Půjčka bez vlastního účtu: jak funguje a kam půjdete pro hotovost?

Půjčka bez vlastního účtu: jak funguje a kam půjdete pro hotovost?

Půjčka bez vlastního účtu: jak funguje a kam půjdete pro hotovost?

Půjčka bez vlastního účtu? Jen jiný název pro půjčku v hotovosti. Vyřizuje se online a vyplácí se na ruku, v bankovkách. Kam si pro peníze zajdete a jak budete vracet splátky? Dozvíte se během chviličky.

Proč se ještě půjčuje v hotovosti?

Většina lidí už má bankovní účet, peníze používá jen virtuálně, málokdy sahá po fyzických penězích. Přesto se i dnes půjčuje v hotovosti: v papírových bankovkách. Proč tomu tak je? Důvodů najdeme spoustu, a mají roztodivné příčiny:

 • část lidí odmítá banky a bankovní účty, zachází jen s hotovostí
 • někdo nechce, aby byla půjčka na běžném účtu vidět, třeba pro budoucí skóring u banky
 • někdo má jen společný účet s partnerem a nepřeje si, aby partner o půjčce věděl
 • k nejhorším motivacím patří utajení peněz před exekutorem nebo insolvenčním správcem.

Největší výhody půjčky bez vlastního účtu

Z výše vypsaných motivací k pořízení půjčky v hotovosti jsou pak jasné i její výhody a nevýhody. Z toho, že se půjčka nedostane na bankovní účet, ale „jen“ do ruky, mohou její příjemci vytěžit následující:

 • netřeba mít vlastní bankovní účet
 • peníze lze utajit před každým, kdo má přístup do účtu (společné účty, disponibilní právo)
 • anonymita a nedohledatelnost půjčky bankou, exekutorem, insolvenčním správcem.

Nevýhody půjčky bez vlastního účtu

Zprostředkování hotovosti je nákladné. A tomu odpovídá i cena půjček v hotovosti. Patří k těm s vyšším RPSN, a tudíž i výsledným přeplatkem. Zkrátka: není z nejlevnějších. Zejména když si vyberete variantu dovozu peněz až domů. To budete muset za nadstandardní službu uhradit ještě i další poplatky.

Vedle vyšší ceny se s půjčkami v hotovosti pojí i další nevýhody:

 • jen nižší dostupné částky
 • většinou krátká doba splatnosti
 • často vysoké sankce z prodlení
 • náklady spojené s vyzvednutím peněz a se splácením (někam dojet, někde čekat atp.).

 

Jak probíhá vyřízení půjčky bez vlastního účtu

Vyřízení je stejné jako u kteréhokoliv jiného spotřebního úvěru. Buď přímo na pobočce (pokud ji poskytovatel provozuje), nebo rychleji a spolehlivěji: online. Asi vás nepřekvapí, že vedle licencovaných poskytovatelů jsou hotovostní půjčky nabízeny i soukromými osobami a úvěrovými firmami bez licence.

Ti ale namísto spotřebitelského úvěru (který poskytnout neumějí) nabídnou jen peněžitou zápůjčku nebo půjčku na IČO (úvěr, ale ne spotřebitelský). Přijetím jejich nabídky se předem vzdáváte veškeré ochrany spotřebitele a všech zvýhodnění garantovaných zákonem o spotřebitelském úvěru. A to je přímo hloupost.

Abyste měli jistotu, že si berete půjčku v hotovosti od prověřeného poskytovatele s licencí, využijte online srovnávač hotovostních úvěrů. V něm se prezentují vždy jen půjčky spotřebitelské, od licencovaných poskytovatelů. Rovnou si na jednom místě porovnáte ceny a podmínky více nabídek tak, abyste si vybrali pro vás tu nejvýhodnější.

maskot

Kam si půjdete pro peníze, když jste vyřizovali online?

Na jedné straně online vyřízení, na straně druhé peníze na ruku. A ty vám online nepřiputují. Jejich cesta bude trošku komplikovanější, než jen přípis na účet. Na výběr bývají čtyři varianty

 • osobní vyzvednutí na pobočce poskytovatele
 • osobní vyzvednutí u partnera poskytovatele (čerpací stanice, pošta - poukázkou, terminál Sazky, trafika atp.)
 • osobní vyzvednutí na poště, když peníze přijdou poštovní poukázkou
 • přivezení kurýrem na předem dohodnuté místo (domov, práce, veřejné prostranství atd.).

Jak se hotovostní půjčka splácí

Splácení probíhá většinou stejným způsobem, jakým došlo k převzetí hotovosti. Takže peníze přinesete tam, kde jste si je vyzvedli, případně je předáte kurýrovi, který si pro ně přijede. Počítejte s tím, že dovoz a odvoz kurýrem jsou těmi vůbec nejdražšími způsoby dopravení hotovosti do vašich rukou a následovného odvozu splátek. Ani poštovní poukázka nepatří k nejlevnějším.

Na co si dát pozor, než podepíšete smlouvu

U každé půjčky, nejen té v hotovosti, se vždy soustřeďte na tři kritéria:

 1. licence poskytovatele = nabízí spotřebitelský úvěr s plnou ochranou spotřebitele?
 2. RPSN a celkový přeplatek z půjčky = kolik za půjčku zaplatíte. Vybíráte mezi levnějšími variantami?
 3. podmínky splácení = umožní vám poskytovatel odklad splátky za menší poplatek nebo zdarma? Jsou smluvní sankce z prodlení únosné? Dá se splatit předčasně zdarma?

Výsledný výběr by měl kombinací všech tří kriterií, přičemž to první musí být splněno vždy, bez výjimky. U druhého a třetího kriteria se vyplatí sáhnout po kompromisu mezi oběma z nich tak, abyste zbytečně nepřepláceli, ale ani se nevystavovali přílišné pokutě za případné prodlení. Přestože si před vzetím půjčky vždycky říkáme, že ji zvládneme v pohodě splatit, někdy se do života připletou události, co nám s finančními kartami dost nepříznivě zamíchají.

 
Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Půjčka na směnku

29.05.2024

Půjčky

Rychlý a snadný způsob, jak získat peníze? Půjčka na směnku vypadá lákavě, ale: rizika převálcují jakýkoliv benefit půjčky. I proto je coby osobní půjčka nezákonná

Půjčka v hotovosti na benzínce nebo trafice

23.05.2024

Půjčky

Potřebujete rychle hotovost? Zvažujete půjčku na benzínce nebo v trafice? Jde sice spolehlivý zdroj peněz, ale vybírá si svou daň. Na co dá největší pozor?

Půjčka pro dlužníky

07.05.2024

Půjčky

Konsolidace, refinancování, půjčka pro zadlužené - každá z těchto půjček pro dlužníky může být dobrým řešením, ale je důležité k ní přistupovat s rozvahou