvedává na poště.

Zdroje: webové stránky poskytovatelů půjčky na složenku

 
Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Splátkový kalendář nepatří jen k půjčkám: kde ještě ho potkáte a s čím pomáhá?

16.07.2024

Půjčky

Splátkový kalendář: Nejen pro půjčky, ale i pro energie, daně a další výdaje. Zjistěte, jak funguje, kde se dá využít a jak vám pomůže vyhnout se sankcím

Co se stane s půjčkami, když dlužník zemře?

08.07.2024

Půjčky

Co se stane s dluhy po smrti? Zdědí je rodina, nebo zmizí? A jak se chránit před finančními problémy? Odpovědi možná překvapí. Všechny je najdete uvnitř

Půjčka na složenku

29.06.2024

Půjčky

Půjčka na složenku je druhem hotovostní půjčky. Peníze si vyzvednete z poštovní poukázky, kterou vám zašle poskytovatel úvěru. Prozkoumejte detaily půjčky