Uzavřít pojištění úrazové nebo životní? A kdy jsou obě v podstatě stejná?| Hyperfinance.cz

Uzavřít pojištění úrazové nebo životní? A kdy jsou obě v podstatě stejná?

Lenka Rutteová   Publikováno 05.08.2020 Rada| Půjčky

Uzavřít pojištění úrazové nebo životní? A kdy jsou obě v podstatě stejná?

Stavební spoření zažívá růsty a pády, vždy podle toho, jak se vyvíjí situace s bydlením a hypotékami. Teď díky nutnosti mít naspořeno, než zažádáme o hypotéku, zažívá stavební spoření další ze svých renesancí. Mladé lidi tedy stavební spořitelny díky tomuto hypotečnímu opatření lákat nemusejí, ti přijdou rádi sami. Takže se stavební spořitelny budou zaměřovat spíše na nalákání starší generace.

Co je úrazové pojištění?

Jednoduše řečeno je úrazovým pojištěním smlouva s pojišťovnou, že tomu, kdo je pojištěn, vyplatí pojišťovna finanční prostředky poté, co se mu stane úraz, případně že po smrti pojištěného způsobné úrazem pojišťovna pošle peníze pozůstalým.

Rozsah úrazu, za který už náleží plnění, typ úrazu, hospitalizace, případná invalidita nebo trvalé následky, za které se pojistné plnění vyplácí, k tomu výše pojistného plnění, to je pak podrobně stanoveno jak v samotné pojistné smlouvě, tak také v  obchodních podmínkách pojišťovny.

Srovnání nabídek úrazového pojištění si můžete projít tady.Úrazové pojištění lze uzavřít dlouhodobé, ale i krátkodobé, třeba jen na období letních prázdnin, školy v přírodě, lyžování apod. Pojištění se vztahuje pouze na úraz a na nic jiného, úrazové pojištění také není spojeno s úlevami na daních, ani s možností spořit. Jde v podstatě pouze o rizikovou pojistku zaměřenou na úraz.

Co je životní pojištění?

Životní pojištění je komplexnější pojistný produkt. Vždy se uzavírá na několik let dopředu. Aby bylo odečitatelné z daňového základu, musí trvat minimálně 60 měsíců a minimálně do věku 60 let pojištěného. Na životní pojistce lze realizovat i nějaké investice, ale jak už jsme vás informovali, ty patří k nejdražším na celém trhu.

Komplexní životní pojištění

Životní pojistku lze pojmout komplexně, čili pojistit si výplatu od pojišťovny jak v případě, že se stane úraz nebo smrt úrazem, tak i v případě nemoci, která ani nemusí být nijak vážná. Pojistit lze jak pobyt v nemocnici, pracovní neschopnost z důvodu nemoci či úrazu, tak následky úrazu, bolestné, diagnózu vážné choroby, invaliditu z nemoci nebo po úraze, či smrt úrazem i smrt způsobenou vážnou chorobou.

Pojistit můžeme i ošetřování člena rodiny. V tomto případě jde o komplexní životní pojištění, pojištěné položky lze volit dle vlastního uvážení, pokrýt se takovou pojistkou dají všechny události, které negativně ovlivní schopnost pojištěného pracovat a vydělávat.

Nutno dodat, že se jedná o pojištění dražší, pohybovat se může od tisíce korun u mladého člověka (do 30 let), do třeba několika tisíc měsíčně v případě člověka staršího (pokud uzavírá pojištění až ve vyšším věku, např. okolo 50 let).

Úrazové životní pojištění

Speciálním případem životního pojištění je životní pojistka uzavřená pouze na úraz, která je však uzavřena dlouhodobě, s možností investovat nebo též odečítat platby na pojištění ze základu daně. Pojišťovna však bude posílat peníze pouze v tom případě, kdy se pojištěnému stane úraz. Jinými slovy invalidita způsobená vážnou chorobou zůstane v tomto případě zcela bez pojistného plnění, stejně tak tomu bude v případě pojištění úrazového.

Jak si nastavit životní pojištění, abyste využili jeho potenciál naplno, si můžete přečíst v našem dalším článku.


Odečítat pojištění z daní? Klidně. K jedné smlouvě vás to rozhodně nezavazuje!

Jestliže máte v plánu uzavřít životní pojištění v délce trvání alespoň do šedesáti let věku, jistě je výhodné jej z daní každý rok odečítat. A rozhodně vás to nemusí držet u jedné pojišťovny. Pojišťovací agent vás možná bude strašit tím, že při výpovědi (předčasném ukončení) pojistky budete muset všechny daňové odpočty z pojišťění dodanit (doplatit), ale není to tak úplně pravda.

Pokud totiž na první životní pojištění plynule navážete další pojistkou (lepší, výhodnější), necháte si přeposlat přebytek z původního pojištění rovnou na novou pojistnou smlouvu (v případě, že jste tu i investovali), pak se žádné dodanění nedělá. Jen finančnímu úřadu prokážete, že vaše pojištění stále trvá, jen u jiné pojišťovny. Státu je totiž jedno, jakou smlouvu máte uzavřenu - dokud nějakou máte a platíte ji.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více